Икономика
Оборотът на Българската фондова борса през април спада с 13,05 на сто на месечна база до 71,39 млн. лв., съобщи БФБ

Общият оборот на Българска фондова борса (БФБ) през април е в размер на 71,39 млн. лв. Той се понижава с 13,05 на сто спрямо предходния месец март, когато достигна 82,11 млн. лв., сочи анализ на борсовата платформа, получен в БТА.
За периода януари 2025 г. – април 2025 г. оборотът на БФБ се понижава с 18,73 на сто спрямо същия период на миналата година.
Броят на сделките, сключени на БФБ през април, е 6348, което спрямо реализираните 5779 сделки през март 2025 г., представлява ръст от 9,85 на сто. Изменението в броя на сделките за периода януари 2025 г. – април 2025 г., в сравнение със същия период на предходната година, представлява спад от 10,91 процента.
В структурата на търговията на БФБ с най-голям дял от 33,77 на сто (24,10 млн. лв.) e оборотът на сегмент акции Standard, следван от дела на оборота на MTF BSE International – 14,92 на сто (10,65 млн. лв.). и този на сегмента за облигации – 13,59 на сто (9,70 млн. лв.).
Пазарната капитализация в края на месеца е в размер на 17,23 млрд. лв. или 8,06 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Сред топ 3 на най-ликвидните емисии акции на българския капиталов пазар за март са тези на „Шелли груп“ АД (573 сделки), „Доверие обединен холдинг“ АД (269 сделки) и „Българска фондова борса“ АД (268 сделки).
През месец април всички борсови индекси на БФБ, с изключение на секторния BGREIT, бележат понижения на месечна база.
Бенчмаркът на сините чипове SOFIX се понижава с 1,97 на сто и достига 885,75 пункта. Равнопретегленият BGTR30 и широкият измерител BGBX40 намаляват спрямо предходния месец съответно с 1,18 на сто и 2,13 процента. Секторният BGREIT отчита слабо увеличение от 0,13 на сто, а индексът на пазара за растеж „Бийм“ (beamX) се понижава с 1,94 на сто на месечна база.
В класацията на топ 3 печеливши компании от основния борсов индекс SOFIX през месеца са „Смарт органик“ АД, „Доверие обединен холдинг“ АД и „Софарма“ АД. Те нарастват съответно със 7,86 на сто, с 3,26 на сто и 1,05 на сто.
Сред топ 3 на губещите компании от SOFIX са „Шелли груп“ ЕД, „Адванс терафонд АДСИЦ“ и „Централна кооперативна банка“ АД, като спадовете при тях са респективно 11,53 на сто, 5,03 на сто и 4,24 процента.
Сред 15-те емисии от SOFIX, седем отчитат повишение през отчетния период, а осем отбелязват спад.
През месеца с книжата на компаниите търгувани на пазара за растеж „Бийм“ бяха сключени 653 сделки при оборот от 1,8 млн. лв. През текущия месец броят на сделките на пазар MTF BSE International беше 730, а оборотът достигна размер от 10,65 млн. лв.
Други акценти от българския капиталов пазар за месеца:
На 3 април в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) се проведе конкурс за „Най-добър студентски стартъп на УНСС 2025„. Събитието се провежда за втора поредна година и се организира по повод 105-годишнината на УНСС. Конкурсът се осъществява с подкрепата на Министерството на иновациите и растежа, Българска фондова борса, Фонда на фондовете, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия и Иновейшън Кепитъл. До финалния кръг на конкурса бяха допуснати 13 отбора. БФБ участва в състава на членовете на журито със свой представител. На първо място в конкурса за „Най-добър стартъп на УНСС 2025“ се класира отбор с име Nexaai, който представи разработка на AI-базирана платформа за бизнес анализи. Победителите в конкурса получиха парични награди от ректора на УНСС, а БФБ покани отбора победител да се включи в шестото издание на програмата „Биймап лаб“ (beamUp lab).
На 16 април БФБ информира, че е напълно готова за преминаването към еврото като официална валута в страната, като очаква решението на Европейската Комисия и Европейската централна банка относно датата на присъединяване на България към еврозоната. Едно от ключовите задължения на БФБ, произтичащо от Закона за въвеждане на еврото в Република България, се отнася до двойното обозначаване в левове и в евро на информация, свързана с потребителите, използващи услугите на борсата.
Сайтът на борсата вече поддържа двойно обозначаване на цените на финансовите инструменти, допуснати до търговия на БФБ, както и на оборотите на всички пазари на борсата, валидно и за периодичните статистически бюлетини.
Всички сделки и операции с безналични финансови инструменти ще бъдат преустановени за срок от три работни дни преди първия ден за търговия в евро. В този период БФБ ще адаптира референтните цени на финансовите инструменти и параметрите на системата за търговия. Процесът по плавно преминаване към новата валута е технически обезпечен и ще бъде извършен в пълна прозрачност за всички пазарни участници.
На 23 БФБ за поредна година подкрепи конкурса „Най-добър младежки стартъп на България“, организиран от Фонда на фондовете и Стопански факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Тази година БФБ отличи „БиоБлис“ (BioBliss).
На 28 април в „Интер Експо Център“ се проведе Второто издание на „Investor Day: Embracing Opportunities“. Форумът беше открит от изпълнителния директор на Българска фондова борса Маню Моравенов, от вицепремиера и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, министъра на финансите Теменужка Петкова, както и от председателя на Комисията за финансов надзор Васил Големански.
Перспективите и предизвикателствата пред капиталовия пазар на фона на предстоящото приемане на България в Еврозоната и възможностите за повече инвестиции в българската икономика бяха част от акцентите, дискутирани по време на инвестиционния форум.
Investor Day събира на едно място всички участници на капиталовия пазар, сред които утвърдени компании от над 17 икономически сектора, с приходи в размер на общо близо 10 млрд. лв., както и финансови анализатори, български и чуждестранни инвеститори, банки и инвестиционни посредници, като предоставя платформа за обсъждане на пазарните тенденции, икономическите перспективи пред България в условията на динамично променящата се глобална икономика и възможностите за финансиране на растежа на компаниите.
Източник: БТА
Икономика
Поддържането на високи вносни мита в САЩ може да доведе до ръст на инфлацията, безработица и забавяне на икономиката, каза Джером Пауъл

Ако бъде поддържана политиката на големи митата върху вноса в САЩ, това вероятно ще доведе до покачване на инфлацията, забавяне на икономическия растеж и ръст на безработицата. Това каза президентът на Управлението за федералния резерв (УФР) Джером Пауъл по време на пресконференция, излъчвана на живо на страницата на институцията. Изказването му последва решението на централната банка да остави без промяна основната си лихва за трети пореден път след края на двудневното си заседание по паричната политика.
„Определянето на лихвените проценти се базира на целите на УФР за постигане на максимална заетост и стабилни цени за американския народ“, посочи Пауъл, припомняйки, че инфлацията, макар и значително спаднала от най-високите си нива, все още е над целта от 2 процента. През март годишната инфлация в САЩ отслабна до шестмесечен минимум от 2,4 на сто.
По думите му е възможно инфлационните ефекти от високите вносни тарифи, които президентът Доналд Тръмп обяви през април, да бъдат краткотрайни, отразявайки еднократна промяна в ценовите нива. Президентът на УФР обаче допусна и че инфлационните ефекти може да бъдат по-трайни, като това ще завиди от размера на митата, времето, за което се отразят в цените и в крайна сметка – от стабилността на инфлационните очаквания.
„Рискове от по-висока безработица и инфлация са се увеличили“. Настоящата позиция на паричната политика на УФР е подходяща, за да може институцията да отговори своевременно на развитието на икономиката, обясни Пауъл.
„Икономиката на САЩ все още е силна, макар и обгърната от някои много песимистични настроения от страна на потребителите и бизнеса“, посочи централният банкер.
Миналият месец президентът Тръмп отправи критики към президента на УФР. Тръмп неведнъж изрази своето разочарование, че институцията не предприема агресивно намаляване на лихвите.
В отговор на журналистически въпрос Пауъл подчерта, че призивите на Тръмп за намаление на лихвите нямат роля в решенията на УФР.
„Взимаме предвид само икономическите данни, перспективите, баланса на рисковете. Това е всичко, което ще разглеждаме“ при бъдещото определяне на паричната политика, добави Пауъл.
Той обаче изтъкна голямата несигурност около търговската политика на САЩ, като каза, че „бизнесът, пазарните участници и анализаторите – всички очакват да видят как ще се развият събитията и тогава ще можем да направим по-добра оценка за това какъв е подходящият ход за паричната политика“.
Източник: БТА
Икономика
Управлението за федерален резерв на САЩ отново остави без промяна основната си лихва

Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ отново остави без промяна основната си лихва (Federal Funds Rate – целевата лихва, при която търговските банки в САЩ отпускат и получават овърнайт кредити и депозити – бел. ред.). Това стана след края на двудневното заседание на УФР по определяне на паричната политика, предаде Блумбърг.
Основната ставка остава в диапазона 4,25 – 4,50 на сто.
Нарастват рисковете от повишаване на безработицата и инфлацията в САЩ. Това обяви Управлението за федерален резерв, след като обяви своето решение, че оставя без промяна водещата си лихва, отбелязва Блумбърг.
Това решение идва на фона на натиска, който президентът на САЩ Доналд Тръмп оказва над УФР с искане да намали основните лихвени проценти, посочват анализатори.
През април Тръмп остро критикува президента на Управлението за федералния резерв на САЩ Джером Пауъл. Американският президент изрази своето разочарование, че УФР не предприема агресивно намаляване на основните си лихви и коментира евентуалното „напускане“ на Пауъл.
По-късно Доналд Тръмп заяви, че не планира да уволнява Джером Пауъл, но неговата остра позиция срещу ръководителя на американската централна банка предизвика опасения сред пазарите, които разглеждат независимостта на УФР като основа на доверието във финансовата система на САЩ, посочва Си Ен Би Си.
Целта на Управлението за федерален резерв на САЩ е инфлацията да бъде снижена до 2 на сто годишна база, припомня Ройтерс.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Европейските борси закриха търговията със спад на индексите

Европейските фондови пазари завършиха днешната сесия с понижения на индексите. Инвеститорите очакват новини, свързани с преговорите между САЩ и търговските им партньори, както и решението тази вечер за лихвите на Управлението за федерален резерв (УФР), предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт индексът DAX се понижи със 133,69 пункта или 0,58 на сто до 23 115,96 пункта.
Парижкият CAC изгуби 70,08 пункта или 0,91 на сто до 7626,84 пункта.
Лондонският FTSE отчете спад от 38,09 пункта или 0,44 на сто до 8559,33 пункта.
Общоевропейският индекс STOXX 600 е надолу с 2,88 пункта или 0,54 на сто до ниво 533,47 пункта.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Здравепреди 1 седмица
Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени
-
Балканипреди 1 седмица
Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Обществопреди 1 седмица
Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева