Свържете се с нас

Общество

Ниските температури унищожиха над 300 000 декара череши. МЗХ даде твърде кратки срокове за обезщетения

Черешопроизводители от Пловдивско не успяха да кандидатстват за обезщетения за измръзнали овошки заради „кратките“ според тях срокове, определени от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).

Изключително ниските температури през април унищожиха над 300 000 декара различни култури в цялата страна, като само измръзналата черешова реколта надхвърля 100 000 декара. Подадените заявления за подпомагане са близо 5000, предаде БНТ.

Въпреки, че се оказва с напълно унищожена черешова реколта, Олга Жилова от пловдивското село Брестник не успяла да кандидатства за обезщетение.

„Толкова години все е имало някакви екстремни ситуации, но толкова екстремна като тази година просто за първи път се случва. Изчаквах до последно да видим дали все пак няма да има нещо запазено“, каза тя пред националната телевизия.

10-дневният срок, в който трябва да се заяви, че продукцията е на 100% унищожена, е прекалено кратък.

„Тъй като не можем да направим реална преценка в какъв процент е щетата, колко плод е останало по дърветата и така изпуснахме срока“, казва Олга Жилова.

Точната преценка е важна, защото ако се кандидатства за това подпомагане, не може да се ползва друга мярка. А ако контролната комисия оцени щетата на под 100%, земеделецът губи право и на двете.

Земеделски производител от Брестник Крум Мирчев каза:

„Казват ми, ако имаш 20 череши на дървото, не се знае дали ще ти дадат тези пропаднали площи. А ние с 20 череши как да си покрием разходите? Колко трябва да продаваме тая череша, за да избием разходите“.

Според земеделското министерство заради натрупаните почивни дни тази година срокът за подаване на заявления за обезщетения на практика се е удължил почти до края на април.

Петър Кировски – директор на Дирекция „Растениевъдство“ в МЗХ, коментира ситуацията:

„В момента финализират вторите огледи там, където е имало съмнение и няма от първото посещение веднага издаден протокол, посещават ги втори път финализират протокола и изпращат данните към министерството. Ние сме били достатъчно толерантни да кажем, че когато на дървото има незначителен брой плодове останали т.е. икономически не е изгодно да се бере и да наемат хора за бране, ние сме дали такива инструкции на комисиите да ги приравнят към 100%“.

Източник: Offnews.bg

Общество

Кой е агент ХоМорис Кауза и как ДС обърна леденото хоро в Калофер в Ден на гмуркача (подкаст)

„Най-здравият съюз на този свят е този между бездарниците.“ – казва Георги Марков. Съюз, който в тоталитарните режими не просто маргинализира, а направо унищожава съдбите на онези, „които са родени да кръстосват океаните“. Съюз, който превърна Българската православна църква – последната автономна институция в онзи свят – в обект на целенасочена атака по време на социализма. Точно за това говорихме в подкаста на OFFNews с проф. Момчил Методиев – историк, изследовател, преподавател в НБУ, бивш дипломат и главен редактор на списание „Християнство и култура“, чиято книга „Разрушаване на общността“ трябва да бъде четена като анатомия на страха – и като карта на съпротивата.

Методиев изследва архивите на Държавна сигурност десетилетия. Чете рапорти, агентурни доноси, списъци със засечени лица, унищожени дела, документирани конспиративни срещи в явочни квартири. Реконструира биографии на архимандрити, митрополити, свещеници – но не за да изобличава, а за да разбере. За да види къде е линията на пречупване. И кога човекът отказва да бъде инструмент.

Разговорът ни започна с историята на архимандрит Йосиф Диков – преследван от Народния съд, вербуван от ДС, станал по-късно митрополит в Америка. (Възможно ли е да станеш митрополит в Ню Йорк без да си бил агент? И какво ти се случва, ако откажеш?)

Проф. Методиев разказва за опитите на Държавна сигурност да контролира не само хора, но и ритуали – от гражданските кръщенета до „Деня на гмуркача“ в Калофер, който трябва да замени Богоявление. За социализма и неговата намеса в живота и бита ни – за невъзможността да се пътува в Западна Европа, да се празнуват открито Коледа или Великден, да се кръщават децата… до крайности като тази – как, за да се сдобиеш с бебешко мляко, трябваше да извършиш дребна корупция, търсейки да купиш нелегално долари, за да си набавиш храна за детето от Кореком. За това как мнозинството от хората у нас са се опитвали да живеят почтено, но системата е била проектирана да ги изкара от почтеността. За това как ДС разрушава тъканта на общността с подозрение, с контрол, с изнудване, с административен произвол.

Той говори и за вярата – тази вяра, която според официалните проучвания била слаба (35% се декларирали като вярващи), но когато дойде време за опело – 80% от българите търсели свещеник. Затова погребенията станали тъжен акт на тихата съпротива. 

„Когато човек си пази достойнството, това вече е акт на съпротива“, казва Методиев. И добавя: „Тези хора, макар и невидими, трябва да присъстват в учебниците по история.“

Някак остава да виси и големият въпрос: защо ръководството на самата Българска православна църква никога не показа желание да се обърне към миналото си? 11 от 15 митрополити през 2012 г. са били агенти на ДС. Признание и разкаяние като че няма. Само мълчание.

А методите? Методите още работят. Българското общество се движи и управлява през същата методология на злото – чрез компромати, подмяна, натиск. Не влизаш ли в схемата – ставаш невидим.

Това е книга и разговор, който не завършва с точка. Защото не говорим само за история. Говорим за начина, по който миналото продължава да ни преследва.

„Той отказва, въпреки всичко. И това е показател за нещо друго – че той има общност. Защото знае, че неговата общност не е другата общност.“ — с този цитат проф. Методиев осветлява централната ос на книгата си. Примери като този на архимандрит Йосиф, отказал да стане агент въпреки жестокия натиск, ни показват, че именно принадлежността към духовна общност е сила срещу страха.

По думите му, именно тази общностна устойчивост е била мишена на системна атака. „Държавна сигурност се стреми не просто да следи, а да прониква, да разлага отвътре.“

„Много от агентурните материали описват не просто доноси, а до болка човешки трагедии, съпротива, предателства и мълчание. Има хора, които са запазили достойнството си, но те остават невидими в учебниците.“

Професорът споделя и личното си усилие: „Случвало ми се е да спра работа с архивите за месеци, защото натрупването на зло те изцежда. Но после се връщам – защото някой трябва да разкаже за светлите примери.“

Именно за тези хора е книгата му. За онези, които не се пречупват. За свещениците, които избират достойнството. За интелектуалците, които мълчат, но не сътрудничат. За архимандрити, осъдени от Народния съд и преследвани повторно от репресивната машина, само защото са превели текст на Солженицин.

Проф. Методиев не спестява нито моралната амбивалентност, нито историческата отговорност. „Да, офицерите на ДС са били продукт на личен избор. Агентите – понякога – на принуда. Трябва да правим разлика.“

Разколът в БПЦ? Пряк резултат от дългосрочната подмяна на легитимност с агентурна преданост. „ДС разрушава естествените механизми на излъчване на авторитет. Властта идва не с доверие, а с контрол.“

В интервюто той разказва и за „смешната страна“ на репресивната машина. За агент, докладвал за среща, в която се обсъждало връчване на титла „доктор ХоМорис Кауза“. И в рапорта било записано: „Име: Хоморис, Фамилия: Кауза – неизвестен“. Бюрократичен абсурд, който говори повече от хиляда страници.

В крайна сметка, „Разрушаване на общността“ не е просто историческо изследване. Това е книга за паметта, за отговорността ни да я пазим и за онова, което още можем да спасим.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Оранжев и жълт код утре в множество области. 3 самолета ще разбиват опасни облаци

През предстоящите почивни дни в страната се очаквана усложнена метеорологична обстановка. Оранжев и жълт код за интензивни валежи са обявени за събота, 24 май, в по-голямата част от страната, предаде БГНЕС.

Оранжев код е в сила за областите София, Пазарджик, Пловдив и Стара Загора. Сумарните количества дъжд ще надхвърлят 40-50 литра на квадратен метър.

Изпълнителната агенция „Борба с градушките“ (ИАБГ) е в пълна готовност за обработка на градоопасни облаци с цел защита на земеделските площи.

Противградни ракети са заредени в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен и Хасково. Районите на Северна Централна и Североизточна България се защитават чрез самолетен способ.

Към момента три самолета са в готовност да извършват обработка на градоопасни облаци в тази част на страната, увериха от ИАБГ днес и добавят, че данните от радарната система за ранно откриване на потенциално опасни облачни клетки се следят в реално време.

Вчера градушка с размери по-големи от орех се изсипа над няколко села в района на Севлиево, нанасяйки огромни щети.

Днес е идентифицирана градоопасна клетка северно от връх Ботев, патрулиращият самолет е насочен към нея за обработка.

В резултат на изключително ниските температури през април над 300 000 декара различни култури череши в цялата страна са унищожени, като само измръзналата черешова реколта надхвърля 100 000 декара. 

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

МОН внесе официално забраната за телефони и новите санкции за ученици

МОН публикува за обществено обсъждане промени в Закона за предучилищното и училищното образование.

Кои са основните промени?

Забрана за телефони в училище

Въвежда се и забрана на мобилни телефони в училищата. Оставя се възможността да се използват само за строго образователни и медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства.

Използването на електронни устройства не само пречи на концентрацията и понижава образователните резултати на учениците, но и влошава техните когнитивни, двигателни, социални, емоционални и комуникативни умения, се посочва в мотивите.

Дисциплина: повече наказания

По отношение на дисциплината се предлагат законодателни промени, които разширяват правомощията на учителите за налагане на по-голям набор от предупредителни мерки при неприемливо поведение от страна на учениците. Идеята е да могат да се вземат и бързи мерки, когато имат системен проблем с конкретно дете, за да може конфликтната ситуация да се разреши навременно и да се избегне налагането на тежки санкции. Заедно с това се запазват всички подкрепящи мерки на сега действащия закон, съобщава МОН.

Санкциите, които могат да се налагат на учениците, са: 1. преместване в друга паралелка в същото училище; 2. преместване в друго училище; 3. преместване от дневна форма или от дуална система на обучение в самостоятелна форма на обучение.

Налагането на санкция може да се предхожда от налагане на следните предупредителни мерки: 1. забележка; 2. предупреждение за преместване в друга паралелка в същото училище; 3. предупреждение за преместване в друго училище; 4. предупреждение за преместване от дневна форма или от дуална система на обучение в самостоятелна форма на обучение.

Добавя се и нова санкция: Когато ученикът с поведението си значително възпрепятства провеждането на дейностите в училището, той може да се отстрани от училище за срок не по-дълъг от 3 дни.

Приетите в математически гимназии след 4. клас. влизат автоматично

Създава се нов вид специализирани училища – математически и природоматематически гимназии, които ще приемат ученици още след 4. клас. Това означава, че всички в момента математически и природоматематически гимназии се преобразуват в специализирани, обясняват от МОН. Учениците в тях не само че ще получат профилирана подготовка по математика и природни науки, но и ще могат да продължат обучението си без да кандидатстват отново след 7. клас. Ако желаят, могат да кандидатстват в друго училище, а освободените места ще се запълват с нови ученици. Училищата ще могат да обявяват и допълнителен прием.

Интензивни часове за невладеещите български

Едно от измененията е свързано с интензивната езикова подготовка по български език за децата, които не го владеят, включително и за тези, които се връщат от чужбина. Обучението ще се реализира под две форми – индивидуално за децата от 1. до 7. клас, които ще изучават езика в ускорена програма и постепенно ще се включат в клас с останалите ученици. За тези, които изобщо не знаят български, ще се организира подготвителен езиков клас. При недостатъчно добро владеене на българския език се дава възможност и за повтаряне на първи клас за тези деца. 

Час по религия и добродетели

Предлага се и въвеждане на широко обсъждания задължителен избираем час по възпитание в добро и формиране на ценности – добродетели и религии. Родителите и учениците ще могат да избират от три алтернативни програми за формиране на универсални човешки ценности като честност, уважение, съпричастност, смелост, отзивчивост към нуждите на другите и др., а религията няма да бъде задължителна за никого, пояснява МОН. По този предмет няма да се поставят оценки, тъй като целта е не просто да се измерват знанията на децата, а да се насърчават разговорите между тях, обсъжданията, дискусиите и разглеждането на житейски казуси и ситуации, пише в мотивите.

Учебниците – на няколко части

Друго предложение предвижда учебниците да са делими като части, което ще облекчи ученическите раници, защото децата ще носят само тази част, над която в момента работят. Това ще позволи при необходимост да се осигури по-лесна актуализация на конкретното съдържание, а не да се подменя целият учебник, съобщава МОН. Към хартиените учебниците ще се създават и електронни издания, които ще са обогатени с интерактивно съдържание. Облекчава се и процедурата по оценяване на учебниците, като се засилва ролята и отговорността на МОН, с което ще се избегне и досегашният формализъм на процеса.

Нова философия на изпитването: умения, не фактология

Съществен акцент се поставя и на оценяването – както на учениците, така и на учителите. Променя се философията на изпитването на децата – от проверка на фактологични знания към оценяване на уменията, свързани с реалния живот, критичното мислене и социално-емоционалното развитие. Този модел ще помогне за проследяване на личния напредък на всяко дете, за установяване на неговите силни и слаби страни, с които да разгърне цялостно потенциала си, е записано в мотивите.

Атестацията на учителите и директорите ще се замени с далеч по-облекчена ежегодна оценка за тяхната работа, която да има едновременно проследяваща, но и мотивираща и развиваща функция. Оценката ще бъде основание както за професионалното израстване на педагогическите специалисти, така и за налагане на корективни мерки при несправяне със задълженията.

Заложени са и нови два кариерни статута – базови учители, които да подпомагат студентите в педагогическата практика, и методици по различни учебни предмети, осигуряващи системна подкрепа на учителите на местно ниво.

Предвижда се и въвеждане на ежегодна квалификация с нови форми на обучение, които да отговарят на реалните потребности и резултати от обучението – вътре в училището, и в различни институции, за които ще бъдат издавани кредити. Планира се и създаването на информационна система към регистъра с квалификационните програми, чрез която да се наблюдават в реално време както провежданите обучения, така и рейтингът на квалификационните програми. Целта е да има по-добра връзка между обучението, придобитите умения и кариерното израстване на учителите, включително и връзка с висшето образование и професионалните степени.

С друго предложение се дава възможност на общините да регулират приема на ученици по места, така че да не се допуска концентрация на деца от уязвими групи в едно училище, а да бъдат разпределяни равномерно в образователните институции. Кметовете следва да засилят контрола за обхват на учениците, така че в още по-голяма степен да се ограничи отпадането на учениците от образователната система.

Кметовете да дават неучебни дни само за празника на града

Местната власт запазва правото си да обявява неучебен ден за училищата на тяхна територия, но това може да се случва само за празника на общината. Във всички останали извънредни ситуации те ще могат да предлагат на министъра на образованието и науката да обявява неучебни дни.

Ранна детска грижа

В областта на ранното детско развитие се предвижда разкриване на нова професионална квалификация „специалист по ранна детска грижа“ в отговор на нарастващия недостиг от медицински сестри в детските ясли и нуждата от подготвени специалисти. Обученията ще осигуряват нужния набор от знания и умения, за да могат специалистите в още по-висока степен да се грижат за възпитанието, социализацията и обучението на децата.

Действащите в момента кариерни консултанти ще бъдат обединени в Национален център за кариерно ориентиране, който ще осигури постоянна подкрепа за учениците при избора им на професионален път и образование. Кариерните консултанти ще подпомагат не само младежите, но и образователните институции.

Деца със СОП

Законопроектът предвижда и облекчения при обучението на децата със специални образователни потребности, както и издаване на удостоверения за завършен 12. клас. Центровете за специална образователна подкрепа разширяват обучението си, като приемат и ученици до 12. клас, а не до 16-годишна възраст, както беше до момента. Децата със специални образователни потребности могат да валидират компетентности по учебни предмети от втори гимназиален етап, което да им спомогне за завършване на средно образование.

Въвежда се и нов ред за функционирането на регионалните управления на образованието, като техният статут ще се урежда по Закона за администрацията, а не по Закона за държавния служител, както е в момента. Регионалните управления ще бъдат административни структури към Министерството на образованието и науката, с ясно разписани управленски правомощия, правила за организация на дейността и механизми за отчетност. Целта е да се постигне по-голяма последователност, ефективност и прозрачност в управлението на образователната система на регионално ниво.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 27 минути

Временни ограничения на движението въвеждат в Перник заради празничните шествия на училищата

Икономикапреди 28 минути

Екстремните горещини излагат на риск до 15 на сто от икономическото производство на еврозоната, предупреди ЕЦБ

Българияпреди 31 минути

Столичната община сезира Административния съд и Сметната палата за забавените обществени поръчки за сметопочистването на София

Балканипреди 35 минути

ХИНА: Съветът за отбрана на Хърватия прие проекти за отбранителна стратегия и план за военно развитие

Святпреди 36 минути

Украйна призова Запада да ѝ помогне да победи Русия като единствен начин за постигане на мир

Икономикапреди 44 минути

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 23.05.2025

Святпреди 46 минути

Зеленски потвърди, че Русия и Украйна са разменили по 390 пленници, очаква се размяната да продължи утре и вдругиден

Икономикапреди 50 минути

Основният индекс на Българската фондова борса, SOFIX, днес се повиши при търговия за над 17 млн. лева

Святпреди 57 минути

Русия съобщи, че е разменила с Украйна 270 военнопленници и 120 цивилни

Спортпреди един час

Челси предложи 60 милиона евро за Жоао Педро

Българияпреди един час

От началото на годината във Видин има 54 глоби на водачи на електрически тротинетки, каза гл. инспектор Светослав Георгиев

Икономикапреди 2 часа

Продуктите на „Епъл“ ще бъдат обложени с мита, ако компанията не произвежда „айФон“ в САЩ, обяви Доналд Тръмп

Балканипреди 5 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Спортпреди 4 дни

Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия

Бизнеспреди 3 дни

Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори

Българияпреди 4 дни

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Икономикапреди 4 дни

Уолстрийт със значителен спад в началото на борсовата търговия, след като „Мудис“ понижи кредитния рейтинг на САЩ

Обществопреди 5 дни

Рехави протести срещу еврото в София, Бургас, Пловдив и Видинско (снимки)

Бизнеспреди 3 дни

САЩ и ЕС най-накрая започват сериозни преговори за митата

Бизнеспреди 3 дни

Предизвикателствата пред новия президент на Румъния

Българияпреди 3 дни

Бюджетът на Община Добрич за 2025 г. бе приет

Бизнеспреди 3 дни

Медии и НПО в „черен списък“: Орбан иска да смаже гражданското общество по руски модел

Бизнеспреди 2 дни

Посланието от изборите в три страни: MAGA популизмът в Европа е във възход

Българияпреди 2 дни

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов постави началото на ежемесечната инициатива „Герой на Шумен“

Новини