Икономика
НАП нанесе в информационните си системи новия минимален осигурителния доход на над 3400 самоосигуряващи се

Национална агенция за приходите (НАП) нанесе в информационните си системи минималния месечен размер на осигурителния доход от 1077 лв. на над 3400 самоосигуряващи се лица, подали еднократно декларации Образец 1 с код за вид осигурен 22, съобщават от приходната агенция.
Това са физически лица, избрали да се осигуряват само във фонд „Пенсии“ за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт и са декларирали минимален месечен осигурителен доход. От НАП обясняват, че не е необходимо тези самоосигуряващи се да подават още веднъж декларация за периодите след 31 март тази година с новия по-висок минимален осигурителен доход от 1077 лв., тъй като от приходната агенция вече са отразили промяната в системите си.
От 1 април минималният месечен размер, а осигурителния доход беше променен, като до 31 март за самоосигуряващите се лица и за регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители той беше 933 лв. От началото на април до 31 декември задължителните месечни осигурителните вноски за тези физически лица вече се изчисляват върху 1077 лв. Максималният месечен размер на осигурителния доход от 1 април е 4130 лв, припомнят от НАП.
Самоосигуряващите се, включително и регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, които получават доходи от дейности на различни основания – например и по трудови правоотношения, е необходимо да съобразят сбора от осигурителните си доходи за месеца, така че да го ограничат до максималния от 4130 лв. В тези случаи е допустимо месечният осигурителен доход, посочен в декларация Образец 1, да бъде по-нисък от минималния за съответните месеци, обясняват от приходната агенция.
От НАП посочват още, че ако е необходимо лицата да направят промяна на осигурителния си доход след 31 март, те трябва да подадат коригираща декларация Образец 1 за съответния месец, като отбележат код корекция „К“, код за вид осигурен 22, дните в осигуряване, променения размер на осигурителния доход и процент осигурителни вноски за Държавно обществено осигуряване, Допълнително задължително пенсионно осигуряване и здравно осигуряване.
Самоосигуряващите се, които са подали декларация Образец 5 за здравно осигуряване, фонд „Пенсии“ и универсален пенсионен фонд за определени от тях периоди след 31 март, и са платили авансово осигурителни вноски върху минимален размер на осигурителния доход – по-нисък от 1077 лв., трябва да представят в НАП заличаваща декларация. Заедно с нея те трябва да подават още два формуляра, като се посочва размера на месечния осигурителен доход – не по-малък от определения за 2025 г. Осигурените на друго основание са освободени от подаването на тези декларации.
От НАП посочват, че ще информират с електронни писма самоосигуряващите се, за които се отнасят промените, както и за действията, които трябва да предприемат.
Информация за декларирането и внасянето на осигурителни вноски може да бъде получена от сайта на приходната агенция и на телефона на Информационния център на НАП 0700 18 700.
Източник: БТА
Икономика
Турция е важен и надежден икономически партньор на България, каза зам.-министърът на икономиката Николай Павлов в Шумен

Турция е наш важен, основен и надежден икономически партньор, с когото продължаваме да надграждаме успешните си търговски и икономически отношения във времето. Това каза в приветствието си към участниците в Българо-турски бизнес форум в Шумен заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов.
„Доказателство за високата икономическа активност между представители на бизнеса от двете страни са статистическите данни, според които отбелязваме 7,7 милиарда евро двустранен обмен (на стоки през 2024 г. – бел. ред.), което е повишение с 15 процента спрямо 2023 г. Трендът е възходящ, като очакванията и амбициите са скоро, в рамките на следващите няколко години, да се достигне и тази граница от 10 милиарда евро стокообмен между България и Турция“, каза Павлов.
Той коментира, че оценката за наличие на този потенциал за растеж е споделена и подчерта, че настоящият форум е поредна стъпка, която дава възможност на компании от двете страни да изградят тези важни нови партньорства, да оформят нови впечатления и идеи, чрез които този потенциал да се разгърне.
„Освен отличните търговски отношения, които имаме, страната ни е атрактивна инвестиционна дестинация за турския бизнес, много турски компании споделят своя положителен опит от инвестициите си в България, като в някои региони те са най-големите работодатели. Имаме значителни турски инвестиции в много широк спектър от сектори на икономиката като изграждане на транспортна и енергийна инфраструктура, строителството на жилищни и офис сгради, производство на части и детайли за автомобилната промишленост, хранително вкусова, химическа, текстилна промишленост и много други“, добави заместник-министър Павлов.
Той подчерта, че българските и турските бизнес общности са преминали и продължават да преминават през сериозни предизвикателства, свързани с пандемията, военните конфликти, инфлация, високи цени на електроенергията. „Въпреки това безспорен факт е, и можем да се поздравим с него и е важно да го отбележим, че отношенията ни се развиват положително и интензивно. Уверявам ви, че България е една отлична дестинация за инвестиции. Турският бизнес може да се възползва от възможностите за директни инвестиции в индустриалните паркове на страната, вече беше споменато за този в Шумен, които предоставят готови терени за инвестиционни проекти“, каза заместник-министър Павлов.
Политиката на българското правителство е насочена към постоянно подобряване на бизнес средата, чрез намаляване на административната и финансовата тежест за компаниите, допълни той. „Външноикономическото сътрудничество се засилва и ще се засили още повече чрез разширяване на международните партньорства, развитието на индустриалните паркове и интеграция в глобалните вериги на стойността. Ще стимулираме инвестициите във високотехнологични производства, в създаването на нови продукти и услуги с все по-висока добавена стойност, както и в изграждането на конкурентоспособна ресурсно ефективна и нисковъглеродна индустрия. Смятам, че турският бизнес би се разпознал в тези планове и би се възползвал от възможностите и политиките, които ще развиваме и развиваме на местно ниво. Същевременно приоритетът ни за членство в Организацията за икономическо развитие и сътрудничество (ОИСР) остава водещ за страната ни и самият процес на присъединяване към тази организация помага да подобряваме постоянно регулаторната си среда и благоприятства развитието на бизнеса у нас“, изтъкна Павлов.
„Надявам се днешното събитие освен очертаване на основни предизвикателства пред икономиките на двете страни, да очертае и възможностите за тяхното преодоляване именно чрез взаимно сътрудничество между държавните институции и неправителствените организации, с крайна цел икономическия приоритет на нашите общества“ каза зам.-министърът на икономиката и индустрията.
„В заключение бих искал да ви уверя, че Министерството на инокомиката и индустрията, което представлявам, е ваш партньор и всяка от тук представените компании може да разчита на нашата институционална подкрепа за развитие на своите намерения. Пожелавам успех на днешния форум“, каза Николай Павлов.
Приветствия към участниците в Българо-турски бизнес форум в Шумен отправиха още Бурхан Немутлу, председател на Българо-турската търговско-индустриална камара, заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов и кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Сред присъстващите бяха областният управител на Шумен Катя Иванова, кметове и зам.-кметове от България и Турция, представители на бизнеса в двете страни, представители на академичната общност и на различни организации.
Както БТА съобщи, програмата на Българо-турски бизнес форум включва три панела – развитие на работната сила, професионално обучение и сътрудничество между висши учебни заведения и индустрия, българо-турските търговско-икономически отношения: настояще и бъдеще, както и ролята на местната власт и бизнеса като мост на приятелството на Балканите.
Източник: БТА
Икономика
ЕС отпусна още 1 млрд. евро заем за Украйна, който трябва да бъде изплатен с приходите от замразените руски активи

Европейската комисия съобщи, че е отпуснала четвърти транш на стойност 1 млрд. евро (1,1 млрд. долара) от извънредния заем за макрофинансова помощ (МФП) за Украйна. Средствата са част от пакет на Г-7 за предоставяне на финансова подкрепа на Украйна за около 45 млрд. евро (50 млрд. долара), предаде Ройтерс.
Съгласно механизма заемът трябва да бъде изплатен с приходите от замразените руски активи.
ЕС продължава да подкрепя Украйна – политически, финансово, икономически и военно. Днес отпускаме още 1 млрд. евро по инициативата на Г-7 в размер на 45 млрд. евро. Това е четвъртото отпускане на финансова помощ за Украйна за тази година, съобщи в изявление еврокомисарят по въпросите на търговията Валдис Домбровскис.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
„Аурубис“ отчита ръст на печалбата през първата половина на финансовата си година

Германската компания „Аурубис“ (Aurubis AG), доставчик на цветни метали и един от големите преработватели на мед в света, отчете днес ръст на печалбата си за първото полугодие на финансовата 2024/2025 година (започващо от 1 октомври м.г.), предаде ДПА.
Печалбата на компанията, която развива дейност и в България, нарасна до 419 милиона евро (473 милиона долара), или 9,59 евро на акция, спрямо 140 милиона евро или 3,21 евро на акция за същия период през предходната година.
За отчетния период приходите са се увеличили с 11,3 на сто – до 9,184 милиарда евро спрямо 8,249 милиарда евро през предходното първо полугодие (на 2023/2024 г.).
Базираната в Хамбург компания заяви, че увеличението е подкрепено от значително по-високите цени на медта и благородните метали.
За първото полугодие на финансовата 2025 г., в трудна пазарна среда, „Аурубис“ отчете оперативна печалба преди облагане с данъци (EBT) в размер на 229 милиона евро спрямо 243 милиона евро за същия период на изминалата финансова година.
„Прогнозата за оперативна печалба преди облагане с данъци между 300 и 400 милиона евро е потвърдена за 2024/25 г. От настоящата перспектива очакваме оперативна печалба преди облагане с данъци да бъде приблизително в средата на прогнозния диапазон за финансовата 2024/25 г.“, обяви компанията.
За изминалата финансова 2023/24 г. групата е регистрирала оперативна печалба преди облагане с данъци в размер на 413 милиона евро.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Политикапреди 1 седмица
Терзиев към ГЕРБ в СОС: Вие не сте свободни хора – казват ви какво да правите
-
Балканипреди 6 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Икономикапреди 1 седмица
Хоризонталната маркировка в прохода „Петрохан“ ще бъде подновена през следващите дни, съобщи в НС регионалният министър
-
Обществопреди 1 седмица
А1 обеща неограничени минути, мегабайти и скорост през май като компенсация
-
Българияпреди 1 седмица
Общински съветници в Габрово приеха годишната програма за развитие на читалищната дейност в община Габрово за 2025 година
-
Спортпреди 1 седмица
Ферлан Менди е с контузия и няма да играе за Реал Мадрид в следващите седмици