Свържете се с нас

България

Общо 28 души са ранени при катастрофи в страната за изминалото денонощие

Общо 28 души са ранени при 19 пътни произшествия в страната през изминалото денонощие. Няма жертви, съобщиха от МВР на сайта си. 

В София са станали две тежки и 23 леки катастрофи. Пострадали са двама души.

От началото на месеца в страната е имало 357 пътни инцидента с 20 загинали и 453 ранени. Катастрофите от началото на годината са 1609, вследствие на които са починали 105 души, а 2020 са пострадали. 

/БИ/

Източник: БТА

България

Скопският театър „Сенки и облаци“ гостува у нас с детския спектакъл „Сватби на животни и неща“

Скопският театър „Сенки и облаци“ постави у нас детския спектакъл „Сватби на животни и неща“. Домакин на представлението бе Културно-информационния център на Република Северна Македония в столицата.

Спектакълът на сенките е създаден по едноименната книга на Рая и Георги Господинови.

Всичко започна от книжката, която написахме с дъщеря ми Рая, каза за БТА писателят Георги Господинов. Една вечер седнахме и решихме, точно както и в представлението, да си измисляме приказки и да рисуваме – да събираме неща, които не са събираеми – например, какво би станало, ако един петел се влюби в една риба – защото те не си приличат, обясни той.

Направихме тази книга на шега, като игра, когато Рая беше на шест години. Не сме си мислили, че ще има театър по нея, разказа още Господинов.

В постановката участват актьорите от Скопския театър. „Сенки и облаци“ е театър на сенките, пионер в областта вече повече от 15 години, посочват от Културно-информационния център на Република Северна Македония на своя уеб сайт.

Актьорите, които участват в постановката, са Катерина Стефановска, Александра Стояновска, Дарко Богески, Круме Стефановски, както и Благородна Коцева Симянов с дизайн на кукли.

В края на представлението актьорите получиха и грамоти за усилието си за изграждането на културни мостове между двете страни.

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Столичният общински съвет ще заседава извънредно във вторник заради смяната на изпълнителния директор на „Метрополитен“

Столичният общински съвет (СОС) ще заседава извънредно във вторник заради смяната на изпълнителния директор на „Метрополитен“ Стоян Братоев, съобщиха на страницата си от СОС. Доклад, в който се иска промяна в състава на Съвета на директорите на компанията и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове е внесен от общинския съветник от „Спаси София“ Борис Бонев и неговия колега от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Бойко Димитров.

В мотивите си двамата изтъкват, че смяната на изпълнителния директор на „Метрополитен“ е станало без предварително да бъде информиран принципалът на дружеството – СОС и настояват за промяна на Борда на директорите, които да отговарят на редица изисквания.

От „Спаси София“ обявиха в позиция до медиите, че заедно с “Продължаваме промяната – Демократична България” посочват като мотив за извънредното заседание „безпардонния и нагъл преврат, организиран от ръководството, избрано от икономическото мнозинство (ГЕРБ, БСП, ИТН и Карлос Контрера от ВМРО), трябва да се даде ясен отговор – подобни гангстерски похвати нямат място в София”. 

“Призоваваме всички демократично мислещи политически сили в СОС да се включат в усилията за защита на „Метрополитен“, защото случилото се днес е очевиден опит да се овладее дружеството и да се постави на карта успешното приключване на строящите се отсечки от метро линии М3 и М6”, заяви и общинският съветник от „Спаси София“ Андрей Зографски.

За извънредното заседание съобщиха и на фейсбук страницата си от „Продължаваме промяната“. 

„Няма да допуснем подобни мутренски изпълнения в ключовата за функционирането на града институция, управляваща милиарди левове“, пишат от партията. 

По-рано новоназначеният изпълнителен директор на „Метрополитен“ Николай Найденов отново изтъкна здравословното състояние на предшественика си проф. Стоян Братоев като основна причина за рокадата в компанията.

Има здравословна причина, тя е обективна и не засяга момента, в който ние можем да изнесем подобна информация, защото тя е абсолютно лична, обясни Найденов случващото се в столичния „Метрополитен“.

В предаването „Още от деня“ по БНТ той допълни, че не става въпрос за освобождаване, проф. Братоев остава член на борда, ще продължи да работи с нас, никой не подценява експертизата му, каза Найденов.

Според него за днес е бил предвиден брифинг, но не имало физическа възможност той да бъде осъществен. Найденов допълни, че е поканил в 16:00 часа Стоян Братоев и двамата да участват в предаването, „за да покажат единност, сигурност и стабилност“, но Братоев отклонил поканата „по обективни причини“.

Николай Найденов обясни, че е бил най-подготвеният за поста. Той отрече да е политически обвързан. Найденов потвърди, че спряната обществена поръчка за осем нови метровлака ще бъде възобновена, но броят на мотрисите ще е 16 и сумата ще е по-голяма от тази на спряната поръчка.

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев отчете първите 100 дни от дейността си

Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев отчете първите 100 дни от дейността си. Обобщените данни са публикувани на официалната страница на МИР. 

Вицепремиерът изтъква на първо място изработената и представена Програма на правителството, последвана от изготвения и приет впоследствие държавен бюджет. 

Томислав Дончев набляга и на ускоряването на плащанията по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) с близо 41 процента, като към 24 април  2025 г. техният общ размер достига близо 2,2 млрд. лева, съгласно официално представената информация.

Вицепремиерът изтъква също така и подаденото на 16 април 2025 година към Европейската комисия изменение на НПВУ и предложената в плана глава REPowerEU, предвид че България беше единствената страна членка на ЕС, която все още не беше допълнила своя национален план с частта RePowerEU към дадения момент. Подаденото предложение по главата REPowerEU е на стойност близо 480 млн. евро.

Според Дончев представеното на ЕК изменение дава възможност на България да получи в пълен размер средствата от второто и третото плащане по НПВУ до края на годината. 

В представения отчет като „спасени“ са определени забавени инвестиционни проекти от НПВУ, включително допълнителен подвижен състав за БДЖ, изграждане и реконструкция на ВиК инфраструктура – на обща стойност над половин млрд. лв., чрез прехвърлянето им към Кохезионната политика.

БТА припомня, че на 17 април вицепремиерът даде брифинг за медиите в Министерския съвет, на който ги запозна с актуалната информация относно НПВУ и преговорния процес по реформите в плана с ЕК. 

В частта за кохезия Томислав Дончев отчита ускоряване на изпълнението на кохезионните програми, с разплатени над 427 милиона лева или близо една пета от всички разплатени средства от началото на програмния период. Според отчета ръстът в договарянето и плащанията по част от програмите достига и дори надхвърля 30 процента. В отчета има и информация за отворени 11 нови процедури за кандидатстване на стойност 700 млн. лв. 

Томислав Дончев набляга и върху извършения междинен преглед на всички програми и изпратените на ЕК промени. 

В частта за кохезия вицепремиерът изтъква и заявената на най-високо ниво официална позиция на България в дебата за бъдещето на Кохезионната политика след 2028 г., състояща се във виждането, че тя трябва да запази своя фокус върху най-бедните европейски региони, да бъде запазено териториалното ѝ измерение, а бюджетът ѝ да не бъде намаляван.

Дейността на кабинета през първите му 100 дни е свързана и с работа по програмиране на Социалния план за климата. Тук е изпратен и първи пакет инвестиционни предложения за целите на неформални технически консултации със службите на ЕК с цел спазване на срока от 30 юни 2025 г. за подаване на Социален план за климата, по който България се очаква да получи достъп до близо 2,5 млрд. евро, отбелязва вицепремиерът.

Изпратеното искане до ЕК и ЕЦБ за изготвяне на извънредни конвергентни доклади за присъединяване на България към еврозоната също присъства в отчета на Томислав Дончев, заедно с подготовката за въвеждане на еврото в страната. 

Накрая вицепремиерът се спира на подновената работата по изграждане на  тунела под вр. Шипка, като за първи път от 4 години проектът е включен за финансиране в програма “Транспортна свързаност“ 2021-2027 г., и модернизирането  на българската армия чрез пренасочване на европейски средства за нуждите на военната индустрия.

В качеството си и на министър на иновациите и растежа Томислав Дончев се спира и на дейността на МИР през последните 100 дни. 

В частта за подкрепа за бизнеса той заявява, че МИР е изплатило средства на българския бизнес за близо 200 млн. лева. Сключените договори по Програмата „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) са с 300 фирми, които ще получат подкрепа от над 94 млн. лв.

Одобрени за финансиране с общо 114 млн. лв.  са и  100 семейни компании и такива от творческите индустрии и занаятите. Предстои осигуряването на допълнителен ресурс за дружествата от резервните списъци.

Томислав Дончев отчита и увеличението на средствата за разработване на иновации в предприятията с над 23 млн. лв. до 147 млн. лв. Ресурсът ще се насочи към повече от 400 компании.

Министърът изброява също и създадените две изцяло нови процедури. С 80 млн. лева до края на годината ще се насърчава дигитализацията на фирмите, а по втората, с ресурс от 126 млн. лева, ще се повишава енергийната ефективност на фирмите и използването на енергия от възобновяеми източници.

По последна информация от сайта на МИР изпълнението на ПКИП е 13,55 процента. 

В частта за наука и иновации Дончев се спира на Програмата „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ), където договорени са близо 149 млн. лв. за устойчивото развитие на Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност. 

С близо 1,2 млн. лв. е създадена и платформата за сътрудничество между бизнеса и научната общност, предлагаща 1000 иновативни услуги, които компаниите могат да използват.

Сред изброените резултати на МИР са и три нови мерки с общ бюджет от почти 149 млн. лв. за подкрепа на развитието на съществуващи иновационни клъстери, на предприятия с „Печат за високи постижения“, както и за развитие на зелени и цифрови партньорства между бизнеса и научните организации и инфраструктури.

В частта „Промишленост и високотехнологичен капацитет“ министърът на иновациите и растежа отчита 165 приключени договора по НПВУ за Технологична модернизация, информационно-комуникационни технологии (ИКТ), ВЕИ и Кръгова икономика.

Изпълнението на ПНИИДИТ към момента по официални данни е 6,9 процента. 

Дейността на МИР през този период е свързана и със сертифицирането на 4 инвестиционни проекта за 57 млн. лв., които се очаква да разкрият 205 нови работни места.

Томислав Дончев се спира и на изкуствения интелект и суперкомпютъра на територията на София Тех Парк, припомняйки, че в България ще се обособи една от шестте нови фабрики за изкуствен интелект на Европейския съюз. Това е факт благодарение на съвместната работа между София Тех Парк и Института за компютърни технологии и изкуствен интелект (INSAIT). Българската фабрика BRAIN++ ще бъде разположена в технологичния парк и ще започне да се изгражда през 2026 г.

В отчета се съдържа и информация за успешно завършеното надграждане на българския суперкомпютър Discoverer, след което машината вече разполага с нови системи, които дават възможност да се предоставят специализирани услуги в областта на изкуствения интелект на бизнеса, научната общност и публичния сектор в Европейския съюз. С новите възможности Discoverer+ ще е стратегически актив за развитие на науката и ще подпомогне разработването на приложения с промишлено и обществено значение за Европа, се посочва в отчета. 

Томислав Дончев набляга и на разработената от експерти на Министерството на иновациите и растежа концепция за Центъра за иновации в отбраната, който ще бъде конструиран в най-кратки срокове. Целта на центъра е да извършва научноизследователска и развойна дейност, както и изпитвания и сертификация на безпилотни летателни апарати. Центърът ще се занимава с индустриално сътрудничество, отбранителна индустрия и приложения с двойна употреба. Ще бъде ситуиран в София Тех Парк, като чрез него ще се развият също експертиза и способности в разработване (проектиране, прототипиране) и тестване на устройства, модули, системи, материали и технологии за отбранителни приложения и с двойна употреба.

Томислав Дончев изтъква и започнатото от София Тех Парк изпълнение на проекта „Европейски цифров иновационен хъб InnovationAmp“, финансиран с 9,5 млн. лв. от МИР.

Мисията на InnovationAmp e да се превърне в ключов център в Югозападен регион в Република България, подпомагащ конкурентоспособността на компаниите и ефективността на публичните власти чрез използването на съвременни технологии базирани на изкуствен интелект, големи данни и високоскоростни изчисления и да съдейства за положителното икономическо и социално развитие на региона и изграждането на цифрова иновационна общност.

Сред посочените резултати е и изграждане на образователен STEM комплекс в София Тех Парк с частна математическа гимназия и начално училище „Архимед“ и Национален STEM център. 

Накрая вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев заявява, че след 55 години България „се завърна триумфално в Осака“, където в първата половина на април започна ЕКСПО 2025, на което страната ни се представя със собствен павилион. 

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 47 минути

Крим принадлежи на Украйна, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски

Балканипреди 48 минути

Турска компания ще произвежда бронирани машини в Румъния

Българияпреди 56 минути

Скопският театър „Сенки и облаци“ гостува у нас с детския спектакъл „Сватби на животни и неща“

Святпреди 58 минути

Зеленски намекна, че може и да не присъства на погребението на папа Франциск заради важни военни срещи

Спортпреди един час

Имахме колебание, но съм доволен от първите минути, заяви наставникът на Славия Златомир Загорчич след успеха срещу Хебър

Българияпреди един час

Столичният общински съвет ще заседава извънредно във вторник заради смяната на изпълнителния директор на „Метрополитен“

Святпреди един час

МЕНА: Палестинският президент приветства твърдата подкрепа на Египет за палестинската кауза

Святпреди един час

Дания обвини Русия в кампания за дезинформация, свързана с Гренландия

Българияпреди един час

Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев отчете първите 100 дни от дейността си

Балканипреди един час

Турчин забрави турския и започна да говори датски след прекаран инсулт

Спортпреди един час

Александър Зверев продължи победната си серия на турнира по тенис за мъже в Мадрид

Спортпреди един час

Направихме доста елементарни грешки, ядосва се треньорът на Хебър Йордан Чолов след поражението срещу Славия

Святпреди 4 дни

Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

Святпреди 3 дни

МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер

Икономикапреди 5 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Обществопреди 5 дни

Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката

Святпреди 5 дни

Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот

Бизнеспреди 4 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Спортпреди 4 дни

Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“

Святпреди 4 дни

Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси

Бизнеспреди 4 дни

Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл

Икономикапреди 5 дни

Започват пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд

Святпреди 4 дни

„Ти Джи ком 24“: Последните мигове от живота на папа Франциск

Спортпреди 4 дни

Балкан надигра Миньор в Перник в мач от баскетболното първенство

Новини