България
Общинските съветници в Угърчин приеха всички точки от дневния ред на днешното си заседание

Общинските съветници в Угърчин приеха всички точки от дневния ред на днешното си заседание, съобщи за БТА председателят на съвета Тихомир Мирчев.
Общинският съвет е дал съгласие Общината да кандидатства с три проектни предложения за финансиране по Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. на Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони.
Проектите са за рехабилитация на общински пътища – LOV 1203 към вилна зона на с. Лесидрен от км 7+333 до км 8+734 и мостово съоръжение; LOV 3208 /III-307 (Угърчин- туристически дом) в участъка от км 0+000 при кръстовище с релубликански път III-307 до км 1+577“, както и на пътя Кирчево-Лесидрен.
Съветниците са приели и доклада за дейността на Районното управление на МВР в Угърчин за 2024 година.
Според документа през миналата година по линия на конвенционалната престъпност най-голям дял заемат кражбите – 33, като от тях са разкрити осем – 24,24 на сто разкриваемост. За сравнение – през 2023 г. кражбите са били 30, разкритите – 11, като разкриваемостта е 36,67 процента.
Сред по-важните теми в дневния ред бяха още актуализация на Плана за защита при бедствия на Община Угърчин; годишният доклад за наблюдение на изпълнението за 2024 г. на Плана за интегрирано развитие на община Угърчин за периода 2021 – 2027 г.; приемане на базисни наемни цени за 2025 г. на имоти – общинска собственост, в чертите на населените места; утвърждаване на ценоразпис за продажба на дървесина на корен от горски територии, собственост на Община Угърчин; определяне начина на ползване на дървесина от горските територии – общинска собственост, и определяне начина на продажба на стояща дървесина на корен.
/АБ/
Източник: БТА
България
Специалисти от Медицинския университет във Варна провеждат безплатни прегледи за сънна апнея

Специалисти от Медицинския университет във Варна провеждат безплатни прегледи за сънна апнея, съобщи за БТА зам.-ректорът на висшето училище проф. Марио Милков. По думите му лекарите разполагат с нова модерна апаратура, осигурена чрез европейска програма. Прегледите за качеството на съня ще текат през цялата година.
През последните години новите технологии са изключително полезни за диагностицирането на сънната апнея, посочи международно признатият учен по заболяването от Германия проф. д-р Карл Хьорман, който гостува на варненските си колеги. Той уточни, че телефони или часовници се снабдяват със специален софтуер и така могат да проследяват стадиите на съня. Да се прави това е особено важно, например при шофьори и пилоти, подчерта Хьорман. Той посочи още, че лошият сън може да доведе до инфаркт или инсулт. Затова диагностицирането на сънната апнея е от изключително значение.
Преди години обструктивната сънна апнея дори не присъстваше в учебниците, а лечението беше чрез трахеотомия – процедура, която днес не се прилага, допълни Хьорман. По думите му днес лекарите са наясно с рисковете, които крие това заболяване, затова се работи много и за използването на модерните технологии като инструменти за диагностицирането и управлението му.
При сънната апнея сериозна роля играе генетичната предразположеност, каза още експертът. Проф. Милков допълни, че на всеки пациент се връчва въпросник, за да се изясни неговата история. Той допълни, че сред симптомите на заболяването са събуждане с главоболие, немотивирано приспиване през деня, високо сутрешно кръвно налягане, дори при приемане на медикаменти.
Модерните технологии и софтуерни продукти ни помагат да следим освен качеството на съня, да определим какъв е рискът от усложнения, както и да се изработи генен модел за пациента, допълни Милков. Той подчерта, че дори пациентите да разполагат с някакъв начин да следят състоянието си, не бива да се предоверяват на данните, а да потърсят лекар, за да се намери най-добрият вариант за управлението на заболяването.
Източник: БТА
България
Ще увеличаваме защитата чрез включване на нови ваксини в имунизационния календар и в препоръчителните имунизации, каза министър Силви Кирилов

Ще увеличаваме ваксиналната защита чрез включване на нови ваксини в имунизационния календар и в препоръчителните имунизации, заяви здравният министър доц. д-р Силви Кирилов на кръгла маса на тема: “За живот без ваксинопредотвратими болести”. Отправил съм запитване към Националния експертен съвет по имунизации и към производители на ваксини относно имунизация срещу варицела, респираторния синцитиален вирус, менингококови инфекции, посочи още той. Събитието бе организирано в Народното събрание от Министерството на здравеопазването и под патронажа на Комисията по здравеопазване.
Доказано ваксините не просто опазват живота, те спират епидемии, спасяват деца и възрастни, намаляват страданията на хората, променят хода на човешкото развитие, коментира министърът. В България от години няма нови случаи на дифтерия, полиомиелит, рубеола. Трябва да помним обаче, че те могат да се завърнат, ако безхаберието доминира над знанието, страхът пред увереността, отбеляза Кирилов. Той обърна внимание, че през 2024 г. живота си са загубили три новородени от коклюш.
Министърът посочи проблема с рака на маточната шийка в България, като отбеляза, че е предотвратим с ваксина. Същото бе казано и за грипа и пневмонията. Кирилов изтъкна, че ваксинопредотвратимите заболявания засягат различни сфери от живота – здравната, образователната, оказват негативен ефект върху финансовия и социалния статус, водят до намалено качество на живот и пропуснати възможности за професионална и социална реализация. Всяка поставена ваксина е знак за доверие в здравната система, здравната и национална политика, подчерта здравният министър. Той увери, че здравното министерство ще продължи да прави ваксините по-достъпни, като същевременно разширява и информацията за ползите от тях.
Кръглата маса бе открита от председателя на парламента Наталия Киселова. Изказване направиха и председателят на Комисията по здравеопазване в парламента проф. Костадин Ангелов, главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и др.
/БИ/
Източник: БТА
България
Възстановено е движението по автомагистрала „Тракия“ при километър пети в посока София

Възстановено е движението по автомагистрала „Тракия“ при километър пети в посока София, съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“.
Трима души са пострадали при два пътни инцидента на автомагистрала Тракия“ близо до София тази сутрин, съобщиха за БТА от пресцентъра на МВР.
Единият инцидент е при километър седми, където е станала верижна катастрофа между товарен автомобил и два леки автомобила. По първоначални данни двама души са леко пострадали. На място са пристигнали екипи на „Спешна помощ“ и „Пътна полиция“. Инцидентът е станал около 08:20 часа тази сутрин.
Вторият инцидент е на километър пети от магистралата, където автомобил е катастрофирал в мантинелата, вследствие на което един човек е пострадал и е с травма на крака.
/МК/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 4 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси