Балкани
НАТО призова за спазване на конституционния ред в Босна и Херцеговина

НАТО твърдо подкрепя териториалната цялост и суверенитета на Босна и Херцеговина според Дейтънското споразумение, то трябва да се спазва, защото е основа на стабилността и държавното устройство, заяви днес заместник-генералният секретар на пакта Радмила Шекеринска в изявление в централата на алианса в Брюксел.
Конституционният ред в страната трябва да се запази, няма да приемем вакуум в сигурността и няма да допуснем трудно постигнатият мир да бъде засегнат, добави тя. Стабилна и сигурна Босна и Херцеговина е в наш интерес и е от полза за всички. Страната е ценен партньор, готови сме да задълбочим нашето сътрудничество, посочи Шекеринска.
Искаме Босна и Херцеговина да напредва по пътя към ЕС и НАТО. Много беше постигнато, надяваме се да продължим на тази основа в интерес на живеещите там, каза зам.-генералният секретар на алианса. Оставаме обезпокоени от последните събития, добави Шекеринска.
Днес се предвижда посланиците на държавите от НАТО и представителите на Председателството на Босна и Херцеговина да обсъдят обстановката в страната. Очакваше се тази сутрин съвместни изявления да направят генералният секретар на НАТО Марк Рюте и тримата представители на Председателството, но впоследствие изявление направи само Шекеринска.
/С-АМ/
Източник: БТА
Балкани
АА: Публикувано е първото академично проучване за морското пространствено планиране на Турция

Националният изследователски център за морско право на Анкарския университет (DEHUKAM) публикува първото академично проучване за морското пространствено планиране (MSP) на Турция, чиято цел е страната да увеличи максимално устойчивото използване на заобикалящите я морета. Това предаде Анадолската агенция (АА) за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.
Турция предприе морско пространствено планиране преди години, за да защити правата и интересите си в заобикалящите я морета, да оцени по-добре въздействието върху околната среда на бъдещи морски дейности и да увеличи максимално използването на морските зони.
Като част от тази инициатива Националният изследователски център за морско право на Анкарския университет публикува карта на уебсайта www.dmpturkiye.dehukam.org.
Картата показва, че съгласно морското пространствено планиране на Турция, зоните извън нейните териториални води в околните морета са определени за икономически, научни и военни дейности, като за всяка цел са определени специфични зони.
Беше съобщено, че проучванията се провеждат както за защита на правата и интересите на Турция в нейните морета, така и за осигуряване на съответствие със законодателството на ЕС.
Задълбочаване на концепцията за „Синя родина“
Според официални източници под егидата на президентството на Турция ще бъде създаден Комитет за междуинституционална координация, който ще бъде координиран от Министерството на външните работи за по-добро управление на въпросите, свързани с морското пространствено планиране в държавните институции. Планът, който функционира като „генерален план“ за моретата, ще помогне за ориентация как да се използват морските зони.
Съобщава се, че Турската република Северен Кипър (т. нар. Севернокипърска турска република, призната само от Анкара – бел. ред.) също провежда проучвания за обявяване на морско пространствено планиране.
Очаква се проучването за морско пространствено планиране да допринесе за по-добро разбиране на концепцията за „Синята родина“ сред обществеността и съответните сектори и да помогне за организирането на дейностите на Турция в заобикалящите я морета по по-структуриран начин, като се вземат предвид и факторите на околната среда.
Морското пространствено планиране цели най-ефективното използване на морските зони
Според изявление на Националния изследователски център за морско право на Анкарския университет моретата са не само източник на природни богатства, но също така са от съществено значение за икономическото развитие, продоволствената сигурност и здравето на екосистемите.
Ето защо ефективното, устойчиво и многостранно управление на моретата е от решаващо значение и това е мястото, където морското пространствено планиране влиза в действие.
Морското пространствено планиране е научен процес на интегрирано планиране, чиято цел е да осигури хармонично използване на крайбрежните и морските зони и да балансира различните начини за тяхната употреба като риболов, производство на енергия, транспорт, туризъм, опазване и научни изследвания за оптимално и устойчиво използване на морските пространства.
Морското пространствено планиране е не само инструмент за защита на морските зони и оценка на икономическия потенциал, но също така допринася за укрепване на синята икономика, управление на защитени морски зони, борба с изменението на климата и осигуряване на бъдещето на моретата.
Въпреки че Турция все още не е приела официално морско пространствено планиране, през последните години е постигнат значителен напредък. Многобройни проучвания, изследователски усилия и проекти, свързани с морското пространствено планиране, са проведени в сътрудничество с публични институции, университети, организации на гражданското общество и на частния сектор.
Академичният интерес към морското пространствено планиране също нараства, като темата се обсъжда широко на национални и международни конференции, симпозиуми и работни срещи.
Като част от тези усилия Националният изследователски център за морско право на Анкарския университет ръководи създаването на Платформа за морско пространствено планиране на Турция (Türkiye MSP Platform), чиято цел е да представи усилията на страната в тази област в структуриран вид.
Платформата включва актуална информация за проекти, свързани с морското пространствено планиране на Турция, отговорните органи, текущата законодателна инфраструктура и основните елементи на морското пространствено планиране.
Карта на Националния изследователски център за морско право на Анкарския университет на морското пространствено планиране на Турция
Един от най-впечатляващите компоненти на Платформата за морско пространствено планиране на Турция е новата карта, създадена с помощта на отворени източници на данни, споделени от публични институции и частния сектор.
Картата на морското пространствено планиране визуално представя морски дейности, потенциални области на използване и нужди за планиране в турски води. Тя служи като важен ориентир за вземащите решения, изследователите и инвеститорите. Разработването на такава карта бележи конкретна и стратегическа стъпка в процеса на морско пространствено планиране на Турция.
Картата, създадена като академично изследване, не отразява официалната позиция на Турция. Обозначените зони на картата на Националния изследователски център за морско право на Анкарския университет показват зони за изпълнение на проекта и не предполагат държавна юрисдикция.
Все пак Платформата на морското пространствено планиране на Турция функционира не само като инструмент за споделяне на информация, но и като стратегическа платформа, която укрепва сътрудничеството между много заинтересовани страни, свързва академичните среди и практиката и подкрепя изготвянето на политики.
Всички тези усилия отразяват решимостта на Турция да изгради научно своята визия за „Синя родина“ – признавайки икономическия потенциал, екологичната стойност и геополитическото значение на моретата около страната.
Целта на Турция е да разработи холистичен и устойчив модел за управление на своите морски зони, като гарантира опазването и развитието на „Синята родина“ както за настоящите, така и за бъдещите поколения.
Изпълнителният директор на Националния изследователски център за морско право на Анкарския университет Мустафа Баскара разказа пред Анадолската агенция за първото академично проучване на морското пространствено планиране на Турция и подчерта нарастващата световна нужда от морски ресурси.
Баскара обаче предупреди, че увеличеното използване на морето е започнало да застрашава устойчивостта на моретата, морските екосистеми и биоразнообразието.
„Ето защо проучванията на морското пространствено планиране бяха инициирани от ЮНЕСКО с инициативите на Междуправителствената океанографска комисия през 2000 г.“, каза той.
Баскара отбеляза, че ЕС направи морското пространствено планиране задължително за страните членки с директива от 2014 г., а Турция, макар и да не е член, е избрала да осъществи морско пространствено планиране изцяло в рамките на собствения си суверенитет.
Той подчерта, че изследванията и дейностите, ръководени от Националния изследователски център за морско право на Анкарския университет, се основават на екосистемен подход и че Платформата за морско пространствено планиране на Турция обхваща проучвания, проекти и институционални открития, свързани с морското пространствено планиране.
„Жива“ карта
Баскара подчерта, че картата на морското пространствено планиране не е еднократен окончателен продукт, а „жива карта“ – такава, която може да се развива и усъвършенства в съответствие с развиващите се нужди и новооткритите юрисдикции.
Той заяви, че морските нужди на Турция като енергия, риболов и транспорт ще достигнат нови измерения чрез използването на картата на морското пространствено планиране и интегриране със синята икономика.
„Нашата работа в тази област се основава на академични научни данни и е осъществена с помощта на публично достъпни ресурси в координация с публични институции“, каза той.
(Това е новина от деня в Турция, избрана от Анадолската агенция (АА) за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Турция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
Балкани
Александър Вучич обяви, че според доклад на ФБР на протеста на 15 март в Белград не е използвано звуково оръдие

В извънредно обръщение към обществеността сръбският президент Александър Вучич обяви, че според доклад на ФБР на 15 март в Белград не е използвано звуково оръдие на протеста, свикан от студенти, които от месеци блокират над 60 факултета в страната.
В обръщението, излъчено от националната сръбска телевизия РТС, Вучич каза, че според заключенията в доклада на ФБР акустичните устройства на сръбската полиция не са били използвани на 15 март.
Тогава сръбските власти обявиха, че няма доказателства за употреба на звуково оръдие срещу многохилядните демонстранти в столицата.
След като 3000 граждани се свързаха с няколко неправителствени организации в Сърбия, за да съобщят, че са станали свидетели на инцидент по време на протеста на 15 март, който е причинил паника, дезориентация, световъртеж и други оплаквания, различни представители на правителството отрекоха да са използвали и двата вида звуково оръдие, закупено от министерството на вътрешните работи през 2021 г.
По повод твърденията на гражданите вицепремиерът и министър на вътрешните работи Ивица Дачич каза, че американският производител „Genasys“ („Дженесис“) е потвърдил, че продуктът LRAD450XL, който са продали на сръбските власти, не поддържа системата с въздушни или звукови вълни на т.нар. звуково оръдие.
„Какво друго е необходимо, за да спрат лъжите, освен да се твърди, че дори производителите не знаят какво произвеждат и продават“, каза Дачич и допълни, че според него „това е краят на всички лъжи и измами“.
По същото време тогавашния министър-председател Милош Вучевич написа писмо до американските и руските служби с молба да разследват дали е имало употреба на нерегламентирани средства срещу демонстрантите на 15 март.
Социалното напрежение в Сърбия се покачи след трагедията в Нови Сад, където на 1 ноември миналата година загинаха 16 души при рухване на козирката на наскоро ремонтираната жп гара в северния сръбски град.
По този повод нестихващите повече от пет месеца протести, организирани главно от студенти, които блокират над 60 факултета в страната, отправят обвинения в корупция и непотизъм към управляващите и и сръбския президент Александър Вучич.
Заради социалното напрежение двама министри подадоха оставки, но обявиха, че не се чувстват виновни за трагедията в Нови Сад.
Прокуратурата повдигна обвинение срещу 13 души, като един от тях е бившият министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Горан Весич.
Министър-председателят Милош Вучевич също подаде оставка, а от днес страната има ново правителство, начело на което застана непартиен кандидат, лекар по образование.
Проф. д-р Джуро Мацут се появи за първи в публичното пространство през януари, когато взе участие в създаването на надпартийното народно движение в Ягодина (Централна Сърбия), инициирано от президента Александър Вучич.
Днес Вучич поздрави новото правителство и призова всички сръбски граждани да го подкрепят.
„С подкрепата на всеки от нас страната може да бъде освободена от терора, така че хората да се гордеят със страната си“, каза Вучич тази вечер в извънредното си обръщение в ефира по РТС.
Източник: БТА
Балкани
Учение с участието на около 4000 военни, включително от България, ще се състои в Румъния през май

Около 4000 военни и 913 технически средства от Белгия, България, Франция, Италия, Люксембург, Северна Македония, Полша, Португалия и Румъния ще участват в периода 5-23 май в многонационалното учение „Дакийска пролет 2025“ („Dacian Spring 2025“), организирано на територията на Румъния, съобщи Министерството на националната отбрана на страната, цитирано от Аджерпрес.
Според съобщение на министерството учението е планирано и ръководено от Многонационалното дивизионно командване „Югоизток“ (HQ MND-SE) и ще се проведе едновременно в учебните полигони Смърдан, Чинку, Капу Мидия, Богата и Фрекацей.
В „Дакийска пролет 2025“ ще участват структури от всички категории сили на Румънската армия – сухопътни, военновъздушни, военноморски и от киберсферата, заедно със сили от Многонационалната бригада „Югоизток“ и съюзнически контингенти, а целта му е да допринесе за развитието на способността за реакция и оперативната съвместимост между съюзниците.
В рамките на учението за първи път на територията на Румъния ще бъде разположен белгийски маневрен батальон.
Очаква се първите съюзнически сили да влязат в Румъния днес през граничния пункт Нъдлак (на границата с Унгария) и да се насочат по пътната мрежа към полигона Богата в югоизточния окръг Сучава.
За доброто протичане на учението румънските власти заедно със съюзниците от НАТО предприемат всички необходими мерки, за да намалят въздействието върху местните общности и пътния трафик, като придвижването ще се извършва основно през нощта, се посочва в съобщението.
Ученията на НАТО като „Дакийска пролет 2025“ са отбранителни и прозрачни и се осъществяват с пълно спазване на международните задължение на Румъния, отбелязва министерството.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Святпреди 4 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Бизнеспреди 5 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия