Бизнес
Обиколката на Тръмп в Персийския залив: Самолети и мегапоръчки

Въпреки обявената от Белия дом сума сключени сделки възлизат на около 283 млрд. долара, включително „най-голямото споразумение за продажба на отбранителни продукти в историята“ за близо 142 млрд. долара. Останалите сделки включват инвестиция за 20 млрд. долара на арабската DataVolt в AI центрове за данни и енергийна инфраструктура в САЩ; ангажимент на Google, DataVolt, Oracle, Salesforce, AMD и Uber да инвестират 80 млрд. долара в двете страни; сделки за износ на газови турбини и енергийни продукти на GE Vernova за 14.2 млрд. долара и самолети Boeing 737-8 за арабската AviLease за 4.8 млрд. долара; както и други сделки и „секторни фондове със силен акцент върху внедряването в САЩ“ на обща стойност 22 млрд. долара.
Катар
В Катар Доналд Тръмп е „подписал споразумение с Катар за икономически обмен на стойност поне 1.2 трлн. долара“, обяви в сряда Белият дом по време на посещението на американския президент в Доха, добавяйки, че Тръмп е сключил сделки за близо 244 млрд. долара между САЩ и Катар, включително „историческа продажба на самолети Boeing и двигатели GE Aerospace на Qatar Airways“.
Според катарски представител, цитиран от Financial Times, тази сума включва цялата очаквана търговия между двете страни през следващите 10 години, включително намерението на Qatar Investment Authority, суверенния фонд на стойност 450 млрд. долара, да инвестира 500 млрд. долара в САЩ през следващото десетилетие.
Като част от „многото новаторски сделки“, сключени в Катар, Qatar Airways сключи най-голямата сделка за поръчка на самолети на Boeing, включваща 130 самолета 787 Dreamliner и 30 самолета 777-9, с опции за още 50, придружена от договор с GE Aerospace за над 400 двигателя, на обща стойност 96 млрд. долара; както и други споразумения на обща стойност около 107 млрд. долара. Към края на април Boeing съобщава за 521 неизпълнени поръчки на самолетите 777X, които включват 777-9 и по-малкия 777-8, и 828 неизпълнени поръчки за самолети 787.
Двете страни също така са сключили отбранителни споразумения за над 40 млрд. долара, включително споразумение за 1 млрд. долара за придобиване от Катар на системата за защита от дронове FS-LIDS на Rayheon, споразумение за 2 млрд. долара за дронове MQ-9B на General Atomics и „декларация за намерения за по-нататъшно укрепване на отбранителното партньорство“, включваща потенциални съвместни инвестиции от 38 млрд. долара за укрепване на противовъздушната отбрана, морската сигурност и за съвместната експлоатация на военновъздушната база „Ал Удейд“.
OAE
Посещението на американския президент в Близкия изток приключи в ОАЕ, където Доланд Тръмп обяви сделки на стойност над 200 млрд. долара, включително споразумение между двете страни за задълбочаване на сътрудничеството в областта на изкуствения интелект. AI споразумението включва изграждането на най-големия AI кампус извън САЩ, като според източници на Reuters двете страни са сключили предварително споразумение, което ще позволи на ОАЕ да внася 500 хил. от най-модерните AI чипове на Nvidia годишно, считано от 2025 г. Това споразумение ще продължи поне до 2027 г., но има вероятно да продължи да бъде в сила до 2030 г.
Източник: Капитал
Бизнес
Полша избира между проевропейски и MAGA кандидати за президент

Въпреки че има около 8 пр. пункта преднина пред Навроцки, Тшасковски, който се движи с около 32% подкрепа в проучванията, може да има трудности на балотажа, коментират политически наблюдатели.
Син на джаз музикант, Тшасковски среща трудности в привличането на избиратели в селските райони, където Навроцки често се възприема като човек, който по-добре разбира техните проблеми с високите разходи за живот и опозицията срещу миграцията.
„Навроцки просто ми е близък до сърцето… Усмивката на Тшасковски изобщо не е искрена,“ казва пред Reuters Анна Чеслик, 38-годишна жителка на Гарволин, малък град източно от Варшава.
Играта на Качински тества контрола върху опозицията
Подкрепата за Навроцки обаче спадна през последните седмици на фона на обвинения, че е излъгал в имуществената си декларация и е скрил апартамент, придобит от уязвим пенсионер. Поражение за Навроцки може да задълбочи вътрешните напрежения в ПиС, която се ръководи от Ярослав Качински от основаването ѝ с неговия близнак Лех през 2001 г. Контролът на 75-годишния политик върху партията се засили особено след смъртта на брат му при самолетна катастрофа в Русия през 2010 г., за която той обвини Туск, който тогава беше премиер.
„Приоритетът на Качински вероятно беше да избере някой, който да не застрашава собствената му власт в партията, така че от тази гледна точка Навроцки беше най-добрият избор“, казва пред Financial Times Марек Мигалски, бивш член на Европейския парламент от ПиС и професор по политология в Университета на Силезия. „Ако този избор донесе тежко поражение на ПиС, критиците на Качински ще намерят силни аргументи да го нарекат лично поражение за него, тъй като Навроцки беше негов личен избор“, добави Мигалски.
Източник: Капитал
Бизнес
Изборите в Румъния: Балотажът, който притеснява Европа

В опит да се подготви за бъдещо участие във властта, напоследък Симион се опитва да смекчи реториката. Той твърди, че е ангажиран с членството в НАТО и ЕС, но продължава да настоява за реформа на съюза. Ако някога е бил провокативен, то е било, за да привлече внимание. Най-голямото предимство на Симион не са политическите му идеи, а натрупаното обществено недоволство към политическите елити, разпространената корупция, лошите обществени услуги и неравномерното икономическо развитие. Румънски официални лица твърдят, че общественото недоволство се разпалва от вълна от дезинформация в социалните мрежи – сфера, в която AUR е особено силна. „Въпросът не е дали хората харесват Симион или му вярват“, казва анализаторът Сорин Йонитъ от мозъчния тръст Expert Forum. „Това е форма на отмъщение и може би ще проработи.“
Бившата говорителка на НАТО Оана Лунгеску предупреждава, че Симион може да се окаже „дестабилизираща фигура на масата на Европейския съвет“. Подобна е и оценката на западни дипломати, които го описват като човек с „манталитет на боец и на жертва“, което е опасна комбинация предвид сегашния геополитически контекст.
Математикът, който защитава европейския курс
На фона на набиращия скорост ултранационализъм, независимият кандидат и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан се позиционира като проевропейска алтернатива. Той подкрепя Румъния като верен и стабилен партньор на НАТО и ЕС и е „за“ подкрепата за Украйна. За него предстоящият вот е „избор, който се случва веднъж на поколение“ и от него зависи дали „Румъния ще продължи да гледа на Запад или ще поеме на Изток със Симион“.
Дан е кандидат с ясен професионален профил – доктор по математика от Сорбоната, дългогодишен активист срещу корупцията и кмет на Букурещ от 2020 г. Той стана известен заради кампаниите си като активист с над 500 съдебни дела срещу незаконното строителство в столицата. След като беше избран на поста, той успя да стабилизира финансите на столицата, като премахна фискалния дефицит, който достигна 75% от приходите на общината. Като кмет, той насочи усилията си към подобряване на инфраструктурата и опазване на зелените площи.
Основните приоритети за него са съдебната реформа, отчетност в управление и възстановяване на фискалната дисциплина. При бюджетен дефицит от 9% от БВП, най-високият в ЕС, Румъния има сериозен проблем. Като добавим и скорошното обезценяване на румънската лея, която достигна 5 за 1 евро след успеха на Симион на първия тур, Дан предупреди за рисковете от популизма. Той обеща да възстанови фискалната дисциплина чрез съкращения в администрацията, ограничаване на разходите и борба с данъчните измами (които са доста често срещани, от една страна заради по-високите данъци в страната). Освен това планира ефективно усвояване на европейски средства.
Източник: Капитал
Бизнес
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Украинският министър на отбраната Рустем Умеров, който ръководеше делегацията на Киев, заяви след срещата, че основният фокус на разговорите е бил прекратяването на огъня и „условията“ за постигането му, съобщава Financial Times.
Обменът на военнопленници и освобождаването на украинските деца, принудително депортирани в Русия, също са били обсъдени, каза Умеров, както и бъдеща среща между президентите Володимир Зеленски и Путин.
Владимир Медински, президентски съветник на Путин и бивш министър на културата, който оглавяваше руската делегация, изрази задоволство от хода на разговорите и заяви, че двете страни са се договорили за размяна на 1000 затворници. Той потвърди, че украинската страна е поискала среща на четири очи между Путин и Зеленски. Меденски каза, че са се договорили двете страни да представят по един подробен план за това как биха искали да изглежда прекратяването на огъня и след това ще продължат разговорите.
Европейската реакция
След приключването на разговорите Зеленски заяви, че е провел телефонен разговор с Тръмп относно срещата, заедно с лидерите на Франция, Германия, Великобритания и Полша. Зеленски се беше присъединил към повече от 40 европейски лидери в Албания за срещата на Европейската политическа общност, която изрази подкрепа за Украйна.
Британският премиер Киър Стармър заяви, че позицията на Путин е „явно неприемлива“ в съвместно изявление с френския президент Еманюел Макрон, германския канцлер Фридрих Мерц и полския министър-председател Доналд Туск.
Източник: Капитал
-
Българияпреди 5 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Икономикапреди 1 седмица
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 6 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 6 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 5 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 5 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен