Свържете се с нас

България

Научна сесия, посветена на годишнината от покръстването на българския народ и от създаването на българската азбука, се състоя в Шумен

Научна сесия, посветена на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност, се състоя в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

Вицепрезидентът на България Илияна Йотова в обръщението си към участниците в научната сесия каза: „Приемам, че мисията ми е да върна подобаващото място на българистиката в световната наука“. Първата българска държава се превръща в епицентър на източнославянската общност, а българският език за славянството е онова, което е латинският за Западна Европа, каза Йотова. Тя припомни, че точно край Шумен – в Плиска и във Велики Преслав, е поставено началото на един народ и държава, която с право се определя като духовната империя на Европа.

Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил каза в обръщението си към участниците: „Наш дълг е съхраняването на стореното от св. княз Борис Михаил, светите братя Кирил и Методий, техните приемници във времето, като прославяме тяхната памет и изследваме с усърдие тяхното дело“. Патриархът подчерта личния и държавнически избор на св. княз Борис Михаил, предприетото от него за укрепването и утвърждаването на християнството и църквата у нас, както и за последвалия небивал разцвет на духовността и книжовността, които продължават да бъдат обект на изучаване и до днес.

Варненският и Великопреславски митрополит Йоан приветства участниците в пленарната научна сесия с думите: „Преди няколко години, във времето на блажено починалия патриарх Неофит, поставихме въпрос пред Светия синод за канонизацията на епископ Константин Преславски, създаде се комисия. Канонизацията му е от изключително значение както за светата ни църква, така и за епархията“. Митрополит Йоан отбеляза, че епископ Константин Преславски не е канонизиран с останалите Кирило-Методиеви ученици и до XIX век личността му е напълно забравена от учените и църквата. 

В рамките на научната сесия, посветена на 1160 години от покръстването на България и 1170 години от създаването на глаголицата, проф. д-р Павел Павлов от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ изнесе доклад за владетеля, църквата и писмеността. Той подчерта, че св. Цар Борис е центърът, около който се случват християнската държавност, усилията за самостоятелна църква, създаването на условия за светите братя и техните ученици. „Затова празникът на св. Цар Борис, денят в който честваме неговата памет, е център за всяко честване на покръстването, на писмеността“, добави проф. Павлов.

За делото на светите братя Кирил и Методий може да се говори много, но най-тясната връзка е с кръщението и установяването на самостоятелна българска православна църква, посочи доц. Екатерина Дамянова от Богословския факултет при Софийския университет. Тя подчерта и връзката между азбуката и превода на свещеното писание, което поставя началото на нова култура. Няма литература и култура без такъв превод, така че славяните придобиват един голям дар чрез богоозарените светци Кирил и Методий, каза доц. Дамянова.

Научен доклад за проявата на идеята за теокрация при процеса на покръстването на българите в контекста на катехизическата практика на църквата през девети век представиха проф. д-р Магдалена Легкоступ – декан на Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и гл. ас. д-р Росен Русанов. Константинополският патриарх е извършвал св. Кръщение лично пет пъти годишно и то в самата столица на Византия. Именно там трябва да е приел тайнството българският княз, възприет от своя кръстник – византийският император Михаил Трети. Смятаме, че именно Цариградският патриарх Фотий е извършил над благоверния княз Борис св. Кръщение, като в деня преди тайнството е извършил изискването за изпитване на кандидата по Символа на вярата и е извършил църковния чин за отричане от Сатана и съчетаване с Христа, допълни проф. Легкоступ.

Проф. Веселин Панайотов изнесе доклад за приноса на българските азбуки в европейската култура. Той съобщи, че си е поставил за задача да събуди интереса към една хипотеза, по думите му позната, но позабравена, свързана с идеята, че Константин Кирил е автор и на кирилицата, и глаголицата. „Става въпрос за историята на българските азбуки, които всъщност представляват една азбука в два графични варианта“, уточни проф. Панайотов.

Сред гостите на пленарната научна сесия на Шуменския университет бяха вицепрезидентът Илияна Йотова, българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, областният управител на Шумен Катя Иванова, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев, ректорът на Шуменския университет проф. Наталия Витанова, владици от светия синод, кметът на община Шумен Христо Христов, учени и общественици.

Организатор на празненствата по повод 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука е Варненската и Великопреславска митрополия.

Източник: БТА

България

Инициативата Wings for Life предлага утре да бягаме за здравето на тези, които не могат

Wings for Life World Run е благотворително бягане, глобална инициатива с кауза уврежданията на гръбначния стълб да станат напълно лечими. За целта хиляди хора по света се регистрират и започват да бягат едновременно в стотици страни, където се намират, а 100% от събраните средства стават дарение в полза на медицински изследвания за лечение на гръбнака.

Организаторите съобщиха, че международното бягане т.г. стартира от 14:00 часа българско време утре, 4 май.

В миналогодишното издание са участвали общо 265 818 души от 192 националности в 169 страни, които са постигнали финансов резултат от 8,1 млн. евро. 

Локациите в България, където ще имаме възможност да тичаме физически заедно са в София, Плевен и Пловдив

Иначе уникалното на формата е, че в която и точка на планетата да се намират участниците – професионални атлети, аматьори, абсолютно начинаещи, те стартират точно по едно и също време, в един момент – 11:00 ч. UTC. Всички до един – и спортистите, и любителите, и хората в колички – всеки играе е срещу колата-преследвач. Тя тръгва „на лов“ половин час след бегачите и приключва състезанието на всеки, когото настигне. Обикновено хората, които тичат за забавление, изминават около пет км преди да ги „хване“, а професионалистите успяват да ѝ избягат над 60 км. „Гонката“ е интерактивна, прави преживяването многопластово и работи чрез приложението Wings for Life World Run App, което по-късно ще отчете какво разстояние са бягали и ще включи резултата в класирането на състезателите от целия свят.

Нямаме фиксирана дистанция, добавиха организаторите: „Можете да бягате толкова далеч и толкова бързо, колкото искате. В същото време хора от цял свят тичат, вървят или се търкалят с вас. Където искат“. Идеята е да определяме маршрута си сами, но да се движим заедно и по думите на Wings for Life „за тези, които не могат, за хора, които не могат да се насладят на свободата да движат телата си. Бягаме, за да помогнем да намерим лек за уврежданията на гръбначния мозък“. 

Първото, организирано на живо, събитие в България е през 2017 година с подкрепата на олимпийската състезателка на България по сноуборд Александра Жекова, актьора Стефан Щерев, бегача Кирил Николов-Дизела, парапланериста Веселин Овчаров, припомня БТА. Wings for Life е неправителствена изследователска фондация, основана през 2004 година от Дитрих Матешиц и двукратния световен шампион по мотокрос Хайнц Кинигаднер. Целта на фондацията е да намери лек за гръбначните увреждания, които засягат повече от три милиона души по света, парализирани вследствие на травма, пострадали вследствие на пътно-транспортни произшествия, падания или спортни инциденти. Wings for Life работи с екипи от всепризнати и уважавани институти като Cambridge University (Великобритания), Harvard Medical School (САЩ), Karolinska Institute (Швеция), Шарите Берлин (Германия). Инициативата е подкрепила вече 324 изследователски проекта

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Загина 26-годишен мотоциклетист на международния път за граничен пункт „Лесово”

Млад мъж, на 26 години, от Елхово, загина на участъка между Лесово и Елхово, част от международния път за граничния пункт. Той е управлявал мотоциклет, изгубил контрол и излиза извън пътното платно, съобщи за БТА говорителят на Областната дирекция на полицията в Ямбол Татяна Павлова. Докаран е в спешното отделение на областната болница в състояние на клинична смърт, като опитите на реанимационния екип остават без успех, съобщиха от Многопрофилната болница за активно лечение „Св. Пантелеймон”.

Трагичния случай стана около 18:00 часа. В посока град Елхово се движат двама мотористи, като вторият загубва контрол по време на управление и излиза извън платното, каза говорителят на ОДМВР.

Движението в пътния участък се регулира от полицейски служители.

/РИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Вино от 23 изби, местна кухня, джаз и рок имаше през последните два дни на фестивала „Винофрения“ в Русе

Съвременният градски фестивал „Винофрения“ събра на едно място българското вино и местната кухня, като ги съчета с културна атмосфера и музика на живо през последните два дни в русенския Военен клуб и Летния театър към него.

Присъстващите имаха възможност да се потопят във фестивална атмосфера с джаз и рок музика, да опитат фермерски и занаятчийски мезета, докато дегустират от над 150 вина от 23 изби от цялата страна. По-голямата част от тях са направени по изцяло натурални технологии, които да покажат вкуса на гроздето, съобщиха организаторите от фондация „Хабитати“.

Вечерната концертна програма с вход свободен беше подкрепена от общинската програма „Култура“. Петък на сцената на Летния театър се изявиха Ruse Jazz Syndicate, а в събота рокаджиите от „Попокате5л“. През деня имаше още музикални и творчески изненади, в които се включи и подкаста „3 кила култура“. В залата на Военен клуб имаше и изложба на художничката Ема Йорданова.

За най-малките гости имаше и семейна зона, в която педагози организираха за децата различни творчески дейности, включващи работилници с коркови тапи, рисуване върху стъклени бутилки, бъчви и др.

/РИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 59 минути

Земетресение с магнитуд 5,3 беше регистрирано в щата Тексас

Святпреди един час

Петима души, включително четирима иранци, са арестувани във Великобритания по подозрения, че готвят терористичен акт

Обществопреди 2 часа

Красивата Пелагия загинала в статуя на меден бик

Святпреди 2 часа

Израел призова Катар да престане да играе „двойна игра“ в преговорите за Газа

Святпреди 3 часа

Иранският външен министър ще посети идната седмица Пакистан и Индия

Святпреди 4 часа

Уорън Бъфет се оттегля от ръководството на холдинга „Бъркшър Хатауей“

Балканипреди 4 часа

Румъния гласува днес за президент на първи тур

Святпреди 5 часа

Няколко жилищни сгради пострадаха в резултат на руска атака с дронове срещу Киев, съобщиха украинските власти

Святпреди 5 часа

Севернокорейският лидер Ким Чен-ун посети завод за танкове и похвали технологичния напредък

Святпреди 6 часа

Русия извършва въздушно нападение срещу Киев, съобщиха украинските власти

Святпреди 6 часа

Мексиканската президентка каза, че е отхвърлила предложението на Тръмп да изпрати американски военни в Мексико

Святпреди 7 часа

Израелските военни изпращат повиквателни на хиляди резервисти, съобщават израелски медии

Политикапреди 4 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Обществопреди 5 дни

Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)

Балканипреди 5 дни

Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии

Святпреди 5 дни

Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира

Българияпреди 5 дни

Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца

Икономикапреди 5 дни

Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева

Святпреди 5 дни

Унгарската армия се появи в сърцето на Африка

Политикапреди 5 дни

Терзиев към ГЕРБ в СОС: Вие не сте свободни хора – казват ви какво да правите

Здравепреди 5 дни

Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени

Икономикапреди 5 дни

Пекин обвини вносните мита на САЩ за замразяването на доставките на самолети „Боинг“ за Китай

Спортпреди 5 дни

Лерой Сане отказа договор от Ал-Итихад за 100 милиона евро

Бизнеспреди 5 дни

Ефектът „Тръмп“: Либералите на Марк Карни печелят решаващите избори в Канада

Новини