Икономика
Община Мизия предвижда осем милиона лева капиталова програма за тази година

Публично обсъждане на проекта за бюджет ще се проведе днес в Община Мизия, се посочва в съобщение на сайта на администрацията. То ще се състои от 10:00 часа в заседателната зала на Общинския съвет. Според публикуваните данни капиталовата програма ще бъде в размер на 8 106 393 лв. С тях ще бъдат финансирани основни инфраструктурни проекти, ще се закупят дълготрайни материални активи, ще се проектират редица обекти.
В държавния бюджет за 2025 година, публикуван в Държавен вестник, е записано, че са предвидени 18 млн. лв. за капиталови разходи в инвестиционната програма на Общината. В това число са включени ремонт и закупуване на оборудване на читалище „Просвета 1915“, което тази година отбелязва 110-годишнина от съществуването си. За благоустрояване на централната пешеходна зона, включително централния парк и площад „Свобода“, са отпуснати 9 млн. лв., а в миналогодишния държавен бюджет са били заделени 2 млн. лв., сочи справка на БТА.
Средства за изграждане и регламентиране на общински пазар в село Крушовица и средства за ремонт на лекоатлетическата писта в СУ „Цанко Церковски“ в Мизия също са заложени.
Бюджетът на Община Мизия за 2025-а година е разчетен до 11 667 745 лв. За БТА председателят на Общинския съвет Татяна Спасова каза, че обсъждането и приемането на бюджета от общинските съветници ще се състои на 15 май.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Софтуерна актуализация на мобилната мрежа, извършена от доставчик на „Виваком“, е причината за затрудненията при услуги, съобщиха за БТА от оператора

Причината за техническите проблеми в мобилната мрежа на „Виваком“ (Vivacom) от тази сутрин е софтуерна актуализация на мобилната мрежа, извършена от доставчик на компанията, съобщиха за БТА от пресцентъра на мобилния оператор в отговор на запитване. От „Виваком“ посочват още, че работят за възможно най-бързото отстраняване на проблемите.
В резултат на това е възможно част от абонатите ни да са изпитвали затруднения при гласови обаждания и услуги за пренос на данни. Искрено се извиняваме за причиненото неудобство и работим приоритетно по пълното отстраняване на проблема и възможно най-бързо възстановяване на услугите, посочват от мобилния оператор.
БТА припомня, че тази сутрин на интернет страницата си „Виваком“ предупреди, че е възможно абонатите да изпитват временни затруднения с използването на мобилни гласови услуги и мобилен интернет.
„Нашите екипи работят активно за възстановяване на нормалната работа на мрежата възможно най-бързо“, беше отбелязано в съобщението, но без да се посочва конкретен срок.
Председателят на парламентарната Комисия по транспорт и съобщения Кирил Добрев съобщи, че комисията ще изисква официален доклад от Комисията за регулиране на съобщенията, която да извърши проверка по случая със затруднения с достъпа до услуги на „Виваком“, както и да бъдат обсъдени допълнителни мерки за подобряване на механизмите за превенция и реакция при сривове в критичната комуникационна инфраструктура на страната.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Нарастващият български публичен дълг не се използва за инвестиции, посочи евродепутатът Радан Кънев на дискусия в София

Политиката на България да не използва публичен дълг за инвестиции в посока развитие и модернизация на индустрията е грешна. Това посочи евродепутатът Радан Кънев, член на Комисията по околна среда в Европейския парламент (ЕНП), по време на дискусия на тема „Пактът за чиста промишленост: баланс между стремежа на Европа към устойчивост и пазарните реалности“. Събитието, което е организирано от Бюрото на Европейския парламент в България, се провежда в столичния хотел „Хаят Риджънси“.
По думите му в контекста на Зелената сделка на Европейския съюз на национално ниво България е трябвало още в периода 2019-2020 година активно да работи за технологични иновации чрез мащабни инвестиции в изследвания и технологии.
Кънев посочи, че дори и това да звучи нереалистично за някои, една държава е толкова успешна, колкото големи са амбициите ѝ. Според него България трябва да преосмисли политиката си да не инвестира публичен дълг в посока развитие на индустрията у нас.
„Нарастването на българския публичен дълг, който все още е на много ниско ниво, няма инвестиционнен заряд в себе си. Аз не смятам, че поддържането на външен дълг в рамките на 15 или 18 процента е някакво вселенско благо. Ако видим как се развиха държавите, които през последните 20 години имат икономически ръст – те инвестираха публичен дълг“, каза Кънев.
„Към момента България категорично се въздържа от това и смятам че това е погрешна политика“, посочи евродепутатът.
Според Радан Кънев, Пактът за чиста промишленост не може да бъде разглеждан извън голямата рамка на Зелената сделка, тъй като това е едно естествено продължения и до голяма степен би следвало да бъде естествена корекция на събитията около ковид пандемията.
По думите на Кънев в резултат на събитията около непредвидената пандемия Зелената сделка е изгубила първоначалния си смисъл, тъй като по същество е трябвало да представлява мащабен план за публични инвестиции, който залага на чистите технологии като двигател на един нов растеж.
Според него мащабните публични инвестиции не са се случили, тъй като парите са отишли не в индустрията, а в правителствата.
„В крайна сметка сделката придоби доста перверзен вид – на индустрията бяха поствени много тежки условия за декарбонизация, бих казал някои от тях нереалистично тежки, а парите бяха дадени не на индустрията, а на правителствата“, каза Кънев.
В резултат на тези събития най-големите европейски компанни са поискали от Европейската комисия четири основни неща – опростени административни прецедури и разрешителни, публични инвестиции, политика за защита на европейската индустрия в рамките на международната търговия и достъпни цени на енергията, обясни Кънев.
Според него новите политики на ЕК като Компас за конкурентоспособност, Пактът за чиста промишленост и план за действие за достъпна енергия са продължение на Зелената сделка. По думите на Кънев обаче тези документи подсказват, че мащабните публични инвестиции навярно няма да се състоят.
По отношение на трудностите, които европейската индустрия изпитва с разрешителните режими, към момента няма предложение. Не е случайно че няма предложение, защото огромна част от проблемите са на национално ниво, добави Кънев.
По отношение на бъдещето на въглищните централи в България в контекста на декаронизацията, Кънев посочи, че според него определени ресурси трябва да бъдат поддържани като резерв.
В рамките на дискусията икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика посочи, че поставянето на секторни цели в рамките на ЕС, като забрана на автомобилите с вътрешно горене например, не изглежда разумна.
Според него търговията с въглеродни емисии е добър механизъм, който може да помогне на ЕС да постигне целите си за въглеродна неутралност, тъй като поставя обща рамка и правила за всички, за разлика от някои секторни цели.
По думите му, ако бъдат забранени автомобилите с вътрешно горене, тези емисии ще се пренесат в други сектори, тъй като заложената цел за декарбонизация остава същата.
Икономистът изрази мнение, че се наблюдава същият подход при определянето на бъдещето на енергетиката, тъй като, ако чисто регулаторно се посочи, че е необходимо производство на повече слънчева или вятърна енергия, то директно се посочват победителите и губещите.
Трябва да има поле за всички да се състезават, а не да посочваме кой е победител и кой губещ, добави той.
Целта на Пакта за чиста промишленост очертава конкретни действия за превръщане на декарбонизацията в двигател на растеж за европейските промишлени отрасли. Това включва понижаване на цените на енергията и създаване на качествени работни места и на необходимите условия за просперитет на предприятията, става известно от сайта на Европейската комисия.
Източник: БТА
Икономика
Транспортът остава на заден план в зеления преход, предупредиха експерти по време на дискусия в София

Електрификацията в транспорта е недостатъчна и няма да се осъществи, ако не се предприемат целенасочени действия за подпомагане на енергийния преход. Това заяви Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация (БПГА), по време на дискусията „Пактът за чиста промишленост: баланс между стремежа на Европа към устойчивост и пазарните реалности“, която се провежда днес в столичния хотел „Хаят Риджънси“. По думите му преходът към по-чиста енергия трябва да бъде социално приемлив. „Ако не е такъв, той просто няма да се случи“, предупреди Бенчев.
Председателят на БПГА подчерта, че транспортният сектор изцяло отсъства от дневния ред на политиките за декарбонизация. Той обясни, че ако Европейската комисия и парламент не обърнат внимание на това, енергийният преход ще остане нереализиран. Според него е необходимо темата да бъде разглеждана на европейско ниво, като Асоциацията вече е представила своята визия за енергийния преход пред българските институции.
Темата за горивата е сериозно подценявана, макар именно тя да може да илюстрира как инфлацията се повишава в реално време, коментира енергийният експерт Славчо Нейков.
Българският евродепутат Цветелина Пенкова изтъкна, че въпросът за транспорта присъства в дневния ред на Европейския парламент. „В тази сфера се откриват възможности за иновации и алтернативни горива“, заяви тя. Пенкова припомни, че транспортът е най-големият замърсител и подчерта, че инвестициите в сектора са изключително необходими. „Транспортът винаги е част от разговора, но не е първото нещо, по което се правят промени“, добави тя.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 6 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 7 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ