България
Нека са спокойни хората, които се притесняват, че би се вдигнала възрастта за пенсиониране, каза министър Борислав Гуцанов в Кюстендил

Има закон, по който се работи и е ясно докъде трябва да се достигне с възрастта за пенсиониране. Нека са спокойни хората, ако се притесняват, че би се вдигнала възрастта. Това каза в Кюстендил министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Той участва в работна среща на тема: „Развитие на бизнеса и трудовия пазар в Кюстендил и региона“, която беше инициирана от Търговско-промишлената палата в града.
„В рамките на шест месеца ще разработим пътна карта, за да видим какво може да бъде направено и подобрено в областта на пенсионната система“, каза още Гуцанов. Той посочи, че е твърде рано да се говори сега, след като още не са изготвени оценките и докладите.
„За мен беше изключително важно да бъде спазено швейцарското правило, такова, каквото е – 8,6%, а след един месец хората в третата възраст да си получат пенсиите“, заяви министърът и уточни, че придобивки, които са отпуснати един път, включително и в пенсионната част, да не бъдат отхвърлени. Това, което е ключово за нашето министерство е най-уязвимите по никакъв начин да не понасят тежестта на времето, в което живеем, посочи Гуцанов.
Борислав Гуцанов изтъкна, че настоящото правителство е направило всичко възможно да няма вдигане на данъците и всички социални придобивки да бъдат получени. „Независимо от сложността на управлението и разбирателството между партиите, ни обедини едно такова виждане. Служебен кабинет след служебен кабинет и натрупване на дългове, не водеше до нищо добро. Така че разумът надделя в социалната област“, коментира още социалният министър. Според него, ако са нужни промени в областта на пенсионното осигуряване, трябва да се работи по темата и ако е необходимо, това да бъде гледано като общ законопроект в Народното събрание.
Една от големите безработици е в Кюстендил – тя е с около 2 процента по-висока от средната за страната. Това са проблеми, които трябва да обсъдим и да видим защо се получават подобни разминавания, каза още министърът по повод темата на днешната дискусия в Кюстендил.
„Като цяло безработицата в страната е относително ниска, докато в Кюстендил надминава нормалността, според мен. Очаквам да помогна на Търговско-промишлената палата, които поискаха тази среща, за да се види с какво можем да си бъдем взаимно полезни и най-вече министерството да помогне на икономиката и на бизнеса в Кюстендил“, посочи също Гуцанов. Според него това, че се отзовава веднага на тази среща говори, че министерството е отворено към икономиката и към бизнеса в Кюстендил, за да могат да си бъдат взаимно полезни.
„Трябва да се види какво може да се помогне в областта на туризма, тъй като в една от общините, където е по-силно развит туризмът, виждаме, че безработицата е по-ниска, т.е. винаги има параметри, които могат да бъдат подобрени“, смята Борислав Гуцанов.
„Темите, които ще обсъдим не са нови, но са все по-актуални и сериозни, а именно – липсата на кадри и нуждата от по-гъвкави решения в подготовката и включването на хора на пазара на труда. За бизнеса е важно да усети и подкрепа от държавата“, каза в началото на срещата председателят на Кюстендилската търговско-промишлена палата (КТПП) Ваньо Костадинов.
„Искрено се надявам да се отвори тема в посока на някакво решаване на проблемите“, каза Методи Чимев, който днес встъпи официалност в длъжност като областен управител на Кюстендил.
Източник: БТА
България
Облагородяването на открити пространства в Ямбол и тази година е приоритет, каза кметът Валентин Ревански по повод проектобюджета за 2025 г.

Продължаване на мащабната инфраструктурна програма е акцент в проектобюджета на община Ямбол за 2025 г. Приоритет през годините винаги е било облагородяването на откритите пространства. Освен на уличната мрежа, сега искаме да обърнем малко повече внимание и на пешеходците, и на велосипедистите. Това каза за БТА кметът Валентин Ревански след днешното обществено обсъждане на финансовата рамка на общината за настоящата година.
По време на обсъждането бе припомнено, че в момента в града се работи по близо 40 обекта. „Много е трудно и е голямо предизвикателство като се работи едновременно на толкова много места. Това изисква много контрол, ходене на място, понякога и малко по-твърд тон към изпълнителите. Но за нас най-важен е крайният резултат – да бъдат доволни съгражданите ни”, каза още кметът на Ямбол.
Над 13,7 млн. лева са планирани за строителната програма на общината, показа разчетът на разходите, представен на обсъждането. От тях близо 2,3 млн. лв. са заложени за дейности по гарантиране нормален воден оток на участъка от река Тунджа в рамките на града. Тук са включени ремонтно-възстановителни дейности по съоръжението, разпределящо водните количества по двата ръкава, основен ремонт на ретензионен водоем, укрепване на диги и др.
За улични ремонти са предвидени над 1,7 млн. лв., в това число проектиране на кръгови кръстовища, комбинирани пешеходни и велоалеи, както и на два нови пешеходни моста.
Общият размер на проектобюджета на община Ямбол за 2025 г. възлиза на 140 290 313 лв. По-голямата част от заложените разходи са за държавни дейности, като размерът им е 91 794 358 лв. По проекти с европейско финансиране годишният разчет за капиталови разходи е 41 468 122 лв., от които над 40,1 млн. лв. са безвъзмездно финансиране.
През 2025 г. Община Ямбол залага повишение на приходната част с над 13,6 млн. лв. спрямо миналогодишния бюджет. При местните дейности ръстът е с 3 млн. лв., като общият им размер е 48 495 955 лв.
Планът на собствените приходи възлиза на малко над 29 млн. лева, като данъчните са 11 млн. лева. Повечето от тях – 10 830 000 лв., са очаквани постъпления от имуществени данъци – данък върху недвижими имоти, превозни средства и др. Тук планираният ръст на приходите е 1,2 млн. лв. спрямо 2024 г.
Освен дейностите по благоустрояване на града, продължаваме активно да работим по социалните програми. Ще се опитаме това, което сме заложили като план, да го изпълним, посочи още кметът на Ямбол Валентин Ревански.
Източник: БТА
България
Жители на ж.к. ,,Захарна фабрика“ в София излязоха на протест срещу настаняването на обитателите от съборените незаконни постройки в квартала

Жители на ж.к. ,,Захарна фабрика“ в София протестираха с искане да не бъдат настанявани обитателите на съборените незаконни постройки в квартала. Демонстрацията премина на входа на „Западен парк“.
Протестиращите блокираха за кратко движението на бул. ,,Сливница“ и ул. ,,Кукуш“, точно пред входа на ,,Западен парк“, но то беше възстановено в 19:20 часа.
Организаторите обявиха, че е утре също ще има протест, но обмислят да не блокират движението.
Сред исканията им са да живеят в чист и спокоен квартал, българите и ромите да са равни пред закона. Равенството пред закона е за всичко, включително билетчето за градски транспорт, опъването на палатки пред общината на квартала, посочиха те. Организаторите казаха още, че в центъра за временно настаняване ,,Света София“ (ЦВН) в квартал ,,Захарна фабрика“ не могат да се настаняват деца, а главно такива са настанени, като допълниха, че по закон трябва да приемат само лица над 18 години. Опасенията им са, че поради превишаване на капацитета, по коридорите са поставени походни легла, и има предпоставки за възникване на проблеми.
Сред протестиращите имаше и жители на други квартали.
Присъстващите на протеста носеха плакати с надписи ,,Всички сме равни пред закона“ и ,,Откога спазването на закона е расизъм?“.
Източник: БТА
България
В Силистра се състоя възпоменателна проява по повод годишнината от геноцида над арменците

Венци и цветя бяха положени пред мемориала, напомнящ за масовото изтребление на арменци в Османската империя. Той е построен през 2005 г. в двора на арменската църква „Света Богородица“ в Силистра, смятана за най-стария действащ арменски храм в България.
Пред паметта на жертвите на трагедията от 1915 г. се поклониха областният управител на Силистра Илиян Великов, зам.-кметът на общината Стилиян Стойчев, представители на политически и обществени организации.
В Силистра подобни събития за отдаване на почит са започнали в средата на 70-те години. Дотогава такива прояви са били забранени от властта като превантивна мярка против разваляне на отношенията с Турция, разказват потомците на жертви на геноцида.
Арменците са сред най-старите жители на Силистра. Според исторически свидетелства арменец е управлявал Силистра през 11 век – през 1016 година, стратег на Доростол (Силистра) е бил Джоджик, който е с армено-грузински произход. Това любопитно сведение от историята е публикувал силистренският историк Иван Занов в книгата си „Арменците в Силистра – минало и съвременност“.
/БИ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 6 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Българияпреди 1 седмица
Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов
-
Обществопреди 6 дни
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране