България
Община Девин обяви обществено обсъждане на предварителния проект на генерален план за организация на движението

Община Девин обяви обществено обсъждане на предварителния проект на генерален план за организация на движението, става известно от публикуваната покана на сайта на администрацията. Проектът е разработен за цялата територия на общината, като обхваща всички комуникационно-транспортни площи, обслужващи движението на пътните превозни средства, редовните линии за обществен превоз на пътници, пешеходното и велосипедното движение, както и паркирането.
Община Девин се характеризира със специфичен планински релеф, който ограничава транспортните възможности, като автомобилният транспорт остава единственото средство за достъп. Това налага необходимостта от непрекъснато поддържане и развитие на пътната инфраструктура, която е ключова за развитието на региона, се посочва в предварителния проект на плана. Транспортната достъпност до някои отдалечени населени места се усложнява и заради наличието на труден терен и частично лошо състояние на пътната мрежа.
Общата дължина на републиканските пътища от III клас в общината е 77,905 км. От тях 65,135 км. са с асфалтова настилка, а 12,770 км. без асфалт.
В плана е засегнат и въпросът с паркоместата и проблемите с паркирането в град Девин заради нарастващия брой автомобили. Към момента в общината няма паркоместа „Синя зона“, което предизвиква значителни затруднения с паркирането в центъра.
Общественото обсъждане на предварителния проект за генерален план за организация на движението ще се състои на 19 юни в заседателната зала на Общинска администрация.
/ВД/
Източник: БТА
България
В Свищов бе открита паметна плоча на дългогодишния помощник-ректор на Стопанската академия Калушко Калушков

На възпоменателна церемония в Свищов бе открита паметна плоча на Калушко Калушков, дългогодишен помощник-ректор на Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ през периода 1975 – 1990 г. Церемонията се състоя в Спортния комплекс на Академията. На нея присъстваха представители на свищовското висше училище, на общината, спортни деятели и граждани. Сред присъстващите бяха и Красимира Калушкова, дъщеря на Калушко Калушков и Валентин Михов – почетен гражданин на община Свищов.
Спонсор и инициатор за откриване на плочата е Иван Русинов. Съорганизатори са Антон Георгиев и Николай Константинов. Мястото, на което се намираме – спортната база на Стопанската академия, е уникално. Такава база няма дори и в градове с над 100 хиляди жители и всичко това е дело на Калушко Калушков. Вярвам, че той ще остане в сърцата ни, каза Русинов.
Този център беше създаден през изминалите десетилетия от една личност, която не съм имал честта да познавам, и за която само съм слушал. Познавам Иван Русинов, който с часове ми е разказал за миналото, каза ректорът на Стопанската академия доц. д-р Марин Маринов. Изказвам благодарност за това, което той направи и се радвам, че познавам човек с толкова голямо сърце, допълни ректорът. Той връчи почетни плакети на Стопанската академия на Иван Русинов и Красимира Калушкова.
Отец Михаил Миронов от Свищовска духовна околия извърши освещаване на паметната плоча. Венци и цветя в знак на признателност бяха поднесени от ректора на Стопанската академия доц. д-р Марин Маринов, зам.-ректора проф. д-р Атанас Атанасов, признателни граждани и близки на Калушко Калушков.
За БТА Красимира Калушкова каза, че Калушко Калушков е роден през 1930 г. в с. Павел. Той беше учител в град Свищов и дългогодишен помощник-ректор в Стопанската академия. Той сътвори идеята за осъществяването на Спортния комплекс на Академията. Беше футболист като млад и с голяма любов работеше за просъществуването на академичния отбор. Той беше човекът, който вкара „Академик – Свищов“ в „А“ група, допълни тя.
Мисля, че мястото на Калушков е точно тук, защото той е архитектът на спортната база в Свищов. Той беше човек визионер, за мен остава голяма личност и неповторим човек, каза пред БТА инициаторът на идеята Иван Русинов, който се е обучавал в Академията в Свищов.
Източник: БТА
България
Около 300 представители на мотоклубове от Северозападна България откриха мотосезон 2025 г. във Видин

Около 300 представители на мотоклубове от Северозападна България се събраха, за да открият мотосезон 2025 г. във Видин. Домакин е мотоклуб „Северозападни мотори“ (North West Motors MC) с президент Младен Младенов. Пред храм „Св. вмчк Димитър Солунски“ отец Владимир Велков отслужи водосвет за здраве и успешен сезон на мотористите.
Гостите ни са предимно от Северозападна България – клубове във Враца, Монтана, Лом, Козлодуй. Днес по традиция, вече 18 година, откакто видинският клуб е създаден, откриваме мотосезона във Видин, каза Асен Великин, вицепрезидент на мотоклуб „Северозападни мотори“ (North West Motors MC).
По думите му мотосъборът традиционно ще се проведе между 15 и 17 август до крепостта „Баба Вида“.
Средствата, които събираме на тези мероприятия, са предимно за благотворителност, отбеляза Асен Великин. В резултат на една от най-мащабните си благотворителни акции мотоклуб „Северозападни мотори“ успяват да закупят и осигурят специализиран микробус, който да се използва за деца с увреждания, настанени в социални домове във Видин.
Асен Великин пожела безавариен сезон, без произшествия. Другите шофьори да се оглеждат повече за нас в огледалата, призова той. Имаме семейства и всички искаме да се приберем здрави.
/ВД/
Източник: БТА
България
Строителството на новия път до Зографския манастир напредва активно с подкрепата на българската държава

Строителството на новия път до Зографския манастир напредва активно с подкрепата на българската държава. Това е станало известно по време на визитата в Света гора на българската делегация, водена от министъра на правосъдието Георги Георгиев, съобщава Министерският съвет.
„Българската държава има ангажимент към Зографския манастир, към българската монашеска общност. Има нужда от алтернативен нов път, който виждаме, че вече е напреднал много – неговото изграждане е с финансиране от държавата. Този ангажимент е потвърден и в рамките на тазгодишния бюджет, за да може да продължат работите по изграждането му,“ подчерта министърът, цитиран в информацията.
Новият игумен на манастира отец Гавриил също акцентира върху значението на инфраструктурата за живота на общността: „Това е единствената артерия, свързваща манастира с външния свят. Преди се използваха каруци и мулета, днес са нужни съвременни средства. С отпуснатите миналата година средства вече е изградена трикилометрова отсечка, която позволява основната реконструкция да започне безопасно“, каза новият игумен.
Отец Гавриил благодари за последователната подкрепа от страна на държавата:. „Ние сме възпитани в България, кръстени там и израснали с вярата в Българската православна църква“, посочи той.
По време на посещението си делегацията се запозна и с напредъка по реставрацията на източното „Банско крило“ на манастира – още един важен проект, финансиран от българската държава, ке казва в информацията на Министерския съвет.
В делегацията участват още министърът на земеделието и храните Георги Тахов, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов и министърът на младежта и спорта Иван Пешев.
Нашата делегация се поклони на гроба на архимандрит Амвросий в Света гора (Атон).
/ВД/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 5 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Балканипреди 2 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 2 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 1 седмица
Единайсет кандидати за президентския пост в Румъния. Кои са те?