Икономика
Обединение „Бъдеще за туризма“: Лято 2025

Както в началото на всеки активен туристически сезон, Обединение „Бъдеще за туризма“ (ОБТ) е с оптимистични очаквания и за това лято, каза в интервю за БТА Павлина Илиева, председател на Обединение „Бъдеще за туризма“.
За членовете на ОБТ, които в преобладаващата си част предлагат изходящ туризъм, всеки сезон е такъв. В една отворена икономика като нашата българският туризъм следва световните тенденции, а те са за 14-процентен ръст, според Европейската комисия по пътувания, коментира тя.
Оптимизмът се основава и на двете обстоятелства – влизането ни в Шенгенското пространство и очаквания положителен конвергентен доклад за членството ни в еврозоната. Те определено ни поставят на европейската туристическа карта, допълни Илиева.
По думите й това, което „потопява“ бранша, е премахването на диференцираната ставка за ДДС. В туристически ориентирани страни, като Италия и Испания например, хотелското настаняване се облага с 10 на сто, във Франция, Хърватия и Гърция – с 13 на сто. С политиката в тази посока България остава неконкурентна на европейските пазари. Надеждата ни при влизането на България в еврозоната е, че ще стане по-видима за европейския турист, коментира председателят на ОБТ.
Друг проблем за бранша е липсата на функционираща магистрала до Варна и традиционният ремонт на АМ „Тракия“ при стартирането на сезона.
Имаме невероятно голям проблем с възможностите да се издават визи на граждани от страни извън Европа. Това е политическо решение, за което до момента не виждаме реални действия, а облекчаването на издаване на визи ще отвори невероятен потенциал за туристи от различни държави, което ще доведе до повишаване на туризма в България и то не само в летния сезон, каза председателят на ОБТ.
Много важен проблем, който по думите на Илиева „удря по джоба“ на потребителя, е сивата икономика в туризма, за справянето с която според председателя на ОБТ изпълнителната власт няма твърдо решение. Правят се откъслечни действия на локално ниво, които много често водят до големи разходи и малки резултати, коментира Илиева и посочи наблюденията си, че в началото на всеки летен сезон сивата икономика придобива „пандемични размери“. Решението е много просто – в страницата на Министерството на туризма съществува актуален Национален регистър с информация за местата за настаняване, туроператорите, туристическите агенти, заведенията за хранене, екскурзоводите, отбеляза Илиева.
Интересът към България
Илиева не се ангажира с прогнози за очакван брой туристи и приходи това лято, но се позова на проучването на Европейската комисия по пътуванията, според което интересът към страните от бившия Източен блок расте с 3 процента на годишна база. Това е умерено добра новина за входящия туризъм, но изключително слаб резултат. Трябва да се работи много усилено в посока на разширяване на пазарите, допълни председателят на ОБТ.
Моделите на пътуване се променят – туристите търсят атрактивни места и събития, искат да са проактивни, а не обикновени наблюдатели, коментира Илиева въпроса за това кои ще са двигателите на растежа в туризма това лято. Друга тенденция според нея е изместването на сезоните – интересът се насочва на север и към почивки в началото и края на летния сезон. Тези две обстоятелства могат да бъдат двигатели на туризма, в т.ч. и споменатите вече две политически събития – Шенген и еврозоната. Освен това да не забравяме, че културният туризъм в страната има развитие и това ще спомогне за отчитане на по-добър растеж, допълни Илиева.
Основните ни пазари, от които очакваме туристи това лято, за съжаление остават същите – Румъния, Полша, Англия, Германия, отбеляза председателят на ОБТ. „Разговаряйки с някои колеги от морето, вече има доста добра запълняемост от ранни резервации, някои все още очакват да стартират по-масовите резервации. Но това е въпрос на умение и креативност на съответния хотел или туроператор, зависи какви контакти е направил и каква услуга е предоставил“, допълни Илиева. Според нея сравненията на резултатите в туризма с 2019 г. вече не са релевантни. „Изключително бързо и в различни посоки се разви туризмът. Можем да се сравним само като брой хора, почивали в страната, но реално морето вече не е единственият начин за почивка, лятно време все повече българи предпочитат и планината, и селския туризъм“, каза Илиева.
Предпочитаната ваканция
В българина има култура за почиване и това е факт, който през годините не се променя. Това е много хубава черта. Лятото всеки трябва да е бил на море, каза председателят на ОБТ. Според нея профилът на почивката обаче става различен. Ако едно време беше задължително да бъдеш „една смяна“, което за младежта да кажем означава около 10 или 14 дни, то днес наблюдаваме все по-често дългия уикенд или разделянето на две на дните за отпуск и така морето става 5-6 дни в сезона с по-ниските цени, а втората част се ползва за пътуване извън страната, отбеляза Илиева. Тя изтъкна, че се наблюдават и нови тенденции при почиването – къмпинг и глемпинг, като предпочитан начин за почивка и особено по Северното Черноморие, което, по думите й, дава невероятни възможности за този стил ваканция. Разбира се, семейният тип почивка на Южното Черноморие си е традиционен и трудно ще бъде изместен в съзнанието на българския турист, каза председателят на ОБТ.
Илиева съобщи, че в момента не се коментира поскъпване на цените на лятната почивка тази година спрямо предходната, като допълни, че по ранните резервации не се наблюдава драстично увеличение за хотелско настаняване. Може би чисто прогнозно между 5-10 на сто заради енергийните източници, но честно казано не вярвам да стигнат горните нива, заяви тя.
По-дълго лято
Според председателя на ОБТ алтернативните форми на туризъм са сред възможностите за удължаване на летния сезон. Развиването на екотуризъм, планински туризъм в различните сезони, СПА туризъм, винения, кулинарния, поклонническия туризъм и още повече събитийния и фестивалния туризъм дават необятни възможности за развитие. Тези видове туризъм не са свързани с климата и това позволява тяхното практикуване целогодишно, каза Илиева. „Но трябва да отбележим, че докато туризмът не стане национален приоритет и политическата среда не започне да го вижда като отрасъла с най-бързата възвращаемост в икономиката, ще продължим да изпускаме златни възможности като тази – да стъпим на световната карта за културен туризъм, с отказа на България да бъде домакин на сесия на ЮНЕСКО, планирана за юли 2025 г., и не само това, но и да си платим за нашата невъзможност и политическа недалновидност“, коментира председателят на ОБТ.
БТА представя поредица от прогнози на браншови организации за предстоящия летен сезон в България в периода до 1 юни, когато в деня след откриването на сезона Агенцията организира седмото издание на форума си „БГ Туризъм“ в Поморие. Досега бяха представени прогнозите на Института за анализи и оценки в туризма и на Българската асоциация на туристическите агенции.
Източник: БТА
Икономика
Аржентински асоциации представят иновативна технология в земеделието в Аграрен университет – Пловдив

Аржентински асоциации и производители на земеделска техника представят No-till технологията в Аграрен университет – Пловдив. Специален гост за втори път е посланикът на Република Аржентина в България Н. Пр. Алехандро Зотнер Майер. Пред пълната зала бе представена аржентинска No-till безоранна технология.
Пред БТА проф. д-р Димо Атанасов, зам.-ректор по „Наука и международно сътрудничество“ в Аграрен университет – Пловдив каза, че заедно с гостите от Аржентина са обсъдени възможностите за обмяна на опит, обмяна на технологии, трансфера на знания между АУ и техни университети, асоциации, организации, както и възможностите за съвместно обучение на студенти по различни съвместни програми. Аржентина има много добре развито земеделие, иновативно земеделие, No-till земеделие и тези технологии вече навлизат масово и в България, така че опитът, който могат те да споделят с нашите студенти, е много ценен за нас, коментира той.
Пред присъстващите в залата Алехандро Зотнер Майер представи различните земеделски техники, които Аржентина развива и е готова да сподели с България, като No-till системата е технология, която прави Аржентина основен износител на земеделска техника. Аржентина използва No-till технология от вече 30 години, това ни прави глобален лидер. Тези познания са успешно адаптирани в различни държави, като Южна Африка, Бразилия, Боливия, Парагвай, Уругвай и отскоро в България, където вече започваме да виждаме първите резултати с голям потенциал, каза Алехандро Зотнер Майер. България среща проблеми като нуждата да запази почвата, да се намалят разходите в земеделието и да отговори на европейските изисквания и също така с по-малко физически труд да се постига повече и как технологията ни е позволила да увеличим добивите, да намалим разходите си и да бъдем устойчиви в дългосрочен план. А No-till технологията предлага решения на тези проблеми, посочи той.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Предстои обществено обсъждане във връзка с инвестиционно намерение за нова инсталация в ТЕЦ Сливен

Община Сливен организира обществено обсъждане на доклад за Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за инвестиционно предложение за изграждане на инсталация с капацитет 6 (мегавата) MW. Срещата ще се състои днес в сградата на общината.
Инвестиционното предложение е на дружествата „Иноватив Проджектс 1957“ ЕООД и „Топлофикация-Сливен-инж. Ангел Ангелов“ ЕАД, и предвижда изграждането на „Инсталация на вихров пиролизен реактор за слама, обогатено енергийно гориво и каменни въглища“.
Кметът на Сливен Стефан Радев подчерта значението на стриктното спазване на процедурите по екологично законодателство.
„Ние подкрепяме всички инвестиции с условието стриктно да се спазва екологичното законодателство, да има положителна Оценка на доклада за въздействие върху околната среда, да има проведено публично обсъждане“, заяви Радев.
Той акцентира върху ролята на местната власт да осигури максимална информираност и участие на обществеността. „Ние сме гарант, че обществено обсъждане ще има и че информацията ще достигне до широк кръг от хора“, каза още кметът.
Докладът за ОВОС и приложенията към него са на разположение за преглед всеки работен ден в сградата на общината, Регионалната инспекция по околната среда и водите – Стара Загора, както и в администрацията на „Топлофикация-Сливен“. Граждани и организации могат да подават писмени становища както на място, така и по време на обсъждането.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Собственикът на групата „Eлектрохолд“ реализира емисия от облигации за 500 млн. евро, съобщават от компанията

„Ийстърн Юръпиън Електрик Къмпани“ Б.В. (EEEC), подхолдинг на „Еврохолд България“ АД и собственик на групата „Електрохолд“, обяви успешното приключване на първата си емисия облигации, която е на стойност 500 млн. евро, съобщиха от компанията.
Облигациите са петгодишни. Те са обезпечени, а доходността им е фиксирана на 8 май. Те са с годишен лихвен купон от 6,5 процента.
В хода на финансовата операция „Ийстърн Юръпиън Електрик Къмпани“ Б.В получи и начален кредитен рейтинг – Ba2 (стабилна перспектива) от „Муудис“ (Moody’s) и BB (стабилна перспектива) от „Фич“ (Fitch).
Сред инвеститорите, които участваха, са дружества за управление на активи, банки и хедж фондове предимно от Великобритания, Европа и САЩ, както и няколко от Близкия изток. Подадени са поръчки на стойност над 1,4 млрд. евро и емисията е презаписана 2,8 пъти. Облигациите на компанията са придобити от над 60 инвеститори от 17 държави.
Облигациите са разпределени на 8 май, а сетълментът е осъществен на 15 май. Американската инвестиционна банка „Джей Пи Морган“ (J.P. Morgan) е букрънър и водещ мениджър на емисията, както и консултант по нейния рейтинг.
Приходите от облигационната емисия ще бъдат използвани за изплащане в пълен размер на съществуващ синдикиран заем и свързани с него разходи, за общи корпоративни цели, както и за извършване на плащания по част от друго споразумение за заем на ниво холдингово дружество.
„Тази първа по рода си емисия облигации е знаково събитие, което потвърждава нашия успех, откакто придобихме енергийния си бизнес. Големият интерес на инвеститорите и презаписването на емисията са показателни за добрия кредитен профил на компанията и за стратегическата ни пазарна позиция“, коментира заяви Асен Христов, председател на Надзорния съвет на „Еврохолд“.
„Облигационната емисия отразява стабилната основа, която сме изградили, и високото инвеститорско доверие“, посочи Кирил Бошов, председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на „Еврохолд“.
Източник: БТА
-
Българияпреди 2 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 7 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 7 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 7 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 7 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит
-
Спортпреди 7 дни
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“