Свържете се с нас

Балкани

Над 223 хиляди румънци в чужбина са гласували за президент към 15 ч. румънско време

Над 223 хиляди румънци в чужбина са гласували за президент на първия тур на президентските избори в Румъния към 15 ч. (румънско и българско) време, сочат данни на Постоянния изборен орган, цитирани от Аджерпрес.

Днес е вторият от общо три дни в които румънските гласоподаватели зад граница могат да дадат своя глас, докато в Румъния вотът за президент е на 4 май. Конституционният съд анулира състоялия се на 24 ноември м.г. първи кръг на президентските избори заради съмнения за външна намеса и разпореди целият процес да започне отначало.

Според органа от отварянето на избирателните секции в чужбина в 7 ч. местно време в петък (което в Румъния се пада 22 ч. в четвъртък вечерта – бел. ред.) до 15 ч. румънско време днес са гласували общо 223 320 румънски граждани.

/МИД/

Източник: БТА

Балкани

Започна изборният ден в Румъния

Започна изборният ден в Румъния. Избирателите в страната гласуват за президент на първи тур. Те могат да пуснат бюлетина от 7:00 ч. до 21:00 ч. местно (и българско) време в 18 979 секции в страната и в 965 секции в чужбина. Само в столицата Букурещ работят 1 289 секции. 

Гласуването зад граница, което продължава три дни, започна още в четвъртък вечерта. Първата секция, която отвори, беше тази в Окланд – най-големият град в Нова Зеландия. 

По данни на Постоянния изборен орган общият брой на гласоподавателите, вписани в постоянните избирателни списъци, е близо 18 милиона души. Броят на румънците с адрес в чужбина, които имат право на глас, е малко над 1 милион души.

Общо 11 кандидати се борят за мястото в двореца Котрочени – две жени и девет мъже. Най-младият кандидат за президент на Румъния е на 38 години, най-възрастният – на 66. Един кандидат се впуска за трети път в битката. Четирима от кандидатите са независими, седем са издигнати от партии и коалиции. 

Изборите за президент в Румъния се провеждат за втори път, след като в края на миналата година Конституционният съд на страната анулира състоялия се през ноември първи тур и разпореди изборният процес да започне отначало. 

Окончателните резултати от днешната надпревара ще излязат официално два или три дни след края на вота. Ако нито един кандидат не събере гласовете на 50 процента плюс един от общия брой граждани, регистрирани в избирателните списъци, ще се проведе втори тур на 18 май.

/С-АМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Румъния гласува днес за президент на първи тур

Румънците гласуват днес на първи тур на президентските избори, които се провеждат повторно, след като Конституционният съд анулира вота в края на миналата година.  

Това са десетите президентски избори (след като деветите бяха анулирани) от падането на комунистическия режим в страната през 1989 г. През последните 35 години Румъния беше управлявана от четирима редовни президенти: Йон Илиеску (два непоследователни мандата), Емил Константинеску (един мандат), Траян Бъсеску (два последователни мандата) и Клаус Йоханис (два последователни мандата). Временно изпълняващи длъжността президент са били Николае Вакарою (2007 г.), Крин Антонеску (2012 г.) и Илие Боложан (2025 г.), чийто мандат ще продължи до назначаването на нов държавен глава.

Общо 11 кандидати се борят за мястото в двореца Котрочени – две жени и девет мъже. Най-младият кандидат за президент на Румъния е на 38 години, най-възрастният – на 66. Един кандидат се впуска за трети път в битката. Четирима от кандидатите са независими, седем са издигнати от партии и коалиции. 

За първи път в посткомунистическата история на страната най-голямата партия – Социалдемократическата (СДП), няма свой кандидат на изборите, отбелязват местните медии. Премиерът Марчел Чолаку – единственият досега кандидат на СДП, който не успя да стигне до балотаж на изборите миналата година, отказа да се включи отново в надпреварата. Управляващата коалиция на СДП, Национално-либералната партия (НЛП) и Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР) заложи на общ кандидат – бившия лидер на либералите Крин Антонеску.

Социологическите проучвания определят като фаворит кандидата на крайнодесния опозиционен Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион, а борбата за второто място се води между кандидата на управляващата коалиция Крин Антонеску, кмета на Букурещ и независим кандидат Никушор Дан и бившия премиер и също независим кандидат Виктор Понта. 

Окончателните резултати от днешната надпревара ще станат ясни два или три дни след края на вота. Ако никой от кандидатите не получи гласовете на 50 процента плюс един от вписаните в избирателните списъци граждани, вторият тур ще се състои на 18 май.  

/С-АМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Балкани

Ердоган: Всички бъдещи преговори за Кипър ще се водят между две държави, основани на „суверенно равенство“, а не между две общности

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви днес, че всички бъдещи преговори за остров Кипър ще се водят между две държави, основани на „суверенно равенство“, а не между две общности, предаде Анадолската агенция.

„Докато не се постигне решение, което отразява реалностите на острова, няма да се ангажираме или да търгуваме с кипърската гръцка администрация“, заяви Ердоган в речта си при откриването на новопостроените сгради на президентството и парламента на признатата единствено от Анкара Севернокипърска турска република (СКТР) в Никозия.

Кипър е разделен от 1974 г. след инвазията на турската армия в отговор на преврат на гръцки националисти. През 1983 г. в северната част на острова беше обявена т.нар. Севернокипърска турска република (СКТР), която обаче остава призната само от Анкара. Островът представлява ключов източник на несъгласие между Гърция и Турция, които са съюзнички в НАТО.

Република Кипър е част от Европейския съюз от 2004 г., но само кипърските гърци, които живеят в южната част, се ползват от предимствата на членството.

Въпреки съгласието си с мерките за изграждане на доверие, кипърските гърци и кипърските турци все още са в противоречие за това как би проработило което и да е решение на въпроса. Кипърските гърци искат федерация – модел, предвиден и в резолюциите на ООН – докато кипърските турци се застъпват за решение с две държави, като се аргументират, че десетилетия на неуспешни преговори са доказали, че федералният модел е неработещ.

„Кипърските турци, които смело са запазили своя език, религия и култура на острова в продължение на повече от 500 години, истински заслужават да гледат към бъдещето с надежда и увереност повече от всеки друг“, заяви днес турският президент.

Той обаче призна, че някои сили се опитват да възпрепятстват напредъка им.

„Наясно сме, че има хора, чиято омраза и жажда за отмъщение са толкова силни, че биха прогонили турците не само от острова, но дори и от Анадола, ако можеха“, отбеляза Ердоган.

Турският президент заяви, че онези, които завиждат на растежа и международната видимост на СКТР, активно работят срещу нейното развитие, пише още Анадолската агенция.

„Както виждате, онези, които завиждат на СКТР за нейната растяща икономика, укрепваща инфраструктура, нарастващ мир и растяща международна видимост, правят всичко по силите си, за да възпрепятстват напредъка“, каза Ердоган.

Той също така подчерта силната подкрепа на Турция за кипърските турци, като предупреди, че онези, които се опитват да „възпрепятстват развитието им“, ще се сблъскат със солидарността на Анкара с Никозия.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 13 минути

Българските състезатели спечелиха още осем златни медала в четвъртия ден на Европейското първенство по таекуон-до ITF

Българияпреди 14 минути

Променя се организацията на движението в София заради тържественото честване на Деня на храбростта и празник на българската армия

Балканипреди 15 минути

Започна изборният ден в Румъния

Спортпреди 17 минути

Гергана Топалова отпадна на полуфиналите на сингъл на турнир по тенис в САЩ

Спортпреди 18 минути

Меси и Суарес бележат за победа на Интер Маями

Българияпреди 24 минути

Ще бъдат изпълнени полети с прелитане на малка височина над град София във връзка с предстоящите чествания на 6 май

Икономикапреди 25 минути

Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ

Святпреди 29 минути

Водачката на лява популистка партия Сара Вагекнехт разкритикува определянето на „Алтернатива за Германия“ като екстремистка организация

Святпреди 2 часа

Земетресение с магнитуд 5,3 беше регистрирано в щата Тексас

Святпреди 2 часа

Петима души, включително четирима иранци, са арестувани във Великобритания по подозрения, че готвят терористичен акт

Обществопреди 2 часа

Красивата Пелагия загинала в статуя на меден бик

Святпреди 3 часа

Израел призова Катар да престане да играе „двойна игра“ в преговорите за Газа

Политикапреди 4 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Обществопреди 5 дни

Xiaomi улови душата на София през обектива на новите Xiaomi 15 и Xiaomi 15 Ultra (снимки)

Балканипреди 5 дни

Вдигната е блокадата на РТС, сръбските власти назначиха нов конкурс за Регулаторния орган за електронни медии

Святпреди 5 дни

Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира

Българияпреди 5 дни

Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца

Икономикапреди 5 дни

Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева

Святпреди 5 дни

Унгарската армия се появи в сърцето на Африка

Политикапреди 5 дни

Терзиев към ГЕРБ в СОС: Вие не сте свободни хора – казват ви какво да правите

Здравепреди 5 дни

Тест от слюнка открива рак на простата, твърдят учени

Икономикапреди 5 дни

Пекин обвини вносните мита на САЩ за замразяването на доставките на самолети „Боинг“ за Китай

Спортпреди 5 дни

Лерой Сане отказа договор от Ал-Итихад за 100 милиона евро

Бизнеспреди 5 дни

Ефектът „Тръмп“: Либералите на Марк Карни печелят решаващите избори в Канада

Новини