Икономика
Новите супермаркети в Куба, приемащи плащания само в американски долари, носят риск от увеличаване на неравенството в страната

С отварянето в Куба на магазини, в които се приемат плащания само в американски долари, правителството на страната се надява да запълни хазната с чуждестранна валута, но създава риск от засилване на неравенството, пише Франс прес.
Министър-председателят на страната Мануел Мареро Крус обяви през декември 2024 г. постепенното навлизане на пазара на „доларови супермаркети“. Според него това е „необходим процес“, за да се извади на светло чуждестранната валута, която циркулира „нелегално“ в страната и захранва паралелен валутен пазар.
Куба, която е подложена на засилено икономическо ембарго от страна на САЩ, страда от сериозна липса на ликвидност и затова се стреми да „придобие“ американската валута, която жителите получават от семействата си в чужбина – вторият по големина източник на валута за страната.
Голямата новина около тези магазини е, че те вече приемат долари в брой – нещо, което не се е случвало от 2004 г. насам.
40-годишен баща, придружен от своя син, разказа, че докато минавал през богатия хавански квартал „Мирамар“, влязъл в чисто нов супермаркет на луксозен хотел – първият, който от януари започна да приема за разплащане само долари.
„Веднага щом влязох, ми казаха, че (плащането) е в долари“, казва той.
„Беше трудно да обясня това на сина си“, заявява мъжът, допълвайки, че „това не е за нас“, тъй като разполага само с няколко долара в предплатена карта с международно конвертируема валута (Moneda Libremente Convertible – MLC), обменени срещу песо на черния пазар.
Тази свободноконвертируема валута бе създадена през 2019 г. от правителството, когато то започна да доларизира търговията на дребно, но оттогава е загубила голяма част от стойността си, допълва АФП.
Откакто магазинът е отворен, местните жители пълнят с храна пазарските си колички – необичайна гледка за Куба, където недостигът на продукти и ниските заплати (42 американски долара средна заплата) принуждават жителите на страната да търсят нови търговски обекти, откъдето да пазаруват.
„Всеки път, когато идваме, намираме това, което търсим“, заяви 24-годишният Енцо Пуебла. „Има яйца, олио“ и „много месни продукти“, казва Пуебла, който получава пари от семейството си, което живее извън страната.
Според кубинския икономист Маурисио де Миранда „основният проблем с доларизацията е, че тя е частична, тъй като само разходите за потребление на населението, включително стоките от първа необходимост, са доларизирани“.
„Но не и доходите“, добавя изследователят от Папския университет Хавериана в Кали, Колумбия, докато по-голямата част от кубинците получават заплащане в песо. „Това непременно води до изключване на хора, които нямат възможността да имат разполагат с долари“, допълва той.
Американският долар бе строго забранен на острова за първи път през 1959 г., след революцията на Фидел Кастро, и притежаването на американска валута можеше да вкара притежателя ѝ в затвора, припомня АФП.
През 1993 г. Кастро окончателно декриминализира притежанието на долари и бяха открити магазини за чуждестранна валута. Целта беше да се преодолее дълбоката икономическа криза, която засегна страната след разпадането на СССР, основният съюзник на Куба. През 2004 г. американската валута отново бе изтеглена от обращение.
Всъщност новата стратегия на правителството за възстановяване на чуждестранната валута е „почти копие на частичната доларизация от 90-те години“, казва кубинският икономист Тамарис Бамонде, преподавател в Американския университет във Вашингтон.
Пандемията от КОВИД-19, спадът в туризма и неуспешната парична реформа през 2021 г., включително девалвация на песото, образуваха взривоопасна комбинация, която доведе до скок на цената на долара на черния пазар, докато държавата отчаяно се опитваше да възстанови ликвидността.
Сега правителството защитава своята стратегия за „доларизация“ като съществена стъпка за стимулиране на притока на чуждестранна валута, преди да премине към „дедоларизация“ на икономиката.
Източник: БТА
Икономика
САЩ ще наложат на Китай мита от 104 процента от утре, обяви Белият дом

САЩ ще наложат допълнителни мита на Китай, като ставките за китайския внос ще достигнат 104 процента. Това обяви днес Белият дом, цитиран от световните агенции.
Митата ще влязат в сила утре, 9 април, в 00:01 часа Източноамериканско време (04:01 часа по Гринуич).
Миналата седмица американският президент Доналд Тръмп обяви, че новите мита за китайския внос ще достигнат 54 процента от 9 април, като заплаши да вдигне ставките с още 50 процента, ако Китай предприеме ответни мерки, припомня Франс прес.
Пекин реши да обложи американските продукти с 34 процента от четвъртък, 10 април, и се зарече, че няма да оттегли ответните си мерки.
/ДИ/
Източник: БТА
Икономика
Мелони ще посети САЩ на 17 април, за да обсъди американските мита за ЕС

Премиерът на Италия Джорджа Мелони ще посети САЩ на 17 април, за да обсъди митата, наложени от американския президент Доналд Тръмп на ЕС, предаде Франс прес.
„Ще бъда във Вашингтон на 17 април, разбира се, с намерението да обсъдя този проблем с митата с американския президент“, е казала Мелони на среща с бизнесмени,информира нейната канцелария.
Мелони ще трябва да постигне сложен дипломатически баланс, тъй като тя се радва на добри отношения с Тръмп, но също е и подложена на натиск да защитава ориентираната към износ промишленост на Италия. Миналата година Италия имаше третия най-голям търговски излишък сред страните от Европейския съюз за стоки със САЩ, след Германия и Ирландия.
Според служител на ЕС председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен е наясно, че Мелони планира да обсъди митата с Тръмп, и координира с италианския премиер, както и с други лидери на ЕС, начините за справяне с търговските противоречия, съобщи по-рано днес Блумбърг.
Постоянният търговски представител на САЩ Джеймисън Гриър днес предупреди, че в близко бъдеще не се очакват изключения от глобалните мита, наложени от Тръмп.
Той допълни, че превръщането на процеса в „швейцарско сирене“ ще подкопае целта на администрацията хза реципрочност в търговията.
Гриър, който наблюдава прилагането на митата, заяви също, че няма конкретни срокове за търговските преговори.
Източник: БТА
Икономика
Европейските борси частично се възстановиха след вчерашния срив

Основните индекси на водещите фондови борси в Европа се повишиха в края н днешната сесия, частично възстановявайки се след вчерашния срив, предизвикан от митата, обявени от президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Си Ен Би Си.
На Лондонската фондова борса FTSE 100 прибави 2,71 на сто до 7910,53 пункта.
Във Франкфурт DAX нарасна с 2,48 на сто до 20 280,26 пункта, а парижкият САС 40 се повиши с 2,5 на сто до 7100,42 пункта.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Обществопреди 6 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 6 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 6 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 4 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 4 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 4 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 4 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик
-
Икономикапреди 3 дни
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов