Икономика
Около 150 000 тона достига производството на консервни продукти на годишна база у нас, каза пред БТА инж. Стойко Кировски

Около 150 000 тона достига производството на консервни продукти на годишна база у нас, каза пред БТА инж. Стойко Кировски, председател на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци в България (СППЗ). Той беше сред официалните гости в Университета по хранителни технологии, където днес за първи път беше отбелязан Денят на българската консервна индустрия.
Стойко Кировски направи сравнение с производството на консервни продукти у нас през 1989 година, когато обемът е бил около 900 000 тона. „Това означава, че в момента обемът на производство на консерви е паднал около шест пъти“, обясни председателят на СППЗ.
По негови думи консервната индустрия е изправена пред съвкупност от проблеми, един от които е настъпил още в края на 90-те години на миналия век. „Голяма част от предприятията, които работеха в периода след прехода, изнасяха за Русия, но през 1998 година пазарът се срина заради обезценяването на руската рубла. Целият експорт, който беше ориентиран там, на практика спря. Трябваше да се преориентираме към по-капризните европейски пазари, пазарите в Америка, арабските страни и Азия, където изискванията към продуктите са много големи“, обясни инж. Кировски.
Той добави, че преходът е отнел на бранша много време и посочи, че това е една от причините по онова време обемите на производство да спаднат драстично. Към днешна дата предизвикателствата пред производителите са свързани основно с липсата на суровини и работна ръка, както и справянето с конкуренцията в чужбина.
Всички консервни фабрики, които работят с пресни плодове и зеленчуци, купуват продукцията основно от България или от съседни на нас страни, а тези, които работят със замразени плодове и зеленчуци, могат да си позволят да търсят по-ниски цени на по-далечни разстояния, обясни председателят на СППЗ.
„Основно се работи с български плодове и зеленчуци. За съжаление те всяка година намаляват, което ни принуждава да свиваме обема. Свиването на производството на плодове и зеленчуци в България през последните 30 години е над 10 пъти. Зеленчуците особено не достигат за нашите консервни предприятия“, коментира инж. Стойко Кировски.
Според него значението на консервната индустрия все повече намалява.
Източник: БТА
Икономика
Към момента пред МРРБ не са отчетени извършени дейности по подмяна на водопровод и канализация на булевард в Копривщица, каза министър Иванов

Към настоящия момент пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) не са отчетени извършени дейностите за обекта подмяна на водопровод и канализация на бул. „Хаджи Ненчо Палавеев“ – източен и западен бряг на река Тополница в Копривщица. В изпълнение на инвестиционната програма за общински проекти между МРРБ и общината е подписано споразумение за финансиране на проекта за подмяна на пътната настилка на бул. „Хаджи Ненчо Палавеев“ – западен бряг на река Тополница, включен в приложение 3 на държавния бюджет за 2024 г. с прогнозна стойност 2 млн. лева. За изпълнението на обекта е постъпило искане за аванс, което е върнато на общината за корекции.
Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос за подготовка на уличната инфраструктура на Копривщица за посрещане на гостите на Националния събор на българското народно творчество 2025 г.
В отговор на уточняващ въпрос министър Иванов посочи, че ведомството ще окаже необходимата методическа помощ при проявен интерес от общината, за да бъдат изрядни документите. След влизането на постановлението за изпълнението на общинската инвестиционна програма, ако всички документи са изрядни и те бъдат подадени в най-кратък срок, те ще бъдат процедирани, за да не се забавя това събитие, увери министърът.
Иванов напомни, че с решение от 30 септември 2022 г. на Министерския съвет е одобрен списък на инвестиционни проекти на общините, като през 2022-2023 година са им били предоставени близо 233 млн. лева. Срокът на изпълнение на проектите е бил до 31 октомври 2024 г. Подписаните споразумения с община Копривщица са за финансиране на подмяна на водопровод и канализация на бул. „Хаджи Ненчо Палавеев“ – източен и западен бряг на река Тополница, като средствата в общ размер от 4,504 млн. лева са предоставени на общината като трансфер за изпълнение на строително-монтажни работи, упражняване на строителния и авторски надзор на обекта. Срокът за отчитане на изпълнението на споразуменията е бил до 31 октомври 2024 г.
В края на минала година, в интервю за БТА, кметът на Копривщица Мария Тороманова каза, че от четири предложени проекта от общината в началото на 2024 г. за финансиране по инвестиционната бюджетна програма има само подписано споразумение с МРРБ за един – асфалтиране на бул. „Хаджи Ненчо Палавеев“, и по него е започнала работа, въпреки че общината не е получила авансово плащане. За останалите очакваме да ни поканят за подписване на споразуменията, каза тогава кметът.
През 2025 г. ще се състои юбилейното издание на Националния събор на народното творчество в Копривщица, за който се очаква да пристигнат около 12 000 души. То се провежда на всеки пет години е и в списъка на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Ливанската централна банка ще противостои на прането на пари и финансирането на тероризма, заяви новоназначения управител

Централната банка на Ливан ще противодейства на прането на пари и финансирането на тероризма и ще бъде независима от политически вмешателства. Това заяви встъпилият днес в длъжност като гуверньор Карим Суаид, цитиран от Асошиейтед прес.
Назначаването му на поста управител на централната банка беше обявено от премиера Науаф Салам в края на март.
Централната банка ще работи за разсрочване на плащанията по държавния дълг на Ливан и изплащане на средствата на вложителите, каза още Суаид по време на пресконференция в Бейрут.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
ФАО празнува 30-ата годишнина на AQUASTAT – водещия източник на световни данни за водата и селското стопанство

Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) отпразнува днес 30-ата годишнина на AQUASTAT – водещия източник на световни данни за водата и селското стопанство. Това се случи с хибридно събитие на високо ниво в централата на ФАО в Рим, което включваше и съвместен брифинг относно стратегията на ООН за вода и канализация, одобрена през 2024 г., съобщи ФАО на официалната си страница.
В своите встъпителни бележки генералният директор на ФАО Ку Донгю подчерта критичната връзка между водните и хранително-вкусовите системи. „Не може да има продоволствена сигурност без водна сигурност. Стратегическата рамка на ФАО за 2022 – 2031 се фокусира върху това да направи системите за хранително-вкусовата промишленост по-ефективни, приобщаващи, издръжливи и устойчиви, а водата е първостепенна за тази трансформация“, каза той. Той допълни, че правилните решения изискват пакет от действия, базирани на стабилни, надеждни, непрекъснати и последователни данни и информация.
В речта си Алваро Ларио, президент на Международния фонд за развитие на селското стопанство (IFAD), подчерта, че макар селското стопанство да остава най-големият потребител на прясна вода в световен мащаб, то е все по-уязвимо към недостига на вода. Според Ларио това прави точните и достъпни системи за данни като AQUASTAT жизненоважни за вземане на информирани решения и устойчиво управление на ресурсите.
Разработен от Отдела за земя и вода на ФАО през 90-те години на миналия век, AQUASTAT е създаден в отговор на нарастващото търсене на сравнима, актуална и свързана с политиката информация за използването на вода в селското стопанство – най-големият водоконсумиращ сектор в световен мащаб. Системата предоставя данни с отворен достъп за ключови показатели като наличие на водни ресурси, напояване, инфраструктура, ефективност на използването на водата и воден стрес. Той се е превърнал в ключов инструмент за вземащите решения, подпомагащ планирането, инвестициите и международното сътрудничество.
„Днес 2,5 милиарда души живеят в страни с дефицит на вода, а 10 на сто от световното население е изправено пред висок или критичен дефицит на вода. Чрез проследяване на тази информация AQUASTAT позволява на правителствата и организациите да предприемат проактивни мерки“, отбеляза генералният директор на ФАО.
Честването е част от 365-те дни на действие в чест на 80-ата годишнина на ФАО, съобразено с нейната двугодишна тема, избрана от членовете на ФАО за 2024–25: Управление на водните ресурси за четирите „по-добри“: по-добро производство, по-добро хранене, по-добра околна среда и по-добър живот.
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Регулировчикът на пътя на Копринката – Ивайло Филипов дирижира власт, бизнес и служебни кабинети от сенките!
-
Святпреди 1 седмица
Администрацията на Тръмп е отменила прекратяването на безвъзмездните средства за Радио „Свободна Европа“
-
Бизнеспреди 1 седмица
Мисията невъзможна: Мъск трудно ще намали разходите на САЩ
-
Бизнеспреди 1 седмица
Политическите връзки на Мъск с Тръмп забавят експанзията на Starlink
-
Икономикапреди 5 дни
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
-
Темидапреди 7 дни
BIRD: Майката на прокурор Теодора Георгиева не е загинала в пожара
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Русия е четвъртата по големина икономика в света след Китай, САЩ и Индия
-
Обществопреди 1 седмица
Граждански организации подкрепят Мая Манолова за омбудсман