Балкани
Независимият кандидат за президент на Румъния Даниел Фунериу: Гласувах за Румъния, ориентирана към Запада

Независимият кандидат за президент Даниел Фунериу заяви, че е гласувал за Румъния, ориентирана към Запада, в която хората живеят „в истината“ и която се ръководи от „морален компас“.
„Днес гласуваме за десетия президент на Румъния. Гласувахме за Румъния, в която нашите семейства живеят в истина, за Румъния, в която всички можем да вярваме“, написа Фунериу на официалния си профил в социалната мрежа Фейсбук. Там той публикува и снимка от момента, в който пуска бюлетина в избирателната урна.
Доктор по химия, 53-годишният Даниел Фунериу е бивш министър на образованието в правителството на Емил Бок (2009-2012 г.). Живял е дълго време в чужбина, където е учил и работил.
През 1988 г. заминава на екскурзия извън страната с ясното съзнание, че няма да се върне. Във Франция иска политическо убежище, по-късно следва химия в Университета в Страсбург, където защитава и докторантура.
От 1999 г. до 2002 г. е асоцииран научен сътрудник в Изследователския институт „Скрипс“ в Калифорния, САЩ, а от 2000 г. до 2006 г. – ръководител на проект по биологична химия в Националния институт за напреднали индустриални науки и технологии в Осака, Япония.
През 2006 г. печели стипендия на Европейския съюз в размер на два милиона евро за създаване на изследователска група. Нейната мисия е да открива лекарства въз основа на анализи на биологичната сложност на молекулярно ниво. Изследванията се провеждат в Техническия университет в Мюнхен.
Даниел Фунериу се завръща в Румъния и през 2008 г. печели място като евродепутат от листата на Демократично-либералната партия. През 2009 г. е назначен за министър на образованието. След като напуска правителството, до 2014 г. е президентски съветник по въпросите на образованието на президента Траян Бъсеску, след което напуска политиката.
В тазгодишните избори Даниел Фунериу участва като независим кандидат. Той се определя като кандидат-суверенист, в духа на конституцията, но казва, че решенията, които предлага, го отличават от Калин Джорджеску.
Източник: БТА
Балкани
Бившите президенти на Румъния Клаус Йоханис и Траян Бъсеску гласуваха заедно със съпругите си

Бившият президент на Румъния Клаус Йоханис гласува в избирателна секция в Сибиу, където бе кмет три последователни мандата. Той отиде да упражни правото си на глас заедно със съпругата си Кармен.
„Добре е да осъзнаем, че този път изборите трябва да се проведат много добре, много ясно и без влияния извън Румъния. Надявам се денят да бъде добър за Румъния“, каза Йоханис.
Преди да пуснат бюлетините си, той и съпругата му присъстваха на неделната служба, която се проведе в римокатолическата църква „Света Троица“ в Сибиу.
Неговият предшественик на поста Траян Бъсеску също гласува заедно със съпругата си Мария. Той заяви, че Румъния не може повече да продължава с настоящата политическа класа.
„Това е много важен вот, защото промяната зависи от този вот. Румъния се нуждае от промяна и днешният ден е от съществено значение. Не можем да продължим в сегашната политическа формула“, каза бившият държавен глава.
Президентските избори в страната се произвеждат повторно, след като през декември миналата година Конституционният съд анулира състоялия се на 24 ноември първи кръг заради съмнения за външна намеса и разпореди целият процес да започне отначало. Конституционният съд удължи мандата на тогавашния президент Клаус Йоханис до избора на нов държавен глава, но впоследствие той подаде оставка и председателят на Сената Илие Боложан пое временно поста.
Президентският мандат в Румъния е петгодишен и е ограничен до не повече от два поредни мандата. Държавният глава има полуизпълнителна роля, която включва командване на въоръжените сили и председателство на Върховния съвет за национална отбрана, който взема решения, наред с други неща, за оказване на военна помощ. Президентът също така представлява Румъния на срещите на върха на Европейския съюз и НАТО, може да налага вето на важни гласувания в ЕС, назначава министър-председателя, висшите съдии, прокурори и ръководители на тайните служби.
Източник: БТА
Балкани
Кипърският президент е провел „насочена към бъдещето дискусия“ с израелския си колега по време на посещение в Израел

Кипърският президент Никос Христодулидис е провел „насочена към бъдещето дискусия“ с израелския си колега Ицхак Херцог по време на еднодневното си посещение в Израел днес, съобщи „Сайпръс мейл“.
Христодулидис нарече Херцог свой „добър приятел“ и допълни, че срещата им е била фокусирана върху справянето с предизвикателствата и създаването на възможности за региона.
„Кипър е надежден, стабилен, доверен партньор, ангажиран с регионалното сътрудничество, и мост между нашия регион и ЕС“, написа в публикация в социалните мрежи кипърският президент.
Херцог благодари на Христодулидис за помощта, която Кипър оказа на Израел при потушаването на пожари в последните дни.
Израелският президент благодари също така и за това, че президентът на Република Кипър е продължил посещението си въпреки ракетната атака при летището „Бен Гурион“ в Тел Авив, за която отговорност поеха йеменските бунтовници хуси.
„Кипър е един от най-близките приятели на Израел“, заяви Херцог и посочи, че между двете страни се осъществяват над 110 полета на седмица.
По отношение на пожарите и други въпроси Христодулидис заяви, че справянето с такива предизвикателства може да стане единствено чрез регионално сътрудничество.
Той допълни, че Кипър е „надежден и предвидим съсед“, който работи за повече сътрудничество с други държави, но също така за по-нататъшното използване на огромния потенциал на региона в полза на народите и държавите от Близкия изток и по-широкото Източно Средиземноморие.
Христодулидис допълни, че разногласията и различните политически подходи могат да бъдат разрешени само чрез диалог.
Той също така изрази дълбокото си вълнение от срещата си със семействата на заложници в Газа по-рано днес.
„Това е чисто хуманитарен въпрос, не е политически или геополитически въпрос. Искам да повторя нашата ясна позиция, че всички заложници трябва да бъдат освободени незабавно и в това усилие Кипър ще направи всичко необходимо, за да върне още заложници“, каза президентът на Република Кипър.
Във войната между Израел и „Хамас“, избухнала след атаката на палестинското ислямистко движение срещу еврейската държава на 7 октомври 2023 г., са били убити 1218 души, а 251 – взети за заложници по данни на Франс прес.
Източник: БТА
Балкани
Избирателната активност на първия тур на президентските избори в Румъния към 19:00 ч. е 47,22 процента

Избирателната активност на първия тур на президентските избори в Румъния към 19:00 ч. местно (и българско) време е 47,22 процента, показват данни на Постоянния изборен орган.
Над 8,4 милиона румънци са гласували до момента в избирателните секции в цялата страна. От тях 5,1 милиона са от градовете и 3,3 милиона от селата.
Гласувалите зад граница румънци са 902 996.
„Общо 11 процента от вече подадените гласове са от диаспората. През 2024 г. делът на диаспората беше 8,7 на сто от общия брой гласове. Перото на диаспората ще напише историята на първия и най-вероятно на втория тур. История, която ще помним няколко поколения“, коментира за Диджи24 директорът на социологическата агенция ИНСКОП.
/МИД/
Източник: БТА
-
Политикапреди 4 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Спортпреди 1 седмица
Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига
-
Балканипреди 1 седмица
МИНА: Във Франция започна строителството на нови патрулни кораби за военноморските сили на Черна гора
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 6 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Икономикапреди 1 седмица
МВФ ще наблюдава финансовия сектор за източници на нестабилност, посочи Кристалина Георгиева