България
Нови знания за природата придобиха ученици от Търговище чрез уроци по горска педагогика

Близо 110 деца от Търговище участваха в урок по горска педагогика днес. Занятието е организирано от директора на Държавното горско стопанство в Търговище Стела Атанасова, съобщиха от екипа на североизточното държавно предприятие (СИДП) в Шумен.
В заниманията, освен местни горски педагози, се включиха Татяна Димитрова от СИДП, Асен Христов от Държавното горско стопанство (ДГС) – Провадия, Пепи Добрева от ДГС-Омуртаг и Ирина Павлова от Дирекцията природен парк „Шуменско плато“. Урокът се състоя в парк „Роден кът“ и така децата се научиха да разпознават дървесните видове в тяхната естествена среда, посочват организаторите.
В занятието участват третокласници от Второ средно училище „Никола Маринов“ и Трето основно училище „П. Р. Славейков“. Всяко дете изработва горски медальон и картичка. „Учениците се научиха да разпъват палатки и да бъдат правилно екипирани като туристи. Горските педагози ги запознаха с професията на лесовъда, грижите за дърветата и животните, както и правилата за палене на огън в гората“, посочи Татяна Димитрова.
Уроците по Горска педагогика на територията на Държавното горско стопанство в Търговище ще продължат и през летните месеци. През минали години в подобни занимания са се включвали деца и ученици от Търговище, Попово и Омуртаг.
/АБ/
Източник: БТА
България
Промените в Закона за защита от домашно насилие от 2023 година все още са само на хартия, заяви Деана Димова от сдружение „Център Динамика“ в Русе

Механизмите и програмите, които са разписани в последните промени на Закона за защита от домашно насилие от 2023 година, за момента са само на хартия. Това заяви управителят на сдружение „Център Динамика“ Деана Димова по време на дискусия под надслов „Погледни отвъд страха: заедно срещу насилието“ с представители на различни местни и държавни институции, както и на граждански и неправителствени организации.
Днешният форум в зала 1 на Областната администрация в Русе беше организиран от местната организация на Политическо движение „Социалдемократи“ (ПДС) и Регионалния съвет на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). Модератор на дискусията беше областният председател на ПДС в крайдунавския град Пламенка Ангелова.
Деана Димова припомни, че сдружение „Център Динамика“ работи от 20 години и е част от Алианса за защита срещу домашното насилие.
„В Русе е един от десетте кризисни центрове за жертви на домашно насилие, който 10 години работи като държавна делегирана дейност. Според Закона за социалните услуги, жена, която е жертва на домашно насилие, може да пребивава в Кризисен център заедно с децата си до шест месеца. Тя трябва да е икономически независима, за да продължи живота си, а това за шест месеца невинаги може да се случи. Затова е важна услугата „защитено жилище“. В него жената с децата си може да бъде подкрепена след напускане на кризисния център“, каза Димова.
Тя отбеляза обаче, че „защитено жилище“ няма, защото за тази услуга както и за останалите програми, разписани към Националния съвет за превенция и защита от домашното насилие, още няма обявен конкурс нито през миналата, нито през тази година. А тези програми включват още консултативна линия, специализиран и контактен център, както и други програми и услуги за работа с пострадали и извършители. Някои от тези услуги трябва да бъдат разкрити във всяка община, каза още Димова и апелира Националният съвет за превенция и защита от домашното насилие да работи по-активно, за да бъде полезен на стотиците нуждаещи се.
Областният координатор на КНСБ Боянка Димитрова изнесе данни, според които от 2022 г. до 2024 г. сигналите за домашно насилие в страната са нараснали със 17 000 или 48%. За миналата година те са били 53 016. Регистрираните престъпления, свързани с домашно насилие са 873 през 2022 година, а през 2024 г. – 2555. През 2022 г. в Русе са идентифицирани 736 жертви на домашно насилие, а през първото полугодие на 2024 г. – те са 597. Повечето от регистрираните жертви са деца, отбеляза Димитрова.
От Районния съд в Русе съобщиха, че за първите пет месеца на 2025 г. има издадени 33 заповеди за незабавна защита, а от началото на годината до 15 май са образувани 64 дела по Закона за защита от домашно насилие.
Вероника Петрова, преживяла домашно насилие, заради което е била принудена да живее в чужбина 18 години с трите си деца, отчете, че в повечето случаи причините, които стоят зад този проблем са социални.
Трябва да има нетърпимост в обществото и гласност по темата. Така и жертвите ще получат увереност, че ще получат защита, отбелязаха от Областната дирекция на МВР в Русе.
Кметът Пенчо Милков подчерта, че домашното насилие има много лица и физическата агресия е само върхът на айсберга, защото под повърхността се крият психическа принуда, икономически натиск и емоционални травми. Той заяви пред присъстващите, че местната власт също ще настоява незабавно да се свика Националният съвет и да се предприемат конкретни стъпки за финансиране на дейностите по превенция на домашното насилие и за защита на жертвите.
Източник: БТА
България
В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без електрозахранване вследствие на бурята

Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Източник: БТА
България
Община Гоце Делчев изпълнява проект за интегрирани здравно-социални услуги в подкрепа на уязвими групи хора

Община Гоце Делчев изпълнява проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Гоце Делчев“, насочен към подобряване качеството на живот на самотноживеещи възрастни хора и лица с увреждания. Това съобщиха от Общината на официалния си сайт. Проектът се реализира по линия на Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027 и е съфинансиран от Европейския социален фонд плюс.
Общата стойност на проекта е 643 933 лева, като финансирането е изцяло безвъзмездно, посочиха от общинската администрация. До 5 януари 2027 година ще бъдат предоставяни почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда. Основната цел е да се осигури професионална и навременна подкрепа на самотноживеещи възрастни хора и хора с увреждания, които по здравословни причини са в невъзможност за самообслужване.
От Общината поясниха, че проектът обхваща не само пряката грижа за нуждаещите се, но и включва обучение и супервизия за наетите служители, които ще предоставят услугите. Очаква се поне 69 потребители да получат почасови здравно-социални грижи в домашна среда. Услугите ще се предоставят индивидуално, спрямо специфичните потребности на всеки.
С този проект целим да окажем социалната подкрепа и грижа за най-уязвимите граждани, осигурявайки им достойно ежедневие, сигурност и човешко отношение в техния дом, казаха от общинската администрация.
/МК/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Бизнеспреди 5 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Святпреди 1 седмица
Марко Рубио ще присъства на очакваните преговори между Русия и Украйна в Турция, съобщи Тръмп
-
Обществопреди 1 седмица
СОС предлага общината да придобие от държавата минералната баня в Горна баня
-
Балканипреди 1 седмица
Забраняват пушенето на обществени места на открито в румънския град Клуж-Напока