България
Общинският съвет на Свиленград утвърди бюджета за 2025 година в размер на 48 млн. лева

Бюджетна рамка за 2025 година от 48 054 638 лева прие Общинският съвет на Свиленград. Проектобюджетът беше утвърден с 19 гласа „за“ от присъстващите 20 съветници и един – „против“. За отхвърляне на предложението гласува съветничката от „Възраждане“ Марияна Иванова. Преди гласуването на точката от името на групата на БСП в Общинския съвет нейният представител Стамо Димитров посочи подкрепа за бюджета с думите, че той е „балансиран и реалистичен“. „Подкрепяме бюджета с ясното съзнание, че нещата трябва да се случват“, каза съветникът.
Увеличаването във финансовите параметри, в които ще работи през настоящата година местната администрация спрямо предходната, е с 16,73 процента. За делегирани от държавата дейности в бюджета са заложени 30 684 858 лева, а за местни – 17 369 780 лв., като дофинансирането на държавните дейности с местни приходи е от 1 852 967 лева.
Собствените приходи, които са заложени да влязат в местната хазна, са 21 процента над тези от 2024 г. или 9 882 995 лева. От тях от данъчни приходи са заложени 4,76 млн. лв. като постъпления, а от неданъчни – 5 122 995 лева. Така собствените приходи в бюджета през 2025 година представляват 47 процента от неговата цялост.
Капиталовите разходи за 2025 г. са 16 010 670 лева. Най-много са капиталовите разходи от средства от Европейския съюз – 11 832 190 лева, с които се изпълняват осем инвестиционни проекта.
На заседанието бяха разгледани общо 36 докладни, като девет от тях бяха внесени допълнително в първоначално обявения дневен ред.
Съветниците утвърдиха по предложение на кмета на Свиленград арх. Атнаса Карчев повишаване на възнагражденията със задна дата от 1 янаури 2025 година на 14-те кметове на кметства. Според числеността на жителите в населението места възнагражденията са определени в размер от 1401 лв. до 1911 лв. за кмета на най-многочисленото кметство на територията на общината – село Капитан Андреево.
На заседанието беше одобрено и предложение на кмета за нова структура на местната администрация от 1 май т.г., която обаче да запази числеността си от 104 щатни бройки, в т.ч. и служители на общата и специализирана администрация. Целта е оптимизиране на дейността. В новата структура чрез закриване на Отдел „Човешки ресурси, административно и информационно обслужване”, чиито функции се поемат от други отдели, ще бъде оптимизиран броят на ръководните длъжности в администрацията.
Източник: БТА
България
Общинският съвет в Мъглиж прие бюджета на общината за 2025 година

Общинският съвет в Мъглиж одобри на редовно заседание предложения бюджет на местната администрация за 2025 година. Общият размер на бюджета възлиза на 27 329 757 лева, като приходите за делегираните от държавата дейности са в размер на 20 141 700 лева, а приходите за местни дейности са 7 188 057 лева. Предвидените разходи са в размер на 27 329 757 лева.
Местният парламент одобри структурата и числеността на местната администрация. Броят на работещите в община Мъглиж ще бъде 44 души. От тях в дирекция „Административно обслужване и бюджет и финанси” ще работят 11 души, а 19 ще бъдат заетите в дирекцията за инвестиции, устройство на територията, хуманитарни дейности, евроинтеграция и общинска собственост. Запазва се броят на заместник-кметовете- двама.
Одобрено беше и предоставяне на временен безлихвен заем от собствените приходи на Община Мъглиж за извършване на разходи по проект по програма „Развитие на човешките ресурси “2021 -2027. Необходимите средства възлизат на 32 000 лева.
Актуализирана беше и Годишната програма за управление и разпореждане с имоти и вещи – общинска собственост за 2025 година на Община Мъглиж. По време заседанието бяха гласувани и промени в част от наредбите на Община Мъглиж. Всички те са инициирани във връзка с предстоящото въвеждане на еврото като парична единица в Република България.
/ВД/
Източник: БТА
България
Община Тетевен ще разполага с бюджет от над 38 милиона лева

Общинските съветници в Тетевен приеха бюджета на Общината за 2025 г., който е в размер на над 38 милиона лева, съобщи за БТА кметът д-р Мадлена Бояджиева. Тя го определи като „кризисен, с много предизвикателства“.
Инвестиционната програма е на стойност 18 598 472 лева, от които средствата от общинския бюджет са 2,6 милиона лева, а европейските средства са в размер на 996 хиляди лева.
По сключени споразумения с МРРБ за годината Общината има лимит от 15 милиона лева. „Ще се постараем максимално голяма сума от тях да използваме, тъй като имаме сключени споразумения за 24 обекта, част от които са само проектиране, а друга – проектиране и строително-ремонтни дейности“, посочи Бояджиева.
На заседанието си днес общинските съветници приеха всички докладни от дневния ред. Сред тях бяха също докладите за осъществените читалищни дейности и изразходвани от бюджета средства през 2024 година на читалищата в общината. Общинският съвет реши още да бъде предоставен временен безлихвен заем от бюджета на община Тетевен на Сдружение с нестопанска цел „МИГ Тетевен“.
/ВД/
Източник: БТА
България
В област Благоевград продължават да се полагат усилия за мотивиране и включване в образователната система на ученици, застрашени от отпадане

В област Благоевград продължават да се полагат усилия за мотивиране и включване в образователната система на ученици, застрашени от отпадане. Това е отчетено днес на работна среща на Областния координационен център за изпълнение на Постановление на Министерски съвет №100 от 8 юни 2018 г., съобщават от Областна администрация-Благоевград.
Постановлението е свързано със създаване и функциониране на Механизъм за съвместна работа на институциите по обхващане и включване в образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст.
По време на работната среща Методи Попов – началник отдел “Организационно – методическа дейност и контрол“ в РУО Благоевград, е информирал, че за периода от сформирането на екипите досега са планирани и осъществявани 1029 посещения на място. Обработвани и съответно отразени в информационната система са данните за общо 1149 деца и ученици. В резултат на общите усилия на представителите на всички институции, включени в екипите за обхват в образователната система и по конкретно в образователните институции на територията на област Благоевград, въпреки затрудненията, продължават да се връщат деца и ученици, съобщиха още на работната среща. Отчетено е, че за периода от сформиране на екипите до този момент броят на успешно върнатите деца и ученици е 67.
Представителите на общини на територията на областта са отбелязали, че продължават да се полагат усилия от екипите за обхват по мотивирането и включването в образователната система на ученици, които са застрашени от отпадане. Много от подадените от системата за проверка деца и ученици пребивават трайно в чужбина. Според експертите се наблюдава нежелание за присъствие в детски градини и училище от страна на деца и/или родители и се злоупотребява с допустимите не повече от 15 дни отсъствия на децата по семейни причини.
В тази връзка продължават дейностите на всички членове, включени в екипите за обхват и предимно на педагогически специалисти, за насърчаване на сътрудничеството с родителите с цел мотивиране и активност за приобщаване на децата им в системата на училищното образование, за недопускане на тяхното отпадане и редовно посещение в детската градина и училище. Предоставя се психологическа подкрепа на ученици и техните семейства. Съдейства се за издаване на карти за безплатен транспорт. Изплащат се еднократни стипендии.
Учениците, застрашени или в риск от отпадане се насочват и включват в допълнително обучение за компенсиране на пропуски в учебния материал, постоянен достъп до спортните бази на училищата, до компютърните кабинети, библиотека и т. н. По време на срещата са отчетени и новите реалности – влизането на България в Шенгенското пространство, което ще доведе до невъзможност за проследяване на деца и ученици, които ще живеят и учат в страни от Европейския съюз.
Поставен е и въпросът за отговорностите на родителите, които са длъжни да информират образователните институции и администрацията за временното или постоянно пребиваване в друго населено място или страна, упълномощаването на роднини, които се грижат за деца, чиито родители работят в други страни, съобщават още от Областна администрация-Благоевград.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Святпреди 1 седмица
АНСА: 4422-та дни понтификат на папа Франциск