Свържете се с нас

Бизнес

Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл

„Дори съдът в крайна сметка да потвърди Humphrey’s Executor и да ги възстанови след месеци, ако през това време се съгласи с правителството и те бъдат отстранени, това само по себе си ще бъде частична победа за Тръмп. Дори ако загуби делото в крайна сметка.“, смята Менанд.

Ще бъде ли Федералният резерв засегнат от случая с Харис и Уилкокс?

Някои правни експерти смятат, че причината Humphrey’s Executor да остане в сила толкова дълго е, че съдиите във Върховния съд осъзнават значението на независимостта на централната банка на САЩ – включително консерваторите Брет Кавано и Самюъл Алито, съдейки по предходни техни решения.

Миналата година съдиите гласуваха със 7 на 2 в решение, възприето като доказателство за юридическата подкрепа към независимостта на Федералния резерв, макар че формално делото се отнасяше до Бюрото за финансова защита на потребителите. Дори Алито, който се противопостави на механизма за финансиране на агенцията, в особено мнение отбеляза, че Федералният резерв е „уникална институция с уникален исторически произход“, който го прави изключителен.

Експертите изказват мнение, че дори ако Върховният съд застане на страната на Тръмп в делата на Уилкокс и Харис, решението може да включва изключение, което да защити управителите на Федералния резерв от политически натиск.

Пауъл, който е юрист, заяви в сряда, че решението по делото не би следвало да „се отнася за Федералния резерв“. „Като цяло, независимостта на Федералния резерв е много добре разбрана и подкрепяна във Вашингтон, в Конгреса – което е наистина важно“, добави той.

Източник: Капитал

Бизнес

„Краят на една ера“: Какво предстои за глобалната търговия?

Опитите за изграждане на нови партньорства извън САЩ отразяват мнението на световните лидери, че враждебната търговска политика на Тръмп ще доведе до дългосрочна несигурност. След отказа му от стари споразумения в областта на отбраната, сигурността, здравеопазването и външната помощ тези действия сочат към трайна промяна в отношенията със САЩ, които вече не се възприемат като надежден съюзник.

Югоизточна Азия търси нови търговски съюзи

През последните седмици правителствени представители от няколко държави от Югоизточна Азия са посетили толкова отдалечени страни като Нова Зеландия, Франция, Бразилия и Индия, за да обсъдят засилване на търговските отношения. Тези разговори надграждат върху редица по-дългосрочни инициативи за сключване на споразумения за свободна търговия, обхващащи обширни географски региони.

Сингапур е водещата сила зад два ключови регионални проекта, насочени към създаване на зона за свободна търговия, обхващаща Азиатско-Тихоокеанския регион. Планират се също така разговори между лидерите на десетте държави от Асоциацията на народите от Югоизточна Азия (ASEAN) и страните от Съвета за сътрудничество в Залива – Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, с цел постигане на ново търговско споразумение.

Очаква се престолонаследникът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман, министър-председателят на Сингапур Лорънс Уонг и новоизбраният президент на Индонезия Прабово Субианто да се включат в разговорите, които ще се проведат през май в Куала Лумпур по инициатива на малайзийския премиер Анвар Ибрахим. Покана е изпратена и до китайския президент Си Цзинпин, докато Доналд Тръмп ще отсъства.

Страните от Югоизточна Азия са сред най-засегнатите от американските мита, особено тези, които са насочили икономиките си към производство за износ към западните пазари. Те добре осъзнават, че решението на Тръмп временно да отложи прилагането на „реципрочните“ мита не е трайно. Много от тях бяха сред основните печеливши от стратегията „Китай плюс едно“, при която компании преместваха производството си от Китай към страни в Югоизточна Азия заради охладнелите отношения между Вашингтон и Пекин.

ЕС също проучва алтернативи

ЕС възприема все по-настъпателен подход към намаляване на рисковете в отношенията си със САЩ. Съюзът вече разполага с най-голямата в света мрежа от търговски споразумения – с общо 74 държави. Около 44% от външната му търговия попада в обхвата на тези преференциални договорености.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Смята се, че именно Наваро е подкрепил Тръмп в търговската война с Китай, която той започна през 2018 г. и водеше с различна интензивност до края на първия си президентски мандат. По време на пандемията Наваро наричаше коронавируса „китайски вирус“, обвиняваше Китай, че умишлено го разпространява, противопоставяше се на блокирането на достъпа и работеше с Тръмп за популяризиране на хидроксихлороквин – вещество, което се използваше за лечение на пациенти с ковид през първата половина на 2020 г., въпреки че по това време нямаше клинични доказателства за неговата ефективност. По-късно беше установено, че лекарството е не само безполезно, но и вредно – и е довело до хиляди смъртни случаи.

Създател на измисления експерт

През 2019 г. стана ясно, че експертът Рон Вара, когото Наваро цитира в пет от 13-те си книги, е измислен. Това е открито от австралийската изследователка Теса Морис-Сузуки, която е обезпокоена от изявленията на Наваро за Китай и започва да изучава ранните му произведения. Тя открива доста случаи, в които Наваро споменава Рон Вара. Обикновено този несъществуващ експерт прави кратки, обобщаващи забележки като: „Трябва да си луд, за да ядеш китайска храна“ или дава клиширани съвети като: „Не играйте дама в света на шаха.“

Наваро признава, че е измислил Рон Вара (името на героя е анаграма на собственото име на икономиста) и го е използвал години наред „по-скоро за мнение и чисто развлекателна стойност, отколкото като източник на факти“. Вестник Washigton Post посочва, че в първата книга с участието на Рон Вара става ясно, че той е един от измислените герои, които Наваро използва, за да илюстрира идеите си. В следващите книги обаче икономистът спира да обяснява, че Рон Вара не е истински. Дори издателите му не са разбрали това.

Китай – в разгара на търговската война със САЩ – подхвана историята, като заяви, че светът е „възмутен и шокиран“ от постъпката на Наваро. „Измислянето на лъжи и провеждането на политики, основани на лъжи, е не само нелепо, но и изключително опасно“, заяви китайското външно министерство.

Първият бивш служител на Белия дом, който влезе в затвора за неуважение към Конгреса

След като Джо Байдън спечели президентските избори през ноември 2020 г., Наваро стана един от няколкото сътрудници на Тръмп, които се опитаха да му помогнат да остане на власт. Самият Наваро признава това. В мемоарите си, които излязоха през 2021 г., той разказва как се е опитал да окаже натиск върху вицепрезидента Майк Пенс да блокира преброяването на гласовете от избирателната колегия в Конгреса. Идеята на Наваро и неговите сътрудници е била, че това ще позволи на Тръмп да остане на поста още няколко седмици, докато се разследват изборните „измами“.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Свирепият вълк не е точно вълк

Според Бет Шапиро, главният научен директор на Colossal Biosciences, сивият вълк е най-близкият съвременен роднина на свирепия вълк, като между тях има 99.5% генетична прилика. Макар и тези проценти да изглеждат впечатляващо, думите на Шапиро контрастират с научно изследване от 2021 г. публикувано в Nature, според което двата вида последно са имали общ прародител преди около 6 млн. години, като дори чакалите и африканските диви кучета имат повече генетично сходство със сивия вълк, въпреки различията във външните им белези. Същият времеви период за общ прародител споделят хората (Homo Sapiens) и съвременните шимпанзета, като генетичното препокриване е 98.8%. В този контекст би се избистрила съвсем друга картина, ако учените решат да направят 20 промени в ДНК-то на шимпанзе и заявят, че новият обезкосмен примат с изпъкнала брадичка е Homo Sapiens, само защото морфологията им е сходна.

Близките външни белези между свирепия и сивия вълк, според научното изследване, могат да бъдат обяснени с т.нар. процес „конвергентна еволюция“, който описва независимото развитие на сходни белези у неродствени организми каквито например са делфините и акулите – макар и да нямат пряк прародител, те развиват аналогични перки и форма на тялото под въздействието на една и съща външна среда. Така студията води до заключението, че двата вида „вълци“ не са тясно свързани, а по-скоро представляват различни еволюционни клонове.

Шансовете Colossal Biosciences действително да са възродили изчезнал вид все повече намаляват, особено, когато се отбележи, че пет от редакциите в генома са извършени въз основа на ДНК от съвременни кучета и вълци, свързани с вече известни мутации, които изсветляват козината. „Мисля, че Colossal трябва да признаят, че са създали три сиви вълка, всеки от които има 15 ДНК бази, взети от секвенирания геном на свиреп вълк“, пише в блога си еволюционният биолог д-р Джери Койн, най-известен със своята книга „Защо еволюцията е истинска“.

Имайки предвид, че геномът на сивия вълк притежава около 2.5 милиарда ДНК бази, то въпросните 0.05% генетична разлика се равнява на почти 13 млн. ДНК бази, които не са сходни. В рамката на такива големи числа става ясно колко сложна и фина е моториката на генетичните инструкции, зададени в организмите. Според д-р Койн Ромул, Рем и Халеси са сиви вълци с едва 0.0000012% копирани гени от свиреп вълк, които отговарят предимно за външния вид, а не физиологичните процеси, хормоналния профил или поведението на животното.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Бизнеспреди 34 минути

„Краят на една ера“: Какво предстои за глобалната търговия?

Спортпреди 46 минути

Отложиха мачовете в Аржентина заради кончината на папа Франциск

Икономикапреди 53 минути

Еврото поскъпва до над 1,154 долара в междубанковата търговия

Здравепреди 57 минути

Откриха нов метод за лечение на астмата с имунотерапия

Спортпреди 60 минути

Елитен испански отбор с интерес към нападателя на Левски Мустафа Сангаре

Святпреди 60 минути

АНСА: 4422-та дни понтификат на папа Франциск

Българияпреди един час

Общинските съветници ще гласуват за одобрение на окончателния проект на Общ устройствен план на Oбщина Ружинци

Спортпреди един час

Ръководството на Борусия Дортмунд планира да задържи треньора Нико Ковач

Спортпреди един час

Лос Анджелис Клипърс изравни серията срещу Денвър в НБА

Икономикапреди един час

Цените на петрола се покачват в азиатската търговия

Балканипреди един час

Земетресение с магнитуд 4 е регистрирано рано тази сутрин в Източна Турция

Спортпреди 2 часа

Двукратната олимпийска шампионка Евгения Канаева напусна щаба на руския национален отбор по художествена гимнастика

Святпреди 3 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Икономикапреди 5 дни

С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката

Икономикапреди 5 дни

С преобладаващ спад приключи седмицата за водещите борси в Европа

Обществопреди 5 дни

Еврокомисар Марта Кос: Черна гора и Албания ще бъдат готови за членство още в мандата на тази ЕК

Българияпреди 5 дни

Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за доброволчеството

Политикапреди 5 дни

Парламентът ще заседава извънредно на 29 април

Икономикапреди 5 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 17.04.2025

Икономикапреди 5 дни

Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове

Българияпреди 5 дни

Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос

Обществопреди 4 дни

Слънце и краткотраен дъжд следобед

Политикапреди 4 дни

ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ

Политикапреди 5 дни

„Възраждане“ внася проекторезолюция в ПАСЕ с искане у нас да се проведе референдум за запазване на лева

Новини