Икономика
На сесията на Общинския съвет в Сливен ще се гласува бюджетът на града за 2025 година

Бюджетът на Община Сливен за 2025 година ще бъде сред основните точки в дневния ред на редовната сесия на Общинския съвет, насрочена за днес, съобщиха от общинския пресцентър.
В дневния ред са включени общо 57 точки, стана известно по време на традиционна пресконференция на председателя на местния парламент Димитър Митев и неговите заместници Кольо Милев и Момчил Пантелеев.
Проектът за бюджета беше определен от Митев като най-важната точка в предстоящото заседание. На 23 април се проведе обществено обсъждане на основните параметри на финансовата рамка. Веселина Куртева, председател на Постоянната комисия по финансите, припомни, че бюджетът за 2025 г. е с рекордно висок размер и ще гарантира изпълнението на всички дейности и функции на Общината.
Общинските съветници ще гласуват и нова Наредба за стипендиите, както и нови правилници за дейността на Симфоничния оркестър и на Фолклорния ансамбъл. По тези точки информация представи Лидия Димитрова – председател на Постоянната комисия по образованието. Проектът на наредбата е бил публикуван за обществено обсъждане в регламентирания срок. По нея ще могат да кандидатстват деца и младежи с постижения през 2024 г. и до 1 юни 2025 г.
Новите правилници на културните институти предвиждат по-широко участие на артистите в художествените съвети. Те ще имат консултативна роля при изготвянето на годишните програми на оркестрите и ансамблите.
На сесията ще бъде разгледано и предложение за изменение на Наредбата за строителните и монтажни работи по елементи от техническата инфраструктура в Общината.
Общинските съветници ще гласуват и годишните финансови отчети на общинските търговски дружества за 2024 година. Според Владимир Стефанов, председател на Постоянната комисия по оперативен контрол, част от дружествата отбелязват ръст в приходите и стабилно финансово състояние.
В дневния ред са включени още предложения за финансиране на местни инициативни групи, в които Общината участва като партньор, както и рутинни точки, свързани с имуществени и разпоредителни сделки с общинска собственост.
/ВД/
Източник: БТА
Икономика
Няма натиск от страна на президента Румен Радев за сключване на договора на „Булгаргаз“ с „Боташ“, каза в парламента бившия слъжебен енергиен министър Росен Христов

Няма натиск от страна на президента Румен Радев за сключване на договора на „Булгаргаз“ с турската компания „Боташ“. Това казаха на изслушване в парламента Росен Христов, служебен министър на енергетиката през 2022 година, Владимир Малинов, изпълнителен директор на „Булгартрансгаз“ и Деница Златева, бивш изпълнителен директор на „Булгаргаз“ ЕАД, ръководила компанията, когато е сключен договора.
Президентът категорично не е оказвал влияние за сключване на договора на „Булгаргаз“ с „Боташ“, посочи Христов, който допълни че дълго време Турция е имала позиция да не допуска външни търговци до терминалите си за втечнен газ.
Доставката на синьо гориво по договора с „Боташ“ продължава и чрез него в страната е доставен газ от далеч повече от един танкер, допълни Христов.
На среща на Румен Радев с Реджеп Таип Ердоган обяснихме необходимостта от стабилност в региона и от алтернативни на Русия източници на природен газ. Със съдействието на президента Румен Радев Ердоган даде указания на „Боташ“ да води преговори с българската страна, каза Росен Христов. По думите на Росен Христов кризата с доставката на природен газ е настъпила, заради отказа на предходното редовно правителство на България да плаща на руския доставчик на синьо гориво.
По договора с „Боташ“ могат да бъде превозено синьо гориво от 14 танкера на година и това щеше да става на цена ако се ползват връзките през Гърция, каза Росен Христов. Този договор беше единствения вариант да получаваме неруски газ, заяви той. Росен Христов категорично отхвърли твърдения че е получавал комисионна за сключване на договора и обяви че ще заяви съдебно дело за тези твърдения.
Договорът на „Булгаргаз“ с „Боташ“ не може да бъде прекратен ако не платим сумата от 4,2 млрд. лева, каза министърът на енергетиката Жечо Станков по време на изслушването. Всеки ден този договор трупа разходи за капацитет за пренос на газ, който не ползваме, каза Жечо Станков. Министърът предложи на Росен Христов да бъде главен преговарящ за предоговаряне на договора с „Боташ“ и при успешни разговори да получи съответните възнаграждения. Мога образно да кажа ,че „ние сме си купили винетка за камион за магистрала, по която могат да се движат само леки автомобили“, каза министърът.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Започна годишната отчетна кампания за изминалия отоплителен сезон в столицата, съобщиха от „Топлофикация София“

Започна годишната отчетна кампания за изминалия отоплителен сезон 2024/2025, обхващаща домакинствата, които плащат сметки на база прогнозно потребление и отчетът на уредите за топлинна енергия и топла вода се извършва веднъж годишно. Това съобщиха от „Топлофикация София“.
Потребителите следва да проверят чрез своя топлинен счетоводител кои са датите за отчет на техните уреди. Те задължително трябва да са две, като поне едната да е извън работно време. При пропускане на посочените дати, може да се заяви допълнителен отчет, който се заплаща според тарифите на фирмата за дялово разпределение. Всички клиенти, които имат поне един уред без възможност за дистанционно отчитане, трябва да осигурят достъп до имота си. Това включва и помещения, в които отоплителните тела не се използват или са премахнати, допълват от дружеството.
Навременният достъп до жилището е от ключово значение за правилното отчитане и за коректното изготвяне на изравнителните сметки. Ако уредите не бъдат отчетени, се начислява служебен разход на енергия, което води до доплащане при изравнителната сметка. Изравнителната сметка отразява разликата между прогнозно начислената и реално използваната топлинна енергия и се издава от фирмата за дялово разпределение. Тя трябва да бъде предоставена на клиентите до 15 юли. Рекламации по нея, както и заявки за допълнителен отчет, могат да се направят до 31 август. Всички промени след допълнителния отчет могат да доведат до корекции в изравнителните сметки на всички обитатели на сградата, добявят от топлофикационното дружество. Етажните собствености, които са подменили изцяло или по-голямата част от уредите си с дистанционни такива, не е необходимо да осигуряват достъп.
Клиентите, избрали „Топлофикация София“ за свой топлинен счетоводител, може да видят датите за отчитане в сайта на дружеството – toplo.bg. Те получават на едно място пълна информация и съдействие – от отчетите и месечните фактури до изравнителните сметки и плащанията, без необходимост от допълнителни посредници. Могат да се възползват и от някои от специалните предложения за разсрочено плащане на уредите или ползването им под наем.
„Топлофикация София“ напомня, че съгласно промените в Закона за енергетиката от 2021 г. до края на 2026 г. всички уреди за дялово разпределение трябва да бъдат с възможност за дистанционен отчет. Дружеството препоръчва при подмяна на уредите клиентите да изберат и тяхното ежемесечно отчитане, с което отпада необходимостта от изравнителна сметка в края на сезона.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Икономиката на Великобритания нарасна с 0.7 на сто през първото тримесечие

Британската икономика нарасна с повече от очакваното или с 0,2 на сто през март спрямо февруари, сочат официални данни, публикувани днес и цитирани от Ройтерс. Анкетирани от осведомителната агенция икономисти очакваха тя да отбележи нулев ръст.
През първото тримесечие на 2025 г. брутният вътрешен продукт (БВП) се е увеличил с 0,7 на сто, съобщи Националната статистическа служба като анализаторите очакваха ръст от 0,6 на сто
Британският премиер Киър Стармър и министърът на финансите Рейчъл Рийвс се опитват да дадат тласък на вялата британска икономика чрез повишаване на разходите за инфраструктура и други реформи, като се надяват да стимулират инвестициите.
Въпреки това „Банк ъв Ингланд“ (Bank of England) обяви миналата седмица, че очаква ръстът през периода от януари до март да се окаже временен, а обемът на производството вероятно да се увеличи с 1 на сто тази година, ускорявайки се незначително до 1,5 на сто през 2027 г.
Очаква се митата на президента на САЩ Доналд Тръмп да забавят световната икономика, а британските компании обявиха, че забавят плановете си за наемане на персонал и инвестиции поради големите увеличения на данъците върху заплатите и на минималната работна заплата.
Британските потребители засега не са особено обезпокоени относно перспективите за икономиката, отбелязва Ройтерс. Публикуваните тази седмица разходи показват ръст на разходите им през март и април
/СЛС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 2 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 7 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 7 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 6 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 7 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Балканипреди 1 седмица
Гръцката брегова охрана спаси 158 мигранти южно от остров Крит
-
Спортпреди 7 дни
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“