Свържете се с нас

България

Музейните работници в Кюстендил излязоха на протест с искане за увеличение на парите за култура

Музейните работници в Кюстендил излязоха на протест с искане за увеличение на парите, които държавата отпуска за култура. „Искаме да живеем достойно и нормално в нашата държава. Искаме да можем да отглеждаме нашите деца, да се грижим за нашите родители, без да се налага да теглим кредити цял живот. Нашият живот е живот назаем, на кредит“ каза пред журналисти археологът Румен Спасов.

Средната брутна заплата в сектор „Култура“ е 1619 лв. Отиваме на ръба на минималната работна заплата. Има колеги, които вземат по 1200 лв., по 1400 лв. От една страна се грижим за опазването на нещо безценно за нацията, от друга – самите ние трудно живеем, коментира Спасов. Той допълни, че исканията на музейните работници са за 20% увеличение на средствата, които държавата отделя за култура.

Директорът на Регионалния исторически музей „Акад. Йордан Иванов“ Валентин Дебочички се присъедини към исканията. Той поясни, че в музея работят висококвалифицирани служители, с висше образование и с научни степени, а ножицата между основните заплати в музея и минималната работна заплата все повече се свива. „С тези единни стандарти, които имаме, много трудно можем да осъществяваме вменените ни от Закона за културното наследство и останалите нормативни актове задължения, така че увеличението на стандарта с 20% действително е най-минималното към този момент, което би следвало да се получи“ посочи Дебочички. Той допълни, че предстои на музея да бъде предадена за стопанисване и управление Късноантичната крепост „Хисарлъка“, която без отделни стандарти и допълнително финансиране на тази дейност няма как да бъде ползвана и управлявана във вида, в който се очаква.  

Въпреки това музейните работници за 14-та поредна година се включват в Европейската нощ на музеите. 

/ЛРМ/

Източник: БТА

България

Първите брадати лешояди бяха пуснати на свобода в природата край крепостта „Туида“ в Сливен

Първите брадати лешояди бяха пуснати на свобода край крепостта „Туида“ в Сливен, отбелязвайки завръщането на вида в България след 50-годишно отсъствие.

Последният представител на този вид у нас е открит мъртъв през 1972 г. в Природен парк „Сините камъни“, където сега се провежда церемонията по освобождаването.

Събитието е организирано от природозащитната организация „Зелени Балкани“, дирекцията на парка и Община Сливен.

Освободени бяха три птици – Боев (наречена на орнитолога и природозащитник Николай Боев), Лайф и Балкан. Първите две са излюпени в зоопарка в Острава, Чехия, а третата – в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“. Птиците са на около 90 дни и са настанени в изкуствени гнезда в близост до резерват „Кутелка“. Те ще останат под наблюдение около месец, преди да направят първия си полет. През този период ще бъдат хранени без контакт с хора, за да не свикват с човешко присъствие.

Брадатият лешояд е един от най-редките в Европа. Видът е включен в Червената книга на България и е строго защитен от националното и международното законодателство. От 70-те години насам той е символ на природозащитните усилия у нас.

Завръщането на вида е част от международния проект „Живот за брадатия лешояд“, обединяващ осем партньора от три европейски държави. Инициативата следва успешния модел от Алпите, където вече има стабилна популация на вида.

„Това е исторически момент. След 50 години сме изправени пред задачата да поправим допуснатите грешки и да върнем изчезналите видове“, заяви Ивелин Иванов, ръководител на проекта. Птиците са снабдени с GPS предаватели и ще бъдат наблюдавани.

Брадатият лешояд достига полова зрялост на 7–8-годишна възраст, като всяка двойка отглежда по едно малко на година – факт, който прави процеса на възстановяване бавен и изискващ дългосрочна ангажираност.

Настоящата година е определена като експериментална. Успехът на първите освободени птици ще бъде ключов за бъдещето на програмата в България и на Балканите. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

С богата програма и почистване на централния плаж във Варна продължава фестивалът „Море и здраве“

С богата програма и почистване на централния плаж във Варна продължава фестивалът „Море и здраве“, организиран от Медицинския университет в града. Почистването, което е доброволческа студентска акция, се осъществява с подкрепата на концесионера на плажната ивица и кметство „Одесос“.

На сцена „Раковина“ в Морската градина бе връчена Купата на ректора за спортни постижения в университета. Получи я Денислав Абаджиев – студент 3 курс, специалност „Медицина“, който е завоювал четири златни медала в различни спортове .

Таланти от Медицинския университет във Варна и приятели представиха музикална програма. Студенти от специалност „Кинезитерапия“ демонстрираха физическа активност, а техни колеги провеждаха информационна кампания за опазване на очното здраве и последствията за здравето и екологичните проблеми от замърсяването на моретата с пластмаса.

Сред инициативите на форума бе и рисунката на асфалт от деца на тема „Моето море“.

Двудневният фестивал приключва с демонстрации в Европейската нощ на музеите в Музея по история на медицината.

Форумът „Море и здраве“, който се организира за 11-и път от Медицинския университет във Варна, започна вчера с конференция, на която пленарен доклад за 33-ата българска полярна експедиция представи капитанът на научноизследователския кораб (НИК 421) „Св. св. Кирил и Методий“ кап. II ранг Радко Муевски. Основният организатор на инициативата е факултетът по обществено здравеопазване във висшето училище.

/МК/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Столични криминалисти задържаха двама души за крадени автомобили

Столични криминалисти задържаха двама души във връзка с крадени автомобили. Това съобщиха от пресцентъра на МВР. Оттам уточняват, че криминалистите са действали по сигнал, получен вчера от собственик на автомобил „Хюндай“, произведен през 2022 г., който е съобщил в столичното Четвърто районно управление, че сутринта е установил липсата на колата си, паркираната пред дома му в района на НДК.

След незабавно предприетата полицейска операция криминалистите от сектор „Престъпления, свързани с МПС“ на Столичната дирекция на вътрешните работи и техни колеги от Четвърто районно управление откриват инкриминирания автомобил в гараж във вилна зона „Бункера“, където е бил намерен и друг разглобен автомобил „Киа“, обект на противозаконно отнемане от територията на столицата.

В помещението служителите на реда открили и иззели техническо устройство тип „тапа“, ползвано от извършителите на престъпленията за заглушаване на сигнала на откраднатите автомобили, се посочва в съобщението. По време на акцията на място са задържани двама души – собственикът на гаража, на 62 г. и  49-годишен, с редица криминални регистрации, основно за противозаконно отнемане на моторни превозни средства, както и хулиганства, палежи и вещно укривателство. В хода на разследването е установено, че помещението е ползвано от двамата за укриване и демонтиране на крадени на територията на столицата автомобили, се посочва още в съобщението. Двамата мъже са задържани за срок до 24 часа. По случая е образувано досъдебно производство по чл. 346 от Наказателния кодекс, разследването продължава под надзора на Софийската районна прокуратура.

/МК/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Обществопреди 56 минути

Шествие в подкрепа на идеята за въвеждане в училищата на час по религия се проведе в София

Българияпреди 57 минути

Първите брадати лешояди бяха пуснати на свобода в природата край крепостта „Туида“ в Сливен

Спортпреди един час

Българските национали по кану-каяк останаха извън призовите позиции в съботните финали на Световната купа в Унгария

Спортпреди един час

Лерой Сане отклони предложението на Байерн Мюнхен за нов договор

Балканипреди един час

Ердоган: Турските власти ще следят разоръжаването на Кюрдската работническа партия

Спортпреди един час

Два сребърни медала за България и драматична загуба на Рая Иванова на рекърв в съботните дисциплини на Европейската младежка купа по стрелба с лък

Политикапреди 2 часа

Борисов се срещна с Ердоган: “Капитан Андреево“ вече е най-големият граничен пункт в света

Святпреди 2 часа

Израел заяви, че е започнал нова военна операция в ивицата Газа

Спортпреди 2 часа

Димитър Кузманов победи номер 79 в света Александър Вукич и се класира за финалния кръг на квалификациите на турнира в Хамбург

Святпреди 2 часа

Иран каза, че ще продължи ядрените преговори със САЩ и че ще игнорира заплахите на Тръмп

Българияпреди 2 часа

С богата програма и почистване на централния плаж във Варна продължава фестивалът „Море и здраве“

Икономикапреди 2 часа

Изгубеният ААА рейтинг на САЩ – решение с последствия от финансовите пазари до домакинствата

Българияпреди 4 дни

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Святпреди 5 дни

Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул

Спортпреди 5 дни

Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа

Българияпреди 4 дни

Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци

Българияпреди 4 дни

Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен

Политикапреди 4 дни

Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров

Спортпреди 4 дни

Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит

Българияпреди 3 дни

Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание

Бизнеспреди 3 дни

„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин

Бизнеспреди 4 дни

Германският Mittelstand се въоръжава за нова ера

Политикапреди 4 дни

Атанасов: Кой натисна копчето на Радев? Той тръгва на поход да концентрира зад себе си руските сили

Българияпреди 5 дни

ПП-ДБ внесе в парламента проектодекларация за завършване на пълноценната интеграция чрез присъединяване към еврозоната на 1 януари 2026 г.

Новини