Свържете се с нас

Икономика

Нарастващият български публичен дълг не се използва за инвестиции, посочи евродепутатът Радан Кънев на дискусия в София

Политиката на България да не използва публичен дълг за инвестиции в посока развитие и модернизация на индустрията е грешна. Това посочи евродепутатът Радан Кънев, член на Комисията по околна среда в Европейския парламент (ЕНП), по време на дискусия на тема „Пактът за чиста промишленост: баланс между стремежа на Европа към устойчивост и пазарните реалности“. Събитието, което е организирано от Бюрото на Европейския парламент в България, се провежда в столичния хотел „Хаят Риджънси“.

По думите му в контекста на Зелената сделка на Европейския съюз на национално ниво България е трябвало още в периода 2019-2020 година активно да работи за технологични иновации чрез мащабни инвестиции в изследвания и технологии.

Кънев посочи, че дори и това да звучи нереалистично за някои, една държава е толкова успешна, колкото големи са амбициите ѝ. Според него България трябва да преосмисли политиката си да не инвестира публичен дълг в посока развитие на индустрията у нас.

„Нарастването на българския публичен дълг, който все още е на много ниско ниво, няма инвестиционнен заряд в себе си. Аз не смятам, че поддържането на външен дълг в рамките на 15 или 18 процента е някакво вселенско благо. Ако видим как се развиха държавите, които през последните 20 години имат икономически ръст – те инвестираха публичен дълг“, каза Кънев.

„Към момента България категорично се въздържа от това и смятам че това е погрешна политика“, посочи евродепутатът.

Според Радан Кънев, Пактът за чиста промишленост не може да бъде разглеждан извън голямата рамка на Зелената сделка, тъй като това е едно естествено продължения и до голяма степен би следвало да бъде естествена корекция на събитията около ковид пандемията.

По думите на Кънев в резултат на събитията около непредвидената пандемия Зелената сделка е изгубила първоначалния си смисъл, тъй като по същество е трябвало да представлява мащабен план за публични инвестиции, който залага на чистите технологии като двигател на един нов растеж.

Според него мащабните публични инвестиции не са се случили, тъй като парите са отишли не в индустрията, а в правителствата.

„В крайна сметка сделката придоби доста перверзен вид – на индустрията бяха поствени много тежки условия за декарбонизация, бих казал някои от тях нереалистично тежки, а парите бяха дадени не на индустрията, а на правителствата“, каза Кънев.

В резултат на тези събития най-големите европейски компанни са поискали от Европейската комисия четири основни неща – опростени административни прецедури и разрешителни, публични инвестиции, политика за защита на европейската индустрия в рамките на международната търговия и достъпни цени на енергията, обясни Кънев.

Според него новите политики на ЕК като Компас за конкурентоспособност, Пактът за чиста промишленост и план за действие за достъпна енергия са продължение на Зелената сделка. По думите на Кънев обаче тези документи подсказват, че мащабните публични инвестиции навярно няма да се състоят.

По отношение на трудностите, които европейската индустрия изпитва с разрешителните режими, към момента няма предложение. Не е случайно че няма предложение, защото огромна част от проблемите са на национално ниво, добави Кънев.

По отношение на бъдещето на въглищните централи в България в контекста на декаронизацията, Кънев посочи, че според него определени ресурси трябва да бъдат поддържани като резерв.

В рамките на дискусията икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика посочи, че поставянето на секторни цели в рамките на ЕС, като забрана на автомобилите с вътрешно горене например, не изглежда разумна.

Според него търговията с въглеродни емисии е добър механизъм, който може да помогне на ЕС да постигне целите си за въглеродна неутралност, тъй като поставя обща рамка и правила за всички, за разлика от някои секторни цели.

По думите му, ако бъдат забранени автомобилите с вътрешно горене, тези емисии ще се пренесат в други сектори, тъй като заложената цел за декарбонизация остава същата.

Икономистът изрази мнение, че се наблюдава същият подход при определянето на бъдещето на енергетиката, тъй като, ако чисто регулаторно се посочи, че е необходимо производство на повече слънчева или вятърна енергия, то директно се посочват победителите и губещите.

Трябва да има поле за всички да се състезават, а не да посочваме кой е победител и кой губещ, добави той.

Целта на Пакта за чиста промишленост очертава конкретни действия за превръщане на декарбонизацията в двигател на растеж за европейските промишлени отрасли. Това включва понижаване на цените на енергията и създаване на качествени работни места и на необходимите условия за просперитет на предприятията, става известно от сайта на Европейската комисия.

Източник: БТА

Икономика

Инж. Георги Георгиев е назначен за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър

Със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) от днес е назначен инж. Георги Георгиев, съобщиха от Министерството.

Георги Георгиев е инженер по геодезия. Завършил е Университета по архитектура, строителство и геодезия с магистърска степен. От началото на кариерата си работи в сферата на геодезията, кадастъра, устройственото планиране и инвестиционното проектиране. Участвал е в изработването на специализирани карти и кадастрални планове на населени места, подробни и специализирани устройствени планове, инвестиционни проекти. В периода 2016-2024 г. е бил началник на отдел „Геодезически и кадастрални дейности“ в Направление „Архитектура и градоустройство“, както и председател на Общинския експертен съвет по устройство на територията на Столична община за разглеждане проекти, свързани с геодезическите и кадастрални дейности.

През месец септември 2024 г. инж. Георгиев е назначен за директор на дирекция „Информационни технологии и пространствени данни“ на АГКК. През това време е ръководил реализирането на един от най-големите проекти на Агенцията – „Развитие на специализираните информационни системи за пространствени данни на АГКК“, в резултат на който е внедрена новата кадастрално-информационна административна система.

Основни приоритети в работата на инж. Георгиев ще бъдат ускоряване на процедурите по създаване на кадастрални карти и регистри за територията на страната; изменение на ЗКИР и подзаконовите актове с цел оптимизация на процесите и намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса; подобряване на административното обслужване и изпълнение на кадастралните услуги в нормативните срокове, както и автоматизация на връзката с Имотния регистър.

През септември 2024 г. със заповед на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството тогава инж. Виолета Коритарова за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър бе назначен инж. Милен Димиев. „Трябва да докажем, че АГКК може да бъде отново една от институциите, предлагаща най-добрите електронни услуги“, каза министър Коритарова при представянето на новия директор пред екипа на агенцията, цитирана от пресцентъра на ведомството тогава. 

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Уолстрийт отвори разнопосочно на фона на несигурността около търговските отношения с Китай

Основните индекси на Нюйоркската фондова борса отчетоха спад в началото на днешната търговия, като инвеститорите следят противоречивите коментари на американския президент Доналд Тръмп и Пекин за развитието на търговската война САЩ – Китай, предаде Ройтерс.

Прoмишленият индекс Dow Jones Industrial Average спадна с 47,7 пункта или 0,12 на сто до 40 045,73 пункта.

По-широкият S&P 500 нарасна с 5 пункта или 0,09 на сто до 5489,73 пункта, а индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq Composite – с 16,1 пункта или 0,09 на сто до 17 182,112 пункта. 

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

В Плевен се проведе обществено обсъждане на общинския проектобюджет за 2025 г.

Обществено обсъждане на проектобюджета на Община Плевен за тази година се проведе днес.

Няма да позволя да се асфалтират улици без сменена водопроводна мрежа. Дотогава те ще бъдат само кърпени, каза заместник-кметът „Териториално развитие“ Калоян Къдрийски по време на обсъждането в зала „Гена Димитрова“ на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в града. Така той отговори на запитвания от общински съветници и граждани дали определени улици са предвидени за ремонт и преасфалтиране.

Както БТА писа, общата рамка на план-сметката възлиза на 201 700 828 лева.

Проектобюджетът беше представен от заместник-кмета „Фнансово-счетоводни дейности“ Маргарита Бахнева. Тя съобщи, че той е разработен в съответствие със Закона за държавния бюджет и размерът на приходите е съобразен с всички фактори, които формират собствената приходна база. Това са данъчните основи, които определят местните данъци, размерът на данъчните ставки, размерът на местните такси и цени на услуги и тяхната събираемост. Приходите за държавни дейности за 2025 г. са 143 640 000 лв., за местни дейности са 58 60 000 лв.

Със закона за Държавния бюджет на Република България за Плевен са предвидени средства в размер на 136 500 000 лв. От тях общата субсидия за делегираните от държавата дейности е 127 300 000 лв. Предвидените местни приходи са 58 милиона лв. Те са съобразени с изпълнението им към 31 декември 2024 г. и с актуалната икономическа обстановка и тенденциите на развитие в страната и в общината, каза още Бахнева.

Тя добави, че при определяне на бюджетните разходи са взети предвид постигнатите нива по разходи и по функции и дейности за миналата година. Направен е анализ и са включени новите разходни отговорности, като се запазват обемът на финансираните дейности и предоставените на населението публични услуги.

Разходите за делегираните от държавата дейности са 144 милиона лева. Най-значителен е делът на разходите за образование. Те са за близо 98 милиона лв. Разчетът за финансиране на капиталовите разходи предвижда 8 162 800 лв.

„Основната ни цел при разработването на инвестиционната програма е продиктувана от абсолютната липса на проектна готовност на Община Плевен, което ограничи възможностите за финансиране на обекти на територията на общината. Намирането на финансиране е по-малък проблем, отколкото липсата на проекти“, каза Бахнева и добави, че поради недостига на питейна вода в програмата са включили основно обекти за проектиране с акцент върху водоснабдителната и канализационната мрежа.

Представители на общинския хор „Гена Димитрова“, Северняшкия ансамбъл и Духовия оркестър попитаха какъв размер увеличение на заплатите се очаква в сферата. Беше им отговорено, че за културните институти е предвидено увеличение от 15 процента, но предстои одобрение от Общинския съвет. Заместник-кметът Маргарита Бахнева добави, че им е трудно да балансират „между дупки по пътя и култура“, но ще постигнат равновесие.

На въпрос, зададен от родител дали Регионалният център за ранна интервенция на уврежданията ще продължи да съществува, беше отговорено положително.

На общественото обсъждане в Плевен присъстваха председателят на Общинския съвет доц. д-р Иван Малкодански, кметът д-р Валентин Христов, заместник-кметове, началници на отдели и служители в Общината, общински съветници, представители на КНСБ, граждани.

Предстои проектобюджетът да бъде гласуван на заседание през май.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 13 минути

Инж. Георги Георгиев е назначен за изпълнителен директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър

Спортпреди 14 минути

Локомотив (София) и крилото Анис Бру се разделиха часове преди началото на плейофите в efbet Лига

Икономикапреди 16 минути

Уолстрийт отвори разнопосочно на фона на несигурността около търговските отношения с Китай

Спортпреди 16 минути

Националният отбор на България по баскетбол за момичета до 16 години проведе лагер и контролни срещи в Русе

Святпреди 17 минути

Доналд Тръмп и съпругата му отпътуваха за Рим за погребението на папа Франциск

Балканипреди 17 минути

Румънски гражданин е бил задържан в Сочи от Федералната служба за сигурност на Русия, потвърди румънското МВнР

Българияпреди 21 минути

„Продължаваме промяната“ си сложиха свой човек за шеф на „Метрополитен“, заяви общинският съветник Антон Хекимян

Спортпреди 21 минути

Треньорът на Вердер Бремен Оле Вернер заяви, че решението за напускане на Оливър Бърк няма да промени статута му в тима

Българияпреди 24 минути

Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници, заяви Валентин Мундров

Балканипреди 26 минути

Гърция няма да приеме положително евентуално искане от Германия за връщане на мигранти

Святпреди 28 минути

Украйна задържа чуждестранен кораб по подозрение, че е изнасял крадено украинско зърно

Българияпреди 33 минути

И начинаещи, и опитни стрелци ще могат да се включат в предизвикателство по тактическа стрелба утре на стрелбището в брезнишкото с. Конска

Святпреди 4 дни

Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна

Святпреди 3 дни

МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер

Икономикапреди 4 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Святпреди 4 дни

Президентът на Франция Макрон пристигна в отвъдморския департамент Майот

Бизнеспреди 4 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Святпреди 4 дни

Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси

Бизнеспреди 3 дни

Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл

Икономикапреди 4 дни

Започват пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд

Обществопреди 4 дни

Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката

Спортпреди 4 дни

Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“

Святпреди 4 дни

„Ти Джи ком 24“: Последните мигове от живота на папа Франциск

Святпреди 4 дни

Одеса е атакувана с дронове, отекнаха взривове, съобщи кметът

Новини