Балкани
Никушор Дан обяви, че консултациите за сформиране на ново правителство в Румъния ще започнат във вторник

Новоизбраният президент на Румъния Никушор Дан съобщи, че ще започне преговори с парламентарните партии за съставяне на ново правителство във вторник, като отбеляза, че продължава да иска Илие Боложан за премиер, но добави, че има „четири партии на масата“ и предстои дискусия, предаде Аджерпрес.
Никушор Дан, досегашен кмет на Букурещ, спечели втория кръг на президентските избори на 18 май като независим кандидат и предстои да положи клетва като държавен глава в понеделник, 27 май. Той е заявявал многократно, че иска и четирите проевропейски партии – Социалдемократическата (СДП), Национално-либералната (НЛП), Съюз за спасение на Румъния (ССР) и Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР) – да участват в бъдещото правителство.
По отношение на възможността СДП да остане в опозиция той заяви днес, че политиците има отговорността да се ангажират с решаването на проблемите на обществото, а не да дезертират. Някои от лидерите на СДП, която е най-голямата парламентарна партия в Румъния, споменаха, че предпочитат формацията да остане в опозиция.
Дан отново заяви, че временният президент Илие Боложан, бивш лидер на НЛП, остава предпочитанието му за премиер. „Да, но разбира се, има четири партии на масата плюс (представителите на) малцинствата и ще има дискусия“, добави той.
На въпрос как ще убеди СДП да влезе в управлението, като се има предвид, че редица социалдемократи изразиха желание партията да остане в опозиция, Никушор Дан каза: „Мисля, че ние, политиците, сме тук, за да работим за обществото (…) В момента обществото има финансови трудности и според мен отговорността на всеки от нас трябва да бъде да се ангажираме да решим този проблем, а не да дезертираме“.
Попитан кой вариант би избрал: да назначи премиер от СДП или да има правителство на малцинството със СДП в опозиция, Никушор Дан каза, че това не са единствените две хипотези.
„Много бих искал правителство, което да е стабилно, това е икономически въпрос. В момента, в който проектираш стабилност, лихвените проценти, при които Румъния взема заеми, ще станат по-ниски, инвеститорите ще имат по-голям интерес да идват в Румъния, защото няма да имат безпокойството, че едно правителство на малцинството може да падне след четири или осем месеца. Затова смятам, че е важно да имаме правителство с мнозинство в парламента“, подчерта Никушор Дан.
Източник: БТА
Балкани
Ердоган и сирийският президент Шараа разговарят в Истанбул

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган провежда разговори със сирийския президент Ахмед аш Шараа в Истанбул днес, съобщиха телевизия Си Ен Ен-Тюрк и турските държавни медии, цитирани от Ройтерс.
Държавната телевизия ТРТ Хабер публикува снимки на Шараа и Ердоган, които се ръкуват в двореца Долмабахче в Истанбул.
Информацията беше потвърдена и от Анадолската агенция.
За момента не са известни повече подробности.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
Турският президент Ердоган и сирийският му колега Шараа се срещнаха в Истанбул

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган се срещна със сирийския президент Ахмед аш Шараа в Истанбул днес, съобщи Анадолската агенция.
Ердоган прие Шараа с официална церемоня в президентския дворец Долмабахче.
На срещата присъстваха турският външен министър Хакан Фидан, министърът на отбраната Яшар Гюлер, ръководителят на турската разузнавателна служба Ибрахим Калън, ръководителят на Агенцията за отбранителна индустрия Халюк Гьоргюн, сирийският външен министър Асад Хасан аш Шибани и други официални представители.
Срещата премина при затворени врата, отбелязва агенцията.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
Администрацията на Тръмп иска стабилност в Босна и Херцеговина, заяви заместник държавният секретар на САЩ Ландау

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп иска да види стабилност в Босна и Херцеговина и е готова да си сътрудничи с всички, които искат да работят за тази цел, но няма да подкрепи нереалистични цели, заяви американският заместник държавен секретар Кристофър Ландау в Дейтън, предаде ХИНА.
Ландау присъства на заседание на Парламентарната асамблея на НАТО, което се проведе в Дейтън, щата Охайо – града, където през 1995 г. беше постигнато споразумението, което сложи край на продължилата три години и половина война в Босна и Херцеговина.
30-тата годишнина от подписването на споразумението беше тема на панел, в който участваха също хърватският външен министър Гордан Гърлич Радман, босненският външен министър Елмедин Конакович и върховният представител на международната общност в Босна Кристиан Шмит.
В Дейтън заместник държавният секретар Кристофър Ландау се срещна и с членове на тричленното президентство на Босна и Херцеговина.
„Повечето мирни споразумения представляват опит за компромис. Компромисът често не е приятен, никой не получава 100 процента от това, което иска, но е по-добре от нищо. Дейтънските споразумения отпреди 30 години бяха определяни като „героични и исторически“ и действително те спряха избиването на цивилно население“, напомни Ландау.
„Споразуменията трябва да са твърди, за да издържат, но човек трябва да е гъвкав, за да се адаптира към променящите се времена“, добави той.
„Нека бъда ясен: САЩ не предлагат неограничени средства за неопределени, несигурни или нереалистични цели. (..) Ние не се интересуваме от налагането на визия на обществото, която отразява предпочитанията на дистанцирани бюрократи и на тесни активисти“, добави той.
„Съединените щати могат да бъдат охотен партньор със значителен политически капитал. Ние можем да работим здраво, но ще работим само с тези, които са ангажирани с практичен реализъм за собствените си страни“, посочи Ландау, като добави, че САЩ отхвърлят „несъстоятелните крайности“.
От своя страна босненският външен министър Елмедин Конакович в обръщението си в Дейтън изрази благодарност към администрацията на Тръмп за продължаващата й подкрепата към страната му, но също така предупреди, че настоящата криза в Босна и Херцеговина, предизвикана от действията в Република Сръбска, представлява заплаха за наследството на американската дипломация.
„Ясно е, че сегашната политическа система може да се окаже заложник на малко политическо малцинство, което процъфтява чрез разделение. Не това имаше за цел да създаде Дейтън“, посочи Конакович, като добави, че Босна и Херцеговина се нуждае от конституционна реформа, която да предотврати злоупотреба с правото на вето и ефективно да защити както гражданските, така и етнически права на всички граждани.
Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на междуетническата война в Босна и Херцеговина (1992-1995 г.), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Балканипреди 6 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Икономикапреди 6 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Спортпреди 5 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 4 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Спортпреди 7 дни
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 6 дни
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия