Общество
Нелепо е да се въвежда задължителен час по религия, когато образованието e пред катастрофа (подкаст)

В студиото на OFFNews гостува Ирина Манушева – преводач на художествена, хуманитарна и научнопопулярна литература на свободна практика. Ирина има активна гражданска позиция и често инициира важни подписки в сферата на образованието. Тя е автор на подписка до Министерството на образованието и науката, Народното събрание и институцията на Омбудсмана, в която вече 3365 души са се обявили срещу задължителното религиозно обучение в учебните заведения.
Инициативата за задължително обучение по религия в училище бе подета от патриарх Даниил, малко след като бе избран за глава на Българска православна църква – Българска Патриаршия. Новият министър на образованието и науката Красимир Вълчев (ГЕРБ) даде заявка, че това ще се случи още в началото на 2027 г. Според радетелите на идеята това ще възпита „добродетели и ценности“ в новото поколение, което расте в атмосфера на „нихилизъм“, породен от липсата на ценности.
„Идеята противоречи на много аспекти на образованието. Като започнем с това, че България е държава, чиято Конституция гарантиране разделение на църквата от държавата, а Законът за училищно образование гарантира светско образование. Не смятаме, че е редно да бъдат променяне. Европейската харта за правата на човека изрично постановява, че родителите имат право да изберат образованието на децата си, съобразно собствените си философски и религиозни възгледи“, заяви Ирина Манушева пред OFFNews.
Подчерта, че застъпниците основно говорят да се изучава „религия и православие“, а министърът на образованието и науката Красимир Вълчев го формулира като „религия и добродетели“.
„Да не забравяме посещението на г-жа Такева при патриарха. Всичко тръгна от идеята на патриарха да се изучава православие. Това вече придава един уклон на цялата идея, който е силно притеснителен. Европейският съд на правата на човека е пълен с държави, позволили си подобни решения за въвеждане на религиозно обучение. На мен никак не ми се иска да се наредим там и ние“, коментира Манушева.
Посочи, че и сега в програмата по етика и философия е заложено запознаването на учениците с различните религии, и че информация за различни вероизповедания и сега присъстват в уроците по история и култура. Ирина Манушева попита защо в училище не се говори за добродетелите като цяло, а трябва да бъдат приписвани на една или друга религия.
Отбеляза, че в момента учениците така или иначе са претоварени и добавянето на нов предмет само би затруднило още повече учебния процес.
„Радвам се, че министърът говори за „олекотяване“ на учебните програми, но в момента децата ни от 5 до 12. клас прекарват по над 35 часа в училище. Не броим извънкласните занимание и уроците, които трябва да компенсират недостатъците на системата. Откъде ще се вземе този допълнителен час? В момент, в който образованието ни е пред катастрофа, тепърва да започнем да решаваме проблеми като въведем религиозно обучение… Простете, но го намирам за нелепо!“, заяви Ирина Манушева.
Добави, че възпитателната роля на училището е важна и не бива да се пренебрегва, но че трябва да се изясни какво точно значи.
„Трябва да преосмислим поговорката, че цяло село гледа едно дете. Всички ние възпитаваме децата. Човекът, който пресича на червено също възпитава децата, които го виждат в този момент. И всички реклами, които закачваме по билбордите – и те възпитават. Възмущава ме лицемерието на това да казваме на децата как не трябва да пушат, а сме пълни с реклами на цигари и вейпове“, коментира още в студиото ни Ирина Манушева.
В разговора си продължаваме дискусията за образованието, започната в миналия ни подкаст. Абонирайте се подкаста на OFFNews в YouTube и гледайте интервюто на главния ни редактор Владимир Йончев с проф. Добрин Тодоров за девалвацията на висшето образование и дипломите:
Източник: Offnews.bg
Общество
Христос Воскресе! Честит Великден
Снимка Архив
Христос Воскресе! Християните празнуват днес Възкресение Христово, най-големият празник на църквата и най-великото събитие в историята на човешкия род.
С камбанен звън храмовете в цялата страна възвестиха празника.
Великден въплъщава вярата във възкресението на праведниците в един по-хубав свят, който те ще наследят след земната си смърт, и бъдещия Страшен съд.
Днешният празник слага край на 40-дневния Велик пост, утвърден в памет на 40-дневния пост на Исус Христос и последната седмица от земния му живот, страданията на Спасителя и на смъртта му на кръста.
Според българската традиция Великден отбелязва възкръсването на природата за нов живот, победата на пролетта над зимата. Червените яйца на трапезата символизират кръвта на Исус, а козунакът – неговото тяло.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Трафикът по границите е нормален
Снимка БГНЕС
Кулата, 2023
Трафикът е нормален на всички гранични контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) на границата с Република Северна Македония, Сърбия и Турция, информират от Главна дирекция „Гранична полиция“ (ГДГП) на своя сайт.
На ГКПП „Станке Лисичково“ се извършва цялостна реконструкция на пункта. Във връзка с ремонтната дейност преминаването през пункта се извършва на ограничен брой трасета.
На границата с Румъния в българския участък на Дунав мост при Русе се извършва основен ремонт, поради което е въведена временна организация на движението. Трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира от служители на фирмата изпълнител, припомнят от „Гранична полиция“.
През юли месец 2024 г. започна основен ремонт на 70-годишния Дунав мост, който ще продължи две години, припомня БТА.
На границата с Гърция по дестинацията Рудозем – Ксанти на пътя от гръцка страна се извършват строителни дейности. Гръцките власти са поставили табели, на които е указано, че теренът е строителна площадка и не се допуска влизането на външни лица в обекта. През граничните преходи в района на Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона, информират още от „Гранична полиция“.
Източник: Offnews.bg
Общество
Жители на Кнежа откриха немска ръчна граната в задния си двор
Снимка МО
Жители на Кнежа откриха немска ръчна граната в задния си двор
На 19 април специализиран екип от 55-и инженерен полк беше изпратен по спешност в град Кнежа, област Плевен, след сигнал за открит подозрителен метален предмет при разчистване на частен имот.
На място военнослужещите установиха, че става въпрос за немска ръчна граната тип „М24“, останала от военно време.
След извършен оглед екипът транспортира и безопасно унищожи боеприпаса в покрайнините на града, при стриктно спазване на всички необходими мерки за сигурност.
Операцията беше проведена под ръководството на старши лейтенант Калоян Гинчев и приключи успешно, без инциденти, информират от Министерство на отбраната.
Действията на екипа се осъществиха по заповед на командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 1 седмица
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Българияпреди 1 седмица
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 1 седмица
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 1 седмица
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Бизнеспреди 1 седмица
Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом
-
Балканипреди 1 седмица
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 6 дни
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес