Свържете се с нас

Темида

Окончателно: Завземането на бизнеса на Златанови от кръга ‘Осемте джуджета’ е нищожно

Кръгът „Осемте джуджета“ около издирвания бивш следовател Петьо Петров-Еврото е завзел незаконно бизнеса на Явор Златанов и баща му Илия Златанов чрез промяна на собствеността и управлението на фирмата им „Изамет 1991“.

Решението е окончателно, след като Върховният касационен съд не допусна обжалване, съобщи „Лекс“. Така се слага край на гражданското дело по аферата „Осемте джуджета“, която нашумя след разследване на Антикорупционния фонд.

Преди 4 г. Явор Златанов заведе дело в Софийския градски съд и СГС прие за доказани отрицателните установителни искове, с които Златанов поиска решенията на Общото събрание за завземането на фирмата му от подставеното лице Кристиян Христов да бъдат приети за невзети.

Сагата започва през 2019 г., докато баща и син Златанови са в спор за фирмата си и Илия Златанов потърсил помощ от Петьо Еврото. Бизнесменът разказа пред АКФ, че вместо помощ, Петров и кръгът около него присвоили бизнеса, парите и злато за над 4 млн. лв. на семейството.

Синът му Явор пък разказа, че е бил арестуван и изнуден да подпише, че се съгласява с увеличаване на капитала на дружеството, приема за съдружник близкия до Петьо Петров – Кристиян Христов, както и двамата с Илия Златанов вече да не са управители на „Изамет“, а управлението да поеме Христов. Подписването е станало в болница „Лозенец“, където Явор Златанов е бил откаран от ареста за спешна хемодиализа и е подписал под заплаха за живота му.

Всички съдебни инстанции се съгласиха, че Общо събрание за вземане на тези решения изобщо не се е случило и именно това успя да докаже Явор Златанов в съда.

Според решенията в протокола от фиктивното събрание Кристиян Христов е приет за съдружник, променен е адресът на фирмата, капиталът е увеличен от 5000 на 6000 лв., а разпределението на дяловете е 60 дяла от по 50 лв. за Илия Златанов, 40 дяла от по 50 лв. за Явор Златанов и 20 дяла по 50 лв. за Христов. Освен това Златанови са освободени като управители на „Изамет“, като Илия Златанов е упълномощен да възложи управлението на Кристиян Христов. По документи Общото събрание е дало съгласие Христов да извършва търговски сделки, спадащи в предмета на дейност на „Изамет“ без съгласието на дружеството, както и да участва и да заема ръководни длъжности и в други дружества с ограничена отговорност със сходен предмет на дейност.

В хода на делото се разбра, че Явор Златанов е бил изнудван, след като през 2019 г. е бил арестуван и му било обяснено, че за да излезе от ареста, трябва да прехвърли дяловете си от „Изамет“, а междувременно бил лишен от парите, златните си монети, автомобилите, фабриката, готовата продукция и складовите си наличности за 2 000 000 лв.

Той разкри също, че след като все пак мярката му за неотклонение била променена, Петьо Петров започнал да му изпраща хора с ултиматум да му прехвърли дяловете си, иначе щял влезе в затвора, а бебето му ще остане без баща. Отначало Златанов отказал, но на 16 март 2020 г. отново бил арестуван и тогава вече имал нужда от хемодиализа, а на 18 март бил откаран в болница „Лозенец“.

На 23 март вече бил в изключително тежко състояние, когато му казали, че отпред са се събрали следователи, адвокати, тогавашната съпруга на Петров – Любена Павлова, и баща му Илия Златанов. Адвокатката на Павлова го накарала да подпише документите, докато е в болничната стая, а той твърди, че e подписал, защото не e бил в състояние да вземе адекватно решение и му се наложило да направи труден избор между кражбата на бизнеса и живота и здравето си. След подписването всички напуснали болницата, а мярката му за неотклонение била променена на домашен арест.

Близката до Петров адвокатка Десислава Коцева твърдеше, че е изготвила предварително протокола за въпросното общо събрание, като имало предварителни разговори между Златанови. Но се доказа, че никой не е виждал Явор Златанов и Кристиян Христов заедно. В протокола от общото събрание пък изрично е написано, че то е проведено присъствено с участието и на тримата. От Областната служба „Изпълнение на наказанията“ уведомиха съда още, че Явор Златанов е бил задържан на 16 март и е бил освободен от ареста на 24 март. За периода на задържането пък, включително на 23 март, той не е бил посещаван нито от баща си, нито от Кристиян Христов.

Заради това и съдилищата приеха, че на 23 март Общо събрание на съдружниците в „Изамет“ практически не е проведено, само са извършени нотариални заверки на протокол от него, но всъщност решенията са взети на друга дата.

Кристиян Христов обжалва решението на втората инстанция, но върховният съд отхвърли всичките му възражения, като така той е осъден да плати близо 25 000 лв. разноски за двете инстанции.

Казусът с „Осемте джуджета“ доведе до няколко разследвания срещу Петьо Петров, но наскоро прокуратурата прекрати основното дело, свързано с принуда и подкупи на магистрати, както и за направени незаконни записи. Петров е подсъдим за документна измама, свързана с иззетите пари, злато и монети на Златанови, но делото се води в негово отсъствие и на практика не е започнало, след като градският съд на два пъти го връща на прокуратурата, а апелативните съдии решаваха, че то може да продължи.

В градския съд има отделно дело и срещу прокурор Константин Сулев, който пък е подсъдим за престъпление по служба. Сулев е привлякъл Петьо Еврото като обвиняем през 2023 г., но прокуратурата твърди, че целта на прокурора тогава била да набави облага на тогавашния обвинител №1 Иван Гешев и да дискредитира Петров и определени магистрати. Сулев е обвинен и за това, че неоснователно разпоредил принудително довеждане и последвало обвинение за Кристиян Христов, като целта му в случая била да набави облага отново за Иван Гешев, тъй като непосредствено преди ареста, Христов беше обявил, че ще дава пресконференция, в която да говори срещу бившия главен прокурор.

Източник: Offnews.bg

Темида

Сарафов иска съдия Магдалена Лазарова за свой заместник

Магдалена Лазарова

Снимка „Лекс“

Магдалена Лазарова

Съдията от Софийския апелативен съд Магдалена Лазарова е предложена за заместник главен прокурор на мястото на Елена Каракашева, която напусна поста по собствено желание.

Предложението е на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов и ще бъде обсъдено на заседанието на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет в сряда, съобщи „Лекс“.

Магдалена Лазарова е завършила „Право“ в Югозападния университет „Неофит Рилски“.

Започва работа в съдебната система през 1998 г. като младши прокурор в РП-Благоевград, след това е редови обвинител там.

В периода 2003-2011 г. е обвинител в окръжната прокуратура в Благоевград, а от 2011 г. е в Софийската апелативна прокуратура, където е била и заместник на административния ръководител.

През 2012 г. е избрана за член на Висшия съдебен съвет от квотата на Народното събрание.

След края на мандата си през 2017 г. е назначена за съдия в Апелативния специализиран наказателен съд, а след неговото закриване е съдия в АС-София.

С Магдалена Лазарова заместниците на и.ф. главния прокурор ще станат отново двама – другият е Ваня Стефанова.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Темида

Румънка за малко не успя да отмъкне 400 000 евро от чейндж бюро

Евро

Снимка Интернет

Румънка за малко не успя да отмъкне 400 000 евро като на кино, като се опита да замени форматирана хартия с истински банкноти.

Историята е от 22 април и се разиграла посред бял ден в чейндж бюро в столичния квартал „Илиянци“. 

Жената се опитала ловко да пробута предварително направен пакет с хартия, но не й провървяло.

Сега тя е подведена под отговорност и ако в съда бъде доказана вината й, я очаква затвор. 

Х.Л. няма адрес за пребиваване на територията на България. Предвид възможността да се укрие, тя е задържана за срок до 72 часа.
Предстои да бъде внесено искане в Софийския районен съд за постоянен арест.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Темида

Прокуратурата повдигна обвинение на бившия МВР-министър Иван Демерджиев

Иван Демерджиев

Снимка БГНЕС

Иван Демерджиев

Софийската градска прокуратура е привлякла като обвиняем бившия служебен вътрешен министър Иван Демерджиев за безстопанственост 1 482 218 лв. Той е пуснат под гаранция от 10 000 лв.

Досъдебното производство е образувано в средата на януари м.г.

Наблюдаващият прокурор е стигнал до извода, че съществуват разумни основания да се смята, че става дума за особено тежък случай. От СГП изтъкват, че на 2 юни 2023 г. като шеф на МВР Демерджиев не е положил достатъчно грижи за имуществото на ведомството, като е подписал допълнително споразумение за увеличаване на цени на дейности, предмет на договор за изграждане на система за изготвяне на български лични документи. Така той е нарушил Закона за обществените поръчки и вътрешните правила на МВР за обществените поръчки.

Увеличението на цените не е било съобразено с методика, одобрена с акт на Министерски съвет, без да е изготвен проект за допълнително споразумение от юрист в сектор „Правно-нормативно обслужване“ на дирекция „Управление на собствеността и социални дейности“ при МВР и без да е извършено пазарно проучване на цените на дейностите по договора.

От това са последвали щети в особено големи размери – 1 482 218 лева.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди един час

Делегация на „Хамас“ днес ще обсъди прекратяването на войната в Газа с египетски представители

Святпреди 2 часа

Папа Франциск, починал на 21 април на 88 години, ще бъде погребан днес

Святпреди 2 часа

Съветът за сигурност на ООН осъди терористичното нападение в Кашмир

Святпреди 3 часа

Външният министър на Сирия издигна новото знаме на страната пред централата на ООН

Святпреди 3 часа

Постигнато е съгласие по повечето от основните точки на мирното споразумение между Русия и Украйна, заяви Тръмп

Балканипреди 3 часа

Броят на словенските граждани е намалял с почти 4800 през 2024 г., докато чуждестранните граждани в страната са се увеличили с 11 700

Святпреди 4 часа

Ирак ще достави на Сирия 220 000 тона пшеница като подарък за сирийския народ, съобщиха сирийските медии

Святпреди 4 часа

Делегация на „Хамас“ днес ще обсъди прекратяване на войната в Газа с египетски представители

Святпреди 5 часа

Гладът в ивицата Газа е изкуствено предизвикан, заяви ръководителят на УНРВА

Спортпреди 5 часа

Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига

Спортпреди 6 часа

Милев и Лазаров отпаднаха във втория кръг на сингъл на турнир по тенис в Сърбия

Святпреди 6 часа

КАБАР: Киргизстанският външен министър ще участва в шестата среща на външните министри на Централна Азия и Китай в Алмати

Святпреди 4 дни

Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

Святпреди 4 дни

МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер

Икономикапреди 5 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Обществопреди 5 дни

Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката

Святпреди 5 дни

Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот

Бизнеспреди 5 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Спортпреди 4 дни

Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“

Святпреди 4 дни

Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси

Святпреди 4 дни

Кралицата на Норвегия бе хоспитализирана заради дихателна недостатъчност

Бизнеспреди 4 дни

Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл

Икономикапреди 5 дни

Започват пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд

Святпреди 4 дни

„Ти Джи ком 24“: Последните мигове от живота на папа Франциск

Новини