Балкани
Норвежкият външен министър Еспен Барт Ейде пристига на посещение в Турция

Министърът на външните работи на Норвегия Еспен Барт Ейде ще посети Турция днес, за да се срещне с турския си колега Хакан Фидан, съобщава агенция Демирьорен, позовавайки се на източници от Министерството на външните работи.
По време на разговорите между двамата се очаква да бъде направен преглед на двустранните отношения във всичките им измерения и да бъдат обсъдени стъпките, които могат да бъдат предприети за задълбочаване и разнообразяване на съществуващото сътрудничество.
В рамките на дискусиите също така се очаква да бъдат обменени мнения по актуални регионални и глобални въпроси, особено по въпросите на европейската сигурност, войната между Украйна и Русия и събитията в Близкия изток, отбелязва агенцията.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Полицията на Босна и Херцетовина не успя да арестува босненския сръбски лидер Милорад Додик

Силите на реда на Босна и Херцеговина се опитаха снощи да задържат босненския сръбски лидер Милорад Додик, издирван за подкопаване на конституционния ред на страната, но бяха възпрепятствани от полицията на Република Сръбска, която е част от Босна и Херцеговина, и чийто президент е Додик, съобщават местни и световни медии.
Държавният съд на Босна издаде заповед за арест на Додик и двама негови близки сътрудници, след като не се отзоваха на призовка по разследване, свързано със сепаратистко законодателство, което те инициираха и което беше спряно от Конституционния съд на Босна. Въпреки заповедта за арест, Додик продължава дейността си и пътува в Република Сръбска, охраняван от тежко въоръжени членове на босненските сръбски полицейски сили, отбелязва Ройтерс.
Той пристигна вчера в град Източно Сараево, намиращ се в Република Сръбска до босненската столица Сараево. В Източно Сараево се намира централата на Държавната агенция за разследване и защита (СИПА) на Босна и Херцеговина.
„Мога да потвърдя, че членове на СИПА бяха в Административния център на правителството на Република Сръбска в Източно Сараево, във връзка с действия по разпореждане на съда на Босна и Херцеговина относно неизпълнението на решението на Конституционния съд на Босна и Херцеговина. Опитахме се да изпълним разпореждането, но членовете на СИПА бяха възпрепятствани от Министерството на вътрешните работи на Република Сръбска“, каза пред регионалната телевизия говорителката на СИПА Йелена Миовчич.
Според информация от мястото на събитията представители на СИПА са се опитали да връчат заповедта на Милорад Додик, но след словесен дуел с представители на Министерството на вътрешните работи на Република Сръбска не са успели и са се оттеглили.
След случилото се Додик написа в профила си в Екс, че се чувства „добре и в безопасност“ и че представителите на СИПА нямат правомощия в Република Сръбска.
Според Дейтънското мирно споразумение, сложило край на междуетническата войната в Босна (1992-1995 година), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина, където живеят предимно босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, а двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на споразумението се следи от върховен представител на международната общност.
Додик предизвика най-голямата политическа криза в Босна от края на войната, след като през февруари беше осъден на една година затвор и му беше забранено да се занимава с политика в продължение на шест години заради неспазване на решенията на върховния представител на международната общност в Босна Кристиан Шмит.
Миналия месец съдът на Босна и Херцеговина разпореди издаването на международна заповед за арест за Додик, след като той пътува в чужбина, Интерпол обаче отхвърли искането за „червена бюлетина“, припомня Ройтерс.
Додик е известен с проруските си и сепаратистки позиции. Парламентът на Република Сръбска прие, а Додик подписа указ за приемане на закони, които забраняват дейността в Република Сръбска на съдебната система и полиция на Босна и Херцеговина, но Конституционният съд на Босна замрази действието на тези закони.
Президентът на Република Сръбска е в списъка със санкционираните лица на САЩ и Великобритания за нарушаване на Дейтънското споразумение.
Източник: БТА
Балкани
Около 25 000 души са се „напушили“ неволно в Турция при изгарянето на над 20 тона конфискуван канабис

Около 25 000 души, живеещи в турския град Лидже в окръг Диарбекир, са се „напушили“ неволно вследствие на планирано изгаряне на над 20 тона конфискуван канабис, съобщи „Тюркийе тудей“.
На 18 април турските власти са провели операция по изгарянето на над 20 тона конфискуван канабис край град Лидже, вследствие на което над града се е издигнал гъст дим, който предизвикал замаяност, халюцинации и симптоми на интоксикация у жителите.
„Не можем да отворим прозорците на домовете си заради ужасната миризма. Децата ни се разболяха и непрестанно ходим до болницата“, заявява жител на Лидже пред „Тюркийе тудей“.
Унищоженият канабис е иззет в рамките на над 200 операции, проведени от турската полиция през 2024 г., като общата му стойност е над 10 милиарда турски лири (261 милиона долара), посочва изданието.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Гърция „изхвърля“ зелена енергия по Великденските празници, заради недостатъчен капацитет за съхранението ѝ

Около 30 гигаватчаса енергия от възобновяеми източници, които са достатъчни за захранването на четири конвенционални електроцентрали, бяха „изхвърлени“ в Гърция през уикенда по време на Великденските празници поради недостатъчен капацитет за съхранение на енергия, съобщава „Катимерини“.
На фона на рязък скок в производството на слънчева енергия и рязък спад в търсенето на електроенергия Независимият оператор за пренос на енергия на Гърция (IPTO) и Оператора на електроразпределителната мрежа на Гърция (HEDNO) бяха принудени да изключат зелената енергия от системата, за да предотвратят спиране на тока.
От Разпети петък до понеделник след Великден операторите също така ограничиха вноса на електроенергия от съседните държави и наредиха на неподлежащите на мониторинг („слепи“) соларни ферми да спрат работа. Най-драстичните съкращения се случиха по обяд на Великден в неделя и понеделник, като достигнаха съответно 2 264 мегаватчаса и 2 400 мегаватчаса.
Цените на едро на електроенергията се понижиха и достигнаха 66,48 евро за мегаватчас на Великден, като някои цени по обяд бяха нулеви или дори отрицателни.
/МИД/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Икономикапреди 7 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Святпреди 1 седмица
Бунтове избухнаха в няколко френски затвора тази нощ, обяви министърът на правосъдието
-
Икономикапреди 1 седмица
Жилищата в София са поскъпнали с 200 процента за 10 години, сочи проучване