Свържете се с нас

Общество

МОН: ИИ влиза в училищата, но няма да имаме програмисти и инженери без повече математика и природни науки

“Трябва да променим учебните програми и в тях да заложим повече изкуствен интелект. Истинският проблем обаче е в ниските резултати по математика и природни науки. Няма да имаме програмисти и инженери, ако тази тенденция продължи.”

Това мнение изрази министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на конференция на тема “Образованието и изкуственият интелект”, организирана днес от ГЕРБ в хотел Hyatt Regency Sofia.

Модератор на форума беше депутатът от ГЕРБ и бивш столичен кмет Йорданка Фандъкова. Освен министър Вълчев лектори бяха и председателят на Управителния съвет на БАСКОМ Доброслав Димитров и бившият министър на образованието Даниел Вълчев.

В конференцията участва и младият студент Георги Владов, който каза, че ИИ може да бъде “съюзник в образованието така че то да стане интересно“ и достъпно до степен, в която да не се използва ChatGPT, а да е интересен целият процес на учене. Разказа, че малкият му брат пише домашните си изцяло с помощта на ИИ.

Председателят на браншовата асоциация на водещите български компании за разработка на софтуер (БАСКОМ) Доброслав Димитров каза, че изкуственият интелект (ИИ), който светът видя за пръв път в лицето на ChatGPT, е вече 10 пъти по-слаб от настоящата му версия.

“Мощността му се удвоява се на всеки 5-7 месеца. Тоест след 6 месеца ще е още по две. Процесът не се забавя, а даже се ускорява – нищо не сме видяли още. Тази година т.нар. “агентите” (б.а. синтетични подизпълнители с изкуствен интелект) влизат в масова употреба. Филми ще се генерират за секунди – няма да се различават от реалните хора. До края на годината, ако не и до месеци”, каза Доброслав Димитров.

Той обясни, че софтуерните компании вече са хибридни пространства – там наравно с хора работят агенти (ИИ). Програмистите вече са мениджъри на синтетични програмисти – това не отменя нуждата от тях, но те трябва да могат да управляват други “синтетични” колеги.

“Концепцията “полуразпад на знанието” става все по-актуална – колко години трябва да минат, за да бъдат половината неща, които знаете непотребни. Когато става дума за образование – ще стане така, че това, което сме научили току-що, няма да ни е потребно”, коментира Димитров.

Той посочи, че от септември тази година в Китай въвеждат ИИ в обучението във всички гласове и всички дисциплини.

“Времето за реакция е все по-кратко. Целият ни живот става хибриден – от учебната до работната и личната среда.
Половината въпроси към ChatGPT за “емоционална употреба” и от лично естество. Половината запитвания търсят виртуален приятел и съветник. Това се случва и е по-добре да не бягаме от него”, каза още шефът на БАСКОМ.

Фандъкова отбеляза, че Доброслав Димитров говори “често плашещи неща, но че те се случват”.

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев каза, че е необходима стратегия за ИИ, защото това е предизвикателство пред всички сфери на живота ни.

“Работим по теми, свързани с ИИ. Държа да да имаме разписана стратегия. Тя се движи в три сфери – първата е как може ИИ да помогне в администрирането на системата, втората е преподаване чрез ИИ и третата е най-важна – как да подготвим децата за работа с ИИ”, обясни той.

Подчерта, че ИИ дава огромна възможност за свързаност на отделните системи, което ще олекоти администрацията.

“Най-вероятно класно-задочната система няма да се промени в следващите десетилетия затова е важно да направим програмата по-ефективна, за да отговаря на променящата се среда”, заяви Красимир Вълчев.

Българският вариант на ChatGPT разработва специално приложение за българското образование, който още тази есен ще влезе в системата на определен брой училища, “така че всеки ученик да направи свой собствен помощник”, съобщи министърът.

Според него проблемът е, че ние се променяме твърде бавно в сравнение с темповете на околната среда. Посочи, че в бюрократична среда като МОН големите промени се случват с темпо цикъл от 10-20 години.

По думите му образованието най-вече трябва да изградят умения, защото знанията лесно се забравят.

“Парадоксът е, че трябва да се обърнем към традиционните дисциплини. Ще успеем да подготвим децата за ИИ като подобрим уменията им по математика и БЕЛ. Трябва да се върнем към силната хуманитарна основа, а не да се превъзнасяме по високотехнологичните знания”, каза министър Вълчев.

България е страната в ЕС, в която учениците прекарват най-много време в екрани, като най-големият дял време се прекарва в социални мрежи. Министър Вълчев посочи, че това е пряко обвързано с лош успех в училище. Той е на мнение, големият проблем е в резултатите на учениците по математика тука и природни науки. По думите му няма да имаме добро програмисти и инженери, ако тази тенденция продължи.

Бившият образователен министър Даниел Вълчев коментира, че образованието представлява набор от разкази за доброто и злото – наука етика и естетика, които искаме децата ни в определен момент да научат. “Не знаем накъде върви светът, защото живеем в преходно време – досегашният еднополюсен свят е разколебан. Живеем във време на информационна революция”, заяви той.

Йорданка Фандъкова добави, че промените в образованието стават бавно, но че от друга страна “няма време за губене”. Подчерта важността от подготовката на учителите.

Източник: Offnews.bg

Общество

Центрове по медиация във варненски училища ще помагат за справяне с агресията

Агресията в училищата вече не е изолирано явление, а тревожна ежедневна реалност за хиляди ученици, учители и родители в цялата страна. В отговор на този обществено значим проблем проектът „Академия Миротворци“ получи финансиране от десетото юбилейно издание на Vivacom Регионален грант, за да изгради устойчива мрежа от училищни медиатори и центрове по медиация във Варна.

Проектът е дело на едноименната организация „Академия Миротворци“, която вече осем години прилага успешно иновативен модел за ненасилствено разрешаване на конфликти в образователната система. Като част от проекта ще бъдат обучени нови 20 ученици-медиатори и четирима педагогически специалисти, които ще се превърнат в треньори по училищна медиация. В четири училища във Варна ще бъдат създадени Центрове по медиация – пространства за доверие, диалог и разбиране, където ученици и учители заедно ще търсят решения, а не наказания. Целта на проекта е да достигне до близо 4 700 ученици, над 8 000 родители и приблизително 240 педагогически специалисти от училищата, участващи в инициативата. Освен сертифициращите обучения, от организацията ще стартират и рубрика „Видео дневникът на един медиатор“, където младежите ще споделят как преминават през обучението, какви умения развиват и как се променя комуникацията им в училище.

„Ние не просто обучаваме ученици да бъдат медиатори. Ние им даваме сила – да бъдат чути, да изграждат доверие, да се справят с конфликтите по осъзнат начин. Агресията в училище оставя дълбоки следи – ние вярваме, че с емпатия, подкрепа и правилни инструменти можем да променим тази реалност“, споделя Венета Иванова, основател на „Академия Миротворци“. Тя допълва, че само през последната учебна година в България са регистрирани над 3300 случая на агресия в училищна среда, а 90% от учениците във Варна са били свидетели на насилие.

„Академия Миротворци“ цели да създаде нова училищна култура – такава, в която конфликтите са възможност за учене, а не повод за страх. Създадената от организацията методология е напълно съобразена със законодателството в България и вече е одобрена от Министерството на образованието и науката и Регионалното управление на образованието – Варна.

„И тази година имаме удоволствието да представим страхотните проекти на всички организации, които получиха подкрепата ни в десетото издание на Vivacom Регионален грант. Силно вярваме, че добрите каузи трябва да бъдат популяризирани, а резултатите от усилията на гражданските организации – още по-видими. Затова през тази година, по повод юбилея, си партнираме и със студенти от Нов български университет, които помогнаха изключително много на финалистите с разработването на комуникационни стратегии и нови визуални идентичности“, коментира Елица Георгиева, директор „Корпоративни комуникации“ във Vivacom.

Програмата Vivacom Регионален грант е най-мащабната социално отговорна инициатива на телекома. За десет години тя е подкрепила 128 проекта от цялата страна с общо над 700 000 лв. В юбилейното си издание програмата подкрепи 10 проекта в областта на образованието и опазването на околната среда с общо 100 000 лв. Vivacom Регионален грант се реализира в партньорство с Български център за нестопанско право (БЦНП).

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Злато за 1,5 млн. лева хванаха на Капитан Андреево в чанта за лаптоп

Кюлчета злато заловиха в микробус митничарите на Капитан Андреево

Снимка Агенция Митници

Кюлчета злато заловиха в микробус митничарите на Капитан Андреево

Над 12 кг контрабандно злато откриха митническите служители на МП Капитан Андреево при проверка на микробус, излизащ от страната. 

На 25 май на пункта пристига микробус с чужда регистрация. В превозното средство пътуват от Франция през България за Турция двама мъже – водачът с двойно гражданство, българско и турско, и неговият спътник – турски гражданин. Сред анализ на риска превозното средство е селектирано за щателна митническа проверка, при която в кабината са открити две чанти – едната с документи, а другата за лаптоп, в които са укрити 12 отливки и едно кюлче от жълт метал.

Според извършената експертиза от вещо лице отливките с общо тегло 11093,50 грама са изработени от злато 14 карата (проба 585). Кюлчето е с тегло 1 кг от 24-каратово злато проба (999,9).

Общото количество на задържаното злато е 12093,50 грама на стойност 1 400 004, 23 лева.

По случая е образувано досъдебно производство от разследващ митнически инспектор под надзора на Окръжна прокуратура – Хасково.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Фест на хвърчилата през уикенда край Панчаревското езеро

„София лети – Парад на хвърчилата“ ще се състои край Панчаревското езеро през уикенда, съобщи Столична община. 

Двудневният фест съчетава наука, изкуство, технологии, вкусна храна и много игри. Входът е свободен.

Фестивалът на хвърчилата се реализира с финансовата подкрепа на Столичната община – Календар на културните събития. 

 В рамките на празника ще се проведе специално състезание с хвърчила, в което ще участват ученици от местни училища. Те ще се съревновават в различни категории:

· Най-атрактивно хвърчило

· Най-високо летящо хвърчило

· „На баба ти хвърчилото“ – награда за най-възрастен участник

· Най-масово участие на училище

· Хвърчило, вдъхновено от героите на Disney Channel

В зоната „Летим и творим“ ще се провеждат творчески работилници, в които малки и големи ще се учат как се създават хвърчила, ще има щандове за анимации и активности с Disney Channel.

Специална Disney Channel зона ще посрещне малчуганите в света на любими герои и обичани филмови поредици. Ще могат да снимат, да тагнат @disneychannel.bulgaria в Instagram и да спечелят награди.

В зона „Саяна“ шеф Ради и шеф Йоан ще разкрият тайните на любими ястия.

Специален гост ще бъде българската компания „ЕндуроСат“, която е специализирана в производството на космически наносателити. На 13 януари първият български научен спътник „Балкан-1“ успешно беше изведен в орбита с ракетата „Фалкон 9“ на SpaceX. Събитието е част от европейската програма „Коперник“.

До мястото на фестивала може да се стигне с автобус №1, до спирка „Плажа Панчарево“. За автомобили са обособени зони за паркиране в местност „Плажа“ и ВЕЦ „Кокаляне“.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 15 минути

Всички победители в Лигата на конференциите

Спортпреди 18 минути

Челси спечели Лигата на конференциите след обрат срещу Бетис

Святпреди 18 минути

„Файненшъл таймс“: Тръмп е разпоредил на американските доставчици на софтуер за чипове да спрат да продават в Китай

Святпреди 47 минути

Кандидатът за президент на Полша Славомир Менцен, който остана трети на първия тур, не подкрепи никой от двамата оставащи кандидати

Политикапреди 48 минути

Ахмед Доган прави нова партия с нов лидер, твърди Юджел Атилла

Спортпреди 60 минути

Арсенал е близо до трансфера на Мартин Субименди

Святпреди един час

Условията на Путин за прекратяване на войната включват отказ от членство на Украйна в НАТО и частична отмяна на санкциите, казаха руски служители

Святпреди един час

Лавров е обсъдил с Рубио предстоящите преговори с Украйна, Умеров призова Москва да предаде своя меморандум за мир

Балканипреди един час

Румъния иска да произвежда боеприпаси заедно със САЩ

Българияпреди 2 часа

Община Добрич e избрана да получи титлата „Европейски град на спорта“ за 2026 година

Спортпреди 2 часа

Арина Сабаленка победи Жил Тайхман във втория кръг на Откритото първенство по тенис на Франция

Спортпреди 2 часа

Германия спечели титлата в първото в историята смесено отборно състезание на Европейското първенство по спортна гимнастика в Лайпциг

Балканипреди 5 дни

Турция е привлякла 10,59 милиона чуждестранни туристи в периода януари-април

Спортпреди 5 дни

Индиана Пейсърс записа втори успех над Ню Йорк Никс във финала на Източната конференция на НБА

Святпреди 5 дни

Високопоставен представител на опозицията бе задържан два дни преди изборите във Венецуела

Святпреди 5 дни

Русия обяви, че е свалила 94 украински дрона тази нощ

Спортпреди 5 дни

Лудогорец пусна в продажба билетите за домакинството си на Арда Кърджали

Българияпреди 5 дни

За повече от 80 процента от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на „Тренд“

Културапреди 4 дни

Стилен и вълнуващ Аскеер, Ивайло Христов и Марин Янев с големите награди

Българияпреди 5 дни

Балчик ще отбележи празника си с тържествени културни събития

Обществопреди 5 дни

Безплатно паркиране в синя и зелена зона в София в трите почивни дни

Спортпреди 5 дни

Мактоминей и Конте бяха отличени с индивидуални призове в Серия А

Спортпреди 5 дни

Клоп: „Няма да отида в Рома“

Святпреди 5 дни

Сирийското външно министерство приветства отмяната на американски санкции като „положителна стъпка“

Новини