Икономика
Над 10 процента е средното поскъпване на козунаци и яйца във Враца преди Великден спрямо миналата година

Между 10 и 20 процента е покачването на цените спрямо тези през миналата година при козунаците и яйцата във Враца, показа репортерска проверка на БТА седмица преди Великден.
За БТА от фирма „Крумови“, които произвеждат тестени изделия, обясниха, че класическият козунак от 0,500 кг. се продава за 6 лв., при цена през 2024 г. от 5 лв. Козунаците с добавки като локум, стафиди и шоколад вече са по 8 лв. при цена от 6,50 лв. преди година. Такава е средната цена на сладкарското изделие, предлагано и в кварталните магазини.
Бутиковият козунак, приготвян от сладкарските къщи, вече е на цената е между 22 – 25 лв. за 0,500 кг., което също е повишение с над 10 процента.
„Добър козунак се прави от добри продукти, качеството на съставките е нещо, на което много държим“, разказа за БТА сладкарят Мария Иванова. Нейният портокалов козунак спечели избора на потребителите в категория „Хляб и сладкарски изделия“ по време на изложението Фудтех 2025.
По отношение на яйцата също се забелязва покачване с около 10 % спрямо миналогодишните цени, споделиха търговци, продаващи на кооперативния пазар. Средната цена е около 0,40 -0,50 лв., като варира в зависимост от размера на яйцата и броя, който се взима.
При зеленчуците цените в момента са по-ниски спрямо тези през миналата година по това време, каза Яна Петрова, която продава на пазара от 2020 г. Гръцките краставици вече поевтиняват и от 4,80 лв. миналата седмица в момента се предлагат по 3,70 лв., обясни Петрова, изразявайки надежда цените на борсите да не се вдигнат точно преди Великден. На щанда си предлага и български домати от Кресна, чиято цена в момента все още е висока и е около 6,80 лв. за килограм
При агнешкото месо българско производство няма промяна в цените спрямо тези от миналата година, каза Лидия Иванова, която продава в специализиран магазин за месни продукти. Тя разказва, че магазинът зарежда от фирма от Нова Загора, която гледа животни за месо и има затворен цикъл на производство.
Източник: БТА
Икономика
БТА и Японско-българската бизнес асоциация подписаха договор за сътрудничество

Договор за сътрудничество между Българска телеграфна агенция (БТА) и Японско-българската бизнес асоциация – ЯББА (JBBA) подписаха днес Кирил Вълчев, генерален директор на БТА, и Тодор Кисимов, председател на Управителния съвет на бизнес асоциацията.
Официалната церемония по подписването на споразумението се състоя в Националния пресклуб на БТА в София.
Договорът урежда отношенията между двете организации при системното отразяване на дейността на бизнес асоциацията и на нейните членове, авторските права върху подаваната от организацията информация и снимки, а също така и сътрудничеството им при събития.
Японско-българската бизнес асоциация е седмата двустранна камара в България, с която БТА официално установява партньорски отношения. Такива агенцията вече има с Германо-Българската индустриално-търговска камара, Българо-румънската търговска камара, Френско-българската търговска и индустриална камара, Американската търговска камара в България, Българо-саудитската търговска камара и Българско-турската търговско-индустриална камара, изтъкна Кирил Вълчев по време на церемонията по подписването на документа.
„Днес БТА ще разшири кръга на своите партньори сред бизнес организациите с една от символните организации на тази седмица, а именно Японско-българската бизнес асоциация. Символна, защото в Осака, Япония, започна Световното изложение ЕКСПО2025, в което участва и България. А България има славна традиция от предишното такова изложение, отново в Осака, през 1970 година“, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
Той подчерта, че БТА ще разчита членовете на Японско-българската бизнес асоциация да използват агенцията за платформа, а самата асоциация да подава системно информация за своята дейност.
„БТА пише с имената на компаниите. Ние не смятаме информацията за икономиката в България за реклама“, изтъкна още той.
Тодор Кисимов заяви, че апелът на Кирил Вълчев към членовете на асоциацията е чут и ще бъде предаден на всички компании, които членуват в ЯББА. Кисимов благодари на Вълчев, че БТА припознава Японско-българската бизнес асоциация за приятел и за подадената ръка за постигане на по-голяма гласност сред българското общество.
В края на церемонията генералният директор на БТА подари на Тодор Кисимов изсечената от Монетния двор на Българска народна банка (БНБ) възпоменателна монета по случай 125 години БТА, както и възпоменателната марка на годишнината, издадена от „Български пощи“.
Кирил Вълчев използва случая, за да анонсира предстоящият специален брой на списание ЛИК, който ще бъде посветен на българските участия на световните изложения, с акцент това през 1970 година в Осака и архивна информация за различните аспекти на двустранните отношения на България с Япония от 1939 година насам.
Броят, освен на български и на английски езици, се очаква да излезе преведен и на японски език. Целта е това специално издание на ЛИК да излезе от печат преди 18 май, когато е Денят на България на ЕКСПО2025 и когато е предвидено броят да бъде представен пред публиката в Осака, каза генералният директор на БТА.
Източник: БТА
Икономика
Продажбите на дребно в САЩ са нараснали с 1,4 на сто през март

Продажбите на дребно в САЩ са нараснали с 1,4 на сто през март, тъй като потребителите се запазяват със стоки на фона на притесненията, че митата, обявени от администрацията на президента Доналд Тръмп, ще доведат до повишаване на цените, предаде Асошиейтед прес.
На месечна основа, спрямо февруари, увеличението е с 0,2 на сто.
Глобалните мита за леки и товарни автомобили в размер на 25 на сто, въведени от Тръмп, влязоха в сила в началото на април, а анализатори и
производители предупредиха, че митата ще повишат значително цените на моторните превозни средства, допълва Ройтерс.
Автомобилостроителите съобщиха за голям скок в автомобилните продажби през март, което някои обясняват с бързането на купувачите „да се опитат
и да избегнат митата“.
Потребителите се запасяват и с други вносни стоки. Данните за банковите кредити и дебитните карти показват, че разходите продължават да бъдат движени от домакинствата с високи доходи, а потребителите с ниски доходи се борят с икономически затруднения.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Ей Ес Ем Ел се бори с несигурността около вносните мита

Производителят на машини за чипове Ей Ес Ем Ел (ASML), базиран във Велдховен, Нидерландия ще усети ефекта от вносните мита, но все още не е ясно до каква степен и дали това ще има финансово отражение. Компанията, заедно с други от сектора на чиповете, се опитва да сведе до минимум въздействието на тези фактори. Това заяви главният й изпълнителен директор на Кристоф Фуке при представянето на тримесечните финансови резултати, които се очакваха с голям интерес от финансовия сектор в целия свят, съобщава телевизия Ен О Ес. Въпреки че миналия уикенд беше съобщено, че ограниченията за внос, наложени от САЩ, няма да се прилагат за сектора на чиповете, впоследствие президентът Тръмп заяви, че работи по отделни мерки за бранша.
Ей Ес Ем Ел играе ключова роля в производството на чипове. Цената на акциите на компанията вече се понижи с 8,5 на сто през последния месец, а тази сутрин спадна с още 6 на сто.
Тези данни все още не показват никакво въздействие на митата. Ей Ес Ем Ел отчете приходи в размер на 7,7 млрд. евро, както се и очакваше. Прогнозата за растежа за тази година също не е коригирана. Въпреки това новите поръчки са по-малко, отколкото анализаторите очакваха.
Компанията все пак признава, че несигурността се е увеличила заради вносните мита на САЩ. Възможно е частите и машините, изнасяни от ЕС за САЩ, да поскъпнат поради митата. Възможно е и компонентите, изпращани от САЩ за други държави, също да бъдат облагани с по-високи ставки, се казва в телевизионния репортаж.
„Несигурността в макроикономиката се увеличи и засега ситуацията ще остане динамична“, заяви Фуке.
Нови ограничения
Снощи президентът на САЩ Тръмп обяви нови ограничения за американските чипове, предназначени за Китай. Производители като „Енвидиа“ (Nvidia) и Ей Ем Ди (AMD) вече ще трябва да искат разрешение, преди да доставят чипове на китайски компании.
Администрацията във Вашингтон иска да предотврати Китай да използва чиповете за разработване на свръхбързи компютри, които могат да се използват, наред с другото, за военни цели.
Според „Енвидиа“ мярката ще й струва почти 5 милиарда евро, заключава репортажът.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 7 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Святпреди 4 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата