България
Общинският съвет в Дупница актуализира месечните заплати на кметовете на селата в общината

Общинският съвет в Дупница актуализира месечните заплати на кметовете на селата в община Дупница. Предложението за увеличение на заплатите беше мотивирано с увеличението на минималната работна заплата от 1 януари тази година.
Точката предизвика сериозни дебати в залата. Предложени бяха и по-големи възнаграждения, предвид многобройните ангажименти на кметовете и постоянния недостиг на средства за населените места, които управляват. Финансистът на общината Павел Петров обясни, че средствата за заплатите са фиксирани със Закона за държавния бюджет.
„За тази година сумата за селата е общо 525 000 лв. За миналата година имаше недофинансиране с около 30 000 лв., което беше покрито със средства на администрацията. За да не се допуска отново това, трябва да прецените добре. Да не стане така, че да няма фонд и да изпаднем в невъзможност да плащаме заплати“, каза по време на заседанието Петров. В крайна сметка беше прието първоначално предложеното увеличение, което предвижда възнагражденията за кметовете на селата Бистрица, Джерман, Крайници, Самораново и Яхиново да станат 1820 лв., тези на кметовете на Баланово, Дяково, Блатино и Пиперево по 1700 лв., а на кмета на с. Червен брег – 1750 лв.
Сериозни дебати предизвикаха и докладите за осъществените читалищни дейности и изразходваните от бюджета средства за 2024 г. на 13-те читалища в общината.
Има читалища, които работят, но и такива, които получават финансиране за фиктивна дейност, коментира председателят на Общинския съвет Костадин Костадинов. Отправени бяха предложения за намаляване на финансирането, като рестриктивна мярка, както и предложение за поощряване на читалища, провеждащи фестивали с по-голям брой участници.
Дебатите преминаха с размяна на епитети и отнемане на думата между съветници в Общинския съвет. Прието беше и предложение за удължаване на заседанието до изчерпване на дневния ред. По време на дебатите стана известно, че за тази година финансирането на читалищата в общината е в размер на 780 хил. лв.
Съветниците одобриха отпускане на финансиране в размер на 25 хил. лв. за Местната инициативна група „Бобов дол – Дупница — Сапарева баня“. По 25 хил. лв. трябва да отпуснат и останалите две общини в групата. Парите са, за да може тя да заработи, ако стратегията ѝ бъде одобрена от Министерството на земеделието и храните, където предстои да бъде разгледана.
Съветниците приеха и предложение от групата на „Глас народен“ субсидията за спортните клубове да бъде повишена с 25 процента или 35 хил. лв.
Въпреки приетото решение за удължаване на сесията до изчерпване на дневния ред, днес отново не бяха разгледани докладни от Виктор Мантарков – общински съветник от партия „Възраждане“, относно образуване на временна комисия за установяване на факти и обстоятелства във връзка с установено незаконно депо в местността Каратопрак и във връзка с образуване на временна комисия за установяване на факти и обстоятелства относно това кои са ползвателите на Спортната зала в Дупница.
Тези две точки не бяха дискутирани на предишната сесия на Общинския съвет в Дупница, тъй като след почивка, обявена от председателя на съвета, в залата не беше събран необходимият кворум за продължаване на заседанието. Този път причината за това стана продължилото шест часа заседание и просрочването на времето, съгласно Правилника за работа на Общинския съвет. Така точките отново останаха за следваща сесия.
Източник: БТА
България
Жителите на столичния район „Изгрев“ излязоха на поредно протестно шествие срещу унищожаване на зелени площи в квартал „Изток“

На поредно протестно шествие срещу унищожаване на зелени площи в квартал „Изток“ в столичния район „Изгрев“ излязоха жителите от района.
С плакати с надписи „Искаме дървета в кв. „Изток“, не искаме бетон!“, „Изток“ – зелен квартал“, „Оставете зелените площи на децата“, „Въздух не остана, стига с тая сеч!“ протестиращите тръгнаха от ул. „Самоков“ към градинката пред КАТ, продължиха по бул. „Драган Цанков“, кръстовището на бул. „Г. М. Димитров“, кръговото на 4-ти километър и спряха на кръстовището на ул. „Тарас Шевченко“ и ул. „Гагарин“.
Жителите на район „Изгрев“ протестират вече месеци срещу застрояване на зелени площи. Протестите започнаха заради намерение за застрояване на два имота в района – единият на ул. „Тарас Шевченко“, а другият – бул. „Самоков“.
Протестите продължават, защото към настоящата дата от районната администрация няма официално внесено предложение в Столичната община за заменка на конкретния имот на бул. „Самоков“ 14, както и имота на ул. „Тарас Шевченко“, каза за БТА Емил Димитров. Той разказа, че на имота на ул. „Тарас Шевченко“ вчера са били премахнати загражденията за строеж. Това значи, че има някакъв напредък, но никъде нищо официално няма като документ, коментира Димитров. Нашите протести, както обявихме в началото, продължават, докато няма реални решения и документи за оставането в зелените системи на тези два терена, каза още той.
/ЛРМ/
Източник: БТА
България
Облагородяването на открити пространства в Ямбол и тази година е приоритет, каза кметът Валентин Ревански по повод проектобюджета за 2025 г.

Продължаване на мащабната инфраструктурна програма е акцент в проектобюджета на община Ямбол за 2025 г. Приоритет през годините винаги е било облагородяването на откритите пространства. Освен на уличната мрежа, сега искаме да обърнем малко повече внимание и на пешеходците, и на велосипедистите. Това каза за БТА кметът Валентин Ревански след днешното обществено обсъждане на финансовата рамка на общината за настоящата година.
По време на обсъждането бе припомнено, че в момента в града се работи по близо 40 обекта. „Много е трудно и е голямо предизвикателство като се работи едновременно на толкова много места. Това изисква много контрол, ходене на място, понякога и малко по-твърд тон към изпълнителите. Но за нас най-важен е крайният резултат – да бъдат доволни съгражданите ни”, каза още кметът на Ямбол.
Над 13,7 млн. лева са планирани за строителната програма на общината, показа разчетът на разходите, представен на обсъждането. От тях близо 2,3 млн. лв. са заложени за дейности по гарантиране нормален воден оток на участъка от река Тунджа в рамките на града. Тук са включени ремонтно-възстановителни дейности по съоръжението, разпределящо водните количества по двата ръкава, основен ремонт на ретензионен водоем, укрепване на диги и др.
За улични ремонти са предвидени над 1,7 млн. лв., в това число проектиране на кръгови кръстовища, комбинирани пешеходни и велоалеи, както и на два нови пешеходни моста.
Общият размер на проектобюджета на община Ямбол за 2025 г. възлиза на 140 290 313 лв. По-голямата част от заложените разходи са за държавни дейности, като размерът им е 91 794 358 лв. По проекти с европейско финансиране годишният разчет за капиталови разходи е 41 468 122 лв., от които над 40,1 млн. лв. са безвъзмездно финансиране.
През 2025 г. Община Ямбол залага повишение на приходната част с над 13,6 млн. лв. спрямо миналогодишния бюджет. При местните дейности ръстът е с 3 млн. лв., като общият им размер е 48 495 955 лв.
Планът на собствените приходи възлиза на малко над 29 млн. лева, като данъчните са 11 млн. лева. Повечето от тях – 10 830 000 лв., са очаквани постъпления от имуществени данъци – данък върху недвижими имоти, превозни средства и др. Тук планираният ръст на приходите е 1,2 млн. лв. спрямо 2024 г.
Освен дейностите по благоустрояване на града, продължаваме активно да работим по социалните програми. Ще се опитаме това, което сме заложили като план, да го изпълним, посочи още кметът на Ямбол Валентин Ревански.
Източник: БТА
България
Жители на ж.к. ,,Захарна фабрика“ в София излязоха на протест срещу настаняването на обитателите от съборените незаконни постройки в квартала

Жители на ж.к. ,,Захарна фабрика“ в София протестираха с искане да не бъдат настанявани обитателите на съборените незаконни постройки в квартала. Демонстрацията премина на входа на „Западен парк“.
Протестиращите блокираха за кратко движението на бул. ,,Сливница“ и ул. ,,Кукуш“, точно пред входа на ,,Западен парк“, но то беше възстановено в 19:20 часа.
Организаторите обявиха, че е утре също ще има протест, но обмислят да не блокират движението.
Сред исканията им са да живеят в чист и спокоен квартал, българите и ромите да са равни пред закона. Равенството пред закона е за всичко, включително билетчето за градски транспорт, опъването на палатки пред общината на квартала, посочиха те. Организаторите казаха още, че в центъра за временно настаняване ,,Света София“ (ЦВН) в квартал ,,Захарна фабрика“ не могат да се настаняват деца, а главно такива са настанени, като допълниха, че по закон трябва да приемат само лица над 18 години. Опасенията им са, че поради превишаване на капацитета, по коридорите са поставени походни легла, и има предпоставки за възникване на проблеми.
Сред протестиращите имаше и жители на други квартали.
Присъстващите на протеста носеха плакати с надписи ,,Всички сме равни пред закона“ и ,,Откога спазването на закона е расизъм?“.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 6 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Българияпреди 1 седмица
Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов
-
Обществопреди 7 дни
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране