България
Народни обичаи и традиции бяха пресъздадени в Петрич

Народни обичаи и традиции бяха пресъздадени в Петрич. Градът е домакин на първото издание на фестивала „Традиции и занаяти“. Проявата, която привлече над сто участници, се организира от фондация „Проект Бранище“ с подкрепата на община Петрич и е част от празничната програма за отбелязването на Деня на Петрич – 6 май. Компонентите на фестивала бяха два – докато на сцената се представяше музикалната програма, в 10 специално обособени шатри имаше работилници, свързани с местни занаяти и обичаи.
В празника участва Исторически музей – Петрич, откъдето зарадваха децата с археологическа работилница за изработване на монети от Хераклея Синтика на открито. Дирекция на природния парк „Беласица“ организира образователни занимания за деца и подрастващи, свързани с планина Беласица. Включиха се и учебни заведения от община Петрич, а участниците от Професионалната гимназия по икономика и туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ показаха как се бие мляко, как се прави мътеница, как се бие ориз, както и традициите на село Габрене, свързани с тъкане. Народно читалище „Яне Сандански“, село Генерал Тодоров показа работилница за чепкане на вълна. Докато пееха народни песни, баби от селото показаха как се „чепка“ вълна, как се преде, как се „влачи“ вълна. Процесът, свързан с обработката на вълна, завърши с плетене на елек.
Обособена беше и работилница за восъчни изделия, в рамките на която гостите на фестивала се запознаха с процеса по добиване на мед. В работилница за тахани посетителите видяха различни видове тахани и се запознаха с начина на тяхното приготвяне. В проявата се включи и сдружение „Русалии“, които показаха автентични шапки, цървули и различни оръжия.
Гости на събитието бяха младежи от Чирпан, които бяха посрещнати от Център за подкрепа и личностно развитие Общински детски комплекс – Петрич с вкусни гозби по народни рецепти от Петрич, сред които краишник, баклава, бюрек и сиропирани розички. Читалище „Братя Миладинови“ показа на посетителите красиви ръчно изработени народни носии, които впечатлиха с прецизна изработка и внимание към всеки детайл.
Гостите от Чирпан също се включиха във фестивала като представиха лавандулата и занаятите, свързани с нейната преработка. Фестивалът „Традиции и занаяти“ се реализира за първи път в рамките на проект „Гласът на младите българи“, който е финансиран от Министерството на младежта и спорта, и се осъществява с подкрепата на Община Петрич. Фестивалът има за цел не само да съхрани, но и да популяризира богатото културно наследство на България, особено сред младите поколения, казаха организаторите. Целта ни е да го разширим на областно и национално ниво, каза за БТА Кристина Ръжданова – председател на фондация „Проект Бранище“ и организатор на проявата. Тя изрази надежда форматът да бъде успешен, за да се превърне фестивалът в част от културния живот на общината.
Източник: БТА
България
Град Гоце Делчев отбеляза 122 години от гибелта на своя патрон

С възпоменателна церемония в центъра на град Гоце Делчев беше отбелязана 122-рата годишнина от гибелта на революционера Гоце Делчев. Събитието започна със заупокойна молитва в храм „Св. св. Кирил и Методий“, отслужена от Неврокопския митрополит Серафим.
След службата, пред паметника на Гоце Делчев бяха поднесени венци и цветя в знак на почит и уважение към героичното му дело. В церемонията се включиха представители на местната власт, политически партии, държавни институции, училища и културни организации.
Събитието е част от ежегодните инициативи, с които градът отдава почит към делото и личността на революционера, чието име носи града ни, казаха от Община Гоце Делчев.
Програмата продължи с изпълнения на Неврокопския ансамбъл за народни песни и танци, който представи възпоменателни песни, посветени на живота и героизма на патрона на града. По време на церемонията водещата Лилия Герова напомни за величието на Гоце Делчев. „Македония е земя на мъже герои. Един от тези мъже се извисява над всички както снежнобелия връх на Елтепе (Вихрен) се издига над тъмно сивите гранитни стени на Пирин. Един мъж, чието име е станало синоним на свободата на Македония. За млади и стари, за бедни и богати – за тях презимето Делчев е излишно. В Македония има само един Гоце, както във вселената има много звезди, но само едно Слънце“, каза тя.
Георги Николов Делчев – Гоце Делчев е роден на 4 февруари 1872 г. Той е деец на националноосвободителното движение на българите в Македония и Одринско, идеолог и организатор на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО), пише в информация от отдел „Справочна“ на БТА. През 1894 г. Гоце Делчев заедно с Дамян Груев създават организационни комитети, укрепват съществуващите, събират средства за въоръжена борба за освобождението на Македония и Одринска Тракия, останали след Освобождението на България (1878 г.) в пределите на Османската империя съгласно Берлинския договор (13 юли 1878 г.). На Солунския конгрес на ВМОРО (1896 г.) Гоце Делчев участва в изработването на организационните принципи, устава и правилника на организацията. В края на 1896 г. заедно с Гьорче Петров е определен за задграничен представител на ВМОРО в София. След провала на революционната организация (1897 г.) създава, организира и ръководи четническия институт на ВМОРО в Княжество България (1898-1899 г.), като изгражда чети, които водят революционна пропаганда в селата, с цел да бъдат основни ядра на въоръжено въстание. Гоце Делчев е убит през 1903 г. при с. Баница в сражение с турската войска, съобщава още отдел „Справочна“ на БТА.
Източник: БТА
България
Фестивалът „Да пуснем корени в Златоград“ се състоя на връх Костадин на границата край Златоград

Екорок фестивал „Да пуснем корени в Златоград“ се проведе на вр. Костадин край параклис „Св. св. Константин и Елена“ и бившия граничен пункт край Златоград. Празникът е заключително събитие от проекта „Дигиталните професии – новата възможност за запазване и завръщане на младите хора в малките населени места“.
Смятаме, че това е една много добра възможност младите хора да се върнат в своя роден край, каза пред БТА Ралица Маринова – ръководител на проекта. Тя посочи, че мястото е избрано неслучайно, за да покаже, че има прекрасна природа и младите хора напускат родните места, за да търсят по-добри възможности в големия град. Всички обучители в практическите курсове по проекта са млади хора от града, които са учили някаква дигитална професия и в момента работят в Златоград и са пример, че реално е възможно да живееш в родния град, да имаш добра работа и да си до близките.
Йосиф Кехайов добави, че също е от примерите как можеш да продължиш професионалната си дейност от малкия роден край. Той сподели, че около 20-ина години е работил в София и е убеден, че щом е успял и младите хора ще успеят, стига да имат желание за това.
Единайсетокласничката в Средно училище „Антим I“ Йордана Кундева е участвала в курсове по дигитален маркетинг, бизнес английски и управление на проекти и се е научила да пише проекти. „С нашите обучители имахме практически обучения и възможност да работим в реална среда“, посочи тя.
На фестивала бяха продаваха произведения, изработени в арт работилниците, а каузата е подновяване на екопътека „Делю хайдутин“. На фона на изпълненията на рок група “Златогрод“ се проведоха турнир по шах и еко игри за деца и родители.
/РИ/
Източник: БТА
България
Няма нефтени разливи на плажовете в Поморие, съобщиха от Общината

Няма нефтени разливи на плажовете в Поморие, съобщиха от пресцентъра на Общината, след появила се информация, че „плажната ивица на Поморие е залята с нефтени петна“.
От Общината заявиха, че около 11:15 ч. вчера на телефон 112 е получен сигнал от плажна ивица „Косата.“ Сигналът е насочен към екип на Обществен ред, който установява наличие на малки нефтени топчета, изхвърлени от морето и разтопени от слънцето. Не се установява разлив, замърсяване или бедствие. Сигналът, както и информацията от извършената проверка, са подадени и към Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите (РИОСВ)- Бургас.
БТА припомня ,че на 21 февруари т.г. около 40 чувала с парчета мазут бяха събрани от ивицата на плаж „Харманите“ в Созопол. Проверка на плажа бе извършена предния ден от РИОСВ и Басейнова дирекция „Черноморски район“ – Варна, след сигнал на граждани за наличие на мазутни петна по брега.
/РИ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 4 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Спортпреди 1 седмица
Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 6 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Святпреди 1 седмица
Световни лидери и монарси ще присъстват на днешното погребение на папа Франциск; премиерът Росен Желязков е начело на българската делегация
-
Святпреди 1 седмица
Доналд Тръмп заяви, че може да се прибегне до налагането на нови санкции срещу Русия заради продължаващите ѝ удари по Украйна