Свържете се с нас

Икономика

Митата, обявени от президента на САЩ Доналд Тръмп, предизвикаха вълна от реакции на световни лидери и пазарни сривове

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви късно снощи, че налага основни мита от 10 на сто върху целия внос в САЩ и по-високи налози за някои от най-големите търговски партньори на страната, което доведе до вълна от реакции от световните лидери, обобщава Ройтерс.

Държави от целия свят заявиха, че ще въведат контрамерки срещу всеобхватните мита върху глобалния внос за американския пазар. Допълнителните ставки са с основен размер от 10 на сто и по-високи ставки за държавите, които според администрацията на Тръмп са поставили високи бариери пред вноса на американски стоки.

БТА предлага обобщение на реакциите на редица високопоставени лица и правителствени лидери по света:

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определи всеобщите мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, като сериозен удар по световната икономика и добави, че ЕС е готов да отговори с ответни мерки. За блока обявените от Вашингтон мита са в размер от 20 на сто.

Еврокомисарят за търговията и икономическата сигурност Марош Шефчович обяви, че ще разговаря с американските си колеги и ще отдели „достатъчно“ време за по-нататъшни преговори по митата. „Но ние няма да стоим безучастни, ако не успеем да постигнем честна сделка“, каза той.

От своя страна председателят на Европейския съвет Антониу Коща заяви, че наложените от САЩ мита трябва да подтикнат Европа спешно да постигне търговски споразумения с други партньори по света.

„Ще работим с всички наши партньори и ще продължим да укрепваме и разширяваме търговската си мрежа. Сега е моментът да ратифицираме споразуменията с държави от групата Меркосур, Мексико и да постигнем решителен напредък в преговорите с Индия и други ключови партньори“, заяви Коща в публикация в платформата „Екс“ (X).

ГЕРМАНИЯ

Германският канцлер в оставка Олаф Шолц предупреди за „атака“ срещу световния търговски ред.

Канцлерът в оставка повтори коментарите на министъра на икономиката Роберт Хабек, който по-рано заяви, че американската „мания“ относно тарифите може да причини „огромни щети в световен мащаб“.

„Доналд Тръмп се огъва под натиск, коригира изявленията си под натиск, но логичното следствие е, че той също трябва да почувства ответен натиск, който сега трябва да бъде упражнен от Германия и от Европа“, заяви Хабек.

ФРАНЦИЯ

Френският президент Еманюел Макрон определи митата като „брутални и необосновани“.

Макрон предупреди, че ставките могат да причинят шок в световната търговия и призовава Европа да отговори „сектор по сектор“, а компаниите – да отменят планираните инвестиции в САЩ.

По-рано днес френският външен министър Жан-Ноел Баро заяви, че митата на Тръмп ще засегнат икономиките на държавите от НАТО.

„(Американските мита) ще имат отрицателни последици както за американската икономика, така и за икономиките на държавите членки на алианса като цяло“, каза Баро пред журналисти в Брюксел, където участва в срещата на външните министри на страните от НАТО.

ИТАЛИЯ

Премиерът на Италия Джорджа Мелони отмени ангажиментите си, които бе планирала за днес, за да се съсредоточи върху действията, които трябва да бъдат предприети след решението на САЩ, съобщи нейната канцелария, цитирана от италианската новинарска агенция АНСА.

Вчера Мелони разкритикува американския президент Доналд Тръмп. 

Италианският премиер заяви, че ще продължи да работи за споразумение, за да предотврати търговска война.

„Въвеждането на мита от САЩ срещу Европейския съюз е мярка, която считам за погрешна и която не е от полза за никоя от участващите страни“, се казва в изявление на Мелони.

ИСПАНИЯ

Новите тарифи са „несправедливи и неоправдани“, заяви испанският премиер Педро Санчес в интервю за радиостанция Ере Ене Е. Той допълни, че правителството ще задейства план за 14,1 милиарда евро, включващ 7,4 милиарда евро ново финансиране, за да смекчи влиянието на новите американски мита върху испанската икономика.

БЪЛГАРИЯ 

Въведените мита на САЩ върху стомана и алуминий от ЕС и тези, които са в сила от днес, ще окажат негативни ефекти за България по отношение на търговията със САЩ като: намаляване на конкурентоспособността на българските компании, изнасящи за САЩ; негативно въздействие върху веригите на доставки, в случаите, когато български фирми са подизпълнители на големи европейски производители, които изнасят за САЩ; възможно е доставките на българските производители към партньори от ЕС също да бъдат засегнати, предвид още по-силно нарастване на предлагането на пазара на ЕС в резултат на невъзможността за износ към САЩ, посочи българското Министерство на икономиката и индустрията за БТА. През последните няколко години САЩ заемат сравнително неголям, но устойчив дял във външната търговия на България с относителни тегла от порядъка на 2,5 на сто от износа на нашата страна и 1,2 на сто от вноса, сочат данни на ведомството. 

Митата на американския президент Доналд Тръмп за автомобилите са положителна стъпка за европейските потребители. Това коментира за БТА Любомир Доросиев, председател на Изпълнителния съвет на Асоциацията на вносителите на автомобили (АВА), която в края на 2024 г. отбеляза 20 години от своето създаване.

Доросиев посочи, че покрай ковид пандемията производителите на нови автомобили повишиха драстично цените с 60-70 на сто с мотивите, че липсват чипове, консумативи и др. Според него е възможно и обявените мита да са „всяко чудо за три дни“. Експертът смята, че допълнителното облагане ще оскъпи вноса от САЩ излишно и тази търговия у нас е възможно да се свие, ако не и да спре напълно.

КИТАЙ

Китайското министерство на търговията заяви, че Пекин „твърдо се противопоставя“ на реципрочните мита и „ще предприеме контрамерки, за да защити собствените си права и интереси“, след като Тръмп наложи реципрочни мита от 34 на сто върху вноса на стоки от страната.

„В търговските войни няма победители, а протекционизмът е път за никъде“, обяви говорител на министерството на търговията в Пекин.

Китай призовава САЩ незабавно да отменят едностранните тарифни мерки и да уредят по подходящ начин различията си с търговските партньори чрез равноправен диалог, допълни представителят на търговското ведомство в Пекин.

ЯПОНИЯ

Японският министър на търговията Йоджи Муто определи реципрочните мита като „изключително достойни за съжаление“ и заяви, че Токио ще настоява САЩ да освободят Япония от тарифни мерки.

Япония ще обмисли своя отговор по „смел и бърз начин“, обяви Муто. Токио е изправен пред въвеждането на реципрочни тарифи от 24 на сто върху износа за САЩ. 

Муто допълни, че е уведомил министъра на търговията на САЩ Хауърд Лътник, че американските мита ще затруднят японските компании да инвестират на американския пазар и ще навредят на водещата световна икономика.

На въпрос от местните медии за възможността за ответни мерки, Муто каза само, че Япония ще трябва да направи това, което е в национален интерес, без да навлиза в подробности. 

СИНГАПУР

Министърът на търговията и вицепремиер на Сингапур Ган Ким Йонг заяви, че страната няма да наложи контрамерки срещу наложените от Тръмп 10 на сто базови тарифи, въпреки че разполага с такъв механизъм съгласно споразумението за свободна търговия между САЩ и Сингапур. „Решихме да не го правим, защото налагането на ответни вносни мита само ще увеличи разходите за нашия внос от САЩ“, заяви вицепремиерът.

КАНАДА

Канада ще наложи мито в размер на 25 на сто върху всички превозни средства, внесени от САЩ, които не отговарят на Споразумението за свободна търговия САЩ-Мексико-Канада (USMCA), заяви днес министър-председателят на страната Марк Карни пред медии в отговор на наложените реципрочни мита.

Новите тарифи няма да обхващат вноса на авточасти и няма да засегнат мексиканския внос на превозни средства, уточни Карни.

МЕКСИКО

Президентът на страната Клаудия Шейнбаум обяви, че Мексико няма да следва политика на „око за око, зъб за зъб“ относно тарифите, а по-скоро ще обяви днес „всеобхватна програма“. Днес тя допълни, че диалогът и сътрудничеството със САЩ продължават, като страната й е изключена от всеобхватните мита. Целта на Мексико е през следващите 40 дни да постигне най-добрите възможни търговски условия, допълни Шейнбаум. 

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ

Британският премиер Киър Стармър заяви, че Великобритания ще продължи да работи по търговско споразумение със САЩ и че търговската война „не е в нашия национален интерес“.

Той обаче добави, че би сключил сделка, само ако тя е правилна.

Великобритания, обхваната от най-ниската митническа ставка върху вноса от 10 на сто, по-късно обяви индикативен списък на стоки, които потенциално биха могли да бъдат включени в ответен реципрочен отговор.

Така нареченият индикативен списък обхваща около 27 на сто от британския внос на стоки от САЩ, според данни от 2024 г., пише в консултативен документ на правителството.

Министърът на бизнеса и търговията Джонатан Рейнолдс заяви, че митата за Великобритания са „разочарование“ и „предизвикателство“, макар и Лондон да е в „по-добра позиция от много други страни от това, което беше обявено снощи, но все пак сме разочаровани“.

ЮЖНА КОРЕЯ

Изпълняващият длъжността президент на Южна Корея Хан Дък-су разпореди мерки за спешна подкрепа за засегнатите компании, включително автомобилните, съобщи министерството на индустрията.

АВСТРАЛИЯ

Премиерът на Австралия Антъни Албанезе заяви, че ще се стреми да преговаря със САЩ за премахване на тарифите, без да прибягва до механизъм за разрешаване на спорове по Споразумението за свободна търговия между двете страни.

Той допълни, че воденото от него правителство няма да наложи реципрочни мита, тъй като това ще увеличи цените за австралийските домакинства.

„Няма да се включим в надпревара към дъното, която води до по-високи цени и по-бавен (икономически) растеж“, каза Албанезе.

Митата на администрацията на Тръмп нямат логично основание и противоречат на основите на партньорството между нашите две страни. Това не е приятелска постъпка“, допълни той. За Австралия са в сила базовите ставки от 10 на сто. 

БРАЗИЛИЯ

Правителството на най-голямата икономика в Латинска Америка – Бразилия, на която Тръмп наложи мита от също 10 на сто, обяви, че „оценява всички възможни действия за осигуряване на реципрочност в двустранната търговия, включително прибягването до Световната търговска организация“.

По-рано през деня Конгресът на Бразилия одобри законопроект, който установява правна рамка за Бразилия в отговор на потенциални едностранни търговски мерки, насочени към нейните стоки и услуги, включително тарифни контрамерки.

ИЗРАЕЛ

Министърът на финансите на Израел Безалел Смотрич заяви, че свиква служители на министерството, за да формулират курс на действие за защита на икономиката на Израел от предстоящите мита в размер на 17 на сто, наложени от САЩ.

НОВА ЗЕЛАНДИЯ

„Интересите на Нова Зеландия са защитени най-добре в свят, в който има свободна търговия, двустранните отношения на Нова Зеландия със САЩ остават силни„, заяви министърът на търговията на страната Тод Маклей. „Ще говорим с администрацията (на САЩ), за да получим повече информация, а нашите износители да разберат по-добре какво въздействие ще има тази новина“, допълни той на фона на очакваните основни ставки. 

КОЛУМБИЯ

Вносът от САЩ само ще стане по-скъп, ако те ни отнемат работни места, но няма да вдигаме тарифите, ако техните стоки спомогнат за създаването на  работни места с по-висока стойност“, обяви Густаво Петро, президентът на Колумбия, която също ще бъде обхваната от 10-процентовия основен размер на тарифите.

СВЕТОВНА ТЪРГОВСКА ОРГАНИЗАЦИЯ

Митата, обявени от САЩ на 2 април, наред с оповестените в началото на 2025 г., могат да доведат до цялостно свиване на световната търговия със стоки с около 1 процент тази година. Това предупреди днес ръководителката на  Световната търговска организация (СТО) Нгози Оконджо-Ивеала. 

Организацията следи отблизо и анализира мерките, оповестени от САЩ, посочи Оконджо-Ивеала. 

По-рано бе съобщено, че тя е уведомила в писмо страните членки на организацията, че СТО е получила много въпроси относно въздействието на митата върху търговията и ще отговори на техните въпроси.  

„Много от вас се свързаха с нас във връзка със съобщението на САЩ за митата, като поискаха от Секретариата да предостави икономически анализ за въздействието на тези мита и всички потенциални отражения върху вашата търговия“, пише генералният директор на СТО в писмото до представителите на страните членки с дата от 3 април.

„Тъй като сме организация, чиято динамика се определя от членовете й, Секретариатът ще отговаря на вашите въпроси“, отбелязва Оконджо-Ивеала, предлагайки също така страните да обсъждат тези въпроси помежду си.

ПАЗАРИ

Световните пазари реагираха отрицателно на обявените днес широкообхватни мита върху вноса на стоки в САЩ, обявени от президента Доналд Тръмп. Основните борси в Европа закриха търговията дълбоко в негативната територия, а еврото поскъпна спрямо долара

ОТГОВОРЪТ НА САЩ

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че страната ще излезе „по-силна“ от сегашната ситуация, възникнала след обявяването на широкообхватни вносни глобални мита и характеризираща се със силен спад на световните фондови пазари и долара, предаде Франс прес.

„Операцията е завършена! Пациентът оцеля и се възстановява. Прогнозата е, че пациентът ще бъде много по-силен, по-голям, по-добър и по-издръжлив от всякога“, написа президентът на САЩ в социалната мрежа „Трут Соушъл“ (Truth Social).

Междувременно министърът на търговията на САЩ Хауърд Лътник заяви, че „няма шанс“ Доналд Тръмп да отстъпи от вече наложените мита. 

„Президентът (Доналд Тръмп) няма да отстъпи от това, което обяви вчера. Той няма да отстъпи“, обяви той.

Източник: БТА

Икономика

Към момента пред МРРБ не са отчетени извършени дейности по подмяна на водопровод и канализация на булевард в Копривщица, каза министър Иванов

Към настоящия момент пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) не са отчетени извършени дейностите за обекта подмяна на водопровод и канализация на бул. „Хаджи Ненчо Палавеев“ – източен и западен бряг на река Тополница в Копривщица. В изпълнение на инвестиционната програма за общински проекти между МРРБ и общината е подписано споразумение за финансиране на проекта за подмяна на пътната настилка на бул. „Хаджи Ненчо Палавеев“ – западен бряг на река Тополница, включен в приложение 3 на държавния бюджет за 2024 г. с прогнозна стойност 2 млн. лева. За изпълнението на обекта е постъпило искане за аванс, което е върнато на общината за корекции.

Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов по време на парламентарния контрол в отговор на въпрос за подготовка на уличната инфраструктура на Копривщица за посрещане на гостите на Националния събор на българското народно творчество 2025 г.

В отговор на уточняващ въпрос министър Иванов посочи, че ведомството ще окаже необходимата методическа помощ при проявен интерес от общината, за да бъдат изрядни документите. След влизането на постановлението за изпълнението на общинската инвестиционна програма, ако всички документи са изрядни и те бъдат подадени в най-кратък срок, те ще бъдат процедирани, за да не се забавя това събитие, увери министърът.  

Иванов напомни, че с решение от 30 септември 2022 г. на Министерския съвет е одобрен списък на инвестиционни проекти на общините, като през 2022-2023 година са им били предоставени близо 233 млн. лева. Срокът на изпълнение на проектите е бил до 31 октомври 2024 г. Подписаните споразумения с община Копривщица са за финансиране на подмяна на водопровод и канализация на бул. „Хаджи Ненчо Палавеев“ – източен и западен бряг на река Тополница, като средствата в общ размер от 4,504 млн. лева са предоставени на общината като трансфер за изпълнение на строително-монтажни работи, упражняване на строителния и авторски надзор на обекта. Срокът за отчитане на изпълнението на споразуменията е бил до 31 октомври 2024 г.

В края на минала година, в интервю за БТА,  кметът на Копривщица Мария Тороманова каза, че от четири предложени проекта от общината в началото на 2024 г. за финансиране по инвестиционната бюджетна програма има само подписано споразумение с МРРБ за един – асфалтиране на бул. „Хаджи Ненчо Палавеев“, и по него е започнала работа, въпреки че общината не е получила авансово плащане. За останалите очакваме да ни поканят за подписване на споразуменията, каза тогава кметът. 

През 2025 г. ще се състои юбилейното издание на Националния събор на народното творчество в Копривщица, за който се очаква да пристигнат около 12 000 души. То се провежда на всеки пет години е и в списъка на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство.

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Ливанската централна банка ще противостои на прането на пари и финансирането на тероризма, заяви новоназначения управител

Централната банка на Ливан ще противодейства на прането на пари и финансирането на тероризма и ще бъде независима от политически вмешателства. Това заяви встъпилият днес в длъжност като гуверньор Карим Суаид, цитиран от Асошиейтед прес.

Назначаването му на поста управител на централната банка беше обявено от премиера Науаф Салам в края на март.

Централната банка ще работи за разсрочване на плащанията по държавния дълг на Ливан и изплащане на средствата на вложителите, каза още Суаид по време на пресконференция в Бейрут.

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

ФАО празнува 30-ата годишнина на AQUASTAT – водещия източник на световни данни за водата и селското стопанство

Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) отпразнува днес 30-ата годишнина на AQUASTAT – водещия източник на световни данни за водата и селското стопанство. Това се случи с хибридно събитие на високо ниво в централата на ФАО в Рим, което включваше и съвместен брифинг относно стратегията на ООН за вода и канализация, одобрена през 2024 г., съобщи ФАО на официалната си страница.

В своите встъпителни бележки генералният директор на ФАО Ку Донгю подчерта критичната връзка между водните и хранително-вкусовите системи. „Не може да има продоволствена сигурност без водна сигурност. Стратегическата рамка на ФАО за 2022 – 2031 се фокусира върху това да направи системите за хранително-вкусовата промишленост по-ефективни, приобщаващи, издръжливи и устойчиви, а водата е първостепенна за тази трансформация“, каза той. Той допълни, че правилните решения изискват пакет от действия, базирани на стабилни, надеждни, непрекъснати и последователни данни и информация.

В речта си Алваро Ларио, президент на Международния фонд за развитие на селското стопанство (IFAD), подчерта, че макар селското стопанство да остава най-големият потребител на прясна вода в световен мащаб, то е все по-уязвимо към недостига на вода. Според Ларио това прави точните и достъпни системи за данни като AQUASTAT жизненоважни за вземане на информирани решения и устойчиво управление на ресурсите.

Разработен от Отдела за земя и вода на ФАО през 90-те години на миналия век, AQUASTAT е създаден в отговор на нарастващото търсене на сравнима, актуална и свързана с политиката информация за използването на вода в селското стопанство – най-големият водоконсумиращ сектор в световен мащаб. Системата предоставя данни с отворен достъп за ключови показатели като наличие на водни ресурси, напояване, инфраструктура, ефективност на използването на водата и воден стрес. Той се е превърнал в ключов инструмент за вземащите решения, подпомагащ планирането, инвестициите и международното сътрудничество.

„Днес 2,5 милиарда души живеят в страни с дефицит на вода, а 10 на сто от световното население е изправено пред висок или критичен дефицит на вода. Чрез проследяване на тази информация AQUASTAT позволява на правителствата и организациите да предприемат проактивни мерки“, отбеляза генералният директор на ФАО.

Честването е част от 365-те дни на действие в чест на 80-ата годишнина на ФАО, съобразено с нейната двугодишна тема, избрана от членовете на ФАО за 2024–25: Управление на водните ресурси за четирите „по-добри“: по-добро производство, по-добро хранене, по-добра околна среда и по-добър живот.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 55 минути

Общо 648 души са с хранително отравяне от дюнери в Турция; собствениците на заведението са арестувани

Българияпреди 56 минути

Реконструкция за 3,5 млн. лева на ВиК мрежата започва в най-големия ямболски квартал

Българияпреди 56 минути

За опити за телефонни измами в община Нови пазар предупредиха от Областната дирекция на МВР

Спортпреди 57 минути

Барселона се интересува от Мойзе Кен, който може да се превърне в заместник на Роберт Левандовски

Българияпреди 59 минути

Донорството е кауза, която трябва да обединява, а не да разделя, заявиха от Българския лекарски съюз

Българияпреди 59 минути

Работници от Украйна, Индия, Бангладеш, Сирия и Узбекистан са наети в хотели и производствени предприятия в област Смолян

Спортпреди един час

Сдружение ПФК Ботев стартира процедура по продажба на 30 процента от акциите на Ботев Пловдив

Балканипреди един час

Йордания потвърди участието си на Експо 2027 в Белград, очаквам същото от България, каза сръбският президент

Българияпреди един час

На 8 април започва кампания за събиране и рециклиране на стъклени отпадъци в Троянско

Святпреди един час

ТПС: В Израел преименуваха вид пеперуда на дете, взето за заложник от „Хамас“ в Газа

Святпреди един час

Тръмп, Мъск и Ванс изразиха подкрепа за Льо Пен

Българияпреди един час

Момиче на 18 г. ще изтърпи наказание от осем месеца затвор за кражби от автомобили и от търговски обект в Казанлък

Здравепреди 4 дни

Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена

Политикапреди 5 дни

Лена Бориславова: По-вероятно е Пеевски да поиска да се раздели с Борисов, а не обратното

Бизнеспреди 4 дни

Тръмп заплашва с вторични мита за руския петрол, ако не се постигне споразумение за Украйна

Политикапреди 5 дни

Боршош ще прави “туристическа полиция“

Бизнеспреди 4 дни

Защо наемите са извън контрол

Политикапреди 4 дни

ДСБ-Бургас бе преучредено с ново ръководство

Бизнеспреди 4 дни

САЩ настояват за още по-голям контрол върху минералите и енергията на Украйна

Бизнеспреди един ден

Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин

Обществопреди 4 дни

Днес се провежда последният етап от конкурса за главен архитект на София

Бизнеспреди 4 дни

Съдът засега извади Марин Льо Пен от надпреварата за президент през 2027 г.

Обществопреди 4 дни

Цените на винетките поскъпват от 1 май

Обществопреди 4 дни

Мазут на плажа във Варна, търсят кой е виновен (снимки)

Новини