Свържете се с нас

Балкани

Наша сънародничка от Стар Бешенов в Румъния участва в симфонична интерпретация на български народни песни

За Елена Дойчева-Драгомир сме ви разказвали и друг път. Българката от Стара Загора вече над 20 години живее и работи в Стар Бешенов, където е най-старата българска общност в Румъния. Там сънародничката ни се занимава предимно с музика и танци. И за тази своя дейност бе номинирана за “Българка на годината” от Изпълнителната агенция за българите в чужбина.

Отскоро Елена е неразделна част от един уникален проект, наречен “ГЛАС” – симфонична интерпретация на българската музика през прочита на младия композитор Денис Арделян, който е банатски българин. Проектът бе представен за първи път с концерт в Деня на банатските българи от Тимишоара, а вече го има и на диск. В новото си „облекло“ българският фолклор ще бъде на музикална сцена и у нас до края на годината. 

Следва интервюто, което Елена Дойчева-Драгомир даде за БТА в Тимишоара.

Елена, как възникна идеята за този проект, който е уникален по рода си?

Първоначалната идея беше на композитора Денис Арделян. Той е банатски българин, мой бивш ученик, но си поддържаме приятелски, работни отношения. Един ден ми сподели, че иска да направи някакви преработки от рода на музиката, както прави Горан Брегович. Но с български фолклор, с български фолклорни песни. И тогава ме попита кое ми е любимо, какво ми харесва, поиска да дам предложения. Изпратих му клипчета, варианти и той сам си ги подбра. След това започна полека-лека да ги разработва, да си прави композиции. Отначало въобще нямах намерение да се включвам в цялата тази работа (смее се), защото все пак е фолклор. Казах, че не знам как ще звучи с едно оперно пеене отгоре. Беше ми малко странно. Но когато някои от песните бяха готови и започна да ми ги изпраща да ги слушам и да си кажа мнението, много ми харесаха. Само инструментално ги чух, но много ми хареса какво се е получило и му казах – “Да знаеш, че се навих. Ще пея, ако искаш”. 

После, освен преработките, каза, че ще се направи допълнителни негови композиции, които ще бъдат само оркестрови, и тогава вече дойде другата идея. Попита ме дали имам някакво любимо стихотворение, на което да напише музика и аз да я изпея. Сетих се за Димчо Дебелянов. Какво по-хубаво за романтик. И като прочетох “Първото писмо”, много ми хареса. И му го пратих.

След това се срещахме два-три пъти, защото той не знае толкова добре българския книжовен език и някои от ударенията на думите не съвпадаха много с мелодията. Трябваше да ги променим тук-там, но в крайна сметка се получи много добре. Мисля, че стана една много красива песен. И за голямо съжаление много трудна (смее се). Така ми я е написал, че на моменти е прекалено ниска, малко ми идва трудно, за да пея долу. После пък изведнъж трябва да кача. Но се получи. А господин (Георги) Наков – депутатът на българското малцинство в румънския парламент, безусловно ни подкрепи.

Как мина концерта в Тимишоара, когато “Глас” бе представен за първи път пред публика?

Беше неочакван фурор. Признавам, че след първата репетиция бях скептична към някои неща. Първата ни репетиция беше в Операта, в една малка зала, нямаше толкова и озвучаване, микрофони, малко беше всичко под стрес. Но на втората репетиция, в залата на Филхармонията в Тимишоара, видях, че ще станат нещата и ще се получи много добре. Радвам се, че залата беше пълна, че успяхме да организираме всички наши банатски българи да дойдат на концерт. Имаше интерес и от румънци, много румънци. 

Кой беше най-емоционалният момент по време на концерта?

“Първото писмо”. Пяла съм и с други оркестри, имала съм честта да участвам и в спектакли, и в концертни изпълнения, но може би за първи път усетих една огромна вълна от енергия, която ме заля от оркестър и диригент. В инструменталния момент, който е между строфите на песента. Получи се невероятно. Настръхвам и сега като се сетя. Невероятна емоция. Усетих ги, че им харесва, че го правят с желание. То си личи – по жеста на диригента, по свиренето. Страхотна емоция.

Вече има и диск на “ГЛАС”. Какво включва, къде ще се разпространява?

Той е в два варианта – има и аудио, има и видео. Качили сме го и в ЮТюб. Може да се гледа и там. Но друго е, когато си го имаш под ръка. Направили сме определени бройки за наши хора, гости, които идват, дискът е като наша визитна картичка, но ако има интерес, ще направим още. Опитваме се, усилено работим и с диригента Константин Илиевски, защото искаме да го извадим в чужбина, да направим едно турне. Дай Боже да стане. И в България предвиждаме концерт. Обичам музиката. Това е животът ми. Каквото и да правя, винаги на всички казвам, и на други колеги, не само на Денис, когато става дума за пеене, аз съм на линия, аз съм там. Ако някой иска, аз съм готова. Няма какво да ме питат “Искаш ли”. Направо ми казват “Трябва да дойдеш да пееш”, аз съм готова. Това ми е най-голямата страст.

Източник: БТА

Балкани

На 26 април започва строителството на мост със символично значение за Румъния и Република Молдова

Официални представители на Румъния, Молдова и Европейския съюз ще присъстват на тържественото начало на строителството на мост на река Прут, който ще свърже Румъния и Република Молдова по така наречената „Магистрала на обединението“, съобщава агенция Аджерпрес.

На 26 април ще бъде даден старт на строежа на моста Унген-Голаещ, част от магистрала А8, наричана в Румъния „Магистрала на обединението“, тъй като свързва румънските градове Търгу Муреш и Яш с граничния град Унген в Република Молдова, откъдето започва национален път R1 до столицата на Молдова Кишинев.

Тържественото начало на строителството ще бъде съпътствано от фестивал под наслов „Мостът на цветята“, като това ще бъде и името на новия мост. Името е избрано, за да припомня за събитията от 1990 г., когато румънци и молдовци се събират символично на бреговете на река Прут и за първи път след Втората световна война е било възможно преминаването на границата между двете страни без документи.

Според молдовските власти движението по новия мост ще бъде пуснато през есента на 2026 г., а завършването на „Магистралата на обединението“ се очаква в периода 2029-2030 г.

Строежът на моста се финансира изцяло с европейски средства чрез Механизма за свързване на Европа, а стойността на проекта надхвърля 30 млн. евро.

Мостът ще бъде магистрален, с дължина 261 метра, и четири платна и тротоар. Проектът включва и изграждането на граничен пункт и паркинг за ТИР-ове и автомобили.

Съпътстващият събитието фестивал ще включва зрелищна въздушна акробатика и демонстрации на парашутисти, представяне на народни занаяти и традиционни храни, вина и бира, както и други продукти от местни производители. Ще има и концерт с популярни изпълнители от Румъния и Република Молдова.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Премиерът на Ирак ще посети Анкара през май за стратегически разговори

Иракският премиер Мохамед Шия ас Судани предстои да посети Анкара в началото на май, за да участва в четвъртата среща на Съвета за стратегическо сътрудничество на високо равнище, съобщава изданието „Тюркийе тудей“.

Посещението се очаква да се фокусира върху засилването на икономическото сътрудничество и инвестиционните връзки, както и разширяването на сътрудничеството в регионалната сигурност.

Визитата идва на фона на интензивните усилия на Анкара за постигане на целта „Турция без терор“ и свързаните с това значителни развития в областта на сигурността, отбелязва изданието.

Очаква се предстоящите разговори да обърнат внимание на текущите усилия в процеса по разоръжаване и разпускане на Кюрдската работническа партия (ПКК), смятана за терористична организация от Турция, ЕС и САЩ, след призива на лидера ѝ Абдуллах Йоджалан за прекратяване на въоръжената дейност.

Анкара приветства решението на Багдад миналата година да определи ПКК като „забранена организация“. Турски официални представители отбелязват също, че иракското правителство наблюдава внимателно резултатите от призива на Йоджалан за разоръжаване на ПКК, която има бази в Северен Ирак.

Очаква се на срещата да бъдат разгледани потенциалните следващи стъпки след очакваното изпълнение на този призив и да бъдат набелязани нови двустранни мерки за засилване на сътрудничеството в областта на сигурността.

Посещението на Ас Судани има за цел също така да задълбочи икономическото сътрудничество и да издигне инвестиционните отношения между Турция и Ирак на нови нива, посочва изданието.

/ПК/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО

Модернизацията и разширяването на 57-а военновъздушна база „Михаил Когълничану“ в окръг Констанца с инвестиция на румънското правителство от над 2,5 млрд. евро ще превърне това място в „регионален стратегически център на НАТО“, способен да приеме до 10 000 румънски и съюзнически военнослужещи, съобщава агенция Аджерпрес, като се позовава на източници от отбраната.

Румънската инвестиция е структурирана за 20 години и ще бъде реализирана на четири етапа, посочва агенцията.

Голяма част от общо 1700 американски военни, дислоцирани в Румъния, са базирани именно в база „Михаил Когълничану“. Присъствието на американските сили на територията на Румъния подсилва регионалната стабилност и обезкуражава външните заплахи, отбелязва Аджерпрес.

Източниците от отбраната заявиха пред агенцията, че всички споразумения между Румъния и САЩ, включително тези, които регламентират американското военно присъствие в страната, са в сила, спазват се и постоянно се адаптират към развоя на ситуацията в сферата на сигурността в региона.

В този смисъл стратегическите съоръжения, разположени във военни бази на румънска територия, като например американските сили, разположени на ротационен принцип в 57-а военновъздушна база „Михаил Когълничану“ или противоракетната система „Иджис Ъшор“, инсталирана в база „Девеселу 99“, която е интегрирана в противоракетната система на НАТО, „са ясно доказателство за съвместния румънско-американски ангажимент към колективната съюзническа сигурност“, заявиха източниците.

Американски и европейски военни източници бяха цитирани наскоро от ЕнБиСи Нюз (NBC News), че представители на Министерството на отбраната на САЩ обмислят изтегляне на близо 10 000 американски войници от Източна Европа, по-специално от Румъния и Полша.

Бившият командир на американските сили в Европа генерал Бен Ходжис заяви преди няколко дни в интервю за Диджи 24, че e възможно американските военни от базата “Михаил Когълничану” да бъдат изтеглени заради стремежа на новата администрация за икономии в бюджета на Пентагона.

Временният президент на Румъния Илие Боложан заяви на пресконференция миналата седмица, че няма дискусия и официална информация, която да потвърди, че администрацията на САЩ обмисля изтегляне на около 10 000 американски войски от Източна Европа, по-точно от Румъния и Полша.

Боложан обаче уточни, че спазването на ангажимента към НАТО не означава, че не може да има определено преразпределение или разместване в рамките на организацията, което по думите му се случва непрекъснато.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 46 минути

Преминаването през граничен пункт „Станке Лсичково“ е през ограничен брой трасета, продължава ремонтът на Дунав мост при Русе

Българияпреди 58 минути

Парламентът ще гласува втория вот на недоверие днес в 14:30 часа

Икономикапреди 58 минути

Публично обсъждане на проекта за общински бюджет ще се проведе днес в Мездра

Българияпреди един час

Общо 73 пожара са потушени в страната през последното денонощие

Бизнеспреди един час

Китай изгражда икономическа крепост срещу натиска на САЩ

Българияпреди един час

Общинският съвет в Луковит ще разгледа доклади за дейността и изразходваните от бюджета средства от народните читалища в общината

Бизнеспреди един час

Ядрената сделка между Тръмп и Иран: Дипломация или нова конфронтация

Българияпреди един час

София е домакин на форума „ЕС среща Балканите“

Икономикапреди един час

Очаква се Европейската централна банка да понижи лихвите си за седми пореден път

Святпреди 2 часа

Нападател с брадва бе застрелян от полицаи в Югозападна Германия

Балканипреди 2 часа

На 26 април започва строителството на мост със символично значение за Румъния и Република Молдова

Обществопреди 2 часа

Велики четвъртък е денят на Тайната вечеря и целувката на Юда

Българияпреди 4 дни

Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София

Святпреди 5 дни

САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата

Бизнеспреди 5 дни

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Балканипреди 4 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Святпреди 5 дни

Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат

Святпреди 4 дни

Тръмп заяви, че преговорите за спиране на войната между Русия и Украйна вървят добре

Политикапреди 4 дни

Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“

Политикапреди 4 дни

Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна

Балканипреди 4 дни

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Балканипреди 4 дни

Жителите на Букурещ празнуват Цветница с панаир на занаятите и с японски вишни

Обществопреди 5 дни

На Бургас му писна да е сезонно летище, заяви кметът Николов

Политикапреди 5 дни

Културата ще загуби пари по ПВУ, каза министър Бачев

Новини