Икономика
Нови източници на статистика ще осигурят по-добра информираност и планиране в сектор „Туризъм“ в България, съобщи ресорното министерство

Министерството на туризма и Националният статистически институт (НСИ) ще работят в тясно партньорство за модернизиране и дигитализация на процесите по събиране и анализ на данни в сектор „Туризъм“. Това бе основният акцент по време на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на НСИ доц. д-р Атанас Атанасов, съобщиха от Министерството.
Целта на партньорството е изграждането на пълноценна статистическа база, която да подпомага устойчивото развитие на туризма. В този контекст се възстановява и работата на съвместната работна група между Министерството на туризма и НСИ, чиято роля ще бъде ключова в процеса на актуализация и синхронизация между Единната система за туристическа информация (ЕСТИ) и НСИ.
„Управлението на който и да е отрасъл, продукт или сектор е немислимо без статистическите данни – те са в основата на всички процеси. Приоритет за нас е да разполагаме с информация, която да е единна, вярна и пълноценна, за да развиваме устойчиво туризма ни. Време е да надградим нашата система ЕСТИ и съм убеден, че партньорството ни с НСИ ще улесни множество процеси по събирането на данни в сектора и ще облекчи значително процеса по отчитане на туристи и нощувки от бранша“, заяви министър Мирослав Боршош.
Доц. д-р Атанас Атанасов предложи да се внедрят допълнителни модули към системата ЕСТИ, един от които е за получаване на повече данни за чуждестранните туристи. В подкрепа на това предложение министър Боршош подчерта, че България, вече като част от Туристическия иновационен хъб на Mastercard, ще получи съдействие за предоставяне и анализ на актуални транзакционни и трафични данни за туристическия сектор у нас.
Като част от усилията за подобряване на данните за вътрешния туризъм, включително еднодневните и уикенд пътувания, ще се търси и възможност за използване на допълнителни източници на информация. Доц. Атанасов каза, че това е възможно през партньорства с Агенция „Пътна инфраструктура“ и мобилните оператори, което е доказано работещ механизъм по аналог в други европейски държави.
Двете страни се съгласиха, че съвместната работа между Министерството на туризма и НСИ и дигитализацията на статистическите процеси са ключов инструмент за подобряване на управлението на сектора и предоставянето на точна и навременна информация за нуждите на бизнеса и администрацията, информират още от Министерството.
Обмисля се създаване на интеграционен модул между ЕСТИ и информационната система на НСИ, за може двете институции да бъдат максимално полезни една на друга при обмена на данни, съобщиха от Министерството на туризма през 2022 г. Идеята е да се уеднаквят методология и инструменти, за да може по-прецизно да се измерва ефектът на туристическата услуга. Конкретно беше коментирано уеднаквяването на методологията за отчитане броя на леглата и нощувките, както и на броя на местата за настаняване, посочиха тогава от туристическото ведомство.
С промени в еврорегламент се разрешава предоставянето на достъп до частни бази данни за производството на официална статистика, съобщи НСИ в края на миналата година. В интервю за БТА през 2023 г. председателят на НСИ изтъкна, че съвременната статистика трябва да използва както повече административни източници, така също да върви и към използване на информация от така наречените частни държатели на данни – фирми, които разполагат с информация, която може да се използват за нуждите на статистиката. По модерен метод биха могли да се съберат данни и за цените на нощувки в хотели, например чрез платформата „Букинг“, което би обогатило изследването за туристическите пътувания, посочи тогава Атанасов.
Източник: БТА
Икономика
МВФ ще наблюдава финансовия сектор за източници на нестабилност, посочи Кристалина Георгиева

Международният валутен фонд ще работи повече върху външните дисбаланси и ще продължи да следи финансовия сектор за потенциални проблеми. Това посочи днес управляващият директор на Фонда Кристалина Георгиева, цитирана от Ройтерс, на пресконференция след заседание на Международния валутен и финансов комитет (IMFC), ръководния комитет на Фонда.
МВФ „ще продължи да наблюдава финансовия сектор, за да идентифицира потенциални източници на нестабилност, особено в небанковия сектор, и да предоставя съвети за това как най-добре да се повиши устойчивостта като цяло“, каза Георгиева.
Страните членки на Международния валутен фонд заявиха днес в изявление, че нарастващото търговско напрежение намалява растежа и подхранва несигурността и рисковете за пазарната и финансовата стабилност, но потвърдиха ангажимента си към институцията като изключително важна за подпомагане на страните да се ориентират в трудната среда.
Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, която също е във Вашингтон за Пролетните срещи на МВФ и Световната банка, предупреди от своя страна, че влошаващото се настроение на финансовите пазари може да доведе до затягане на условията за финансиране, което да принуди бизнеса и домакинствата да ограничават потреблението и инвестиционните си решения, предаде ДПА.
По думите на Лагард митническият конфликт, започнат от американския президент Доналд Тръмп, вероятно ще забави икономиката на еврозоната.
На събитие, организирано от в. „Вашингтон пост“, тя предупреди, че митническият конфликт започва да има негативно влияние върху икономическия ръст на еврозоната и не изключи вероятността да се наложи ЕЦБ отново да преразгледа прогнозата си за растежа.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Вече 45 години БСК е не просто част от икономическия живот, а активен участник, заяви председателят на Камарата

Четиридесет и пет годишнината е ден за тържество, но и ден за равносметка. Равносметка, че вече 45 – почти 50 години, Българската стопанска камара (БСК) е не просто част от икономическия живот, а активен участник, 45 години на съзидание. Това каза председателят на БСК Добри Митрев по време на тържественото отбелязване в София на годишнината на Камарата.
И днес, в трудните времена, в които се намира светът, в който се случват невероятно бързи промени и турболенции, в свят, в който проблемите са глобални, но пък трябва да взимаме решенията на локално ниво, ние обещаваме, че ще продължим да бъдем глас на бизнеса, глас без коректура, без редакция. Глас – смислен, силен и най-вече свободен, заяви Митрев.
Той пое ангажимент организацията и занапред да бъде предвидим и коректен партньор и изтъка, че българският бизнес, българският предприемач имат нужда от организация като БСК.
Президентът Румен Радев посочи, че от началото на своя мандат работи активно с БСК и изтъкна, че винаги е бил впечатлен от солидната експертиза на Камарата във всички сектори на българската икономика, активната й ангажираност със социално-икономическите проблеми и „проницателна визия за развитие на страната“. Държавният глава отбеляза и последователните усилия на Камарата за предвидима и ефективна нормативна среда, за конкурентен, силен български бизнес, за висок, устойчив темп на развитие, но базиран на иновации и на високи технологии, за развитие на българската наука, за развойната дейност, за силно професионално образование, за равнопоставеност на видовете собственост и защита, особено на частната, което, по думите на държания глава, е много важено условие за просперирането на българския бизнес. Радев отбеляза и приноса на БСК за изграждане на солиден мост между бизнеса, институциите, образованието и обществото. Той подчерта ролята на Камарата като ценен партньор и коректив на държавните институции и важен участник в структурния социален диалог.
Държавният глава отбеляза, че гласът на Камарата занапред ще бъде изключително важен в контекста на днешните времена, в които светът е в период на глобални сътресения в политиката, сигурността, икономиката, прекъсване на веригите за доставки, разпад на установявани с десетилетия бизнес модели.
Председателят на парламента Наталия Киселова отбеляза, че БСК – създадена във време на друг тип икономика и политическа система, оцеляла и преживяла преломни времена на преход, на обществени, икономически и социални промени, днес е най-утвърденият субект сред работодателските организации. Разчитаме на вашата помощ, защото Народното събрание има нужда от вашата експертиза така, както досега, обърна се Киселова към членовете на Камарата.
Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев отбеляза, че с представителите на БСК често са влизали с спор, но посочи, че по темите, свързани с политики за икономическо развитие, повишаване на конкурентоспособността на българската икономика, винаги трябва да има единомислие. И най-вече да скъсаме курса на стопански нихилизъм, който обхвана България, защото една голяма част от политиците, коментаторите, анализаторите не познават българската икономика. Благодарение на това е възможна мантрата: „В България нищо не се произвежда“, което не е вярно, заяви вицепремиерът. Той посочи, че страната се нуждае от „нов курс към стопански патриотизъм“, като уточни, че не говори за протекционизъм, а за патриотизъм, свързан с темите какво можем, какво произвеждаме, какво искаме да произведем, за да бъдем на първо място.
Държавния глава връчи на председателя на Камарата Почетен знак на президента на България за приноса й за развитието на съвременната ни икономика и просперитета й, както и за ползотворното сътрудничество с държавните институции в интерес на бизнеса и гражданите.
Източник: БТА
Икономика
Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 25.04.2025
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 6 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Святпреди 4 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 3 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер