Икономика
Научна конференция „Устойчивост на човешките ресурси за конкурентоспособна икономика“ ще се състои в София на 19 май

Националната научна конференция „Устойчивост на човешките ресурси за конкурентоспособна икономика“ ще се състои от 09:30 ч. в Института за икономически изследвания в София и онлайн на 19 май 2025 г. Форумът е организиран от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) в сътрудничество с Института за икономически изследвания при БАН и Института за устойчиво икономическо развитие (ИнУИР). Това съобщиха от АИКБ на интернет страницата си.
Конференцията е част от проект BG05SFPR002-1.005-0004, финансиран по Програма „Развитие на човешките ресурси“, и цели да подпомогне разработването на устойчиви политики за осигуряване на квалифицирани и мотивирани кадри.
Събитието ще събере на едно място представители на научната общност и експерти по проекта, представители на държавни институции, за да обсъдят ключови предизвикателства и решения, свързани с човешките ресурси в условията на зелен и дигитален преход.
Конференцията ще бъде открита от проф. д-р Ирена Зарева, директор на Института за икономически изследвания при БАН, Стефан Чайков, зам.-председател на Управителния съвет на АИКБ, Наталия Ефремова, заместник-министър на труда и социалната политика, и Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет.
Тя ще протече в два основни панела – „Прогнозиране на уменията на бъдещето, нови форми на заетост и стратегии за формирането им“ и „Дигиталният преход и въздействието му върху управлението на човешките ресурси“. Сред основните теми, които ще бъдат разгледани, са: прогнозиране на уменията на бъдещето и формирането на трансверсални компетентности; готовността на МСП за преход към устойчивост; атипични форми на заетост и миграция; възможностите, които предоставят дигиталните технологии и изкуственият интелект за управлението на човешките ресурси; необходимостта от нови дигитални умения в различни сектори на икономиката.
Сред лекторите са водещи учени от Института за икономически изследвания при БАН, Икономически университет – Варна, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Университета за национално и световно стопанство и Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Събитието ще завърши с представяне на книгата „Маркетинг на човешките ресурси“, чийто автор е главният секретар на АИКБ и ръководител на проекта доц. д-р Милена Ангелова.
Източник: БТА
Икономика
Главният изпълнителен директор на „Ново Нордиск“ се оттегля от поста

Датската фармацевтична компания „Ново Нордиск“ (Novo Nordisk), известна с лекарствята си за диабет и отслабване „Оземпик“ (Ozempic) и „Уегови“ (Wegovy), обяви днес, че главният ѝ изпълнителен директор Ларс Йоргенсен ще се оттегли от поста, предаде Ройтерс. Промяната се случва на фона на опасения, че компанията губи предимството си на конкурентния пазар на лекарства за лечение и контрол на наднорменото тегло.
Под ръководството на Йоргенсен „Ново Нордиск“ се превърна в световен лидер на пазара на лекарства за отслабване, с рязко покачващи се продажби на своите „Уегови“ и медикамента за лечение на диабет „Оземпик“ (Ozempic), като това оскъпи акциите ѝ и я превърна в най-ценната листвана компания в Европа.
Книжата на „Ново Нордиск“ обаче поевтиняха рязко, откакто достигнаха рекордно високо ниво през юни миналата година, след като конкурентната американска компания „Илай Лили“ (Eli Lilly) навлезе в пазарния ѝ дял, а портфолиото от нови лекарства на датския гигант не успя да впечатли инвеститорите.
„Промените се случват поради последните пазарни предизвикателства, пред които е изправена „Ново Нордиск“, и от развитието на цената на акциите на компанията от средата на 2024 г. насам“, пише в изявление на корпорацията.
Изписването от лекари на медикамента за лечение и контрол на наднорменото тегло „Зипбаунд“ (Zepbound) на „Илай Лили“ в САЩ надмина това на „Уегови“ от средата на март.
Йоргенсен, който е главен изпълнителен директор от 2017 г., ще остане на поста си, докато не бъде назначен нов главен изпълнителен директор, съобщиха от компанията.
Акциите на „Ново Нордиск“ поевтиняха след новината, търгувайки се с 3 на сто по-ниско към 14:33 българско време, след като по-рано през деня се продаваха с 4 на сто по-високо.
Книжата на компанията са се обезценили с 32 на сто от началото на годината и с 59 на сто от историческия си връх през юни миналата година.
Източник: БТА
Икономика
Великобритания е един от важните външнотърговски партньори на България, заяви икономическият министър

Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов проведе среща с Крис Бартън, британски комисар по търговията с Европа на Негово Величество, който е на официална визита у нас. В нея участваха още Натаниел Копси, посланик на Великобритания в България и заместник-министърът на икономиката и индустрията Невена Лазарова, съобщиха от Министерството.
По време на срещата бяха обсъдени възможностите за активизиране на икономическото партньорство и увеличаване на двустранната търговия. Дилов и Бартън са обединиха около това, че съществува сериозен потенциал за инвестиции и задълбочаване на двустранното сътрудничество и реализиране на проекти в сферата на технологичния сектор, иновациите, финанси и бизнес услуги, чиста енергия и инфраструктурни проекти.
Министър Дилов подчерта, че Великобритания е един от важните външнотърговски партньори на България и страната ни отдава приоритетно значение на сътрудничеството с Обединеното кралство. По думите му двустранните икономически връзки са интензивни и бележат положително развитие. Според официалните данни през последните години стокообменът с Великобритания редовно надхвърля 1 млрд. евро годишно, като британските компании са и сред водещите инвеститори в България. Британските преки инвестиции у нас възлизат на 2,6 млрд. евро.
Министър Дилов и британският комисар по търговия с Европа на Негово Величество обсъдиха и процеса по присъединяване на страната ни към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и оказаната подкрепа от страна на Обединеното кралство по време на прегледа на присъединяването на България в Комитета по търговия на ОИСР.
Икономическият министър посочи, че се работи активно за намаляване на административната тежест и устойчива индустриализация. Двамата разговаряха и за подкрепата за малките и средните предприятия, която е сред основните приоритети и на двете държави.
Дилов изтъкна, че сред основните приоритети на правителството е присъединяването на България към еврозоната. „Очакваме присъединяването да подобри бизнес климата в страната и да повиши кредитния рейтинг, както и да повиши търговските обмени с нашите партньори“, беше категоричен той.
По време на посещението на Крис Бартън в София през март миналата година и срещата му с министъра тогава на икономиката и индустрията Богдан Богданов бяха отбелязани отличните търговско–икономически отношения между двете страни, като бе изтъкнато, че съществува голям потенциал за развитие и възможности за инвестиции в приоритетни високотехнологични сектори с висока добавена стойност в сферата на иновациите, технологичния сектор, логистиката, производството, инфраструктурата и енергетиката.
Източник: БТА
Икономика
Спад на новите регистрации и фалитите на компании в България през първото тримесечие на 2025 г.

Броят на подадените декларации за фалит от компании в ЕС през първото тримесечие на 2025 г. намалява с 0,9 на сто спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г., отчита Евростат.
За същия период регистрациите на нови компании спадат с 5,1 на сто спрямо последното тримесечие на 2024 година.
Новорегистрираните компании през първото тримесечие на 2025 г. намаляват във всички сектори на икономиката, като най-сериозен спад е регистриран в строителството, търговията, информация и комуникации.
Фалитите на компании са нараснали в повечето сектори на икономиката (най-отчетливо в хотелско-ресторантьорските услуги, информация и комуникации, образование и социални услуги).
Най-голямо увеличение на новите компании сред страните членки на ЕС през първото тримесечие на 2025 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г. е регистрирано в Кипър (9,8 на сто), Литва (8,9 на сто) и Хърватия (4,2 на сто). Най-голям спад на новорегистрираните фирми има в Нидерландия (-38,4 на сто), Румъния (-32,3 на сто) и Испания (-16,1 на сто).
Най-силно увеличаване на компаниите, подали декларация за фалит през първото тримесечие на 2025 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г., има в Гърция (35,9 на сто), Швеция (22,7 на сто) и Естония (20,4 на сто). За сметка на това най-голям спад на подадените декларации е отчетен в Кипър (-70 на сто), Малта (-66,6 на сто) и Латвия (-21 на сто).
В България новорегистрираните дружества през първото тримесечие на 2025 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г. са намалели с 3,4 на сто, а компаниите, подали декларации за фалит – с 5,9 на сто.
Източник: БТА
-
Българияпреди 3 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 1 седмица
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 1 седмица
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 1 седмица
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 1 седмица
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“
-
Икономикапреди 6 дни
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 6 дни
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес