Балкани
Новият Съвет на Регулаторния орган за електронни медии в Сърбия ще бъде избран през юли

Новият Съвет на Регулаторния орган за елекронни медии в Сърбия (РЕМ) ще бъде избран през юли, пишат сръбските медии.
„Процедурата е сложна, така че е реалистично да се очаква всичко да приключи през първата половина на юли и новият Съвет на РЕМ да бъде конституиран“, каза говорителят на РЕМ Оливера Зекич пред ТАНЮГ.
„Досега в парламентарната комисия по култура и информация са постъпили 45 номинации от 177 организации, които се състезават за деветте места в Съвета на РЕМ“, заяви пред обществената телевизия РТС председателят на Народната Скупщина Сърбия Ана Бърнабич, като подчерта, че върху избора не се оказва политическо влияние.
„За съжаление, винаги ще има такива обвинения (в политически натиск). Защото някой винаги ще иска да политизира нещата в Сърбия и защото някой винаги ще иска да забави европейската интеграция на Сърбия, дори и да казва, че е проевропейска партия, защото за съжаление, за тях всеки наш успех по европейския път ще бъде успех на Александър Вучич и Сръбската прогресивна партия, а не успех на Сърбия. И това, според мен, е фундаменталният проблем“, допълни Бърнабич.
Новият конкурс за членове на Съвета на РЕМ стартира на 8 май.
На 28 април парламентарната комисия по култура и информация на Народната Скупщина на Сърбия взе решение да започне нова процедура по номинация на кандидати за членове на Съвета на РЕМ, като преди това анулира стария конкурс и така изпълни искане на протестиращите студенти в Сърбия за нов конкурс, което беше сред причините за блокиране на Радио и телевизия на Сърбия (РТС) в продължение на 14 дни.
Решението на комисията за нов конкурст стана по предложение на група депутати от опозицията, които официализираха искането на протестиращите студенти за провеждането на нов конкурс за Съвета на РЕМ.
Студентите изигнаха искането си, като на 14 април с изненадваща акция за първи път блокираха в продължение на две седмици сградите на РТС на ул. „Таковска“ 10 в Белград и в парка Кошутняк, където са разположени студиата на сръбската обществена телевизия.
РТС продължи да излъчва, но промени програмната си схема и мнократно осъди блокадата, като я нарече „незаконна“.
Конкурсът за членове на Съвета на РЕМ се провали преди месеци след като неправителствени организации и представители на опозицията в Сърбия разкриха, че кандидатите не отговорят на законовите условия.
Публикуването на публичната покана за провеждане на нов конкурс дойде часове, след като Европейският парламент за първи път от началото на протестите в Сърбия прие резолюция за политическата криза в страната и потвърди, че исканията на студентите са в съответствие с реформите, очаквани от ЕС.
В текста на резолюцията беше подчертана необходимостта от осигуряване на независимостта на ключови институции, включително на Регулаторния орган за електронните медии (РЕМ), и пълното прилагане на избирателните реформи, чрез прозрачен и приобщаващ процес и достатъчно време преди всички нови избори.
Вълна от протести, начело със студенти, заля Сърбия след падането на козирката на гарата в северния сръбски град Нови Сад на 1 ноември миналата година, в резултат на което загинаха 16 души. В рамките на протестните действия студентите блокират около 60 факултета в страната. Според протестиращите до трагедията се е стигнало заради корупционни практики, довели до некачествен ремонт на гарата. Те искат да бъде понесена политическа и наказателна отговорност за случилото се, настояват да се води борба срещу корупцията, а институциите да работят без политически натиск и влияние.
Източник: БТА
Балкани
Аджерпрес: Имаме задължение да продължим да живеем в достойна, обединена и уважавана страна, каза румънският президент Никушор Дан

Румънският президент Никушор Дан подчерта днес, в Деня на героите, моралното задължение на румънците да продължат това, което започнаха героите в изпълнение на своя дълг, а именно достойна, обединена и уважавана страна.
„Радвам се, че това е първото официално събитие, в което участвам като президент на Румъния, защото нашата страна, такава, каквато е сега – свободна, демократична, европейска – не би могла да бъде изградена без смелостта и саможертвата на нашите предци. Дължим им своето уважение и цялата си признателност! Ние сме народ, който се е борил и продължава да се бори за своите идеали. Ние сме нация, която е силна с личностите, допринесли за създаването на съвременната румънска държава и с мнозина, които, въпреки че остават невъзпети герои в нашата история, са дали всичко за независимостта и свободата на Румъния. Днес, когато почитаме саможертвата на онези, които се бориха за Румъния, имаме задължение не само да помним, но и да продължим започнатото от тях: достойна, обединена и уважавана държава. Нашите герои са паднали за свобода, достойнство и единство. За бъдеще, което не се договаря в периферията на историята, а се гради в сърцето на Европа. Ние носим отговорността да продължим по този път“, каза румънският държавен глава на церемонията, организирана при паметника на Незнайния воин в парк „Карол Първи“ по повод Деня на героите.
Според Никушор Дан на този ден, когато се отбелязва и големият християнски празник Възнесение Господне, румънците трябва да „загърбят това, което ни разделя и да се съсредоточат върху това, което ни сближава“.
„Миналото ни показва, че само чрез истинска солидарност можем смело да посрещнем настоящите и бъдещите предизвикателства. Нека днес бъдем обединени, както сме били в най-трудните и решаващи моменти от нашата история. Нека изградим Румъния, закотвена в европейското и евроатлантическото пространство, предлагаща сигурност и просперитет на всички свои граждани. Единството не означава да мислим еднакво, а да вървим заедно в една посока. А посоката е недвусмислена: европейска Румъния, силна и обединена Румъния! Вечна слава на нашите герои! Да почиват в мир всички мъченици на нашия народ и паметта им да остане жива в душите ни!“, каза румънският президент.
На събитието присъства и министърът на националната отбрана Анджел Тълвар.
„Независимо дали става дума за войниците, които са се сражавали във Войната за независимост, в двете световни войни или наскоро във военните мисии в Западните Балкани, Афганистан или Ирак, нашите герои са изпълнили свещената си клетва към Румъния в името на мира и ценностите, в които вярваме. Те са малцината, на които много от нас дължат толкова много“, каза Тълвар.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Източник: БТА
Балкани
Косовски бизнеси блокираха пътища заради директива, която ги принуждава да купуват електроенергия от отворения пазар

Стотици собственици на бизнеси блокираха пътища към косовската столица Прищина днес, за да протестират срещу правно обвързваща директива, която ги принуждава да купуват електроенергия от отворения пазар, който според тях може да утрои сметките им за ток, предаде Ройтерс.
Енергийният регулатор обяви през март, че от 1 юни всички компании с повече от 50 работници или оборот от над 10 милиона евро вече няма да бъдат защитени от правителствени субсидии, които правят сметките за ток в Косово едни от най-ниските в Европа.
Регулаторът заяви, че ходът отразява ангажимента му за „либерализация на пазара“, която сама по себе си е условие за членство в Европейския съюз. Бизнесите обаче заявиха, че това ще се отрази на нетните им приходи.
Големи и малки камиони и работници в униформи блокираха няколко главни пътни артерии в Прищина. Голям полицейски контингент наблюдаваше протестите.
Шачир Палюши, собственикът на компанията за напитки „Фрутекс“ (Frutex), каза, че годишната му сметка за ток ще се утрои до около 1,3 милиона евро, въз основа на оферти, които е получил от различни доставчици.
„Не сме против навлизането на отворения пазар, просто искаме едногодишен период, за да инвестираме в слънчеви панели и батерии, за да произвеждаме самостоятелно голяма част от електроенергията за нашите собствени нужди“, каза той пред Ройтерс.
Косово, една от най-бедните страни в Европа, произвежда над 90 процента от електроенергията си от две остарели въглищни централи, припомня агенцията. Страната обаче разчита до голяма степен на внос, за да запълни годишния недостиг. Миналата година правителството закупи електроенергия за 114 милиона евро от отворения пазар, за да запълни празнините.
Премиерът Албин Курти, чиято партия спечели парламентарните избори през февруари, но не успя да си осигури мнозинство, не показа никакви признаци на отстъпление.
„Изпълнението на искането им за повече време не решава проблема, а само прехвърля разходите за енергия от 1200 компании към сметките на домакинствата ви“, каза той на правителствено заседание в четвъртък преди протеста.
Косово кандидатства за присъединяване към ЕС през декември 2022 г.
Курти, цитиран от албанската редакция на Радио Свободна Европа, заяви, че Търговската камара на Косово „не е направила нищо“, за да подготви бизнесите за този процес.
Председателят на Търговската камара на Косово Люлзим Рафуна заяви по време на протеста, че задължените да излязат на отворения пазар ще бъдат изправени пред „220 до 270 процента по-висока“ цена на електроенергията.
Рафуна, цитиран от вестник „Коха диторе“, поиска косовските власти да променят решението си и да отложат излизането на отворен пазар. Той допълни, че ако това не се случи, ще бъдат предприети „други стъпки и радикализация“.
Източник: БТА
Балкани
Два нови случая на лептоспироза в Сараево; заразените до момента са общо 28

Институтът за обществено здраве на кантона Сараево обяви, че днес са регистрирани два нови случая на лептоспироза, предаде регионалната телевизия Ен1.
С тях регистрираните случаи на лептоспироза в кантона от 23 май насам са общо 28.
Трима пациенти се лекуват в болница в Университетския клиничен център в Сараево, съобщава институтът на уебсайта си.
На 23 май в кантона Сараево бе обявена епидемия от лептоспироза. За да се предотврати разпространението на това заразно заболяване, в момента се извършва пролетна дератизация в няколко сараевски общини, припомня босненското издание Кликс. Същевременно е засилен контролът върху сгради, пазари и обществени зони.
Лептоспирозата е инфекциозно заболяване, причинено от бактерии от рода Leptospira. Най-често се предава чрез контакт с вода, почва или храна, замърсени с урината на заразени животни, особено гризачи. Хората могат да се заразят, ако бактериите попаднат в тялото през наранена кожа или лигавица (очи, нос, уста).
Симптомите на заболяването включват висока температура, главоболие, мускулни болки, умора, повръщане и в по-тежки случаи са засегнати черния дроб и бъбреците. Ако не се лекува навреме, лептоспирозата може да има сериозни последици за здравето и дори смърт.
/МИД/
Източник: БТА
-
Балканипреди 6 дни
Турция е привлякла 10,59 милиона чуждестранни туристи в периода януари-април
-
Спортпреди 6 дни
Индиана Пейсърс записа втори успех над Ню Йорк Никс във финала на Източната конференция на НБА
-
Спортпреди 6 дни
Лудогорец пусна в продажба билетите за домакинството си на Арда Кърджали
-
Културапреди 5 дни
Стилен и вълнуващ Аскеер, Ивайло Христов и Марин Янев с големите награди
-
Святпреди 6 дни
Русия обяви, че е свалила 94 украински дрона тази нощ
-
Святпреди 6 дни
Високопоставен представител на опозицията бе задържан два дни преди изборите във Венецуела
-
Спортпреди 6 дни
Мактоминей и Конте бяха отличени с индивидуални призове в Серия А
-
Българияпреди 6 дни
За повече от 80 процента от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на „Тренд“