Свържете се с нас

Балкани

Народен митинг под надслов „Не даваме Сърбия“ се провежда в Белград и ще продължи до неделя

Народен митинг под надслов „Не даваме Сърбия“ се провежда тази вечер пред сградата на парламента в Белград и ще продължи до неделя, съобщават сръбските медии. Събитието е организирано от Движението за народ и държава на президента Александър Вучич и ще продължи до неделя, 13 април.

Сръбският президент покани във вторник всички сърби да се присъединят тази събота за кулминацията на митинга пред парламента в Белград, за да определят заедно искания, които съответстват на Конституцията и волята на обществото.

Вучич отбеляза в интервю за сръбската телевизия „Пинк“ днес, че на централния митинг в събота ще бъде определена политическата сцена в следващия период, както и животът на гражданите до 2031 г. или дори до 2035 г.

„Сега трябва да се направи план до 2035 г. Това трябва да е план за действие, а не само празни и хубави думи, а да се знае точно какво очакваме, какво правим, как ще получим заплати до този период над 2000 евро, как средните пенсии ще надминат 1000 евро, да видим кои методи на действие, техники (ще използваме), с какво ще привличаме нови инвеститори“, отбеляза той.

Сръбският премиер в оставка Милош Вучевич посочи, че се очаква на митинга да бъдат дефинирани изискванията за запазване на държавата, „за да дойде Сърбия на себе си“.

„На централното събитие ще дефинираме изискванията за отблокиране на всички блокади, насилие, обиди, да се спре с лъжите и триковете, с които сме бомбардирани в продължение на пет месеца и половина най-вече заради трагедията на жп гарата в Нови Сад, а всички осъзнаваме, че (протестите) вече нямат общо с това, а става въпрос за чиста политическа конотация“, заяви Вучевич, цитиран от ТАНЮГ.

Студенти, подкрепяни от учители, фермери и работници, протестират в Сърбия от ноември, когато падна козирката на жп гарата в северния сръбски град Нови Сад, вследствие на което загинаха 16 души. Протестиращите смятат, че до трагедията се е стигнало заради корупционни практики и непотизъм, довели до некачествен ремонт на гарата. Бетонният навес беше част от сграда на гарата, която беше реновирана два пъти през последните години като част от инфраструктурна сделка с китайски компании. 

Народният митинг, или събор, се явява контрапротест на организираните досега от студентите. Сърби от цялата страна, както и косовски сърби, които тръгнаха в понеделник пеша от Северно Косово, пристигнаха в Белград, за да присъстват на събитието. 

Председателката на сръбския парламент Ана Бърнабич обяви, че е планирано опъване на знаме с дължина 200 метра, което да символизира „заедността“.

„Не сме съгласни с разделението. Знамето ще бъде опънато и в чест на сърбите от Косово и Метохия, които идват пеша към Белград. Най-вероятно знамето ще бъде опънато пред правителството. Тук ще бъде и президентът Александър Вучич, който ще опъне заедно с народа знамето. Освен това ще има и 162 знамена на общините, за да покажем, че ни стига толкова разделение“, посочи Бърнабич в интервю за сръбската национална телевизия РТС.

Очаква се градският транспорт в Белград да се движи по изменен маршрут и режим докато трае митингът.

Източник: БТА

Балкани

Румъния е отпуснала 587 милиона долара помощ за развитие през 2024 г.

Румъния е отпуснала миналата година официална помощ за развитие в размер на 587 милиона долара, което е най-високата сума до момента, съобщи Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, цитирана от румънското Министерство на външните работи, предаде Аджерпрес.

В сравнение с 2023 г. размерът на помощта за развитие, отпусната от Румъния, е нараснал с 14 процента.

Основен бенефициент на румънската помощ за развитие през миналата година е била Република Молдова – 76,6 милиона долара. Осъществените дейности са допринесли за укрепването на институционалния капацитет на Република Молдова с оглед на процеса по присъединяване към ЕС, както и в усилията за преодоляване на последиците от агресията на Русия в Украйна, отбелязва Аджерпрес.

Постоянното сътрудничество на Румъния с Украйна, страните от Западните Балкани, Африка и Близкия изток е продължило и през 2024 г. в съответствие с целите на Многогодишната стратегическа програма за международно сътрудничество за развитие и хуманитарна помощ 2024-2027 г., посочва агенцията.

Румъния е участвала в усилията за смекчаване на последиците от хуманитарната криза в ивицата Газа, действайки в тясно сътрудническо със своите международни партньори за евакуация и предоставяне на медицинско лечение за цивилни палестинци в болници в Румъния, информира още Аджерпрес.

/МИД/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Голям фотографски архив от Албания стана част от Международния регистър на ЮНЕСКО „Паметта на света”

Архивът от негативи, предмети и документи на италианския фотограф Пиетро Маруби, който е основател на първото албанско фотостудио „Маруби“ (1856-1959 г.) в северния албански град Шкодра, и приелия фамилията му помощник Кел Маруби стана част от Международния регистър на ЮНЕСКО „Паметта на света”, предаде АТА.

Новината беше съобщена от министъра на икономиката, културата и иновациите на Албания Бленди Гонджя, който определи включването на архива „Маруби“ в регистъра на ЮНЕСКО като исторически момент за албанската култура.

„Едно от най-ценните богатства на нашата национална памет вече е обявено за световно наследство!“, написа Гонджя в социалните мрежи.

Той допълни, че това не е просто оценка за приноса на династията Маруби, която е поставила основите на албанската фотография, но също така и изключителна оценка за Шкодра – градът, който е дал живот на изкуството, културата и паметта на една нация.

Директорът на Националния музей на фотографията „Маруби“ в Шкодра Лучиан Бедани каза, че „това е страхотна новина за албанското културно наследство и уникалния принос, който династията Маруби има към световната история на фотографията“.

„Исторически момент и за албанското изкуство и голяма крачка напред за приноса, който Шкодра е дала към културата в Албания. Сега тя ще има своя отпечатък и върху световната култура. Благодаря на всички сътрудници, които направиха възможно това историческо постижение за албанското културно наследство“, подчерта той.

Регистърът на ЮНЕСКО „Паметта на света“ има за цел да запази и популяризира най-важните документи от човешката история по целия свят, отбелязва АТА.

Под закрилата на ЮНЕСКО – в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството – са също албанският „Танц от Тропоя“, албанската носия джублета, трансхуманното пастирство (заедно с други страни), както и античният град Бутринт, градовете Берат и Гирокастра и певческата традиция изополифония.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Ердоган критикува Израел за офанзивата в Газа и призова за глобални действия

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган осъди остро днес военните атаки на Израел в Газа, като обвини израелското правителство в извършване на „безразборни кланета“ срещу палестинци и разкритикува мълчанието на международната общност, предаде Анадолската агенция.

„В състояние на пълна лудост израелското правителство коли палестинци без никакви разграничения“, каза Ердоган по време на среща на група парламентаристи в подкрепа на Палестина в Истанбул, визирайки големия брой на жертвите в Газа.

Ердоган заяви на срещата, че групата парламенти са се събрали, за да дадат глас на Палестина, която е била люлка на много цивилизации. Той допълни, че днес те са се обединили не само за да подкрепят една земя и народа ѝ, но и да защитават справедливостта, мира и съпротивата.

Турският президент изрази надежда, че срещата и взетите от нея решения ще бъдат от полза за Палестина и изказа специални благодарности към всички парламентаристи, които виждат палестинската кауза като своя и я подкрепят.

„Наред с всичко това, палестинската кауза е в основата си борба да бъдеш човек и да останеш човек. Това е въпрос не само за мюсюлманите, но и за всеки съвестен човек. Разбира се, тази кауза надхвърля политиката – това е въпрос на съвест“, каза той.

В продължение на месеци „глобалните медии и защитниците на правата на човека стояха мълчаливо“, докато журналисти и деца бяха убивани, добави той.

Като обвини западните страни, че имат двойни стандарти, Ердоган заяви: „При най-малкия инцидент те са бързи в налагането на санкции. Но аз питам къде са те срещу Израел?“

Президентът каза, че близо 60 000 палестинци са били „брутално убити“ от 7 октомври 2023 г., повечето от тях жени и деца, и предупреди, че „всяко предложение, което се стреми да изгони палестинците от земята, на която са живели от хиляди години, няма стойност за нас“.

Ердоган подчерта, че палестинската кауза е „борба за достойнство“ и застъпване за „хуманност, мир и справедливост“, като призова обществото, което „претърпя геноцид преди 75 години“, да надигне глас и да каже на лидерите си да „спрат“, като имаше предвид Холокоста.

Той обвини онези, които мълчат за смъртните случаи в Газа, в опит да „нормализират геноцида“, като определят палестинската съпротива като „тероризъм“.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 54 минути

Румъния е отпуснала 587 милиона долара помощ за развитие през 2024 г.

Спортпреди 56 минути

„Равенството ни устройваше, но моите играчи искаха да спечелят този мач“, заяви наставникът на Берое Хосу Урибе

Спортпреди 59 минути

Мениджърът на Арсенал Микел Артета обеща, че тимът ще се опита да отложи празненствата на Ливърпул във Висшата лига

Святпреди един час

САЩ публикуваха 10 000 страници с документи, свързани с убийството на Робърт Ф. Кенеди

Българияпреди един час

Общинският приют за безстопанствени кучета е поставен под карантина заради болестта гана

Спортпреди един час

„Трябва да сме доволни от равенството“, каза треньорът на Черно море Илиан Илиев

Българияпреди един час

Нов протест, наречен „На кафе“, се проведе на незаработилия граничен пункт Рудозем – Ксанти

Спортпреди един час

Монтана 2003 спечели титлата в женското баскетболно първенство след триумф в серията срещу Берое

Спортпреди един час

Монтана 2003 е новият шампион на България по баскетбол за жени

Обществопреди един час

Патриархът отслужва Опело Христово: След смъртта на Христос храмовата завеса се скъсва, слънцето се скрива

Спортпреди един час

Карлос Алкарас ще играе срещу Артюр Фис на полуфиналите на турнира по тенис в Барселона

Балканипреди един час

Голям фотографски архив от Албания стана част от Международния регистър на ЮНЕСКО „Паметта на света”

Българияпреди 5 дни

Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес

Икономикапреди 4 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Бизнеспреди 4 дни

Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп

Политикапреди 4 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 4 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Политикапреди 4 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Политикапреди 4 дни

КЗД повторно осъди Костадинов за реч на омразата във Фейсбук

Политикапреди 4 дни

Киселова за войната по пътищата: Само с промени в закона няма да стане

Балканипреди 4 дни

ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС

Обществопреди 3 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Бизнеспреди 3 дни

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Обществопреди 3 дни

10 лева на час за паркиране в Пловдив, въвеждат зони с ограничен достъп

Новини