Свържете се с нас

България

Общо 44 пожара са потушени на територията на страната през последното денонощие, един човек е пострадал

Общо 44 пожара са потушени на територията на страната през последното денонощие, един човек е пострадал, съобщиха на страницата си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН). Пожарникарите са реагирали на 97 сигнала за произшествия. Информацията е актуална към 6:00 часа тази сутрин.

С преки материални щети са възникнали 14 пожара, от които пет в жилищни сгради, две в спомагателни, временни или паянтови постройки, шест в транспортни средства и други. 

Без нанесени материални щети са 30 пожара, от които пет в сухи треви, горска постеля и храсти, 21 в отпадъци и други. 

Извършени са 47 спасителни дейности и помощни операции, от които осем при катастрофи в транспортни средства, 36 техническа помощ и други. 

Регистрирани са шест лъжливи повиквания. 

/ТНП/

Източник: БТА

България

На 24 май не съм убедена, че дори по отношение на този празник, имаме обща визия като общество, каза проф. Амелия Личева

На 24 май не съм убедена, че дори по отношение на този празник имаме обща визия като общество, каза проф. Амелия Личева, главен редактор на „Литературен вестник“ и декан на Факултета по славянски филологии към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, по време на тържеството пред паметника на „Св. св. Кирил и Методий“ на Националната библиотеката.

„Когато говорим за ценностна на езика, ние говорим за ролята на образованието, мястото на култура и ценностите, които отстояваме. Сега, когато кажем „Български език“, една част от обществото казва, че е важно само националното, глобализъмът е национално предателство, трябва да прокламираме корените. Другата част от обществото, с което се идентифицирам, казва, че българският език е част от европейското семейство“, посочи Личева. 

Вярата в езика в новия век направи дебата за големите и малките езици излишен. Дойде ред в култ да издигнем ролята на преводачите, каза още проф. Амелия Личева.

Ковид пандемията накара много политици да препрочетат антиутопиите на Марагратет Атууд, за да схванат, че литературата отдавна е предрекла случващото се, посочи тя.

Според Личева, ако опитаме малко повече да четем и да се четем, да тълкуваме и да прилагаме четене с разбиране, може би ще успеем да свържем нишките в така разделеното ни общество, в което в момента разговорът е невъзможен. И тогава наистина ще можем да празнуваме овластяването на езика, допълни тя.

/ТНП/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Нека 24 май ни вдъхнови да продължим да пазим и развиваме духовното богатство, написа председателят на ДПС – ДПС Джевдет Чакъров

Нека 24 май ни вдъхнови да продължим да градим мостове между хората, да пазим и развиваме духовното богатство на нацията ни, в името на общото ни бъдеще. Това написа председателят на „ДПС-ДПС“ Джевдет Чакъров във Фейсбук страницата на ДПС-пресцентър.

На този ден отдаваме дължимото на святото дело на светите братя Кирил и Методий, на техните ученици, както и на всички онези, които с вдъхновение и всеотдайност пазят и предават богатството на знанието, духа и културата на следващите поколения, пише още Чакъров.

24 май ден на признателност към всички, които с делата си вдъхновяват, учат и водят обществото напред – учители, учени, творци, хора на духа.

От ДПС-ДПС сме убедени, че чрез знанието и съпричастността можем да съградим едно по-справедливо, демократично и модерно общество.

24 май е Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, сочи информация на отдел „Справочна“ на БТА. Обявен е със Закона за изменение на Кодекса на труда, приет от 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г. като Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. За първи път празникът в памет на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост, се чества в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив на 11 май (ст. ст.) 1851 г. по инициатива на Найден Геров. С въвеждането на Григорианския календар на 1 април 1916 г. 24 май се отбелязва като църковен, училищен и всенароден празник. След 1969 г. Българската православна църква отбелязва Деня на светите равноапостоли Кирил и Методий на 11 май. Със Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, приет от 44-то Народно събрание на 9 декември 2020 г., 24 май се отбелязва като Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

/ТНП/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

24 май е денят, в който осъзнаваме още повече силата на словото и значението на образованието, написа вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров

„24 май е празник, който носим в сърцата си – не само като спомен, а като жива мисия, чиято сила е непреходна – това е денят, в който осъзнаваме още повече силата на словото, значението на образованието и красотата на нашия език“, написа вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров в поздравление, разпространено от пресцентъра на партията.

“На 24 май почитаме делото на Светите братя Кирил и Методий – създатели на писмеността, благодарение на която съхранихме езика, вярата и идентичността си през вековете. Това е денят, в който България сияе с духовна сила и ни напомня, че знанието и словото са устоите на една будна нация“, добавя Зафиров. Той подчертава, че делото на нашите първоучители не е просто страница от историята, а живо културно наследство, което ни свързва с Европа.

С признателност Зафиров открои приноса на съвременните будители – учители, учени, творци, библиотекари и читалищни дейци, които пазят и развиват духа на просветата.

Честит празник на духа, на буквите и на българското самосъзнание, пише още вицепремиерът.

24 май е Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, сочат данни на отдел „Справочна“ на БТА. Обявен е със Закона за изменение на Кодекса на труда, приет от 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г. като Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. За първи път празникът в памет на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост, се чества в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив на 11 май (ст. ст.) 1851 г. по инициатива на Найден Геров. С въвеждането на Григорианския календар на 1 април 1916 г. 24 май се отбелязва като църковен, училищен и всенароден празник. След 1969 г. Българската православна църква отбелязва Деня на светите равноапостоли Кирил и Методий на 11 май. Със Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, приет от 44-то Народно събрание на 9 декември 2020 г., 24 май се отбелязва като Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 36 минути

Гражданската отбрана на ивицата Газа съобщи за 6 жертви на израелски удари през изминалата нощ

Българияпреди 39 минути

На 24 май не съм убедена, че дори по отношение на този празник, имаме обща визия като общество, каза проф. Амелия Личева

Българияпреди 47 минути

Нека 24 май ни вдъхнови да продължим да пазим и развиваме духовното богатство, написа председателят на ДПС – ДПС Джевдет Чакъров

Българияпреди 55 минути

24 май е денят, в който осъзнаваме още повече силата на словото и значението на образованието, написа вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров

Спортпреди 59 минути

Димитър Янакиев отпадна в първия кръг на турнир по бадминтон в Австрия

Българияпреди един час

Да пребъде България чрез святото слово и писменост, написаха по повод 24 май от партия „Величие“

Спортпреди един час

Тенисистката Сесил Каратанчева и нейната Академия осигурява безплатни тренировки на спортистите със специални образователни потребности

Святпреди един час

Украинските ВВС обявиха, че тази нощ са прехванали 6 руски балистични ракети

Спортпреди един час

Тодор Стойчев се класира за елиминациите на турнира на сабя мъже на Световната купа по фехтовка в Мадрид

Българияпреди един час

Един човек е пострадал при катастрофа между три автомобила на бул. „Цариградско шосе“

Спортпреди един час

Димитър Димитров с добри изяви при нова победа на Паленсия в плейофите на мъжкото баскетболно първенство на Испания

Българияпреди един час

Около шест хиляди деца ще останат без място в градините в София след второ и трето класиране, каза кметът Васил Терзиев

Бизнеспреди 4 дни

Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори

Българияпреди 5 дни

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Икономикапреди 5 дни

Уолстрийт със значителен спад в началото на борсовата търговия, след като „Мудис“ понижи кредитния рейтинг на САЩ

Българияпреди 4 дни

Бюджетът на Община Добрич за 2025 г. бе приет

Българияпреди 3 дни

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов постави началото на ежемесечната инициатива „Герой на Шумен“

Бизнеспреди 5 дни

Оспорван вот в Полша: Либералният кмет на Варшава печели с малко първия тур на изборите за президент

Политикапреди 5 дни

Васил Терзиев определи отпускането на 15 млн. лв. от правителството като “циркова постановка“

Икономикапреди 5 дни

„Фич Рейтинг“ потвърди дългосрочния рейтинг на „УниКредит Булбанк“ на „BBB+“ със стабилна перспектива, съобщи банката

Бизнеспреди 4 дни

САЩ и ЕС най-накрая започват сериозни преговори за митата

Бизнеспреди 4 дни

Предизвикателствата пред новия президент на Румъния

Бизнеспреди 4 дни

Медии и НПО в „черен списък“: Орбан иска да смаже гражданското общество по руски модел

Обществопреди 3 дни

Над 50 000 зрелостници ще пишат по Вариант 4 на матурата по БЕЛ

Новини