България
Над 9300 нарушения на трудовото законодателство са установени в хотелиерството и ресторантьорството за първите четири месеца на годината

За изминалите четири месеца на 2025 г. инспекторите по труда са извършили 2156 проверки в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“. Установени са 9323 нарушения на трудовото законодателство, от тях 5318 засягат осъществяването на трудовите правоотношения. Това съобщиха от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ГИТ).
Установените случаи на работа без трудов договор са 219. По закрилата на непълнолетни са установени 42 нарушения, а тези, свързани с трудовата заетост на чужденци в България, са 72.
Краткосрочната заетост в сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ и необходимостта от бързо наемане на работна ръка увеличава риска от използването на недеклариран труд, допълниха от ГИТ. Секторът е рисков по отношение на използването на различните му проявления – от липса на трудови договори или договаряне на фиктивни условия в тях, до нарушения по заплащането на труда, работното време, отпуските и др., обясниха от ведомството.
Писменият трудов договор с ясно посочени условия на труд и заплащане гарантира в най-пълна степен техните трудови права и се сключва преди постъпване на работа. Работникът или служителят трябва да е получил екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, копие от уведомлението за регистрацията му в Националната агенция за приходите, както и длъжностна характеристика, разясниха от ведомството. Писмено договорената заплата е от значение за осигурителния доход, върху който се изчисляват обезщетенията в случай на временна неработоспособност, майчинство, безработица, а в дългосрочен план – и пенсията, казаха още от ГИТ.
Според българското законодателство работата без трудов договор не е маловажно нарушение и контролните органи на Инспекцията по труда задължително налагат санкция от 1500 до 15 хиляди лв., напомниха от Инспекцията по труда и допълниха, че тези нарушения са и основание за отстраняване на работодателя от участие в процедури за обществени поръчки. Всеки работник или служител може да провери с персонален идентификационен код дали трудовият му договор е регистриран и какъв е реалният доход, върху който го осигурява работодателят, разясниха от ГИТ.
От Инспекцията по труда съветват работниците да не се съгласяват да работят при условия, договорени устно и без трудов договор. От ведомството призоваха да бъдат подавани сигнали при нередности .
Преди дни от ГИТ съобщиха, че с началото на летния сезон ще има по-засилени проверки и в строителството.
Източник: БТА
България
Троян и Дойран ще разработват съвместни маршрути за посещение, съобщи кметът на община Троян Донка Михайлова

Троян и Дойран ще разработват съвместни маршрути за посещение, съобщи на пресконференция кметът на община Троян Донка Михайлова. Делегация от град Дойран в Република Северна Македония, водена от кмета Анго Ангов, ще посети Троян в дните между 27 и 29 май, каза тя.
По думите на Михайлова този ангажимент е поет още през миналата година при посещение на троянци в Дойран. Очакването ни е колегите ни от Република Северна Македония да предложат обекти, свързани с битките на 34-ти пехотен троянски полк в Дойран, паметника на ген. Владимир Вазов там, с храма „Свети Илия“ и др., каза кметът.
Михайлова посочи, че много граждани на Троян изразяват желание да посетят групово или индивидуално тези места и да се поклонят пред гробовете на свои деди, погребани в Дойран или близките села. Ще бъдат положени и усилия да бъдат издирени някои от гробовете на троянци, погребани там, добави тя.
Община Троян от своя страна също работи по подходящ маршрут, свързан с Троянския край, добави Донка Михайлова.
Сред акцентите на културната програма, подготвяна за делегацията от Дойран, е посещение на новия културно – информационен комплекс „Балканци“, посветен на историята на 34-ти пехотен троянски полк.
/МК/
Източник: БТА
България
Напредва строителството на новото училище в бургаския квартал „Крайморие“, съобщиха от Общината

Напредва строителството на новото училище в бургаския квартал „Крайморие“. Капацитетът му ще е за около 208 ученици от 1 до 7 клас, съобщиха от Общината.
Това е първото училище, което се изгражда в квартала. Така ще се реши проблемът на десетки семейства, чийто деца в момента пътуват до централната част на Бургас, за да учат.
От Община Бургас казаха, че сградата ще бъде изключително модерна, а строителството съобразено с близостта до морето и силните ветрове през зимата. Високите части на сградата ще бъдат разположени откъм север и североизток, за да играят ролята на щит от ветровете. Вътрешният двор ще е частично „потопен“, за да се образува пространство, което е защитено от вятъра. Това ще позволи на децата да прекарват време навън дори и през студените зимни месеци. Самият терен ще бъде оформен терасовидно, като на различните нива ще са обособени различни зони.
Ще има здравен кабинет, баскетболно игрище, класна стая на открито, детска площадка, фитнес на открито, писта за бягане и опитно поле с оранжерия.
Строително-монтажните работи трябва да приключат до края на тази година, а първите ученици ще прекрачат прага на най-новото бургаско училище на 15 септември 2026 година.
БТА припомня, че през април миналата година общинските съветници подкрепиха предложението за изграждане на училище в квартала. То ще бъде филиал на Основно училище „Александър Георгиев – Коджакафалията“. Предвижда се новото училище да разполага с девет класни стаи.
/МК/
Източник: БТА
България
Средствата за отпускане на лекарства по здравна каса са изплатени на аптеките в договорените срокове, каза директорът на РЗОК-Видин

Средствата на аптеките, които имат сключен договор с Районна здравноосигурителна каса (РЗОК) – Видин за осигуряването на лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни на здравноосигурени пациенти, са изплатени в договорените срокове. Това каза за БТА директорът на РЗОК-Видин д-р Владимир Вълчев. Преведената сума за последния дължим период е близо 845 хиляди лева, допълни д-р Вълчев.
Общо 24 са аптеките на територията на област Видин, които имат сключен договор с Районната здравноосигурителна каса, каза още д-р Владимир Вълчев. Аптеки, които осигуряват лекарствени продукти по здравна каса извън областния град, има в Белоградчик, Брегово и Кула.
От първи юни се въвежда контрол в реално време при предписване и отпускане на лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), информират от институцията. Правилата се налагат във връзка с промяна в Закона за здравето. От здравноосигурителната каса уточняват още, че по този начин се цели правата на здравноосигурените лица да бъдат напълно защитени и да се повиши контролът върху изразходването на обществените средства.
/МК/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Бизнеспреди 5 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Спортпреди 1 седмица
Спринтьор от Конго наказан за четири години заради положителен допинг тест от Игрите в Париж
-
Спортпреди 1 седмица
Черно море Тича отново поведе срещу Балкан в полуфиналите на Националната баскетболна лига
-
Святпреди 1 седмица
Марко Рубио ще присъства на очакваните преговори между Русия и Украйна в Турция, съобщи Тръмп