Свят
Обявяването извън закона на историческата партия в щата Тигре хвърля сянка върху мирния процес в Етиопия

Едно събитие в Етиопия по-рано миналия месец мина до голяма степен незабелязано, но постави под съмнение мирния процес във втората по брой на населението държава в Африка след Нигерия. Федералните власти обявиха извън закона историческата партия в северния щат Тигре, който бе сцена на кръвопролитен конфликт, избухнал през 2020 г. И макар че мирното споразумение, сключено в Претория, столицата на Република Южна Африка, през ноември 2022 г., до голяма степен се спазва, обстановката в Тигре, а и в съседни щати, остава нестабилна.
На 14 май Етиопската национална избирателна комисия (ЕНИК) обяви извън закона Фронта за освобождение на тигрейския народ (ФОТН) – партията, доминирала на политическата сцена в страната в продължение на близо три десетилетия до 2018 г., предаде Франс прес.
ИЗВЪН ЗАКОНА
ЕНИК аргументира решението си с допуснати от ФОТН пропуски.
Фронтът осъди „едностранното решение“, което според него представлява „сериозна заплаха“ за мирния процес в Етиопия. В писмо до Комисията на Африканския съюз той призова да бъде оказан натиск върху етиопското федерално правителство, за да възстанови регистрацията му.
Впрочем още от месеци имаше индикации, че ФОТН ще бъде забранен, отбелязва АФП. През февруари ЕНИК поиска от Фронта „да внесе корекции“ в своята регистрация, и след това обяви, че условието не е изпълнено.
Обявяването на ФОТН за незаконно движение заплашва мирното споразумение от Претория, коментира Би Би Си. Решението бе взето преди парламентарните избори, които трябва да бъдат произведени в Етиопия най-късно през юни догодина.
РЕТРОСПЕКЦИЯ НА КОНФЛИКТА
През 2019 г. – само година след като зае поста, слагайки край на продължилото 27 години управление на ФОТН, етиопският премиер Абий Ахмед, тогава на 43 години, бе удостоен с Нобеловата награда за мир за помирението със съседна Еритрея, която се отдели от Етиопия след война в края на миналия век. Син на баща мюсюлманин оромо и майка християнка амхарка – двата най-големи етноса в африканската страна, съответно заемащи дял от повече от една трета и над една четвърт от около 130-милионното население на най-голямата държава без излаз на море (след отделянето на Еритрея) – Ахмед олицетворяваше надеждите за мирно съжителство между около 80-те народности, които оформят пъстрата демографска мозайка, каквато представлява страната. Той започна политически и икономически реформи, които обещаваха по-добър живот за широки прослойки от населението на една от най-древните, но и най-бедни държави в света.
И тогава Абий Ахмед реши да се разправи с основния си вътрешнополитически съперник – ФОТН. Тигрейците са едва малко повече от 6 процента от населението на Етиопия. ФОТН обаче управляваше с желязна хватка страната в продължение на близо три десетилетия – от 1991 до 2018 г. – след като изигра ключова роля за свалянето на марксистката диктатура в годината, когато се разпадна нейният международен покровител – Съветският съюз.
Почувствал се достатъчно силен, етиопският премиер заповяда на 4 ноември 2020 г. на федералната армия, подкрепена от милиции и от съседна Еритрея, с която Етиопия воюва по време на управлението на ФОТН, да настъпи в северния щат Тигре, за да свали неподчиняващите му се регионални власти, доминирани от Фронта. В началото всичко се развиваше по план. Етиопската армия бързо превзе по-голямата част от Тигре, включително щатската столица Мекеле, след чието падане Абий Ахмед побърза да обяви победа още на 28 ноември. Впоследствие обаче ФОТН не само си върна по-голямата част от региона, но и в един момент настъпи на юг, преди в средата на 2021 г. да се установи равновесие на силите. В крайна сметка двете страни в конфликта, отнел по данни на Африканския съюз живота на най-малко 600 хиляди души, подписаха през ноември 2022 г. споразумението от Претория.
СИТУАЦИЯТА В ТИГРЕ ОСТАВА НЕСТАБИЛНА
Договорът, който до голяма степен бе плод на патовата ситуация на бойното поле, отколкото на добра воля на страните в конфликта, обаче се спазва, повече или по-малко изненадващо. Но ситуацията в Тигре остава нестабилна и напрегната, като голяма част от местното население е заплашено от глад. Милиции от съседния щат Амхара са окупирали части от Тигре, за които смятат, че исторически принадлежат на амхарския етнос. Еритрея, която има дълга граница с Тигре, е разположила в етиопския щат войски, които са обвинявани в зверства и различни посегателства срещу цивилни.
Впрочем сянката на нов конфликт е надвиснала над Тигре още от месеци. През март избухнаха сблъсъци между двете фракции, на които ФОТН на практика се раздели след началото на конфликта – едната начело с лидера на Фронта Дебрецион Гебремичаел, а другата – водена от регионалния премиер Гетачев Реда.
И макар че опасенията от ескалация все пак не се сбъднаха, рискът да избухне насилие във всеки един момент си остава.
Източник: БТА
Свят
Броят на жертвите при взрив на училищен автобус в Пакистан достигна осем души; Исламабад обвини Индия за нападението

Броят на жертвите при взрив на училищен автобус в Югозападен Пакистан днес достигна осем души, след като три от тежко ранените деца починаха, предаде Асошиейтед прес като се позова на изявление на пакистанската армия.
Исламабад обвини подкрепяни от Индия бунтовници, че стоят зад нападението.
Жертвите, сред които и двама войници, са били в автобуса, когато той бе взривен в сряда в град Хуздар, провинция Белуджистан, където от десетилетия има нападения на сепаратисти. Общо 53-ма души, сред които 39 деца, бяха ранени при атаката. По време на нападението децата са пътували към Армейското обществено училище, в което са били ученици.
Говорителят на армията генерал-лейтенант Ахмад Шариф заяви, че състоянието на няколко от ранените деца остава критично. Той съобщи, че първоначалното разследване показва, че бомбеният атентат вероятно е извършен от бунтовници от забранената Армия за освобождение на Белуджистан, която беше обявена за терористична организация от САЩ през 2019 г., по инструкции на Индия.
Според Шариф Пакистан разполага с доказателства, че Индия организира „терористични нападения в Пакистан“, на което международната общност трябва да обърне внимание.
Делхи засега не е дал официален отговор на обвиненията, а Пакистан не е представил никакви доказателства в подкрепа на твърденията си.
До момента никой не е поел отговорността за нападението, отбелязва АП.
Напрежението между Индия и Пакистан остава високо, след като двете страни по-рано този месец влязоха в четиридневен конфликт, преди да обявяват прекратяване на огъня.
Източник: БТА
Свят
Премиерът Росен Желязков поднесе венец на гроба на папа Франциск в базиликата „Санта Мария Маджоре“

Премиерът Росен Желязков поднесе венец на гроба на папата Франциск в базиликата „Санта Мария Маджоре“. Премиерът се поклони пред паметната плоча на светите братя Кирил и Методий. Те са почетени именно в тази базиликата, където папа Адриан II през 867 г. благославя техния превод на богослужебните книги на старославянски и одобрява използването на славянския език в литургията.
По-рано днес премиерът и официалната българска делегация беше приет от папа Лъв XIV във Ватикана.
Говорихме по всички важни теми – от свързаните с вярата, до темите, свързани с актуалния дневен ред, каза пред медиите министър-председателят след края на аудиенцията.
Желязков уточни, че със Светия отец са говорили за европейския дневен ред, войната в Украйна, ролята на Ватикана като посредник за преговори, за всички измерения на тази трагедия в Европа – хуманитарни, политически и геополитически. Поговорихме дори и за изкуствения интетлекет и неговите измерения за това как човешките добродетели да не бъдат заместени от виртуалната среда, каза премиерът. Той добави, че са говорили и по въпроси от дневен ред на църковната общност в България.
Росен Желязков имаше среща и с Великия канцлер на Малтийския орден Рикардо Патерно ди Монтекупо в Рим.
Българският премиер е в Италия в навечерието на 24 май с официалната българска делегация, която отдава почит на светите места, свързани с делото на първоучителите. В състава на официалната делегация, начело на която е премиерът, са включени министърът на културата Мариан Бачев, заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова, митрополит Антоний и епископът на Софийската католическа епархия Петко Вълов.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Науката и академичната свобода са заплашени, виждаме тревожни новини всеки ден, каза еврокомисар Екатерина Захариева

Науката и академичната свобода по света са заплашени, виждаме тревожни новини всеки ден, каза днес евросомисарят по стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите Екатерина Захариева на пресконференция след заседание на Съвета на ЕС по конкурентоспособност.
Решени сме да превърнем Европа в най-доброто място за изследователите, добави тя. Захариева посочи, че ЕС ще намали бюрократичните трудности за чуждестранните учени, които искат да работят в Европа. Искаме учените и изследователите да избират и Европа, каза еврокомисарят.
Захариева отбеляза, че целта на страните от ЕС да харчат за наука три процента от БВП бе приета през 2002 г., като се предвиждаше да бъде постигната до 2010 година. По нейните думи досега пет държави от ЕС са постигнали тази цел, а пет осигуряват под един процент от БВП. ЕС е близо до постигането на три процента, но основният недостиг е на частното финансиране, поясни еврокомисарят.
Днес Захариева представи пред Съвета на ЕС данни за научни проекти, подкрепени от общия европейски бюджет. Справка с представени от Европейската комисия документи показва, че България участва в два проекта – за обучение на млади изследователи в областта на компютърните науки и изкуствения интелект, както и по науки от областта на математиката.
/ДИ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Бизнеспреди 6 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Икономикапреди 7 дни
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Българияпреди 1 седмица
Тетевен почете 80 години от смъртта на ген. Владимир Вазов с образователна филмова прожекция
-
Икономикапреди 5 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Балканипреди 5 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Спортпреди 4 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 3 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори