Икономика
Надяваме се до края на годината „Дъ Боди Шоп“ – България да върне оборотите си от 2023 г., дори да имаме ръст, каза франчайз представителят Венета Петкова

Надяваме се до края на годината „Дъ Боди Шоп“ – България (The Body Shop) да върне оборотите си от 2023 г., дори се надяваме да имаме ръст. Това каза пред БТА Венета Петкова, франчайз представителят на „Дъ Боди Шоп“ за България, Косово, Албания, Северна Македония, Испания и Португалия, потърсена за коментар на състоянието на компанията у нас.
Петкова обясни, че в Европа британската козметична компания „Дъ Боди Шоп“ има два вида присъствие – едното е директно като филиал, другото като франчайз. В България, Гърция, Румъния, Полша, Косово, Албания, Северна Македония, Сърбия, Хърватия и други, е под формата на франчайз. В Германия, Франция, Австрия, Швеция, Дания, Испания, Португалия и други компанията беше директно представителство. През март миналата година дружеството на „Дъ Боди Шоп“ – Англия е вкарано в оздравителен процес, който можеше да завърши в несъстоятелност. В момента, в който е назначен синдик на английското дружество, почти всички дружества, които са филиали на марката, влизат в несъстоятелност, защото синдикът, назначен в Англия, няма никакъв интерес към филиалите, обясни Петкова.
Венета Петкова каза, че всички държави, които са франчайз, удържат на кризата и изчакват тя да свърши. Кризата в „Дъ Боди Шоп“ свършва миналата година през септември, когато влиза нов собственик на марката – групата „Ауреа“ (Aurea Group) начело с британския милиардер Майк Джатания, който е специалист в сектор „Козметика“ на международно ниво, каза още тя. Петкова добави, че в същото време от началото на кризата през февруари 2024 г. до момента повечето държави, които са собствени пазари на „Дъ Боди Шоп“ и влязоха в ликвидация, се връщат към живот под формата на франчайз и даде примери с Швеция, Дания, Германия и Канада. Те вече са оперативни под формата на франчайз. Това са дружества, които влязоха в ликвидация и след това бяха откупени от франчайз представители и в момента връщат „Дъ Боди Шоп“ към съществуване, може би не в целия си блясък както са били, но малко по-малко ще стигнем и дотам, коментира Петкова.
Венета Петкова обясни още, че има три държави, които не влизат в ликвидация – Испания, Португалия и Австрия, те бяха собствени пазари на „Дъ Боди Шоп“ и директно още като оперативни дружества преминаха във франчайз. Испания и Португалия ми бяха предложени на мен като франчайз представител на „Дъ Боди Шоп“ за България, Косово, Северна Македония и Албания, обясни Петкова и добави, че в съдружие с управителя на фирмата в Иберия до момента на кризата Диего Ортиз Де Зевайо сключват франчайз договор за Испания и Португалия.
Съвсем скоро и следващи пазари – Нова Зеландия, Белгия, Франция и САЩ, които също бяха вкарани в несъстоятелност, ще бъдат оперативни под формата на франчайз, очаква се това да стане до края на годината, обясни още Петкова.
Венета Петкова разказа, че в България дружеството като франчайз оперира вече девета година, уточнявайки, че дори в годините на ковид e отбелязвало само ръстове и в обороти, и в печалби. В момента на влизане в процес на назначен синдик на компанията в Англия през февруари миналата година, неприятното за всички франчайз пазари беше, че се спира производството на продукти, бяха спрени всички средства за производство и в продължение на девет месеца до влизането на новия собственик през септември нямаше производствена стока, което се отрази на всички пазари, посочи Петкова. Ние започнахме да отчитаме спад на продажбите и печалбата, който беше между 9 и 15 процента и продължаваме да го отчитаме, защото през септември, когато новият собственик влезе и производството беше възобновено, срокът за производство на стока е между 6 и 9 месеца, сега реално през май ще започнем да получаваме нови продукти, както и зареждане на основните ни артикули, така и нови серии и линии, които винаги са като кислород във функционирането на една фирма в търговията, посочи Петкова.
В началото на април „Дъ Боди Шоп“ отвори нов обект в София, на ул. „Шишман“. Знаем каква стока ще получим до края на годината, дори вече поръчваме за първото тримесечие на 2026 г. и сме абсолютно убедени, че с новата продукция, която вече започва да бъде доставяна по складовете на „Дъ Боди Шоп“ навсякъде по света, ние ще върнем оборотите си, дори се надяваме да имаме ръст, каза Венета Петкова. Тя отбеляза, че последната добра оперираща година на „Дъ Боди Шоп“ в България е 2023 г., когато фактурират около 6 млн. лева. През 2024 г. имахме 15 процента спад, за 2025 г. досега също бележим 17 процента спад, защото почти нямахме зареждане на стока, оперираме на много минимални зареждания, обясни Петкова, като изрази надежда до края на годината този спад да бъде компенсиран и да се върнат на оборотите си от 2023 г. Тя отбеляза още, че в България „Дъ Боди Шоп“ има 8 магазина, в Испания и Португалия има 70 магазина, като там са таргетирали годишен оборот от 20 милиона евро.
Източник: БТА
Икономика
Законопроект предлага промени в глобите за водачи на превозни средства у нас, които не са платили винетна или тол такса

Глобите за водачи, които ползват републиканска пътна мрежа без платена винетна или тол такса, ще бъдат съобразени с тежестта на извършеното нарушение. Въвеждат се и конкретни смекчаващи обстоятелства. Това предвижда Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) с промени в Закона за движението по пътищата, съобщиха от ведомството.
Промените са разработени след решение на Съда на Европейския съюз (ЕС), образувано по преюдициално запитване на Административен съд – Хасково за изчистване на несъответствия между системата от наказания, действаща в България, и правото на ЕС по отношение на платената пътна мрежа. С промените наказанията за пътните превозни средства, за които се дължи тол такса, ще бъдат редуцирани и обвързани с размера на максималната дължима тол такса, а за автомобилите с винетна такса ще бъдат обвързани с размера на годишната винетка.
Така например за автомобили до 3,5 тона, които ползват пътищата без платена винетка, се предвижда налагане на глоба на водача в двукратен размер на годишната винетна такса или 194 лв. Ще има смекчаващи обстоятелства. Ако нарушителят заплати винетна такса в деня, в който е установено нарушението, санкцията ще бъде в размер на 97 лв., или цената на една годишна винетка, с която се ползва цялата платена републиканска пътна мрежа. В момента глобата за липса на винетка е 300 лв., но водачът има 14-дневен срок, в който може да плати компенсаторна такса от 70 лв.
Промени ще има и за автомобилите над 3,5 тона, които заплащат тол такса, за да ползват републиканските пътища. При тях се предвижда и въвеждане на диференцирана система от наказания. Ако нарушението е извършено от физическо лице, в качеството на водач на пътното превозно средство, са предвидени три административнонаказателни състава. Първият е за незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден. Предвижда се наказание в петкратния размер на максималната такса, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 1800 лв. Вторият е за водач, заловен да шофира по пътна отсечка, но заплатил пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа, в който случай се предвижда наказание в четирикратния размер на максималната тол такса, но не по-малко от 87 лв. и не повече от 1500 лв. Трета глоба ще се налага при частично заплатена пътна такса в резултат на невярно декларирани данни. Наказанието е трикратният размер на максималната такса, но не по-малко от 80 лв. и не повече от 1300 лв.
По-високи ще са наказанията за нарушения, извършени от физическо или юридическо лице, в качеството му на собственик на пътното превозно средство. Така например при незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден, се предвижда глоба в петкратния размер на максималната тол такса, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 2500 лв. При заплатена пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа, но установено нарушение в друг участък, се предвижда наказание от 87 лв. до 2000 лв. При невярно декларирани данни глобата ще е от 80 лв. до 1500 лв.
Проектът на Закон за изменение на Закона за движение по пътищата прецизира и разпоредбата, която предвижда налагане на имуществени санкции на юридически лица и еднолични търговци, като препраща към административнонаказателните състави по чл. 179, ал. 3 – 3б.
Промените са публикувани за едномесечно обществено обсъждане в Портала за обществени консултации и интернет страниците на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
БТА припомня, че от утре, 1 май 2025 г., се променят цените на винетките за превозните средства до 3,5 тона. Годишната винетка ще струва 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд винетката – 10 лв.
Източник: БТА
Икономика
Основният лихвен процент намалява до 2,24 на сто, считано от 1 май, обяви БНБ

Основният лихвен процент (ОЛП) у нас намалява до 2,24 на сто, считано от 1 май тази година, обяви Българската народна банка (БНБ). ОЛП се понижава с 0,15 процентни пункта спрямо предходния месец април, когато нивото беше 2,39 на сто.
Това е осми пореден месец на намаление на простата годишна лихва. Настоящият размер на ОЛП е най-ниският от месец март 2023 година насам, когато е възлизал на 2,17 на сто, сочи справка в данните на БНБ.
Пикът в покачването на ОЛП през последните години беше 3,80 процента, достигнат в края на 2023 г. и е повторен през март 2024 г. Основният лихвен процент у нас дълги години беше на нулево ниво, но в края на септември 2022 г. започна поредица от повишения. ОЛП тогава не беше повишаван от 2016 г.
Основният лихвен процент в България се прилага предимно при изчисляването на годишната лихва по задължения към бюджета.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 30.04.2025
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов