Свържете се с нас

Икономика

На финала сме с подготовката за преминаване на картовите разплащания от лева в евро, заяви в интервю за БТА подуправителят на БНБ Петър Чобанов

В напреднала фаза е подготовката на миграцията на картовите плащания към такива в евро и съответното присъединяване до края на годината на картовата платежната система БОРИКА към TARGET, заяви в интервю за БТА подуправитлят на Българската народна банка (БНБ) и ръководител на управление „Банково“ Петър Чобанов.

БНБ, заедно с банковата общност и „БОРИКА“ АД, вече е реализирала няколко стратегически проекта: пълно присъединяване към TARGET2-Securities (платформа за сетълмент на ценни книжа), STEP2 и TIPS. Последното позволява незабавни местни и трансгранични плащания в евро – до 10 секунди във всяко време на денонощието. От 2023 г. всички клиентски плащания в левове вече отговарят на SEPA стандартите, което значително улеснява прехода към плащания в евро, каза още Чобанов.

Той допълни, че в евро вече са 25 на сто от депозитите на домакинствата и 32 на сто от тези на фирмите

След присъединяване към еврозоната управление „Банково“ в БНБ ще поддържа ключови функции – надзор над платежните системи и доставчиците на услуги, управление на TARGET-BNB и участие в паричната политика на Евросистемата. БНБ ще може да предоставя ликвидна подкрепа на банки при нужда и ще продължи да събира статистическа информация в сътрудничество с ЕЦБ, каза още Чобанов.

Чобанов подчерта и значението на дигиталното евро, което ще предложи безплатни и сигурни разплащания, ще насърчи финансовото приобщаване и ще засили стратегическата независимост на европейския платежен пазар.

Следва пълният текст на интервюто:

В последните години БНБ и представители на кредитните институции у нас многократно декларираха готовността на различните банкови системи за еврото. Създава се впечатление, че трябва да се натисне едно копче и преходът от лев към евро ще се извърши за секунда. Така ли е наистина?

– В областта на плащанията и инфраструктурите на финансовите пазари от няколко години БНБ, като оператор на платежни системи, съвместно с банковата общност, „БОРИКА“ АД, Депозитаря на държавни ценни книжа на БНБ (ДДЦК) и „Централен депозитар“ АД, активно работят по подготовката за миграция на плащанията и сетълмента в евро. В съответствие с изпълнението на ангажиментите на БНБ по Националния план за въвеждане на еврото в Република България бяха приключени няколко много важни проекта. Един от тези проекти приключи през 2023 г. – това е присъединяването на БНБ, банките и системата за клиентски плащания в евро БИСЕРА към консолидираната платформа за TARGET услуги (TARGET) на Евросистемата. Беше реализирано присъединяването на ДДЦК, „Централен депозитар“ АД и банките към платформата за сетълмент на ценни книжа TARGET2-Securities, което беше поредната крачка към интеграцията с еврозоната.

БНБ, съвместно с Министерството на финансите, „БОРИКА“ АД и банките в страната, осъществиха широкомащабен проект за миграция на бюджетните плащания в левове към стандартите на SEPA. От миналата година всички клиентски плащания в левове се извършват съгласно бизнес и техническите изисквания на еврозоната, което значително ще улесни миграцията им към SEPA плащания в евро.

През юли 2024 г. успешно приключи проектът за осигуряване на пълна SEPA достижимост на плащанията в евро чрез участието на БНБ в системата STEP2 на EBA Clearing, с което на банките е осигурена възможност за извършване на клиентски плащания до над 4800 доставчици на платежни услуги от всички страни на Единната зона за плащания в евро SEPA. От декември 2024 г. БНБ, като оператор на системния компонент TARGET-BNB, и „БОРИКА“ АД, като оператор на платежната система БИСЕРА, участват в TIPS, осигурявайки възможност за банките и другите доставчици на платежни услуги да извършват местни и презгранични клиентски незабавни плащания в евро, съгласно изискванията на общоевропейската схема на Европейския платежен съвет SEPA Instant Credit Transfer (SCT Inst) – кредитни преводи, изпълнявани на принципа 24/7/365, в рамките на максимум 10 секунди от задължаване на сметката на платеца до заверяване на сумата по сметката на получателя и получаване на съответното потвърждение от платеца. Клиентите на  участващите в TIPS банки могат да извършват незабавни плащания в евро до граждани и фирми от 37 страни. Активно се работи по присъединяването на банките в страната към TIPS, което ще позволи запазване на нивото на услуги за клиентите на банките по отношение на незабавните плащания и след приемане на еврото.

В напреднала фаза е подготовката на миграцията на картовите плащания към такива в евро и съответното присъединяване до края на годината на картовата платежната система БОРИКА към TARGET.

В областта на плащанията и сетълмента оперативната подготовка е в заключителен етап и всички дейностите се изпълняват в срок.

Какъв процент от разплащанията в търговията на дребно се извършват посредством карти и други дигитални канали?

– По последна актуализация на данните от статистиката на плащанията за България към 30.01.2025 г. на портала за данни на ЕЦБ общо наредените безналични плащания (кредитни преводи, директни дебити, картови плащания, платежни операции с електронни пари) в България от клиенти физически и юридически лица при доставчик на платежни услуги за 2023 г. възлизат на 572,3 млн. броя на стойност 1098,5 млрд. лв. За първото полугодие на 2024 г. имаме 309,4 млн. броя на стойност 565,5 млрд. лв.

Броят на картовите плащания, инициирани електронно от разстояние или на място за 2023 г., възлиза на 310,8 млн., като тяхната стойност е за 20,0 млрд. лв., а за първото полугодие на 2024 г. броят им е 164,8 млн., а стойността е за 9,4 млрд. лв. 

Какъв дял от спестяванията на българските граждани и на българските фирми по последни данни е в евро?

– По данни от паричната статистика към края на месец февруари 2025 г. депозитите в евро на сектор Домакинства и НТООД представляват 25 процента от общо депозитите на сектора, а делът на Нефинансови и финансови предприятия – 32 процента от всички депозити, притежавани от тези предприятия, което подчертава факта, че еврото е вече добре прието сред населението и бизнеса поради нашата икономическа обвързаност с еврозоната и ЕС.

Каква роля ще има управлението, за което отговаряте в БНБ, след влизане в еврозоната?

– Функциите на БНБ са ясно дефинирани в Закона за Българската народна банка. Съгласно приетия през м. февруари 2024 г. Закон за БНБ, който ще влезе в сила от датата на приемане на еврото от Република България, сред основните задачи на БНБ са създаването и функционирането на ефективни платежни системи в съответствие с правото на Европейския съюз, което включва оперирането на националния системен компонент TARGET-BNB, част от платформата TARGET на Евросистемата, обединяваща платежната система T2, системата за сетълмент на ценни книжа TARGET-Securities и системата за незабавни преводи в евро TIPS. Други основни задачи са регулирането и надзорът върху дейността на операторите на платежни системи, на доставчиците на платежни услуги и на издателите на електронни пари в страната съгласно Закона за платежните услуги и платежните системи. Както и към настоящия момент, посочените функции на централната банка ще продължат да бъдат част от отговорностите на управление „Банково“. 

При присъединяване на Република България към еврозоната управлението ще участва в осъществяването на паричната политика на Евросистемата, като контролира изпълнението на задължителните минимални резерви, поддържани от банките при БНБ. 

Освен това БНБ ще може да предоставя на платежоспособна банка спешна подкрепа за осигуряване на ликвидност (ELA), извън обхвата на операциите по парична политика, като управление „Банково“ ще отговаря за тази важна функция на централната банка.

Не на последно място, БНБ ще продължи да осъществява статистическа дейност, свързана с изпълнение на функциите си, и като част от националната статистическа система, и да подпомага ЕЦБ при събирането на статистическа информация с цел осъществяване на задачите на Европейската система от централни банки (ЕСЦБ). 

Смятате ли, че потребителите и бизнесът биха имали ползи от дигиталното евро и какви биха били те?

– Дигиталното (цифровото) евро е поредната стъпка в развитието на плащанията вследствие на „бума“ в електронната търговия и засиленото потребителско търсене на дигитални услуги. Идеята на цифровото евро е да пренесе характеристики на наличните пари в цифровата сфера, което има много ползи за всички участници в платежния процес  – потребителите, търговците, банките и Евросистемата като цяло. 

Дигиталното евро ще предложи на потребителите и предприятията в еврозоната платежно решение с най-високи стандарти за поверителност в сравнение с други платежни методи – нито ЕЦБ, нито националните централни банки ще могат да идентифицират ползвателя на дигиталното евро, нито предметът на самата покупка или плащане. 

Предвидено е плащанията с дигитално евро да бъдат безплатни за потребителите. 

Същевременно цифровото евро е и инструмент за финансово приобщаване – очаква се да бъде проектирано така, че да отговори на нуждите на хората с увреждания и тези, които нямат достъп до банкова сметка или нямат цифрови или финансови умения.

Дигиталното евро е общоевропейско решение, което ще бъде прието в цялата еврозона и ще осигури на търговците по-лесна и по-евтина алтернатива в сравнение със сегашния фрагментиран пазар на плащания. Търговците ще могат да получават плащанията незабавно, без допълнителни такси.

Очаква се дигиталното евро да намали зависимостта на европейския платежен пазар от чужди компании, които застрашават автономността и устойчивостта на европейските платежни услуги и поставят риск за паричния суверенитет на еврозоната. Дигиталното евро ще предложи основа за по-нататъшни иновации и ще направи европейския платежен пазар по-конкурентоспособен.

Източник: БТА

Икономика

Надяваме се до края на годината „Дъ Боди Шоп“ – България да върне оборотите си от 2023 г., дори да имаме ръст, каза франчайз представителят Венета Петкова

Надяваме се до края на годината „Дъ Боди Шоп“ – България (The Body Shop) да върне оборотите си от 2023 г., дори се надяваме да имаме ръст. Това каза пред БТА Венета Петкова, франчайз представителят на „Дъ Боди Шоп“ за България, Косово, Албания, Северна Македония, Испания и Португалия, потърсена за коментар на състоянието на компанията у нас.

Петкова обясни, че в Европа британската козметична компания „Дъ Боди Шоп“ има два вида присъствие – едното е директно като филиал, другото като франчайз. В България, Гърция, Румъния, Полша, Косово, Албания, Северна Македония, Сърбия, Хърватия и други, е под формата на франчайз. В Германия, Франция, Австрия, Швеция, Дания, Испания, Португалия и други компанията беше директно представителство. През март миналата година дружеството на „Дъ Боди Шоп“ – Англия е вкарано в оздравителен процес, който можеше да завърши в несъстоятелност. В момента, в който е назначен синдик на английското дружество, почти всички дружества, които са филиали на марката, влизат в несъстоятелност, защото синдикът, назначен в Англия, няма никакъв интерес към филиалите, обясни Петкова.

Венета Петкова каза, че всички държави, които са франчайз, удържат на кризата и изчакват тя да свърши. Кризата в „Дъ Боди Шоп“ свършва миналата година през септември, когато влиза нов собственик на марката – групата „Ауреа“ (Aurea Group) начело с британския милиардер Майк Джатания, който е специалист в сектор „Козметика“ на международно ниво, каза още тя. Петкова добави, че в същото време от началото на кризата през февруари 2024 г. до момента повечето държави, които са собствени пазари на „Дъ Боди Шоп“ и влязоха в ликвидация, се връщат към живот под формата на франчайз и даде примери с Швеция, Дания, Германия и Канада. Те вече са оперативни под формата на франчайз. Това са дружества, които влязоха в ликвидация и след това бяха откупени от франчайз представители и в момента връщат „Дъ Боди Шоп“ към съществуване, може би не в целия си блясък както са били, но малко по-малко ще стигнем и дотам, коментира Петкова.

Венета Петкова обясни още, че има три държави, които не влизат в ликвидация – Испания, Португалия и Австрия, те бяха собствени пазари на „Дъ Боди Шоп“ и директно още като оперативни дружества преминаха във франчайз. Испания и Португалия ми бяха предложени на мен като франчайз представител на „Дъ Боди Шоп“ за България, Косово, Северна Македония и Албания, обясни Петкова и добави, че в съдружие с управителя на фирмата в Иберия до момента на кризата Диего Ортиз Де Зевайо сключват франчайз договор за Испания и Португалия. 

Съвсем скоро и следващи пазари – Нова Зеландия, Белгия, Франция и САЩ, които също бяха вкарани в несъстоятелност, ще бъдат оперативни под формата на франчайз, очаква се това да стане до края на годината, обясни още Петкова.

Венета Петкова разказа, че в България дружеството като франчайз оперира вече девета година, уточнявайки, че дори в годините на ковид e отбелязвало само ръстове и в обороти, и в печалби. В момента на влизане в процес на назначен синдик на компанията в Англия през февруари миналата година, неприятното за всички франчайз пазари беше, че се спира производството на продукти, бяха спрени всички средства за производство и в продължение на девет месеца до влизането на новия собственик през септември нямаше производствена стока, което се отрази на всички пазари, посочи Петкова. Ние започнахме да отчитаме спад на продажбите и печалбата, който беше между 9 и 15 процента и продължаваме да го отчитаме, защото през септември, когато новият собственик влезе и производството беше възобновено, срокът за производство на стока е между 6 и 9 месеца, сега реално през май ще започнем да получаваме нови продукти, както и зареждане на основните ни артикули, така и нови серии и линии, които винаги са като кислород във функционирането на една фирма в търговията, посочи Петкова.

В началото на април „Дъ Боди Шоп“ отвори нов обект в София, на ул. „Шишман“. Знаем каква стока ще получим до края на годината, дори вече поръчваме за първото тримесечие на 2026 г. и сме абсолютно убедени, че с новата продукция, която вече започва да бъде доставяна по складовете на „Дъ Боди Шоп“ навсякъде по света, ние ще върнем оборотите си, дори се надяваме да имаме ръст, каза Венета Петкова. Тя отбеляза, че последната добра оперираща година на „Дъ Боди Шоп“ в България е 2023 г., когато фактурират около 6 млн. лева. През 2024 г. имахме 15 процента спад, за 2025 г. досега също бележим 17 процента спад, защото почти нямахме зареждане на стока, оперираме на много минимални зареждания, обясни Петкова, като изрази надежда до края на годината този спад да бъде компенсиран и да се върнат на оборотите си от 2023 г. Тя отбеляза още, че в България „Дъ Боди Шоп“ има 8 магазина, в Испания и Португалия има 70 магазина, като там са таргетирали годишен оборот от 20 милиона евро.    

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Броят на заявките за изобретения системно намалява, показват данните от първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в Република България“

Броят на заявките за изобретения системно намалява, като от 164 през 2020 г. само за 3 години спадат почти наполовина до 89 през 2023 г. Това е посочено в първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в Република България“, която беше представена чрез видео в Аула „Максима“ на Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Националната карта е публикувана на интернет страницата на висшето учебно заведение. 

Картата е реализирана от УНСС и Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“ в партньорство с Министерството на културата, Патентното ведомство, Националния статистически институт, Националното сдружение на общините в Република България и Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България.

Изследването включва 23 показателя, свързани с обекти на интелектуалната собственост. Чрез реализирано широко сътрудничество между държавни институции, местната власт и УНСС, с участието на 31 учени и 265 общини са били събрани и анализирани официални данни относно индустриалната и литературно-художествената собственост на страната, позволяващи създаването на Национална карта на интелектуалната собственост.

Изследователският екип отбелязва, че и броят на заявките за полезни модели системно намалява, като от 467 през 2020 г. спадат почти наполовина до 258 през 2024 г., независимо от обстоятелството, че през годините номиналният обем на финансирането на научноизследователската и развойната дейност (НИРД) расте. 

В България интензивността на НИРД, измерена като процент от разходите от брутния вътрешен продукт за 2023 г., е в размер на 0,79 на сто, като за сравнение през същата година в Австрия е 3,29 процента, в Гърция – 1,49 на сто, а средно за Европейския съюз е 2,22 на сто. Икономиката на България е ориентирана към сектори с ниска иновативна активност като туризъм, добивна промишленост, строителство, които не изискват голям брой технологични иновации, е посочено в националната карта.

Изследователите отчитат като положителна тенденция обстоятелството, че от територията на всяка от 28-те области на страната за периода 2020-2024 г. е налице заявителска активност за поне един от четирите изследвани обекта на индустриална собственост – изобретение, полезен модел, промишлен дизайн, марка.

Сред негативните тенденции екипът, изготвил националната карта, отчита спад в общия брой на радиооператорите. През 2019 г. има 82 радиооператора, а през 2023 г. те са 73. Освен това има и спад в общия брой на телевизионните оператори – от 128 през 2019 г. до 113 а през 2023 г. През 2019 г. издадените вестници са в тираж 169 261 087 броя, като през 2023 г. тиражът спада почти наполовина до 87 243 120 бр. Висок е броят на общините, в които няма музеи, театри, представления, рецитали и концерти.

Като положителна тенденция изследователите отчитат възстановяването на филмопроизводството след кризата, породена от КОВИД-19. Увеличението на броя на заснетите пълнометражни, среднометражни и късометражни филми е във възходяща линия, като през 2021 г. заснетите филми са 74, а през 2023 г. са почти двойно – 145. Наблюдава се и ръст в броя на издадените книги. Във всички 265 общини в страната има читалища и всички те са организирали културни или творчески дейности. Броят на музикалните колективи се увеличава от 52 през 2019 г. до 76 през 2023 г. Броят на рециталите и концертите също се увеличава, както и този на театрите. 

Препоръките на изследователския екип на национално нива са няколко. 

От ключово значение за осигуряването на национална конкурентоспособност е определянето на сектори в икономиката, които ще се развиват интензивно, смятат анализаторите. Научноизследвателската дейност следва да се фокусира в научните области на секторите в икономиката, които ще се развиват интензивно, т.е. необходима е специализация в науката, препоръчва още изследователският екип. Според него стратегическото синхронизиране на националните приоритети в образованието с националните приоритети в икономиката би позволило целенасочена подготовка на кадри именно за националната икономика и целенасочена научноизследователска дейност в полза на секторите в икономиката, определени за интензивно развитие.

В България липсва последователна национална политика за насърчаване на научните изследвания през последните десетилетия, посочва още изследователският екип.

Данните от националната карта сочат, че за периода 2020 г. – 2024 г. са подадени 552 заявления за изобретения, като 290 са от юридически лица, а 236 от физически. 24 общини имат подадени заявления за изобретения, като най-много са от София, следват Пловдив, Стара Загора, Русе, Варна, Бургас, Габрово. 13 университета имат подадени заявки за изобретения. Най-много са от Техническия университет в София. На второ място се нареждат УНСС, Русенският, Тракийският и Пловдивският университет, Софийският университет „Св. Климент Охридски“.

В топ 10 на юридическите лица с най-висока активност са Институтът по роботика-БАН, Технически универститет-София, Институтът за космически изследвания и технологии-БАН, Институтът по информационни и комуникационни технологии-БАН, „Авко“ АД, „Антара“ АД, „Интеграл мед солюшънс“, Институтът по механика-БАН, Институтът по физика на твърдото тяло „Акад. Георги Наджаков“-БАН.

1424 са подадените заявления за полезни модели през изследвания период, от тях 1134 от юридически лица и 262 от физически лица. Подадените заявления за промишлен дизайн са 500, като от тях 398 са от юридически лица, а останалите от физически лица. 

Подадените заявки за регистриране на марки са 18 409, като от юридически лица са 13 299 и 3024 от физически лица.

На представянето на националната карта председателят на Патентното ведомство Оля Димитрова посочи, че за първи път има общи данни за индустриалната собственост и информация за дейностите, които са свързани с авторското право и сходните права. 

Според председателя на Националния статистически институт Атанас Атанасов националната карта е мащабно проучване, което включва информация от различни източници.

Председателят на Националното сдружение на общините в Република България и кмет на Велико Търново Даниел Панов смята, че националната карта ще бъде полезна за кметовете, защото те ще направят анализ на грешките си.

Според директора на Дирекция „Авторско право и сродни права“ към Министерството на културата Мехти Меликов потенциалът на националната карта е огромен. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Ръст на БВП с 0,3 на сто в ЕС и с 0,4 на сто в еврозоната отчете Евростат за първото тримесечие

През първото тримесечие на 2025 г. сезонно коригираният брутен вътрешен продукт (БВП) нараства с 0,3 на сто в ЕС и с 0,4 на сто в еврозоната спрямо последното тримесечие на 2024 г. Това сочат предварителни данни на Евростат, публикувани днес на страницата на европейската статистическа агенция.

Икономистите, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха по-скромен ръст на икономиката на еврозоната – с 0,2 на сто.

През четвъртото тримесечие на 2024 г. БВП се увеличи с 0,4 на сто в ЕС и с 0,2 на сто в еврозоната.

Спрямо същото тримесечие на предходната година БВП нараства с 1,4 на сто в ЕС и с 1,2 на сто в еврозоната през първото тримесечие на 2025 г. През четвъртото тримесечие на 2024 г. на годишна база БВП бе нагоре с 1,4 на сто в ЕС и с 1,2 на сто в еврозоната.

Сред страните от ЕС Ирландия регистрира най-голямото увеличение на БВП спрямо предходното тримесечие – 3,2 на сто, следвана от Испания и Литва – и двете с ръст от 0,6 на сто и Чехия – с 0,5 на сто.

Унгария е единствената държава членка, която е регистрирала спад спрямо предходното тримесечие – с 0,2 на сто.

На годишна база единадесет държави от ЕС са регистрирали ръст на БВП, а три спад.

За България експресните оценки за растежа на икономиката през първото тримесечие на 2025 г. се очаква да бъдат оповестени от НСИ на 15 май, пише на сайта на българската институция.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 55 минути

Интерпол отново отхвърли искането за издаване на международна заповед за арест на босненския сръбски лидер Милорад Додик

Българияпреди 55 минути

Общо 17 502 сигнала за нарушения на трудовите права през 2024 г. са регистрирали от КНСБ

Святпреди един час

Обединените арабски емирства осуетиха нелегален опит за транспортиране на оръжия за армията на Судан

Спортпреди един час

Националният отбор на България по хокей на лед загуби след продължение от Грузия на световното първенство в Дивизия II, група „В“

Спортпреди един час

Отборът на САЩ пристига с делегация от 350 души за Световното първенство по естетическа групова гимнастика в Самоков

Балканипреди един час

Общо 41 души са задържани в Измир заради участие в незаконни демонстрации и пропаганда в полза на терористични организации

Святпреди един час

ГПБ: През последните три години станахме свидетели на опити да превърнат страната в арена на война, заяви председателят на парламента на Грузия

Българияпреди един час

Управляващите прикриват информацията за разкрития контрабанден канал, каза Божидар Божанов

Обществопреди един час

Почина дългогодишният ръководител на “Бразди“ Петър Карагьозов

Политикапреди един час

България и Гърция се договарят за водите на р. Арда за следващите 5 г.

Спортпреди един час

Шаби Алонсо ще иска футболисти от Байер Леверкузен и Реал Сосиедад, ако поеме Реал Мадрид

Балканипреди един час

В полунощ завърши приемането на кандидатурите за местните избори в Хърватия на 18 май

Спортпреди 5 дни

Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига

Балканипреди 5 дни

Конституционният съд на Румъния също обжалва решение на Апелативния съд в Плоещ, което блокира решението му за анулиране на изборите

Обществопреди 5 дни

Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници

Балканипреди 5 дни

Турска компания ще произвежда бронирани машини в Румъния

Българияпреди 5 дни

Кампанията „Капачки за бъдеще“ организира пролетна акция в Стара Загора

Балканипреди 5 дни

МИНА: Във Франция започна строителството на нови патрулни кораби за военноморските сили на Черна гора

Политикапреди 5 дни

Терзиев: Лъжите на Хекимян лъснаха, плаща ги всеки софиянец

Икономикапреди 5 дни

Биткойнът премина прага от 95 000 за първи път от края на февруари

Святпреди 5 дни

Путин и Уиткоф обсъдиха възобновяването на преките преговори между Русия и Украйна, каза съветник на руския президент

Святпреди 5 дни

Земетресение с магнидтуд 6,3 бе регистрирано край бреговете на Еквадор; съобщава се за един ранен

Политикапреди 5 дни

ПП-ДБ и Спаси София свикват заседание на СОС за отстраняване на директорите на метрото

Святпреди 5 дни

Директорът на ФБР каза, че агенти са арестували съдия заради възпрепятстване на операция по задържане на мигранти

Новини