Свържете се с нас

Икономика

Очаква се ръстът на реалните заплати да се ускори след присъединяването към еврозоната, посочи икономист на БАН

Ускоряването на растежа на работните заплати би бил най-стабилният и статистически значим ефект от присъединяването на България към еврозоната през 2026 година, ако се следва опита на страни, които вече са приели еврото. Това посочи проф. д-р Виктор Йоцов от Института за икономически изследвания (ИИИ) към Българската академия на науките (БАН) по време на дискусия, съобщават от институцията.

Той отбеляза обаче, че за да се запази конкурентоспособността на икономиката ни, бъдещето нарастване на заплащането трябва да се поддържа в съответствие с производителността на труда. Според Йоцов, ако изоставането на производителността не се навакса, това може да доведе до първоначална инфлация, подкопаваща реалния ръст на работните заплати.

Проф. Йоцов анализира пазара на труда в 11 страни от Централна и Източна Европа, 6 от които са част от еврозоната. Той посочи, че голяма част от положителните тенденции след 2000 г., сред които – нарастващо равнище на заетост, спадаща безработица, по-високи заплати и по-висока производителност, се дължат преди всичко на интеграцията в Европейския съюз, а не толкова на приемането на еврото от държавите в еврозоната.  В този смисъл, не смяната на валутата, а структурните реформи, инвестициите в човешки капитал и достъпът до единния пазар на ЕС са основните двигатели на конвергенцията, посочи икономистът от БАН.

Йоцов бе сред участниците в дискусия, организирана в рамките на кръгла маса, на която бяха представени резултатите от първия етап на научноизследователския проект: „Адаптиране на пазара на труда в условията на членство в еврозоната: социално-икономическа динамика, технологична модернизация, демографски промени и образователно преструктуриране“. Проектът е финансиран от Фонд „Научни изследвания“ към МОН. Водеща организация в него е СУ „Св. Климент Охридски“, в партньорство с ИИИ при БАН и Университета в Рединг във Великобритания.

По време на кръглата маса бяха представени доклад с анализ на развитието на пазара на труда в България за периода 2003–2024 г., както и прогнозни модели за бъдещото му развитие.

Според доц. д-р Ралица Симеонова-Ганева от СУ „Св. Климент Охридски“ по отношение на очакванията за развитие на пазара на труда се очертават следните тенденции – продължаващ спад на работната сила и на заетостта, нарастване на дела на заетите с висше образование в условията на излишък на такива кадри, както и недостиг на работна сила от лица със средно образование. Той няма да бъде компенсиран без промени в трудовата мобилност и в миграционните процеси. Очаква се и по-слабо търсене на работници с основно и по-ниско образование, което може да задълбочи социалните и икономически предизвикателства. 

Очакваният недостиг на работна сила и нарастващото заплащане ще доведат до увеличаване на инвестициите в автоматизация, дигитализация и нови технологии като начин за компенсиране на дефицита на кадри, посочи тя. След което добави, че въвеждането на еврото в България също ще има въздействие. Очаква се това да има положителни ефекти, сред които – по-нисък валутен риск, по-добър достъп до финансиране, по-ниски лихвени проценти и по-лесна интеграция с европейските пазари. 

В рамките на проекта в сградата на ИИИ при БАН е открит и Съвместен изследователски център в областта на иновативните политики на пазара на труда в България, се посочва в съобщението.

Източник: БТА

Икономика

Реколтата от овошките от костилковите видове в Кюстендилско – пред провал заради студеното време

Реколтата от овошките от костилковите видове в Кюстендилско е пред провал. Причината за това са студовете вчера и днес, както и очакващите се минимални температури под нулата в следващите няколко дни. Това каза пред БТА проф. д-р Димитър Сотиров, заместник-директор на Института по земеделие в Кюстендил.

„Към днешна дата състоянието на ябълки, череши, вишни, сливи и круши не е добро. Температурите днес сутринта паднаха до минус 4,4 градуса, което нанесе сериозни щети върху цъфтежа. Предстоящи ниски температури до края на седмицата, ако се сбъднат прогнозите, допълнително ще утежнят ситуацията“, посочи проф. Сотиров.

По думите му вече са нанесени сериозни поражения върху овошките. Надеждите му са свързани с това в отделни райони да е имало по-силни въздушни течения, което да е помогнало за оцеляването при ябълките.

Подобни ситуации е имало и други години. Студове са се случвали и след средата на април, което е било пагубно за плодните дръвчета, коментира още проф. Сотиров. Според производители в момента повечето плодни дръвчета са във фаза на млад завръз, което ги прави уязвими на ниските температури.

Проф. Сотиров каза, че проблем през тази година са били и дъждовете, предшестващи застудяването. Те са попречили на летежа на пчелите и съответно – на опрашването и оплождането на дръвчетата.

От една страна високите температури през март са предизвикали ускореното развитие на овошките, но ниските температури сега са се оказали фатални за цветовете, коментира проф. Сотиров. 

Проблемът не е само в района на Кюстендилско, а на много места в страната, посочи той, а това ще се отрази и на цената на оцелялата продукция.

Според стопани в Кюстендилско, реколтата от череши тази година е напълно провалена. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Британският финансов министър ще се срещне с американския си колега в опит за постигне на търговско споразумение

Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс заяви днес, че ще се срещне скоро с американския си колега Скот Бесънт, като ще се опита да постигане икономическо споразумение с Вашингтон, предаде Ройтерс.

Великобритания търси ново търговско партньорство със САЩ в опит да намали митата върху вноса на британски стоки.

Рийвс заяви, че през последните дни е разговаряла със свои колеги от Канада, Австралия, Ирландия, Франция, Испания и Европейския съюз. Тя допълни, че тази седмица ще бъдат проведени разговори и с Нирмала Ситхараман, министър на финансите на Индия, на които ще бъде обсъдено бъдещо търговско споразумение.

„Всички решения, които вземаме като правителство, ще бъдат базирани на стабилността на нашите финансови правила, които не подлежат на обсъждане“, заяви тя по повод бъдещите действия на правителството.

Рийвс обясни, че управителят на „Банк ъв Ингланд“ (Bank of England) Андрю Бейли е потвърдил пред нея, че пазарите функционират ефективно и банките са останали устойчиви по време на сътресенията, породени от вносните американски мита.

Водещите борсови индекси в Лондон днес се оттласнаха от достигнатото вчера дъно, когато отбелязаха най-ниското си ниво от повече от година.

Индексът FTSE 100, включващ 100-те дружества с най-голяма пазарна оценка, чиито акции се търгуват в британската столица, се повиши с 2,36 на сто до 7883 пункта към 14:48 часа бълг. време, а по-широкообхватният FTSE 250 наддаде с над 2,6 на сто. Вчера FTSE 100 изтри 4,38 на сто, а в петък – 4,95 на сто.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

ЕК: Проблемът с митата не е създаден от нас, опитваме се да го решим

ЕС не създаде проблема с митата, а се опитва да го разреши, заяви днес говорител на Европейската комисия. Не искаме мита, стремим се да ги избегнем, добави той на пресконференция в отговор на въпроси, свързани с обявените от САЩ търговски мерки.

Говорителят уточни, че през 2019 г., в първия мандат на президента Доналд Тръмп, комисията е била упълномощена от държавите в ЕС да преговаря с Вашингтон за нулеви мита за автомобилите и промишлените стоки. По неговите думи вчера председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен и еврокомисарят Марош Шефчович само са отбелязали, че тази възможност остава открита. В известен смисъл се въртим в кръг с администрацията на Тръмп, обобщи говорителят.

Искаме да преговаряме със САЩ, за да избегнем митата. Няма да отстъпим от европейските стандарти, например при храните – нито за САЩ, нито за когото и да било друг, каза говорителят.

Той уточни, че утре държавите от ЕС ще гласуват предложените от комисията ответни мита за стоманата и алуминия. По неговите думи, ако бъдат одобрени, те ще влязат в сила най-вероятно от 14 април. След това ЕК предвижда да предложи отговор за митата за автомобилите, добави говорителят. Взимаме всякакви мерки стъпките, които предприемаме, да доведат до минимални отражения за ЕС, поясни той.

/ИЦ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 51 минути

В екоинициативата „Алея на новия живот“ в Димитровград ще се включат 72 семейства на новородени

Святпреди 51 минути

Израелски удари убиха 25 души в Газа в момент, когато израелският Върховен съд заседава по дело за „Шин Бет“

Българияпреди 54 минути

Изписаните пострадали при пожара в Кочани при необходимост ще получават следболнични медицински грижи от българските болници, съобщи МВнР

Спортпреди 54 минути

Женският национален отбор по футбол завърши наравно с Израел и вече няма шанс да спечели групата в Лигата на Нациите

Балканипреди 55 минути

Аджерпрес: Румънката Амалия Ковалиу спечели златото на сабя за жени на Световното първенство по фехтовка за кадети в Китай

Святпреди 56 минути

Дете на 4 години оцеля, след като падна от петия етаж на сграда във Виена

Българияпреди 57 минути

Изплатени са заплатите за януари на работниците във военния завод „ТЕРЕМ – Хан Крум“ в Търговище

Святпреди 59 минути

Най-малко 15 души загинаха при срутване на покрива на дискотека в Доминиканската република

Технологиипреди 59 минути

Meta забранява на деца под 16 години да използват функцията за излъчване на живо в Instagram

Българияпреди един час

Водещ хирург от Германия ще обучава специалистите в една от университетските болници в Русе

Българияпреди един час

Общо 34 момичета ще участват в конкурса „Царица Роза“ в Казанлък

Българияпреди един час

Тризначки еноти се родиха в зоопарка в Стара Загора, секретарят на Общината им стана кръстник

Икономикапреди 4 дни

Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие

Икономикапреди 4 дни

Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата

Спортпреди 4 дни

Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин

Икономикапреди 4 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош присъства на откриването на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск получава договор за 5,9 млрд. долара от правителството на САЩ

Икономикапреди 3 дни

Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 3 дни

Втора заповед за проверка на пътищата издаде министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 3 дни

Пчеларите от региона на Кюстендил отчитат висока смъртност в пчелините си, настъпила през зимата

Обществопреди 3 дни

Да крадеш от хора с увреждания: Разследване на Любомир Жечев “хвана“ злоупотреби за над 1 млн. евро

Политикапреди 5 дни

На първо четене: Парламентът прие промени в Закона за енергията от възобновяеми източници

Бизнеспреди 4 дни

Дарителството в Полша: Концерти за 1 млрд. лв.

Новини