Свържете се с нас

Бизнес

Мисията невъзможна: Мъск трудно ще намали разходите на САЩ

Трудно за изпълнение обещание

Агенцията все още е в началния си етап. Въпреки това разликата между изявленията на Мъск и очевидния му неуспех да намали разходите подчертава предизвикателствата пред неговите намерения. Той обеща над 2 трлн. долара годишни икономии за федералното правителство. Трудно, граничещо с невъзможното.

До голяма степен това се дължи на структурата на бюджета на САЩ. Правителството се очаква да изхарчи 7 трлн. долара тази година. Близо две трети от тази сума са задължителни разходи за социално и здравно осигуряване, а лихвените плащания са над 10%. Остава една четвърт от бюджета за дискреционни разходи – мерки и действия на фискалните власти, които имат въздействие върху бюджетните параметри. Тези разходи теоретично е по-лесно да бъдат съкратени, но половината от тях отиват за отбрана, а републиканците искат да увеличат парите за армията.

С други думи, независимо колко агресивно действа DOGE, неговите усилия са насочени към едва около една десета от общия федерален бюджет, отбелязва The Economist. DOGE все пак насочи част от вниманието си към отбраната, където за момента е успяла да открие 80 млн. долара разхищения – отново сума, която би звучала впечатляващо на редовия гласоподавател, но е нищо на фона на 800 млрд. долара бюджет на Пентагона.

Разминаване

Нов онлайн тракер на сайта на DOGE определя прогнозните спестявания от усилията на агенцията за съкращаване на федералните разходи на 105 млрд. долара към 7 март. Но анализ на National Public Radio (NPR) показва, че сметките не излизат. Публикациите на сайта на DOGE, наподобяващи информационен поток в социалната мрежа X, собственост на Мъск, посочват, че част от спестяванията идват от източници като „разкриване и премахване на измами“, „съкращаване на работна сила, програмни промени и регулаторни икономии“, като се уточнява, че пълното разкриване на дейността на звеното ще отнеме време.

Източник: Капитал

Бизнес

Бизнес глобус: Цената на iPhone скача с до 43%; Microsoft се отказва от проекти за центрове за данни; Puma с нов шеф

Microsoft се отказва от проекти за центрове за данни по целия свят

Microsoft е спряла или поне забавила проекти за изграждане на центрове за данни в различни части на света, включително в Индонезия, Великобритания, Австралия и САЩ. Компанията преразглежда плановете си за изграждане на сървърни ферми, които поддържат изкуствения интелект и облачните услуги. Инвеститорите се опитват да установят дали забавянето е резултат от намалено търсене на услуги за AI или от временни проблеми със строителството, като недостиг на енергия и строителни материали. Технологичният лидер е направил промени в плановете си, но отказва да обсъжда конкретни проекти. Въпреки това компанията продължава да разширява присъствието си в облачните услуги и AI.

Председателят на BP Хелге Лунд ще се оттегли

Председателят на борда на BP Хелге Лунд планира да се оттегли „вероятно през 2026 г.“, съобщи компанията, като вече е започнала процесът по избор на негов наследник. Лунд подкрепяше зелената стратегия на бившия CEO Бернард Луни от 2020 г., целяща намаляване на производството на въглеводороди с 40% до края на десетилетието. След напускането на Луни през 2023 г. и идването на новия CEO Мъри Очинклос BP се върна към по-силен фокус върху петрола и газа. Активисткият хедж фонд Elliott Management, който е придобил близо 5% от BP, настоява за още по-сериозни промени, включително по-агресивна продажба на активи. Лунд ще се кандидатира за преизбиране на годишното събрание на акционерите на 17 април, но част от инвеститорите обсъждат промени в ръководството. Енергийният гигант заяви, че новият председател първо ще се присъедини към борда, преди Лунд официално да се оттегли.

Puma заменя изпълнителния си директор с бивш кадър на Adidas

Puma заменя изпълнителния си директор Арне Фройндт с бившия ръководител на продажбите в Adidas Артър Хьолд, след като стойността на акциите на компанията спадна с 50% по време на двегодишния му мандат. Фройндт, който пое поста през ноември 2022 г., напуска след 14 години работа в Puma заради разногласия относно изпълнението на стратегията. Това се случва след обявяването на нови американски мита върху ключови производствени бази на Puma в Китай и Виетнам, което доведе до спад на акциите на компанията с 11%. Хьолд, който е бил част от Adidas повече от две десетилетия, ще се фокусира върху „спортната автентичност“ на Puma. Той ще поеме ръководството на компанията през юли, а дотогава ще бъде управлявана от финансовия директор и новопостъпилите ръководители.

McLaren се слива с британския EV стартъп Forseven в мащабна трансформация

McLaren Automotive се слива с британския стартъп за луксозни електромобили Forseven в рамките на радикална трансформация под ръководството на новия собственик – инвестиционната група CYVN от Абу Даби. Сливането ще позволи на McLaren да разшири продуктовата си гама отвъд суперавтомобилите, включително с възможнен модел SUV, докато Forseven ще използва силата на марката McLaren. Сделката идва след като CYVN придоби автомобилния бизнес на McLaren и миноритарен дял в отбора от Формула 1. Новата група ще бъде ръководена от бившия директор в Jaguar Land Rover Ник Колинс. McLaren ще продължи производството на спортни коли във Великобритания, макар че не е ясно къде ще се произвеждат новите модели. Обединението също ще даде достъп до технологиите за електромобили на китайската Nio, която е подкрепяна от CYVN.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Ударът на Тръмп върху автоиндустрията

Какви автомобили се внасят в САЩ от Мексико?

• BMW: Германският автомобилен производител има завод в Сан Луис Потоси, Мексико, който произвежда автомобили серия 3, серия 2 купе и M2.

• Ford: Компанията има два завода в Мексико, които произвеждат моделите Mustang, Bronco Sport и Maverick. Съоръженията са използвани за производството и на някои модели Fiesta и Fusion според фирмата за доставки Amrep Mexico.

• General Motors: Автомобилният конгломерат има четири завода в Мексико за сглобяване на Chevrolet Silverado, Chevrolet Equinox, GMC Sierra и GMC Terrain, казват от Amrep.

• Kia: Южнокорейският автомобилен производител има завод в Мексико, който произвежда някои от автомобилите Pride, Rio и K3.

• Nissan: Три завода в Мексико произвеждат някои модели Sentra,Versa и Kicks.

• Stellantis: Компанията управлява заводи, които произвеждат няколко модела от пикапите Ram, както и Jeep Compass и Jeep Wagoneer.

Какви автомобили се внасят от Канада?

• General Motors: Превозните средства, произвеждани в Канада, включват тежкотоварни и лекотоварни модели на Chevrolet Silverado, въпреки че компанията също произвежда V8 двигатели и части за трансмисии с двоен съединител.

Ford: Заводът на компанията в Онтарио преди това произвеждаше някои модели Edge и Lincoln Nautilus, въпреки че според сайта скоро ще произвежда камионите Super Duty.

• Stellantis: В два завода произвежда Chrysler Pacifica, Chrysler Grand Caravan, Dodge Charger. В завода в Онтарио ще сглобява нови модели Jeep Compass от 2026 г.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Дарителството в Полша: Концерти за 1 млрд. лв.

„Първоначално просто искахме да съберем тези пари, след което да покажем на хората за какво сме ги изхарчили. На първия финал събрахме 1.4 млн. лв., а днес достигаме близо 100 пъти повече, събрани за един ден. Ако някой преди 33 години ми беше казал какъв ще е ефектът от това начинание, бих се изплашил да се заема с организацията“, признава Овшак.

Резултатът: тестове за слуха на всички бебета

В деня, в който се състои „Големият финал“, тоест акцията за събиране на пари, всичко се случва навън въпреки студа. Провеждат се концерти в цяла Полша, а кампанията се излъчва на живо по телевизията. „В телевизионното студио към полунощ съобщаваме колко предполагаме, че ще съберем. И после започва голямото броене, което трае около два месеца. Трето поколение поляци вече събират пари по този начин – и майка ми, и баба ми го правеха. Нашата философия е – ако искаш да свириш с нас, супер; ако не, не ни пречи“, посочва Овшак. За него най-хубаво е накрая, когато види, че има резултат; че на хората им е харесало да участват.

Преди всяко благотворително събитие фондацията прави проучване кой иска да събира пари, след което се отварят щабове, в които хората се записват. В момента в Полша има 1686 щаба и 120 хил. идентификатора за доброволците. Всеки събиращ дарения получава цветна картонена касичка, а на този, който пусне пари в нея, му се дава лепенка със сърце. „Събираме средства само един ден и всяка година обявяваме за какво ще отидат. Сега купуваме медицинска техника за изследване на белите дробове след пандемията. Експертите ни казват от какъв вид оборудване има нужда, след което организираме търгове и го закупуваме. В Полша няма болница, която да не е получила от тези дарения“, обяснява Овшак. Той посочва, че се закупува само най-новата апаратура. Признава, че преди 33 години нищо не е разбирал от това, но с времето се е научил. За него най-важно е всичко да е прозрачно, защото това са обществени пари. И всеки път информира поляците точно колко е похарчено и какво е закупено.

Освен медицинска техника фондацията ръководи и осем медицински програми. „Например всяко дете, което се ражда в Полша, минава през изследване на слуха. Цялата логистика на 350 родилни отделения се ръководи от нас. До третия ден след раждането осигуряваме апаратура, която проверява слуха. Правим това от 20 години и програмата е една от задължителните за всяко дете в страната“, разказва Овшак.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 28 минути

Общо 648 души са с хранително отравяне от дюнери в Турция; собствениците на заведението са арестувани

Българияпреди 29 минути

Реконструкция за 3,5 млн. лева на ВиК мрежата започва в най-големия ямболски квартал

Българияпреди 29 минути

За опити за телефонни измами в община Нови пазар предупредиха от Областната дирекция на МВР

Спортпреди 30 минути

Барселона се интересува от Мойзе Кен, който може да се превърне в заместник на Роберт Левандовски

Българияпреди 32 минути

Донорството е кауза, която трябва да обединява, а не да разделя, заявиха от Българския лекарски съюз

Българияпреди 32 минути

Работници от Украйна, Индия, Бангладеш, Сирия и Узбекистан са наети в хотели и производствени предприятия в област Смолян

Спортпреди 34 минути

Сдружение ПФК Ботев стартира процедура по продажба на 30 процента от акциите на Ботев Пловдив

Балканипреди 35 минути

Йордания потвърди участието си на Експо 2027 в Белград, очаквам същото от България, каза сръбският президент

Българияпреди 36 минути

На 8 април започва кампания за събиране и рециклиране на стъклени отпадъци в Троянско

Святпреди 38 минути

ТПС: В Израел преименуваха вид пеперуда на дете, взето за заложник от „Хамас“ в Газа

Святпреди 38 минути

Тръмп, Мъск и Ванс изразиха подкрепа за Льо Пен

Българияпреди 39 минути

Момиче на 18 г. ще изтърпи наказание от осем месеца затвор за кражби от автомобили и от търговски обект в Казанлък

Политикапреди 5 дни

Лена Бориславова: По-вероятно е Пеевски да поиска да се раздели с Борисов, а не обратното

Здравепреди 4 дни

Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена

Политикапреди 5 дни

Боршош ще прави “туристическа полиция“

Бизнеспреди 4 дни

Защо наемите са извън контрол

Политикапреди 4 дни

ДСБ-Бургас бе преучредено с ново ръководство

Бизнеспреди 4 дни

Тръмп заплашва с вторични мита за руския петрол, ако не се постигне споразумение за Украйна

Бизнеспреди 4 дни

САЩ настояват за още по-голям контрол върху минералите и енергията на Украйна

Обществопреди 4 дни

Цените на винетките поскъпват от 1 май

Обществопреди 4 дни

Мазут на плажа във Варна, търсят кой е виновен (снимки)

Обществопреди 4 дни

Паркирай бързо и удобно с My Fibank

Бизнеспреди един ден

Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин

Българияпреди 5 дни

Временно е ограничено движението по активната лента при 54-ти км на АМ „Тракия“ в посока София поради горящ автомобил, съобщиха от АПИ

Новини