България
Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за доброволчеството

Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. И трите законопроекта имат за цел да създадат правна регламентация на доброволчеството.
В хода на дискусията от „Възраждане“ се обявиха против приемането на подобно законодателство, тъй като то би представлявало държавна намеса в този акт. При гласуването бяха „против“ законопроекта, внесен от Николай Денков от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и се въздържаха от подкрепа на законопроектите, внесени от „БСП-Обединена левица“ и ГЕРБ-СДС.
В хода на дискусията вносителите и на трите законопроекта призоваха за подкрепата им на първо четене, за да може между двете четения на законопроектите да бъде създадена работна група, която да предложи на второ четене най-добрите текстове.
Законопроектът с вносител Атанас Зафиров и група народни представители от „БСП-Обединена левица“ бе подкрепен с 145 гласа „за“, 22 бяха гласовете „против“, а 30 народни представители се въздържаха.
В мотивите към законопроекта е записано, че с него се въвежда легална дефиниция за „доброволческа дейност“ и се предвижда изричната забрана за използването на доброволчеството като заместител на трудово правоотношение. Регламентират се видовете доброволчество, като се дава дефиниция за краткосрочно, дългосрочно и корпоративно доброволчество. Уреждат се правата и задълженията както на доброволците, така и на лицата, организиращи доброволческа дейност. В законопроекта се урежда статутът на доброволците. При извършване на доброволческа дейност от малолетни и непълнолетни лица се въвежда изрично изискване за съобразяване на дейността с възрастта на лицата, както и с техните физически и психически възможности. Предвижда се минималната възраст за доброволци, извършващи дългосрочна доброволческа дейност, да е 16 години. Предвиждат се задължения за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, екипировка във връзка с изпълнението на доброволческата дейност, провеждане на инструктаж и обучения, сключване на застраховка в полза на доброволеца, както и задължение за възстановяване на действително направените от доброволеца разходи. В случаите на дългосрочна доброволческа дейност законопроектът предвижда задължително сключване на писмен договор. Предвижда се и създаването на Национален регистър на доброволците, както и списък на лицата, организиращи доброволческа дейност, които следва да бъдат водени и поддържани от Министерството на труда и социалната политика.
Вторият законопроект бе гласуван със 127 гласа „за“, 72 гласа „против“ и с двама въздържали се и е с вносител Николай Денков и група народни представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“. Денков представи законопроекта в становище по вносител. Той отбеляза, че законът е структуриран в шест глави, като са разписани внимателно ценностите и принципите, правата и задълженията, както на доброволците, така и на организаторите на доброволческа дейност. Той посочи, че организаторите на доброволческа дейност трябва да застраховат доброволците по подходящ начин. Предвидено и сключването на договор за доброволчество, както и удостоверителни документи за доброволчество. Николай Денков посочи, че политиката по насърчаване на доброволчеството следва да се реализира от Министерския съвет с помощта на Съвета за развитие на гражданското общество. Разписани са правилата и задълженията както на доброволците, така и на организаторите на доброволчески дейности. Едно от задълженията на организаторите на доброволчески дейности е да застраховат доброволците срещу злополука при и по повод изпълнението на доброволческата дейност, когато тя се осъществява при условия, вредни за живота и здравето на доброволеца, и във всеки друг случай, когато това е уговорено между организатора и доброволеца. В мотивите към законопроекта, внесен от ПП-ДБ, се отбелязва като новост реализирането на принципа на приобщаващото доброволчество чрез въвеждането на задължение за организаторите на доброволческите дейности да създават ефективна процедура за подбор на доброволци, която да позволява включването на различни групи доброволци и да насърчава доброволчеството от социално изключени групи.
Третият приет законопроект е с вносител Деница Сачева и група народни представители от ГЕРБ-СДС. Той бе гласуван със 155 гласа „за“, 21 – „против“ и 30 – „въздържал се“. В мотивите към законопроекта се посочва, че той цели ясно да се определи и стимулира доброволческата дейност, както и да се регламентират основните принципи на доброволческата дейност. Въведени са съответните разпоредби, които предвиждат участието на доброволци – български граждани, доброволци – гражданин на държава членка на Европейския съюз, и доброволци – граждани на трети страни. Създават се необходимите предпоставки за определяне на техния правен статус. Определят се правата и задълженията на доброволците, както и на организациите, осъществяващи организирана доброволческа дейност. Определят се организациите, които имат правото да осъществяват такава дейност – юридически лица с нестопанска цел, читалища, вероизповедания, регистрирани на територията на Република България по реда на Закона за вероизповеданията, здравни, лечебни, социални, образователни, екологични, научни, културни заведения на бюджетна издръжка, органи на държавната власт и местното самоуправление, както и международни организации. Въвежда се задължение за тези организации да създадат необходимите условия за осигуряване живота и здравето на доброволците при извършване на доброволческа дейност, както и задължение за спазване на минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд.
В определени случаи се предвижда застраховане на доброволеца срещу злополука или за вреди, причинени от него на трети лица. Уредени са отношенията, свързани с обучения и квалификация на доброволците. Предвидено е възстановяване на действително направените разходи от доброволеца при или по повод извършването на доброволческата дейност. Предвидена е и възможност доброволческите организации да поемат здравноосигурителните вноски на доброволците, в случай че те не са осигурени на друго основание, посочено в Закона за здравното осигуряване. Определен е редът за водене на регистър на доброволците от доброволческите организации.
В хода на разискванията Михаил Митов от ГЕРБ-СДС заяви, че България е единствената държава в Европейския съюз, която няма закон за доброволчеството, въпреки че над 100 хиляди български граждани ежегодно извършват тази дейност. Той настоя, че доброволческите организации трябва да бъдат стимулирани, за да създават устойчиви общности.
Източник: БТА
България
Променя се организацията на движение на градския транспорт в София за великденските празници

Променя се организацията на движение на градския транспорт за великденските празници, съобщиха от пресцентъра на Столичната община.
В нощта на 19 срещу 20 април линии на обществения транспорт ще се движат по разписания с удължено работно време до 1:30 ч.
До 21 април и от 1 до 6 май автобусна линия № 61 ще работи по действащото делнично разписание.
От служители на Областната дирекция на МВР-София и Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“-София са извършени съвместни проверки на местата, където предстои провеждането на религиозни мероприятия, съобщиха от областната полиция.
Създадена е нужната организация за опазване на обществения ред и засилено полицейско присъствие в районите около тези обекти. С оглед очаквания интензивен пътникопоток преди, по време, и след празниците засилено полицейско присъствие е предвидено в районите на автогари и жп гари. Завишен ще бъде контролът при транспортирането, употребата и съхранението на взривни вещества, огнестрелно оръжие, боеприпаси и пиротехнически средства, с цел недопускане на инциденти.
/МК/
Източник: БТА
България
Общинският приют за безстопанствени кучета е поставен под карантина заради болестта гана

Общинският приют за безстопанствени кучета в Перник е поставен под карантина заради болестта гана, съобщават доброволците във фейсбук страницата „Доброволци към Общински приют – гр. Перник“.
Карантината ще продължи поне до 1 май. Оттам допълват, че болестта се разпространява изключително бързо, особено сред неваксинирани и млади животни.
Заразата е тръгнала от улично куче, което е било прибрано.
Доброволците се обръщат и към собствениците на домашни любимци да бъдат внимателни, тъй като вероятността да бъде заразено кучето им по време на разходка е голяма, ако не е воден стриктен ваксинационен календар.
В публикацията си, доброволците отбелязват, че Общината осигурява само ваксини срещу бяс, но благодарение на усилията на екипа, животните в Перник се имунизират и с поливалентни ваксини. В Общинския приют веднага е започнала кампания за реваксинация, но инжекциите са недостатъчни за всички. Оттам призоваха за помощ от дарители, които да спомогнат за закупуването на повече ваксини за превенция срещу заразата.
Доброволците съобщават за 170 приютени кучета, сред тях има майки с 11 бебета, както и много възрастни, несоциални или новопостъпили животни.
/МК/
Източник: БТА
България
Нов протест, наречен „На кафе“, се проведе на незаработилия граничен пункт Рудозем – Ксанти

Нов протест, наречен „На кафе“, се проведе на незаработилия граничен пункт Рудозем – Ксанти. Десетки жители на пограничните населени села се събраха да изразят за пореден път недоволството си от поставените заграждения на пътя, водещ към Гърция. Хората се отзоваха на поканата на Тодор Батков-син, който заяви, че няма да отстъпи нито една крачка назад, докато пътят не бъде отворен.
„Неслучайно се събираме днес, на Разпети петък – най-тъжният ден в годината, в който е разпънат Иисус Христос, за да плати чужди грехове. На нас ни е омръзнало да плащаме греховете на гръцкото и на българското управление, защото не само българският народ страда, но и гръцкият народ“, каза по мегафона Батков-син.
На протеста присъстваха и лидерът на ПП „Възраждане“ Костадин Костадинов и Дияна Русинова – председател на Европейски център за транспортни политики и Илия Зюмбилев – председател на БЗНС, които заедно с Батков посетиха свлачището в гръцка територия, заради което пътят все още стои затворен.
Костадин Костадинов заяви, че Гърция е издигнала незаконно една бетонна стена между себе си и България, и вижда едно миниатюрно копие на Берлинската стена. „Ако гърците го правят, за да могат да търгуват с България и да ни изнудват за водите на река Арда, големият проблем е защо България не заявява това и защо не използва позициите, които има в Европейския съюз и не се потърси контакт с Европейската комисия и с комисаря по транспорта“, посочи той. Костадинов допълни, че от „Възраждане“ са потърсили контакт с европейския комисар по транспорта, а отговорът е бил, че трябва да се направи това официално от българската държава и припомни, че споразумението за отварянето на границата при Рудозем е подписано преди 29 г. Относно свлачището на територията на Гърция, лидерът на „Възраждане“ заяви, че ако в България се затваряха пътища заради такива свлачища, Смолянска област щеше да бъде изцяло с парализирана инфраструктура.
И според Диана Русинова има доста по-опасни участъци в страната ни, които не са обезопасени и покрай тях движението не е спряно. „Това не е причина, от гледна точка на транспорт, да бъде възпрепятствано свободното придвижване на хора, стоки и капитали, каквато е идеята на Европейския съюз. Транспортната система на Европа е кръвоносната система на Европа и всеки един такъв изкуствен байпас води след себе си едни проблеми“, посочи тя. Русинова даде за пример прекомерното натоварване на Маказа, където всяка година загиват хора и е добро решение да се разтовари трафикът там.
В знак на протест живеещите в пограничния район запалиха факли с цветовете на българското знаме и заявиха, че в най-скоро време ще блокират участък от републиканската пътна мрежа.
Източник: БТА
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 7 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 7 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 7 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 6 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 6 дни
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“