Свържете се с нас

Икономика

Областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова обсъди с посланика на Дания Флеминг Стендер възможностите за сътрудничество в туризма

Областният управител на област Бургас проф. Мария Нейкова проведе среща с посланика на Кралство Дания в София Флеминг Стендер. На срещата бяха обсъдени теми от взаимен интерес, възможности за бизнес сътрудничество в областта на туризма и на алтернативните енергийни източници, съобщиха от пресцентъра на областната администрация в Бургас. 

Флеминг Стендер посочи, че посолството на Дания очаква 2025 година да бъде много добра в дипломатически аспект. От средата на 2025 година страната ще поеме Председателството на Европейския съюз от Полша, припомни той. 

Сред обсъдените теми бяха още предизвикателствата пред предстоящия летен сезон, свързани с мерките, предприети от местните власти за осигуряване на спокойствието и безопасността на чуждестранните туристи по време на престоя им в България. 

Областният управител на област Бургас предложи организиране на научни, културни, бизнес и туристически форуми, на които да се задълбочат двустранните отношения и датските туристи отново да припознаят България и Бургаска област като туристическа дестинация. 

/ВЙ/

Източник: БТА

Икономика

Новият хит на пазара на жилищни имоти в Испания

Испания привлича десетки милиони чуждестранни туристи годишно. Само малка част от тях обаче могат да си позволят да си купят жилища в страната, за да се радват на живота там, без да им се налага да наемат апартаменти, къщи или хотелски стаи. 

Традиционно богатите чужденци избират испанското средиземноморско крайбрежие, когато планират да си купят жилище в Испания. Най-често те купуват своя испански дом в автономните области Каталуния, Валенсия, Андалусия, както и на Балеарски острови, сред които са Ибиса и Майорка.

Напоследък обаче се забелязва известна промяна в предпочитанията им, и заможните чужденци започват да купуват жилища в испански райони, на които допреди няколко години едва ли биха се спрели, посочват местни експерти в сектора на недвижимите имоти. 

Новият пазарен хит 

Заможните чужденци все повече се насочват към северната част на Испания. Те започват да купуват недвижими имоти не само в автономната област Галисия, в района на испанското атлантическо крайбрежие, но и във вътрешността на страната.

„Забелязваме нарастване на този тип купувачи на недвижими имоти (- бел. ред.) в северните региони (на Испания – бел. ред.)“, посочва Палома Перез, цитирана от вестник „Ел Паис“. Тя е изпълнителен директор на испанското подразделение на компанията за недвижими имоти „Сотбис интернешънъл риълти“ (Sotheby’s International Realty), която е част от бранда на известната аукционна къща „Сотбис“ (Sotheby’s). 

От своя страна Констанца Майя, оперативен директор на компанията за недвижими имоти „Енгел и Фьолкерс Иберия“ (Engel & Völkers Iberia), посочва, че през миналото лято са започнали да се увеличават чуждестранните купувачи на жилищни имоти в северната част на Испания. Те я предпочитат заради повечето зеленина и по-хладния климат, отбелязва експертът в сектора на недвижимите имоти. 

Констанца Майя отбелязва, че в зависимост от своята националност чуждестранните купувачи на недвижими имоти се насочват към различни райони на Северна Испания.

„Например (автономната област – бел. ред.) Кантабрия традиционно привлича купувачи на недвижими имоти от Франция, но към нея вече обръщат своя поглед и представители на други страни, сред които са и американците“, посочва оперативният директор на „Енгел и Фьолкерс Иберия“.

Нейният колега Рафаел Росендо, директор на клона в Галисия на фирмата за недвижими имоти „Лукас Фокс“ (Lucas Fox), също отбелязва, че американците започват да купуват все повече недвижими имоти в Северна Испания. 

„Те са особено активни (на местния имотен пазар – бел. ред.) от миналото лято насам, когато нарасна интересът към имотите за по над 1 милион евро. През юли 2024 г. продадохме най-скъпия комплекс от три апартамента в град Виго на човек, който е роден в Галисия, но е емигрирал в САЩ“, посочва Рафаел Росендо.

Той разказва пред „Ел Паис“ и за германско семейство, което притежава къща в град Алтеа, на испанското средиземноморско крайбрежие, но е решило да плати 1,8 млн. евро за недвижим имот в северната област Галисия, за да „се спаси от летните горещини“.

Проучване, реализирано от финансовата институция „КайшаБанк“ (CaixaBank), сочи, че през 2024 г. автономната област Галисия отчита най-голям ръст (22,3 на сто) при продажбите на жилищни имоти сред всички региони в Испания. Следват Ла Риоха (ръст от 20 на сто), Кастилия-Ла Манча (19,4 на сто), Астурия (18,6 на сто), Кантабрия (16,4 на сто) и Навара (15 на сто).

Цените скачат

Цените на жилищните имоти в Северна Испания нарастват на фона на повишаващия се интерес на чуждестранните купувачи към тях, посочват експерти в сектора на недвижимите имоти.

Компанията за недвижими имоти „Енгел и Фьолкерс“ неотдавна огласи резултатите от свое проучване, базирано на данни на стойността на реални сделки, сключени реални през 2024 година. Например в Кантабрия средната цена на квадратен метър жилищна площ е скочила със 107 на сто спрямо 2023 г. до 4110 евро. 

В град Понтеведра, в северозападната част на Испания, жилищата са поскъпнали средно с 44 на сто до 2068 евро за кв. метър. 

В провинция Алава, която е част от Баската автономна област в Северна Испания, средната цена на квадратен метър жилищна площ е скочила с 28 на сто през миналата година спрямо 2023 г. до 2956 евро.

Тези цени обаче едва ли могат да бъдат сравнени със стойността на жилищните имоти в най-предпочитаните от чужденците райони на Испания, по испанското средиземноморско крайбрежие и на Балеарски острови. 

В курортния град Марбея, в южната испанска автономна област Андалусия, квадратният метър на жилищата достигна средна цена от 8650 евро. В друг курортен град – Санта Еулалия дел Рио на остров Ибиса, е „по-евтино“. Там средната цена на квадратен метър жилищна площ достигна 5363 евро, сочи проучването. 

Протести срещу жилищната криза в Испания

Засиленият интерес на чужденците към жилищата в Испания може и да радва местните брокери на недвижими имоти, но се посреща с все по-голяма неприязън от много испанци, посочват редица медии.

Неотдавна стотици хиляди протестираха в десетки градове в Испания срещу високите наеми на жилищата и поскъпването на жилищните имоти, припомня Ройтерс.

Средната стойност на наемите на жилищата в Испания се е удвоила през последното десетилетие, а цените им са нараснали средно с 44 на сто. Това сочат данни на онлайн платформата за обяви за недвижими имоти „Идеалиста“ (Idealista).  На този фон предлагането на жилища под наем е намаляло наполовина след пандемията от КОВИД-19.

Недостигът на жилища идва на фона на силно развития туризъм в Испания. Много собственици на жилищни имоти предпочитат да печелят от тях, като ги предлагат чрез платформи за краткосрочно отдаване под наем, сред които е и „Еърбиенби“ (Airbnb), припомня Ройтерс. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Традиционните великденски продукти и лакомства в Германия са значително по-скъпи през 2025 г.

Празнуването на великденските празници в Германия тази година е съпроводено с по-високи разходи за традиционни празнични стоки като боядисани яйца и шоколадови изделия, съобщи Федералната статистическа служба на страната „Дестатис“ (Destatis), цитирана от ДПА.

Според данните потребителските цени на много от типичните за празника храни са се увеличили значително, като това е поредна година с рязко поскъпване.

Едно от малкото изключения е цената на яйцата, които през март 2025 г. са били с „едва“ 2,5 процента по-скъпи спрямо същия месец на предходната година. В дългосрочен план обаче, между 2020 и 2024 г., техните цени са се повишили с 38,5 процента.

Шоколадовите изделия бележат значително по-сериозно увеличение – с 39,9 процента за същия период. Това е над средното поскъпване на всички хранителни продукти (33,2 процента) и значително над общото увеличение на потребителските цени (19,3 процента), включващо разходите за енергия, наеми и други стоки и услуги от първа необходимост.

Само през първите месеци на 2025 г. шоколадът е бил с 16,7 процента по-скъп спрямо същия период на предходната година.

Инфлацията се отразява и върху домашно приготвените великденски десерти. Почти всички основни съставки за традиционния великденски сладкиш са поскъпнали. Маслото например е било с 23,3 процента по-скъпо през март в сравнение със същия месец на 2024 г.

Изключение от тази тенденция е захарта, чиято цена е намаляла с 26,1 процента на годишна база, показват още данните на статистическата служба.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Испанските монети от по 1 евро завземат портфейлите на германците

Свободното обращение на банкноти и монети в еврозоната означава, че жителите на една страна от валутния съюз често разполагат из джобовете и портмонетата си с парични знаци не само от родната си страна, но и с такива, които може да са пристигнали от всички кътчета на Европа.

Германската централна банка „Бундесбанк“ (Bundesbank) всяка година анализира страната на произход на 80 000 монети на стойност 2 и 1 евро, както и на монети от по 50 и 20 евроцента, депозирани в клоновете ѝ, и стига до някои интересни изводи, пише германското издание „Виртшафтсвохе“.

Когато през 2002 г. еврото за първи път става официално разплащателно средство в Германия, делът на „родните“ банкноти и монети е 100 процента. Оттогава той е намалял, но остава сравнително стабилен – около 30 процента, а чуждестранните съответно са 70 процента.

Според оценката за 2024 г. малко под 38 процента от монетите по 2 евро, използвани в Германия, са дошли от чужбина, в сравнение с 46 процента от монетите по 50 евроцента и 34 процента от монетите от 20 евроцента.

При монетите от 1 евро обаче ситуацията е по-различна.

Повече от половината от тях (почти 54 процента) са дошли от чужбина, като най-разпространената чуждестранна монета от 1 евро е испанската – с дял от 17 процента в германските портфейли. Това е много по-силно присъствие, отколкото на монетите от останалите държави в еврозоната. Не може да се определи дали това се дължи на особено голям брой, емитиран от Испания – при запитване Европейската централна банка не можа да предостави данни за националните дялове при емитирането на отделните монети. Изглежда обаче, че това не е еднократно явление – и в предишни анализи на „Бундесбанк“ за разпределението на монетите по страни на произход в Германия се открояваше силният дял на испанските монети по 1 евро.

В доклад от декември 2019 г. „Бундесбанк“ обясни факта, че делът на германските монети в портфейлите на гражданите не е спаднал по-рязко въпреки свободното движение на хора и капитали, с особеностите на използването на монетите при посещение в чужбина. Пътуващите обикновено вземат толкова монети в чужбина, колкото донасят обратно. Ситуацията е различна при банкнотите: пътуващите вземат повече при заминаване, за да могат да покриват разходите си в брой и по-малко при връщане у дома.

Според най-новия анализ на „Бундесбанк“ чуждестранните монети в местните портфейли идват най-често от популярни туристически дестинации като Франция, Италия и Испания, но и от съседни страни като Австрия, Белгия и Нидерландия. Само на тези шест държави се падат средно 85 процента от чуждестранните евромонети, използвани в Германия.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 10 минути

Саудитска Арабия би била готова да посрещне 64 отбора на Световното първенство по футбол през 2034 година

Спортпреди 23 минути

Спортният директор на „Ред Бул“ Оливер Минцлаф не се съмнява, че световният шампион във Формула 1 Макс Ферстапен ще остане в отбора

Балканипреди 38 минути

Православни християни от Истанбул и много гости на мегаполиса посрещнаха Великден в българската църква „Свети Стефан“

Спортпреди 45 минути

Ансамбълът на България зае четвърта позиция на финала с пет ленти, две седми места за Стилияна Николова на обръч и на топка на Световната купа в Баку

Святпреди 47 минути

Папа Франциск отправи великденска благословия към вярващите на площад „Свети Петър“, въпреки че все още се възстановява от пневмония

Българияпреди 53 минути

Прокуратурата в Търговище задържа мъж, причинил средна телесна повреда на свой съграждани, след като го наръгал с нож в корема

Святпреди един час

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс се срещна с папа Франциск, съобщи Ватиканът

Спортпреди един час

Мениджърът на Брентфорд Томас Франк похвали играчите си след победата над Брайтън

Святпреди един час

Русия обвини Украйна в повече от хиляда нарушения на великденското примирие

Балканипреди един час

Сръбският патриарх Порфирий: Дълбоки разногласия са обхванали нашата страна, необходимо е взаимно уважение

Българияпреди един час

Граждански клуб „Липа“ направи дарение за нуждаещи се старозагорци за Великден

Българияпреди един час

Великден е ден, който ни връща към вярата, заявява кметът на София Васил Терзиев

Балканипреди 4 дни

КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата

Балканипреди 4 дни

Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Обществопреди 5 дни

Дете на 6 г. избяга от детска градина в София

Политикапреди 5 дни

Търпението ни вече е накрая, каза Ваня Василева от ДПС на Доган

Святпреди 5 дни

Грузия уволни 700 държавни служители заради подкрепата им за проевропейските демонстрации, съобщи регулатор

Спортпреди 5 дни

Баскетболистките на Монтана 2003 изравниха серията за титлата срещу Берое, Рилски спортист поведе на Локомотив София в спора за третото място

Икономикапреди 5 дни

Новите мита на САЩ създават предимство за износа на облекло от Египет, който разполага с възможност за безмитен достъп до американския пазар

Обществопреди 4 дни

Навършват се сто години от атентата в църквата „Света Неделя“

Българияпреди 4 дни

Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов

Святпреди 4 дни

Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски

Политикапреди 5 дни

Бойко Рашков: Вотът на недоверие ще бъде със същия резултат

Святпреди 5 дни

ГПБ: Започна официалното посещение на грузинския президент в Азербайджан

Новини