Икономика
На територията на България в момента няма производствени обекти, които използват диазотен оксид, каза Галя Викьова от БАБХ

На територията на България в момента няма производствени обекти, които използват диазотен оксид. Това каза Галя Викьова, заместник изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), пред временната комисия за установяване на съществуващите проблеми с разпространението на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в Република България и с превенцията, профилактиката и лечението на употребата на диазотен оксид (райски газ), наркотични вещества, прекурсори или техни аналози.
Викьова обясни, че всички регистрирани оператори, които работят с храни, са длъжни да завеждат всички суровини и храни, които преработват, търгуват или произвеждат. Диазотният оксид е добавка в храните и също подлежи на този регламент.
Заместник изпълнителният директор на БАБХ посочи, че при проверките, които агенцията прави съвместно с МВР и РЗИ, там, където се установяват флакони с райски газ, собственикът или управителят на заведението дори не знае защо те са там.
Викьова подчерта, че опциите БАБХ да реагира като компетентен орган са много малко, защото правомощията на агенцията са по отношение на правомерната употреба на добавката диазотен оксид в храната при производството и в течение на технологичния процес за дадена храна.
Съдействаме много в този казус, поставяме под възбрана количества, които се установяват. Основният проблем е, че не можем да доведем докрай нещата, защото дори възбранените количества стигат дотам – няма опция къде и как да бъдат унищожени, обясни заместник изпълнителният директор на БАБХ.
Тя допълни, че от ведомството са изпратили писмо до Министерството на околната среда и водите с питане по този казус, но не са получили съдържателен отговор оттам. Според Викьова трябва да се направи среща, на която Министерството на земеделието и храните и МОСВ да обсъдят въпроса.
Източник: БТА
Икономика
Русенската търговско-индустриална камара обединява бизнеса и го прави по-силен и успешен, каза изпълнителният ѝ директор Милен Добрев

Философията на Русенската търговско-индустриална камара (РТИК) е да обединява и да работи заедно с бизнеса, да го прави по-силен за предизвикателствата, с които се сблъсква, и по-успешен. Това каза изпълнителният директор на РТИК Милен Добрев по време на официалното отбелязване на 135 години от създаването на Камарата.
Добрев посочи, че това е историческо събитие с национално значение, тъй като в Русе през 1890 г. възниква първата търговска камара в България.
Той отбеляза, че Камарата разполага с екип от 14 експерти, членска общност, доближаваща 400 фирми, над 300 партньори от цяла Европа, а през последните 10 години е реализирала близо 100 международни проекта.
Милен Добрев беше отличен със знака на областния управител за последователна и визионерска работа в подкрепа на бизнеса, участие в обществено-икономическия диалог, както и за насърчаването на иновациите и развитието на младите предприемачи. Той му беше връчена от Драгомир Драганов, областен управител на Русе. Плакет от името на кмета на Русе Пенчо Милков беше връчен на Добрев от Златомира Стефанова, заместник-кмет на Община Русе по „Международни програми и проекти, инвестиции и собственост“. Ректорът на Русенския университет „Ангел Кънчев“ също отличи добрата съвместна работа с търговско-индустриалната камара в Русе.
Председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов заяви, че Русе винаги е бил като град и входна точка на най-изявените революционери, посветили живота си на Освобождението на България, а след това на най-инициативните представители на бизнеса от Европа. Той припомни, че при възстановяването на дейността на РТИК през 1990 година заедно с Иван Черкезов са почерпили опит от Великобритания.
На тържественото честване на 135-ата си годишнина Камарата посочи и добрите примери в икономическия живот на региона. Връчени бяха специални награди в различни категории. Приз за „Иновативен бизнес“ получи Сивико ООД. За „Корпоративна социална отговорност“ беше отличена фирмата ФААК България ЕАД. „Русенска фирма пионер“ стана „Приста Ойл Холдинг“ АД. В категория „Фирма визионер“ беше отличен Гигачарджър ЕООД.
Награда за „Експортен лидер“ получи СЛ Индъстрис ЕООД. За дългосрочното си членство и стратегическо партньорство специален приз получи Свободна зона – Русе ЕАД.
Учредена беше и награда „Иван Черкезов“. Той е символично признание за компании, които са осъществили значителни инвестиции и са допринесли съществено за развитието на регионалната икономика. От РТИК припомниха, че Иван Черкезов възстановява дейността на Русенската търговско-индустриална камара през 1990 г. и посвещава живота си на каузата за икономическо развитие на Русе и региона.
Призът с неговото име бе връчен от неговата дъщеря Елеонора Иванова на „Булмаркет груп“ АД.
Събитието беше със специален акцент – легендарната торта „Гараш“, поднесена с историята, която я свързва с първия камерен банкет още през 1890 година.
По-рано през деня се проведе и икономически форум „Бизнес хоризонти 2025“. Темите в него бяха фокусирани върху икономическите предизвикателства и възможностите, които произтичат от членството на България в Шенген, както и на фона на стремежа на страната ни за присъединяване към еврозоната. Сред участниците в дискусиите бяха кметът на Русе Пенчо Милков, председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов, финансовият експерт Любомир Дацов и главният секретар на Българската агенция за инвестиции Юлиян Балчев.
Кметът Милков отбеляза, че Камарата се е превърнала във важен фактор за изграждането на мостове между бизнеса, държавните и местните институции и обществото.
Дацов предвиди 20% ръст на туристите в Русе след влизането на България в Еврозоната. Юлиян Балчев представи данни за инвестициите в региона, според които от 2004 година насам агенцията е сертифицирала 14 проекта на стойност над 400 милиона лева, които са създали над 3000 работни места. Само за последните 5 години са издадени 7 сертификата за инвестиции от 94 милиона лева, осигуряващи над 700 нови работни места.
Областният управител на Русе Драгомир Драганов също се включи в дискусията, като коментира, че след приемането ни в еврозоната очаква 20% ръст на икономическата активност в пограничните региони, като Русе. Той не пропусна да припомни, че РТИК защитава интересите на бизнеса и подпомага пътя към устойчив растеж и модернизация на фирмите в региона.
Представители на малкия бизнес поискаха децентрализация в държавата, която да помогне на фирмите извън столицата.
БТА припомня, че в края на миналата година Камарата получи отличие „за принос при постигане целите и задачите на Българската търговско-промишлена палата (БТПП)“ в категория „Регионални търговско-промишлени палати (камари)“ на тридесет и първите годишни награди на БТПП, на които приз получи и Българската телеграфна агенция.
Източник: БТА
Икономика
Новите мита на САЩ създават предимство за износа на облекло от Египет, който разполага с възможност за безмитен достъп до американския пазар

Наложените от САЩ мита от десет процента върху вноса на облекло дава стратегическа възможност за Египет да разшири присъствието си на американския пазар, заяви председателят на египетския Съвет за износ на облекло Фадел Марзук, цитиран от в. “Дейли Нюз Иджипт”.
Египет се възползва от Споразумението за квалифицирана индустриална зона (Qualifying Industrial Zone – QIZ), което позволява на продуктите му да влизат безмитно в САЩ, обясни той. Условието е част суровините да се осигурени от Израе, като в момента този дял е 10,5 на сто, допълват местни медии.
Този преференциален достъп е уникално предимство за египетския износ на облекло пред конкуренти като Китай, Индия, Виетнам, Бангладеш и Камбоджа, които подлежат на новите мита.
“Египет има реална възможност да увеличи износа си за Съединените щати с между 25 и 30 процента в близко бъдеще,” смята Марзук. По думите му САЩ са били водеща дестинация за египетска конфекция през първите два месеца на 2025 г. с износ за общо 193 милиона долара. Той добави, че браншът е очаквал тези глобални търговски промени още в началото на първия мандат на президента Доналд Тръмп и оттогава следва стратегия на постоянен годишен ръст на износа.
Планира се създаване на интегриран “текстилен град” в област Миния, каза още бизнесменът. Проектът, който се предвижда да привлече над 2 милиарда долара инвестиции, ще подобри производствените възможности на Египет и ще разшири потенциала му за износ, най-вече към САЩ.
Програмата за квалифицирана индустриална зона е въведена от Конгреса на САЩ през 1996 г. в подкрепа на регионалното икономическо сътрудничество и мирния процес в Близкия изток. Тя позволява на Египет и Йордания да изнасят стоки за Съединените щати без мита, стига тези стоки да съдържат компонент от Израел. Законът упълномощава американския президент да премахне митата върху стоки, произведени в Западния бряг, ивицата Газа и квалифицирани индустриални зони в Йордания и Египет.
Източник: БТА
Икономика
„ОупънЕйАй“ разработва собствена социална мрежа, подобна на Екс, според източници

Американската компания специализирана в разработването на приложения за изкуствен интелект „ОупънЕйАй“ (OpenAI) работи по създаването на собствена социална мрежа, подобна на „Екс“ (X, бивша „Туитър“, Twitter), съобщават няколко източника пред специализираното издание Върдж (The Verge), цитирано от Ройтерс.
Проектът все още се намира в ранен етап на развитие, но по информация на източниците, в компанията вече съществува вътрешен прототип, който включва социален фийд, фокусиран върху генерирането на изображения от „ЧатДжиПиТи“ (ChatGPT). Главният изпълнителен директор на „ОупънЕйАй“ Сам Олтман е провеждал непублични разговори с външни лица, търсейки обратна връзка относно проекта.
В статията на „Върдж“ се посочва, че все още не е ясно дали новата платформа ще бъде пусната като самостоятелно приложение или ще бъде интегрирана в „ЧатДжиПиТи“, който миналия месец стана най-сваляното приложение в световен мащаб. Говорител на „ОупънЕйАй“ не е отговорил на запитванията преди публикуването на информацията.
Пускането на социална мрежа в рамките на „ЧатДжиПиТи“ или като свързан продукт би могло допълнително да изостри напрегнатите вече отношения между Сам Олтман и Илон Мъск. През февруари Мъск направи непоискано (или враждебно) предложение да придобие „ОупънЕйАй“ за 97,4 милиарда долара. В отговор Олтман коментира, заяви „не, благодаря“.
Илон Мъск вече интегрира свой собствен модел за изкуствен интелект, наречен „Грок“ (Grok), в платформата „Екс“, като част от усилията му да конкурира „ЧатДжиПиТи“ и други водещи чатботове.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Бизнеспреди 4 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия