България
Наградиха победителите в конкурса за есе на тема „Благоевград и Европейският съюз – възможности за младите хора“

На церемония бяха наградени победителите в конкурса за есе на тема „Благоевград и Европейският съюз – възможности за младите хора“. Награждаването се състоя в зала „22 септември“ по време на редовната сесия на Общински съвет – Благоевград.
Благодаря на всички, които помогнаха за осъществяването на нашия съвместен конкурс и нашата инициатива. Този конкурс даде глас на младите да споделят своите идеи, надежди и виждания. Получихме много вдъхновяващи текстове, които показаха, че ако бъде дадена възможност на младите хора, Благоевград ще пропесира много, каза Даниел Рангелов, председател на Общински младежки парламент – Благоевград.
Победител в конкурса е Александър Митов. Грамоти и парични награди получиха също Валери Чанев, Ема Бонева, Тони Симеонов, Лилия Филипова и Галисима Илиева.
Конкурсът бе организиран от Общинския съвет в Благоевград и Общински младежки парламент – Благоевград към Център за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград, с цел да насърчи младите хора да изразят своите идеи, визия и очаквания, свързани с мястото на града в рамките на Европейския съюз.
В края на февруари беше с изработен регламент за конкурса, в който можеха да участват ученици от 8. до 12. клас от всички училища. Всеки участник трябваше да представи авторски текст, като използването на изкуствен интелект бе забранено. Крайният срок за представяне на есетата беше 20 март.
/БИ/
Източник: БТА
България
Мобилна станция ще извърши тридневни измервания на въздуха в Разград поради множеството сигнали за неприятни миризми

Мобилната автоматична станция на Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС) за контрол качеството на атмосферния въздух ще извърши тридневни измервания в Разград, считано от днес, във връзка с множеството сигнали за миризма на оборска тор в града. Това съобщиха от пресцентъра на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Русе. Извънредният мониторинг е по инициатива на директора на екоинспекцията Дауд Ибрям.
Сигналите за неприятни миризми започнаха да постъпват в РИОСВ – Русе през втората половина на април, като причина за тях е наторяването на два земеделски имота, намиращи се в непосредствена близост до населеното място, между Разград и село Радинград. Всички сигнали са препратени по компетентност към Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) – Разград, както и са проведени срещи с кмета и областния управител, отбелязват от пресцентъра на екоинспекцията.
Експертите на РИОСВ – Русе потвърждават наличието на миризми в и извън града при извършена извънредна проверка. В двата земеделски имота към момента се извършва наторяване с птича и свинска тор върху незасяти площи. Разпространението на миризмите се дължи на неспазване на технологията на добрата земеделска практика и времето, в което трябва да се извършва, посочиха от екоинспекцията.
Наторяването с твърда оборска тор е практика, широко прилагана в Европа, но тя се извършва обикновено през есента, като се използва ферментирала твърда торова маса, която се заорава в почвата, добавиха от пресцентъра на РИОСВ – Русе.
Кметът на Разград Добрин Добрев каза на пресконференция вчера, че предстои да бъдат уведомени централните ведомства и да се изискат по-спешни мерки относно неприятните миризми в града.
/МК/
Източник: БТА
България
Природна забележителност „Чутурите“ и защитена местност „Находище на родопски силивряк“ са обявени за защитени територии

Министърът на околната среда и водите Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии. Едната е природна забележителност „Чутурите“ в землището на Грамада, област Видин, а другата – защитена местност „Находище на родопски силивряк“ в землището на село Студен кладенец, област Кърджали. Забраняват се дейности, които могат да доведат до унищожаване на образуванията и видовете, не се допуска строителство с изключение на поддръжка и ремонт на съществуващи съоръжения. Къмпингуването също не е разрешено. Не е позволено търсене, проучване и добив на подземни богатства и др. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Природна забележителност „Чутурите“ е с площ 198,825 дка. Защитената територия е обявена по предложение на Асоциация на парковете в България с цел опазване на варовикови образувания, наподобяващи съда чутура, с цилиндрични кухини по дългата ос, около които е натрупан варовиковият материал. Защитена местност „Находище на Родопски силивряк“ е с площ 5,989 дка. Защитената територия е обявена по предложение на Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) – Хасково с цел опазване на местообитание на защитения растителен вид Родопски силивряк, който е балкански ендемит и реликт.
Министър Генов издаде и заповед за промяна в режимите на дейност на защитена местност „Находище на урумово лале“ в местността Лаликото. Тази защитена територия е обявена като природна забележителност още през 1985 г. със заповед на председателя на Комитета за опазване на природната среда (КОПС) при Министерския съвет, а през 2019 г. е прекатегоризирана в защитена местност със заповед на министъра на околната среда и водите. Сегашната промяна в режимите на дейност е предложена от РИОСВ – Бургас. Целта е по-ефективно опазване на вида и неговото местообитание. Забранява се провеждане на сечи, с изключение на отгледни, санитарни, принудителни и технически за опазване на горските територии от пожари, просветляване на трайни горски пътища и поддръжка на съществуваща техническа инфраструктура извън периода от 15 февруари до 15 юни. Забранява се още паша на домашни животни и коситба в същия период. Не се допуска целогодишна паша с електропастир, използване на машинна техника за ограничаване на разпространението на храстова растителност и при поддържане на растителната покривка, къмпингуване и др.
През март министърът издаде заповед за това, че в периода от 1 април до 31 октомври 2025 г. е определен за пожароопасен сезон в защитените територии, изключителна държавна собственост – национални паркове, резервати и поддържани резервати.
/МК/
Източник: БТА
България
Представители на Регионалната асоциация на общините „Тракия“ посетиха площадката за разделно събиране на отпадъци в Стара Загора

Кметове и представители на общинските съвети, членуващи в Регионалната асоциация на общините (РАО) „Тракия“, посетиха днес площадката за разделно събиране на отпадъци в старозагорския квартал „Железник“ по покана на зам.-кмета на община Стара Загора Радостин Танев. Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация.
Днес в Стара Загора се провежда сесия на Общото събрание на сдружението, а идеята на зам.-кмета Радостин Танев бе управниците от региона да се запознаят с политиката на Община Стара Загора в този сектор. Заедно с гостите бе и проф. Иван Върляков, изпълнителен директор на РАО „Тракия“, уточняват от пресцентъра.
Танев демонстрира пред кметовете как работи съоръжението, как се издава чип и се маркира видът на предадения отпадък – хартия, стъкло, метал или пластмаса. „Удобно е за употреба, процесът по регистрацията отнема 2-3 минути, потребителите ползват киоска (интерактивно устройство за информация) и автоматично в системата на Общината влизат количеството и видът отпадък“, каза зам.-кметът, цитиран от пресцентъра.
Промяна в нормативната база на общината позволява всяко домакинство, събрало 150 килограма отпадъци за година, да получи отстъпка от 30 процента от такса битови отпадъци в промила за сметосъбиране и сметоизвозване, който е най-високият в сформирането ѝ. Текстилният отпадък не влиза в този бонус, но на площадката има контейнери и за него. Строителен не се приема тук, а в центъра за разкомплектоване в село Ракитница – това е безплатно за старозагорци в количество до два тона на година, допълват от Община Стара Загора.
Кметовете бяха единодушни, че и техните усилия са насочени към ликвидирането на неприятни градски гледки, когато край контейнерите за смет се оставят обемна мебелировка или електроуреди. „Старозагорци могат да ги донесат тук и оставят безплатно. Ние разкомплектоваме и разделяме отпадъка по същия начин. Целта ни е до края на мандата да изградим още една такава площадка в другия край на Стара Загора – в квартал „Зора“, поясни още Радостин Танев, цитиран ор пресцентъра.
От администрацията поясняват, че утре тук отново ще приемат всички видове отпадъци, а в парк „Артилерийски“ през целия ден старозагорци могат да занесат излезли от употреба електроуреди. Работно време на площадката в кв. „Железник“ е всеки ден от 9:30 до 18:30 часа, с обедна почивка между 13:30 и 14:30 часа. Тя работи седем дни в седмицата, включително събота и неделя. Почивани дни са само официалните празници.
БТА припомня, че в интервю за БТА по-рано този месец, Радостин Танев информира за предстоящите намерения на Община Стара Загора в работата с биоразградимите отпадъци. Тези операции ще бъдат иновативни и са свързани със софтуер, който ще бъде в основата на сметосъбирането в града. Площадката за разделно събиране на отпадъци в старозагорския квартал „Железник“ бе открита през ноември м.г.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 6 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Икономикапреди 1 седмица
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Спортпреди 7 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ