България
Общинските съветници от „Продължаваме промяната – Демократична България“ няма да подкрепят бюджета на община Разград

Общинските съветници от „Продължаваме промяната – Демократична България“ няма да подкрепят бюджета на Община Разград за тази година. В декларация, представена на пресконференция, групата общински съветници от коалицията в Общинския съвет в Разград изразиха позицията си против предложения проект за бюджет на общината за 2025 година и неговото приемане.
„Анализът на проекта за бюджет, предложен от кмета Добрин Добрев и който управляващото мнозинство от БСП, ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“ се кани да приеме, разкрива съществени недостатъци, липсващи и неразвити приоритети, които се отразяват неблагоприятно на устойчивото развитие и социалната справедливост в общината“, заяви общинският съветник Огнян Обрешков. Той обясни, че бюджетът нараства с близо десет на сто в сравнение с предходната година и достига до почти 110 милиона лева, но това по думите му не е предпоставка за устойчиво развитие и възход на Община Разград. „Няма заложени параметри, които да предполагат качествена промяна в средата на живот в Разград и района, което за нас е основна политическа цел. Това е рекорден бюджет – пари има, и то много пари, но ние не виждаме стремеж у управляващите тези средства да се влагат разумно, със съзидателна визия; да се подкрепят начинания, с които нашата община да стане една модерна европейска община, притегателно място за работа и живот“, каза още Обрешков. От името на групата общински съветници на коалицията той изрази мнение, че това не е бюджет на развитието и градежа, а бюджет на поддържане на статуквото, на упадъка и нещо като „лазене по дъното“.
По време на пресконференцията бяха дадени няколко примера от бюджета, които според общинските съветници показват, че той не е направен, за да носи широка обществена полза, да постига важни обществени цели и да удовлетворява потребностите на разградските граждани. Огнян Обрешков заяви, че липсват програми за ангажиране на младежите в областта на културата, предприемачество, стипендии за обучения, менторски програми. Според групата съветници от „Продължаваме промяната – Демократична България“ крайно ограничени са инвестициите за спорт и активен начин на живот. Огнян Обрешков заяви, че спортната политика е свързана до елемент от благоустройството, но липсва цялостна стратегия и дългосрочни цели. Според общинските съветници в проектобюджета липсват също политики в сектор „Околна среда“. Няма например заложени средства за облагородяване на градския парк и на местността Пчелина, срещу замърсяването на въздуха в Разград. Съветниците смятат още, че в проекта за бюджет няма и цялостна политика за обновяването и съживяването на селата в Разградска община. Те не виждат също политика за реформи в администрацията, намаляване на административната тежест, улесняване на обслужването на гражданите и подобряване на връзката с тях. Според общинските съветници бюджетът на Разград за 2025 година има много пропуски по отношение подкрепата на бизнес средата, особено за малките и средните предприятия. Същото се отнася и за развитието на Бизнес зона „Перистър“. „Липсва стратегическа визия за развитието на индустриалната инфраструктура, което възпрепятства привличането на потенциални инвеститори. В проекта не прочитаме никаква политика и стратегия за развитието на крайградските райони и зони в общината. Липсва стратегия за реорганизация и модернизиране на общинските предприятия, за да стане тяхната дейност много по-ефективна и да не се харчат нахалост парите на данъкоплатците“, добави Обрешков.
В заключение от името на групата общински съветници той заяви, че Общината разполага с огромни средства, които се харчат неефективно от управляващите и в ущърб на гражданите. Според тях това управление на общината няма визия за развитие и подем, то води до застой и разсипия на обществени средства и това е причината да не подкрепят предложения проект за бюджет.
На пресконференцията присъства и кметът на село Ясеновец Рейхан Хюсеин, който отправи въпрос към кмета Добрин Добрев как се разпределят средствата за селата.
Източник: БТА
България
Преброяване на безстопанствените кучета започва на територията на община Бобов дол

Преброяване на безстопанствените кучета започва на територията на община Бобов дол, със заповед на кмета на общината Елза Величкова, публикувана на сайта на общинската администрация. Преброяването е във връзка с Националната програма за овладяване на популацията на безстопанствени кучета.
При акцията ще бъдат отчитани всички кучета, намиращи се на обществено място, без видимо присъствие на собственик. Ще се отчитат и приблизителната възраст, пол, видимо здравословно състояние и наличието или липсата на видима маркировка за извършена кастрация.
Срокът за извършване на преброяването е 30 май тази година, пише още в заповедта.
През април в Бобов дол имаше няколко случаи на отровени кучета. Местни жители организираха протести, а от полицията казаха, че са образувани досъдебни производства.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Бюджет за отбрана от 3-3,5% от БВП е минималната граница, с която трябва да разполагаме за модернизацията, каза министър Атанас Запрянов

Бюджет за отбрана от 3 – 3,5 % от брутния вътрешен продукт (БВП) е минималната граница, с която трябва да разполагаме, за да осигурим модернизацията на въоръжените ни сили, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов, след като награди военнослужещи по повод Деня на храбростта и празник на Българската армия, съобщиха от пресцентъра на ведомството.
„Бюджет за отбрана от 2% от БВП не е достатъчен, затова ще се наложи да убеждаваме държавното и политическо ръководство и обществеността, че бюджет от 3 – 3,5% е минималната граница, с която трябва да разполагаме, за да осигурим модернизацията на въоръжените ни сили“, каза министърът.
Без мотивиран личен състав не можем да изпълняваме войнския си дълг и конституционните си и законови задължения по защита на териториалната цялост на страната и приноса ни в колективната отбрана, заяви Запрянов.
„Бих искал днес да фокусирам върху честта, достойнството, професионализма и дълга. Когато говорим за дълг и чест, за морал и достойнство, ние имаме предвид военнослужещи като вас, които неуморно се трудят и изпълняват служебните си задължения и в бойната подготовка, и в носенето на бойно дежурство, и при изпълнение на задачите в операции, и в мирновременната дейност. Това ми дава оптимизъм, като министър на отбраната, спокойно да уверя правителството, че нашите въоръжени сили са в състояние да изпълнят конституционния си дълг. Защото те са родолюбци, те са верни на клетвата, те носят службата с чест и достойнство“, каза министърът на наградените военнослужещи.
По думите му все повече народите се убеждават, че мирът и сигурността на държавите не са подарък, те трябва да бъдат защитавани.
„Наградите, които бяха връчени, са символични, но не са символични нашето признание, уважение и благодарност за службата и за усилията, които полагате в ежедневната си дейност“, подчерта началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Наградените тази година са от всички видове командвания от видовете въоръжени сили и висшите военни учебни заведения, посочи адмирал Ефтимов. „Това е потвърждение, че армията е сложен механизъм, в който всички сме взаимно зависими“, заяви адмирал Ефтимов. „Върви превъоръжаване и модернизация на Българската армия – един труден, изпълнен с предизвикателства път, който ние чакахме с големи надежди, за да изпълняваме още по-добре служебните си задължения в сложната среда за сигурност“, каза още началникът на отбраната.
Министърът на отбраната и началникът на отбраната благодариха и на военните спортисти за високите постижения и завоюваните медали на Световните зимни военни игри.
Военнослужещите, цивилните служители и военните спортисти – медалисти от Световните зимни военни игри, бяха наградени с предметни награди, грамоти и отличия на Министерството на отбраната: почетен знак „Свети Георги“, III степен за офицери, наградни знаци „За доблестна служба“, „За отлична служба“, „За вярна служба под знамената“ и др.
Тази година разходите за отбрана са 2,09 % от БВП.
Източник: БТА
България
Агенция „Медицински надзор“ проверява случая за починалото дете от село Литаково

Изпълнителна агенция (ИА) „Медицински надзор“ извършва проверка на няколко лечебни заведения във връзка с починалото 7-годишно дете от село Литаково, община Ботевград. Това съобщиха за БТА от пресцентъра на ведомството.
Вчера от Окръжна прокуратура-София съобщиха, че се води разследване по случая.
На 3 май във Филиала за спешна медицинска помощ в Ботевград е приета 7-годишната А.А. с болки в корема, след което момичето е транспортирано в УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“ в София. Въпреки извършените реанимационни дейности е констатирана смъртта на детето.
/ТТ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 5 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 7 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Здравепреди 6 дни
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 6 дни
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Святпреди 1 седмица
Доналд Тръмп заяви, че може да се прибегне до налагането на нови санкции срещу Русия заради продължаващите ѝ удари по Украйна