Свържете се с нас

Икономика

Окончателното решение за новите блокове на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде взето през 2026 г., стана известно на симпозиум в София

Основното решение за изграждането на седми и осми блок на АЕЦ „Козлодуй“ е окончателното инвестиционно решение, което се очаква да бъде взето през 2026 година. Това заяви изпълнителният директор на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ Петьо Иванов по време на симпозиум, организиран от „Уестингхаус“ в София. По думите му преди това трябва да бъдат изяснени всички задължения между страните. Решението трябва да се основава на оценка на капиталовите и оперативните разходи по проекта, като от ключово значение ще бъде осигуряването на необходимото финансиране. Важен ще бъде и изборът на доставчици на оборудване и материали.

В сферата на лицензионния режим е необходимо да бъде подготвена и подадена съответната документация, за да се кандидатства за разрешение за проектиране от регулатора, както и за разрешение за строеж, свързано с подготовката на дейностите на площадката, допълни Иванов. Той подчерта, че е важно да се установи какво липсва на площадката и какви са слабостите в правната рамка, за да може проектът за реактор AP1000 да бъде реализиран успешно. Именно затова още днес ще се проведе втори кръг преговори, като основният акцент ще бъде преразглеждането на първоначалния документ с условията. Докато не бъде взето окончателното инвестиционно решение, е необходимо да се положат усилия за изясняване на структурата на договорите, така че ангажиментите между собственика и изпълнителя да бъдат напълно ясни.

Изключително важен аспект е локализацията на проекта, която трябва да бъде изразена и с конкретни стойности. Необходимо е да има проследимост в документацията и фактурите, които ще се генерират впоследствие, добави Иванов. Според него много български компании ще вземат участие в проекта, включително в областта на контрола и управлението на оборудването.

В момента се провежда процедура за избор на основен инженер, като се очаква до края на май да бъде подписан договор. Провежда се и подбор на финансов консултант.

Работи се интензивно, за да се спази лицензионният режим. Необходимо е също да бъде издадено разрешение за строителство от Министерството на регионалното развитие, допълни Иванов. Предстои и започване на дейностите, свързани с разрешението за проектиране от регулатора.

Вече е нает консултант по оценката за въздействие върху околната среда и водите. Очаква се през следващата година да бъде издадено съответното решение от компетентното министерство.

„Що се отнася до финансирането, работи се по структура, която позволява осигуряване на 20-30 процента собствен капитал, а останалите 70-80 на сто да бъдат набавени под формата на дългов капитал, посочи изпълнителният директор на „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“.

Източник: БТА

Икономика

Какво стои зад прекъсването на електрозахранването на Иберийския полуостров?

Разследването на причината, довела до масовото прекъсване на електрозахранването в Испания, Португалия и части от Франция вече е започнало, съобщиха представители на властите. Един от най-големите сривове на енергийните системи в Европа спря влакове, банкомати и светофари. Ройтерс разглежда възможните хипотези за прекъсването на електроподаването.

КИБЕРАТАКА

Премиерът на Португалия Луиш Монтенегро заяви, че няма индикации за кибератака, но и двете страни все още разглеждат всички хипотези.

Въпреки че предварителната оценка на испанския оператор на електропреносната мрежа (REE) изключи кибератака, премиерът Педро Санчес заяви, че органите за киберсигурност на Испания провеждат отделно разследване за такава възможност.

ДОСЕГАШНИ ОБЯСНЕНИЯ

Испанският оператор на електропреносната мрежа обяви вчера вечерта, че има „силно колебание на потока в електропреносната мрежа, довело до значителна загуба на електроенергия“.  

Тази загуба на 15 гигавати електроенергия надхвърля това, което електрическите системи са проектирани да поемат и испанската електропреносна мрежа беше изключена от европейската система.

След това електрическата система се е сринала, което е довело до загуба на електрическото напрежение в точките за захранване както на испанската, така и на португалската електрическа система, обясниха от компанията. 

КАКВО ОБИКТОВЕННО ПРИЧИНЯВА ПРЕКЪСВАНИЯТА НА ЕЛЕКТРОЗАХРАНВАНЕТО?

Най-честата причина за непланирано прекъсване на електрозахранването са екстремни метеорологични условия, като бури, мълнии или силни ветрове.

Електричеството може да спре и при повреди в електроцентрали, електропроводи, подстанции или други части от електропреносната система или мрежа.

Повечето прекъсвания на електрозахранването обикновено траят между няколко минути и няколко часа.

КАКЪВ Е ЕНЕРГИЙНИЯТ МИКС НА ИБЕРИЙСКИЯ ПОЛУОСТРОВ?

Испания е един от най-големите производители на електроенергия от възобновяеми източници в Европа и спирането на електрозахранването вчера вече предизвика дебат за това дали нестабилността на доставките от слънчева или вятърна енергия прави нейните енергийни системи по-уязвими за подобно прекъсване.

Данните на оператора на електропреносната мрежа показват, че слънчевата енергия е осигурявала почти 59 на сто от електроенергията на Испания по време на спирането на електрозахранването, вятърната енергия – 12 на сто, ядрената енергия – почти 11 на сто, а газови централи – 5 на сто.

В рамките на пет минути вчера – между 12:30 и 12:35 местно време (11:30-11:35 българско време), генерирането на фотоволтаична енергия е спаднало от над 18 гигавата до едва 8 гигавата.

КАКВИ ФАКТОРИ МОЖЕ ДА СА ОКАЗАЛИ ВЛИЯНИЕ?

Източник с познания за сектора заяви, че по време на прекъсването испанската електропреносна мрежа е работила с много малка „инерция“ – енергия, съхранена в голями въртящи се генератори и някои промишлени мощности.

Инерцията помага за стабилизиране на електропреносната мрежа, като забавя скоростта на промяна на честотата, когато има внезапен спад или покачване на търсенето или производството на електроенергия.

„В тези условия (когато има малка инерция в електроенергийната система – бел. ред.), ако има спад в производството по някаква причина, мрежата губи (допълнителна) инерция и всичко се срива. А при прекъсване на тока е необходимо да се възстанови инерцията, което отнема няколко часа“, посочи източникът, пожелал анонимност.

Виктор Бесера, професор по електроенергетика в университета в Портсмут, Великобритания, заяви, че прекъсването на електрозахранването на Иберийския полуостров е показало сложността при управлението на съвременните енергийни системи, особено след като те интегрират нарастващи нива на периодична възобновяема енергия.

Испанският премиер Педро Санчес изключи възможността излишъкът от електроенергия от възобновяеми източници да е причинил масовото прекъсване на електроподаването.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Хоризонталната маркировка в прохода „Петрохан“ ще бъде подновена през следващите дни, съобщи в НС регионалният министър

Хоризонталната маркировка в прохода „Петрохан“ ще бъде подновена през следващите дни след прекратяване на зимното почистване на пътя, което продължи до средата на април. Това каза днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов във времето за парламентарен контрол. Той отговори на въпрос на народния представител Любен Иванов относно обезпечение с маркировка на високопланинските проходи.

Маркировката е обновена през юли 2024 година, но на места е износена заради интензивния трафик и ползването на инертни материали за зимното поддържане на пътя. Вече са предприети действия за почистване на растителността през прохода „Петрохан“, отбеляза министър Иванов.

Народният представител посочи, че е нужно и подновяване на вертикалната маркировка през прохода, защото пътят се ползва активно и от чужди граждани.

/ЦМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Регламентът, предложен от ЕК, ще унищожи без причина бранша на розопроизводството, смята проф. Иван Бъчваров от Софийския университет

Регламентът класификация, етикетиране и опаковане на химикали (CLP), който предлага Европейската комисия, ще доведе до ликвидиране на бранша на розопроизводството, без да има причина за това. Това заяви пред журналисти в Казанлък проф. Иван Бъчваров, ръководител на лабораторията на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по време на представяне на изследване на състава на розовото масло, по което в момента работи екип от учени. 

„Истината е точно такава – много хора си мислят, че на България и на всички производители на етерични масла в Европа се е разминало. Не, в момента идеята е те да се приемат като химически съединения, което не е вярно“, коментира той. И подчерта, че е важно да се съберат научни изследвания и доказателства, които да опровергаят идеята един продукт на земеделието, природен продукт, да се тълкува като съвкупност от химически съединения и да се диференцира по всяко едно от тях. Според него от това ще произтекат норми, които на практика унищожават възможността този продукт да се използва. 

Според проф. Бъчваров има основание гражданите да са информирани, но съгласно тези регулации производството на розово масло се обезсмисля. Той обясни, че за разлика от другите продукти, розовото масло има между 200 и 300 съставки, като една от тях може да е 0,01 процент, но ако тя бъде обявена за неблагоприятна за здравето като химикал, всеки розопроизводител трябва във всеки момент да изследва с точност 0,01 произведеното. И допълни, че в региона няма такива лаборатории. По думите му чрез предлаганите регулации розовото масло не се забранява, но де факто се изключва и ако хората не разберат това навреме и обществото не реагира правилно, после ще бъде късно и ще трябва всички, които са инвестирали в розови масиви, да търсят нов поминък. 

Проф. Иван Бъчваров отбеляза, че биологичните изследвания, които са инициирани от Община Казанлък и по които в момента работи екип от специалисти, са бавни процеси. И подчерта, че е важно, че те са инициирани навреме и ще има готови резултати след две години, когато регламентът ще се преразглежда отново от Европейския парламент. Научният екип се състои от биолози, химици, които имат опит в работата с клетъчни култури, както и с животински модели. Те са експерти в тази област, но това е процес, не може веднага да бъдат постигнати резултати, посочи физикът. „Инициирал съм това сътрудничество между учените, тъй като съм от този край и имам отношение към това браншът да бъде съхранен и то продължително, и не виждам никаква причина да бъде унищожен по формални съображения“, заяви той. 

Направихме анализ на всичко публикувано до момента по отношение на розовото масло, като над 99 на сто от научната литература е само за позитивните му влияния. Необходими са обаче по-специализирани изследвания, с които да се покаже, че подходът, който се подготвя в регламента, е неправилен и неточен, и трябва по някакъв начин да бъде превъзмогнат като ненужен, обясни той. И допълни, че предложението за промяната в регламента не е подкрепено с научна обосновка. 

Проф. Иван Бъчваров разказа още, че първите извършени изследвания на клетъчни култури са много интересни. „Някои от тях демонстрират известна активност при ниски концентрации и показват, че обектът има неизследвани специфични свойства. В процеса на изследване наблюдавахме много интересен феномен, който трябва да потвърдим – че при ниски концентрации на розово масло в средата клетките се чувстват по-добре, тоест метаболитно живеят, хранят се и са по-активни, отколкото контролата, което показва, че то стимулира“, обясни ученият. И допълни, че след време е възможно да се направят изследвания дали розовото масло влияе на стареенето. „Възможно е да се окаже, че унищожава по-старите клетки, а дава живот на по-младите. Тогава ще имаме едно селективно въздействие за влияние върху стареенето, но това само изследванията ще го докажат“, каза той. По думите му след основното направление, по което в момента се работи, екипът има интерес и към подобни изследвания. 

Проблемът, който в момента трябва да се реши, не е само на Казанлък и не е проблем, който може да бъде решен от шепа учени. Това е проблем, който трябва да реши цялото общество, защото по ненужен начин ще пострада цяла България, а розата е символ на България, подчерта проф. Иван Бъчваров. 

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Обществопреди 13 минути

А1 обеща неограничени минути, мегабайти и скорост през май като компенсация

Икономикапреди 13 минути

Какво стои зад прекъсването на електрозахранването на Иберийския полуостров?

Българияпреди 14 минути

Позволихме някой да се подиграе със символа на метрото и всички нас трябва да ни е срам от това, което се случи, заяви общинският съветник Ваня Григорова

Икономикапреди 15 минути

Хоризонталната маркировка в прохода „Петрохан“ ще бъде подновена през следващите дни, съобщи в НС регионалният министър

Българияпреди 16 минути

През 2024 г. финансовата система на България е относително стабилна, банките поддържат високи нива на ликвидност, според доклад на ДАНС

Спортпреди 17 минути

Ига Швьонтек постигна успех в три сета срещу Диана Шнайдер на турнира по тенис в Мадрид

Политикапреди 18 минути

Терзиев към ГЕРБ в СОС: Вие не сте свободни хора – казват ви какво да правите

Спортпреди 21 минути

София ще бъде домакин на финалите в държавното първенство по баскетбол за девойки до 16 години

Святпреди 22 минути

АПА: В Австрия има много нисък риск от прекъсване на електричеството, заяви националният енергиен оператор

Балканипреди 26 минути

Ердоган: Турция и Италия си поставят цел за търговски стокообмен на стойност 40 млрд. долара

Българияпреди 29 минути

Кметът на Бургас Димитър Николов представи проект за Балкански център по шахмат пред спортния министър Иван Пешев

Българияпреди 30 минути

Община Смолян приключи проект, подкрепящ деца и семейства от уязвими групи

Бизнеспреди 4 дни

Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

Балканипреди 5 дни

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Българияпреди 4 дни

Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи

Българияпреди 4 дни

Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов

Спортпреди 4 дни

Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига

Балканипреди 5 дни

Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ

Святпреди 5 дни

Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес

Балканипреди 5 дни

Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто

Святпреди 4 дни

Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа

Балканипреди 4 дни

Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято

Икономикапреди 4 дни

Българската фондова борса организира форума „Investor Day 2025: Embracing Opportunities“ на 28 април

Обществопреди 4 дни

Скандал и полиция в сградата на Метрополитен, Спаси София спря заседание на Борда

Новини