България
Над 120 участници са заявили участие в мотошествие за празника на мотоциклетиста в село Драгоданово, община Сливен

Над 120 участници от цялата страна са заявили участие в мотошествие, което ще се проведе на 7 май – празник на мотоциклетиста в село Драгоданово, община Сливен. Това съобщи Марияна Стоянова – секретар-библиотекар в Народно читалище „Изгрев 1928“ в селото. Тази година празникът ще се проведе за 15-и пореден път.
„Гордея се с всички успешно осъществени събития и празници, които подготвяме с желание, отдаденост и много труд“, казва Марияна Стоянова. Народно читалище „Изгрев 1928“ продължава да бъде основен културен център за местната общност, отбелязва секретар-библиотекарят в институцията от 2009 г. насам.
„Читалището е мястото, където хората идват не само, за да заемат книга, а и за да споделят, да попитат, дори просто да кажат „Добър ден““, разказва Стоянова. За нея работата не е просто задължение, а „начин на живот“.
Село Драгоданово има около 600 жители, като основният поминък е животновъдството, растениевъдството и лозарството. Именно тук, през 1928 година, будни и инициативни местни хора, начело с учителя Георги Киримов, поставят основите на читалище „Изгрев“.
Сред най-ярките спомени за нея през годините остава тържеството по случай 90-годишнината на читалището. „С умиление и благодарност си спомням за въодушевлението и подкрепата“, споделя тя.
Днес читалището разполага с библиотека с над 6000 тома, компютърна зала с детски отдел, киносалон и изложбена зала. „Работим за обновяване на библиотечния фонд чрез собствени средства, дарения и успешно реализирани проекти към Министерството на културата по програмата „Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност“. Тук редовно се провеждат срещи с автори, представяния на нови книги и литературни четения“, обяснява Стоянова. Сградата също се поддържа с много личен труд и доброволчество.
„Гордея се с всички успешно осъществени събития и празници, които подготвяме с желание, отдаденост и много труд“, казва Марияна Стоянова. Сред тях се откроява празникът на мотоциклетиста – „много шумен празник“, който тази година ще се проведе за 15-и пореден път.
Една от най-ценните придобивки в последните години е музейната експозиция „Имало едно време…“, подредена с дарения от жителите на селото. „Някои от експонатите са на повече от сто години. Това е място, където възрастните си спомнят, а младите научават“, допълва тя. Предметите са събирани в продължение на близо 10 години, като всеки дарен обект носи своя история.
През зимните месеци Марияна тъче на стан в читалището килими, които включва в експозицията. Заедно с децата изработват къщички за птици и табелки с надписи, които призовават към опазване на природата.
Всички икони в църквата на селото са дарени – още едно доказателство за сплотеността, вярата и щедростта на общността.
Въпреки че населението намалява, а училището е затворено, читалището продължава да играе важна роля в живота на селото. Организират се дейности с деца и младежи – летни занимания, празници и творчески работилници. „Разчитаме на младите хора, които се прибират през ваканциите – организираме празници, събития, работилници по интереси“, споделя Стоянова.
„Всички дейности се провеждат на доброволни начала. Освен на доброволци, разчитаме и на дарители, участници, спонсори. Мисля, че донякъде успяваме да привличаме хората в читалището“, казва още тя. Ако разполага с повече ресурси, би модернизирала изцяло библиотеката, би каталогизирала фонда и би организирала повече събития с гости от различни сфери на културата и изкуството.
„Читалището винаги е било не само средище на знания, но и на духовност. Мечтая то да продължи да бъде дом за младите хора с идеи“, казва тя.
Източник: БТА
България
Инициативата Wings for Life предлага утре да бягаме за здравето на тези, които не могат

Wings for Life World Run е благотворително бягане, глобална инициатива с кауза уврежданията на гръбначния стълб да станат напълно лечими. За целта хиляди хора по света се регистрират и започват да бягат едновременно в стотици страни, където се намират, а 100% от събраните средства стават дарение в полза на медицински изследвания за лечение на гръбнака.
Организаторите съобщиха, че международното бягане т.г. стартира от 14:00 часа българско време утре, 4 май.
В миналогодишното издание са участвали общо 265 818 души от 192 националности в 169 страни, които са постигнали финансов резултат от 8,1 млн. евро.
Локациите в България, където ще имаме възможност да тичаме физически заедно са в София, Плевен и Пловдив.
Иначе уникалното на формата е, че в която и точка на планетата да се намират участниците – професионални атлети, аматьори, абсолютно начинаещи, те стартират точно по едно и също време, в един момент – 11:00 ч. UTC. Всички до един – и спортистите, и любителите, и хората в колички – всеки играе е срещу колата-преследвач. Тя тръгва „на лов“ половин час след бегачите и приключва състезанието на всеки, когото настигне. Обикновено хората, които тичат за забавление, изминават около пет км преди да ги „хване“, а професионалистите успяват да ѝ избягат над 60 км. „Гонката“ е интерактивна, прави преживяването многопластово и работи чрез приложението Wings for Life World Run App, което по-късно ще отчете какво разстояние са бягали и ще включи резултата в класирането на състезателите от целия свят.
Нямаме фиксирана дистанция, добавиха организаторите: „Можете да бягате толкова далеч и толкова бързо, колкото искате. В същото време хора от цял свят тичат, вървят или се търкалят с вас. Където искат“. Идеята е да определяме маршрута си сами, но да се движим заедно и по думите на Wings for Life „за тези, които не могат, за хора, които не могат да се насладят на свободата да движат телата си. Бягаме, за да помогнем да намерим лек за уврежданията на гръбначния мозък“.
Първото, организирано на живо, събитие в България е през 2017 година с подкрепата на олимпийската състезателка на България по сноуборд Александра Жекова, актьора Стефан Щерев, бегача Кирил Николов-Дизела, парапланериста Веселин Овчаров, припомня БТА. Wings for Life е неправителствена изследователска фондация, основана през 2004 година от Дитрих Матешиц и двукратния световен шампион по мотокрос Хайнц Кинигаднер. Целта на фондацията е да намери лек за гръбначните увреждания, които засягат повече от три милиона души по света, парализирани вследствие на травма, пострадали вследствие на пътно-транспортни произшествия, падания или спортни инциденти. Wings for Life работи с екипи от всепризнати и уважавани институти като Cambridge University (Великобритания), Harvard Medical School (САЩ), Karolinska Institute (Швеция), Шарите Берлин (Германия). Инициативата е подкрепила вече 324 изследователски проекта.
Източник: БТА
България
Загина 26-годишен мотоциклетист на международния път за граничен пункт „Лесово”

Млад мъж, на 26 години, от Елхово, загина на участъка между Лесово и Елхово, част от международния път за граничния пункт. Той е управлявал мотоциклет, изгубил контрол и излиза извън пътното платно, съобщи за БТА говорителят на Областната дирекция на полицията в Ямбол Татяна Павлова. Докаран е в спешното отделение на областната болница в състояние на клинична смърт, като опитите на реанимационния екип остават без успех, съобщиха от Многопрофилната болница за активно лечение „Св. Пантелеймон”.
Трагичния случай стана около 18:00 часа. В посока град Елхово се движат двама мотористи, като вторият загубва контрол по време на управление и излиза извън платното, каза говорителят на ОДМВР.
Движението в пътния участък се регулира от полицейски служители.
/РИ/
Източник: БТА
България
Вино от 23 изби, местна кухня, джаз и рок имаше през последните два дни на фестивала „Винофрения“ в Русе

Съвременният градски фестивал „Винофрения“ събра на едно място българското вино и местната кухня, като ги съчета с културна атмосфера и музика на живо през последните два дни в русенския Военен клуб и Летния театър към него.
Присъстващите имаха възможност да се потопят във фестивална атмосфера с джаз и рок музика, да опитат фермерски и занаятчийски мезета, докато дегустират от над 150 вина от 23 изби от цялата страна. По-голямата част от тях са направени по изцяло натурални технологии, които да покажат вкуса на гроздето, съобщиха организаторите от фондация „Хабитати“.
Вечерната концертна програма с вход свободен беше подкрепена от общинската програма „Култура“. Петък на сцената на Летния театър се изявиха Ruse Jazz Syndicate, а в събота рокаджиите от „Попокате5л“. През деня имаше още музикални и творчески изненади, в които се включи и подкаста „3 кила култура“. В залата на Военен клуб имаше и изложба на художничката Ема Йорданова.
За най-малките гости имаше и семейна зона, в която педагози организираха за децата различни творчески дейности, включващи работилници с коркови тапи, рисуване върху стъклени бутилки, бъчви и др.
/РИ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Политикапреди 3 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Святпреди 1 седмица
Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес
-
Балканипреди 1 седмица
Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто
-
Балканипреди 1 седмица
Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято
-
Българияпреди 1 седмица
Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи
-
Българияпреди 1 седмица
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов